Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CONSUM -costuri pt. incalzire apartament/casa/vila ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1031 replies to this topic

#55
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
poti detalia consumul pe fiecare luna?

merci

#56
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu e relevant din cauza incalzirii garajului in Ianuarie . Cam jumatate din  consum ar fi Ianuarie, 35% februarie ; 15% martie. Din motivul asta nici nu am mai notat  indexul de la 31.12, ce spun acum e doar din amintiri  :notangel:
Interesant e consumul aproape egal din lunile octombrie - decembrie .

#57
sumal

sumal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.10.2010

 macmac, on 16th February 2008, 13:07, said:

Eu stau la bloc si ma bate gandul sa ma mut la casa, iar costul caldurii iarna la casa pare a fi unul maricel, din ce am auzit. Deci nu strica sa-si faca omul niste calcule, sa stie la ce sa se astepte.

Ar fi binevenita si specificarea unor informatii cum ar fi:
- locul unde e construita casa (judetul)
- nr. de pereti exteriori
- suprafata utila
- daca s-au incalzit toate camerele si cat de mult (adica daca ati facut economie sau dimpotriva, ati stat in chiloti de cald ce era)
- daca casa are izolatie termica si/sau termopane
- etc.

Sa zicem ca lunile decembrie si ianuarie ar fi interesante.
Mersi !
Stau in Brasov,am 150mp pe nivel,2nivele si ma costa cam 2700ron pe iarna.Am un VIADRUS U22 de50kw.

#58
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
Chestionarul este adresat celor care au centrala proprie de apartament.

Edited by sezy, 16 December 2010 - 15:35.


#59
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
1-5 mc/zi .Am o garsoniera,dar in unele zile am prins si 10 metri cubi.

#60
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 sezy, on 16th December 2010, 15:25, said:

Chestionarul este adresat celor care au centrala proprie de apartament.
consumurile de gaz depind de foarte multi factori : tipul de centrala , cat de bine este aceasta reglata/intretinuta , temperaturi interioare si exterioare , cata apa menajera se prepara si la ce temperatura , gradul de izolatie , cat de bine este proiectata/executata instalatia , calitatea gazului , samd.

#61
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Cred ca chestionarul trebuia sa fie mai explicit. Consum in anotimpul rece, in anotimpul cald, media anuala? Doar pentru incalzire? Si pentru ACM? Este CT singurul sistem de incalzire sau se folosesc si sisteme complementare?

Apoi, ce temeperatura este mentinuta in incinta? Este temperatura constanta sau are un model de variatie zi / noapte, incinta goala sau populata, etc.

Altfel, se pierde informatia contextuala importanta care poate sa dea relevanta rezultatelor sondajului.

In ceea ce ma priveste, iarna trecuta am consumat in medie cam 13 - 15 mc / zi (m-a secat). Din pacate apartamentul meu, desi nou, este ca o strecuratoare si se pierde foarte multa caldura. In special datorita ferestrelor de calitate foarte proasta si pe care le voi inlocui cu ceva mai bun vara viitoare.

Acum am si aer conditionat pentru clima foarte rece cu care incalzesc complementar in speranta ca voi reusi sa am costuri combinate ceva mai mici si cu siguranta cu un confort termic mai ridicat.

#62
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Mda, chiar e slabut chestionarul, pai este o diferenta uriasa intre vara si iarna, conteaza izolatia apartamentului, inaltimea camerelor, nr.de persoane, etc.
De ex.eu consum pe o luna de iarna(cea mai geroasa) cca.450 metri cubi/luna la o suprafata de 60 m patrati si o inaltime de 3.5 metri a camerelor, 2 persoane, 2 camere parter, o fi mult o fi putin habar n-am, dar asta este consumul meu. Vara in schimb, consuma cam 20-25 metri cubi/luna maxim(aragaz+dusuri).

Edited by paulone, 16 December 2010 - 21:00.


#63
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Este un consum prea mare pentru volumul pe care il ai. Eu am 121mp cu o inaltime de 2.8 m si am consumat tot in jur de 450 mc gaz.

#64
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006

 algorab, on 16th December 2010, 17:44, said:

Cred ca chestionarul trebuia sa fie mai explicit. Consum in anotimpul rece, in anotimpul cald, media anuala? Doar pentru incalzire? Si pentru ACM? Este CT singurul sistem de incalzire sau se folosesc si sisteme complementare?

 paulone, on 16th December 2010, 20:59, said:

Mda, chiar e slabut chestionarul, pai este o diferenta uriasa intre vara si iarna, conteaza izolatia apartamentului, inaltimea camerelor, nr.de persoane, etc.
De ex.eu consum pe o luna de iarna(cea mai geroasa) cca.450 metri cubi/luna la o suprafata de 60 m patrati si o inaltime de 3.5 metri a camerelor, 2 persoane, 2 camere parter, o fi mult o fi putin habar n-am, dar asta este consumul meu. Vara in schimb, consuma cam 20-25 metri cubi/luna maxim(aragaz+dusuri).

De acord cu voi ca trebuia mai explicit chestionarul, dar din lipsa de suport (forumul permite doar 3 întrebări) nu am avut cum sa detaliez pe mai mulți factori, asa ca m-am rezumat doar la suprafața locuinței si a numărului de metrii cubi de gaz consumat.
Cei care doresc sa ofere mai multe detalii (consumul de gaz vara-iarna; izolatia termica; numarul de persoane; inaltimea camerelor; tip centrala; numar de calorifere; instalatie termica pe cupru/pexal/ppr; etc) ii rog sa o faca intr-un "raspuns" pe forum.

#65
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

 algorab, on 16th December 2010, 21:30, said:

Este un consum prea mare pentru volumul pe care il ai. Eu am 121mp cu o inaltime de 2.8 m si am consumat tot in jur de 450 mc gaz.
M-am referit strict la cea mai geroasa luna(cand temp.de -10, 15 grade tin 2-3 saptamani), in plus de-asta nu am geamuri termopan, iar apartamentul este pe pivnita. Noroc ca in Bucuresti aceste temperaturi sunt rare si nu tin mult. Daca este o iarna "normala" ca sa zic asa, normal ca nu depasesc 300 metri cubi/luna.

#66
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 paulone, on 17th December 2010, 11:31, said:

.... Daca este o iarna "normala" ca sa zic asa, normal ca nu depasesc 300 metri cubi/luna.
Inseamna ca cistigi foarte bine daca nu te deranjeaza acest consum imens. Cred ca va trebui la vara sa bagi ceva bani in izolatie, deoarece consumul tau de gaz este exagerat de mare. Nu stiu daca si confortul este pe masura. Macar sa sti pe ce dai bani.

#67
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

 florin71_skoda, on 17th December 2010, 20:53, said:

Inseamna ca cistigi foarte bine daca nu te deranjeaza acest consum imens. Cred ca va trebui la vara sa bagi ceva bani in izolatie, deoarece consumul tau de gaz este exagerat de mare. Nu stiu daca si confortul este pe masura. Macar sa sti pe ce dai bani.
In afara de geamuri termopan n-am ce izolatie sa-i mai fac, peretii au peste 60 cm grosime(caramida) si nu sunt toti "in afara" ca sa zic asa, asa este la case vechi cu tavane inalte, poti sa ai tu mama centralei, consumul este substantial iarna, cine spune ca sta la casa cu tavane de 3.50m inaltime si consuma putin, ori e avar si sta in frig, ori nu sta pe-acasa.

#68
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 paulone, on 18th December 2010, 00:16, said:

.... cine spune ca sta la casa cu tavane de 3.50m inaltime si consuma putin, ori e avar si sta in frig, ori nu sta pe-acasa.

Ai dreptate. Pentru o astfel de casa este un consum normal. Posibil sa scada consumul, cu o centrala supradimensionata si radiatoare pe masura si un termostat de ambient.
Ma gindesc ca nici tavanul nu-l poti cobori mai jos, ca te incurca geamurile, care si ele sunt foarte inalte.

#69
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

 florin71_skoda, on 18th December 2010, 11:19, said:

Ai dreptate. Pentru o astfel de casa este un consum normal. Posibil sa scada consumul, cu o centrala supradimensionata si radiatoare pe masura si un termostat de ambient.
Ma gindesc ca nici tavanul nu-l poti cobori mai jos, ca te incurca geamurile, care si ele sunt foarte inalte.
Tavanul n-am cum sa-l cobor decat daca modific si geamurile ceea ce nu s-ar justifica financiar, nu centrala trebuie supradimensionata(am una de 24 Kw) ci m-am gandit la solutia instalarii unei centrale in condensare tot de 24 Kw si sa supradimensionez caloriferele, asta ar fi cam singura solutie. Senzor am de exterior la prezenta centrala care din pct.meu de vedere este mai economicos decat cu un senzor de interior, intrucat diferentele de temperatura de-afara sunt extrem de fluctuante.

#70
eu_alb

eu_alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2009
128 mp utili, 320 mc consumati in decembrie, caldura si apa calda. Am si termostat  :peacefingers:

#71
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Chiar am primit factura de gaz astazi asa ca am date de pus :

Perioada de facturare :16/11/2010 - 16/12/2010

Consum (mc): 180

Consum (kwh): 1883.16 (Asa se calculeaza factura) zona de calitate :502, putere calorica superioara 10,462

Apartament pe doua nivele et 3 si mansarda, suprafata utila 100 mp, temperatura 22 grade.

Consumul insumeaza incalzire, apa calda si gatit, 3 persoane.

Total de plata 224,64 RON.

#72
frody

frody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.06.2010
Salut
Garsoniera 53mp utili,inaltime camere 2.6 m (3 calorofere 100cm*60cm, 1 calorifer 80cm*60cm in camera de zi care are 35mp),( 1 calorifer 80cm*40cm pe hol, 6mp), (1 calorifer 60cm*60cm in bucatarie 6mp), (1 calorifer port prosop 45cm*60cm in baie 6mp).blocul este nou, garsoniera este la parter cu garaj dedesubt dar este izolat tavanul garajului cu polistiren de 5, perete exterior doar unul pe care se afla 4 geamuri termopan ( am aflat recent ca doar tamplaria este buna, geamurile fiind geamuri normale, adica nu au argon in interior ) peretele exterior este izolat cu polistiren de 5, parchet laminat de 8 si cam atat cred.
Centrala termica Immergas Eolo Star 24kw, cronotermostat de ambient setat pe 22.5 grade de la ora 17:00 pana la ora 08;00 si de la 08:00 pana la 17:00 setat pe 21.5 grade. Asta cu setarile paramerilor din fabrica.
Perioada de facturare :19/11/2010 - 21/12/2010
Consum (mc): 177
Consumul insumeaza incalzire, apa calda ( dus in fiecare zi ) si gatit, 2 persoane.
Total de plata 223 RON.

Din 21/12/2010 pana la 10/01/2011 a fost cineva permanent acasa si a fost setata pe 25.5 grade si pe 23.5 grade cand a fost cel mai frig si deja avem 157mc consumati, dar aseara am schimbat parametrii de functionare si urmeaza sa vad daca scade consumul ca la ceilalti locatari. oricum luna asta e compromisa dar o sa postez pe perioada 21/01/2011-21/02/2011 sa vad ce consum am la setarile de temperatura de mai sus ( 22.5 grade de la ora 17:00 pana la ora 08;00 si de la 08:00 pana la 17:00 setat pe 21.5 grade )
Sper ca am fost inteles si totodata astept opinii fata de consumul de mai sus, cel pe luna intreaga.
Va multumesc!
P.S. Blocul este in Drumul Taberei In cartierul de ANL-uri si are 13 etje in zona nou construita unde practic se termina cartierul mai departe fiind camp deci si o temparatura mai scazuta fata de oras (nu stiu daca e relevan dar am scris).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate