Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mama_cristina

mama_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2008
Sunt casatorita, am doi copii, si locuiesc cu parintii mei in imobile diferite, dar aflate in aceeasi curte si in proprietatea parintilor mei ;) . In cel care locuiesc, in tot acest timp, am facut modificari majore ( am schimbat tabla de pe casa,am facut baie si bucatarie in interior, am tencuit peretii, am pus geamuri si usi termopan..etc.). Parintii mei nu vor sa incheie cu mine un contract de vanzare-cumparare cu clauze, ci vor sa incheie un contract de intretinere, pentru a fi dansii in continuare proprietari. Mai am doua surori, iar parintii mei nu sunt niste persoane tocmai binevoitoare. As vrea sa intreb daca parintii mei pot rezilia contractul in timpul vietii si daca da unde credeti ca ar putea sa se adreseze, sau ce clauze as putea folosi sau stipula in contract ca sa pot  fi sigura ca raman in imobil. B)

#2
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Ca sa fi sigura trebuie sa faci un contract de vanzare-cumparare.
Orice altceva faci poate fi ulterior desfintat.

#3
mama_cristina

mama_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2008
Nu vor sa incheie un contract de vanzare-cumparare, pentru a nu isi pierde dreptul de a fi ei proprietari. Nu vor sa fie la mana cuiva...dar eu? -_-

#4
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Pana la urma si contractul de vanzare-cumparare poate fi anulat, mai ales daca e "cu clauze". Ar putea sa invoce (in instanta) nerespectarea de catre tine a acelor clauze, banuiesc ca e vorba de clauze de intretinere sau de renta viagera, iar in cazul in care tu nu vei putea demonstra ca n-au dreptate, respectiv ca tu ti-ai indeplinit obligatiile, s-ar putea sa pierzi.
Oricum, indiferent la ce forma ajungeti, pastreaza copii dupa absolut toate cheltuielile care le faci  in interesul lor ,reparatii, medicamente, cumparaturi...
fa-ti rost de niste prieteni care sa vada cand te duci la parinti cu oala cu sarmale sau cand le vei face curatenie prin casa... Noteaza-ti numele doctorilor si a asistentelor cand ii duci pe la doctor...
Si inarmeaza-te cu rabdare, pentru procesele pe care le vei avea cu rude (frai sau surori, ce ziceai ca ai...).

#5
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Contract de vanzare cumparare cu pastrarea uzufructului de catre batrani(bunurile devin proprietatea ta, dar pana mor ei le pot folosi)

Edited by ortega, 17 February 2008 - 19:58.


#6
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau contract de vanzare-cumparare cu pastrarea uzfructului?

Astea vor fi considerate donatii la succesiune. Nu sunt recomandabile pentru ca or sa-ti reduca cota la mostenire. Pe astea se merita sa le faci numai daca nu le dai efectiv banii.

Cel mai simplu ar fi sa dezmembrezi proprietatea, casa lor de o parte si casa ta de cealalta parte. Si faci contract de vanzare-cumparare numai pt. casa ta.

#7
Bugsy

Bugsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.10.2003
"Parintii mei nu vor sa incheie cu mine un contract de vanzare-cumparare cu clauze, ci vor sa incheie un contract de intretinere, pentru a fi dansii in continuare proprietari. "
Tocmai varianta preferata de parinti cred ca este cea care te-ar avantaja. Si cred ca nu intelegi exact ce presupune contractul de intretinere de vreme ce consideri ca ar ramane tot ei proprietari. Dimpotriva, printr-un contract de intretinere, impropriu numit de unii contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, se transfera catre tine dreptul de proprietate al imobilului ce face obiectul tranzactiei, iar tu vei fi obligata sa prestezi intretinerea parintilor. In aceasta situatie este mult mai clar ce se intampla cu prestatiile partilor, putand fi demonstrate inclusiv cu martori la nevoie (*ma refer la prestatiile de intretinere). In cazul unui contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct sau cu renta viagera incheiat cu un descendent exista prezumtia de simulatie si, teoretic, se poate strica mai usor un asemenea contract.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate