Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Program Gestiune

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Salut

Colegi forumisti am si eu nevoie de ajutorul vostru intr-un domeniu pe care nu il cunosc foarte mult. Am cautat 3 zile la rand u n program de gestiune care sa imi satisfaca toate nevoile si nu am reusit sa gasesc. Cu toate ca am gasit ceva care pare folositor, am constatat ca are foarte multe  bug-uri si risc foarte mult folosindu-l (Vorbesc de saga aka sagasoft.ro). programul avea tot ce aveam eu nevoie dar din pacate marele lui dezavantaj este baza de date. Folosindul in  retea baza de date imi crapa foarte des la teste iar asta m-a facut sa renunt. Daca cumva aveti ceva idei despre cum pot sa intretin o baza de date fox pro. Am incercat cam tot ce am gasit in primele pagini de google dar nimic nu mi-a fost de folos.
Mai intai sa va spun ce am eu nevoie:
Cel mai important este ca programul sa stie lucrul cu cititoare de coduri de bare. Restul utilitatilor oricum le gasesti in orice program. Am nevoie de un program cu care se poate lugra in retea. Server dedicat cu statii de lucru de diferite categorii. Din cate m-am documentat eu este nevoie de o baza de date sql pentru ca aceasta permite cel mai bine lucrul in retea. Am nevoie de un meniu de configurare utilizatori unde pot limita accesul fiecarei staii de lucru pe domeniul pe care a fost destinata, casierie, contabilitate, management etc. Nu cred ca este ceva ce am omis dar din pacate la ora asta sunt disperat si asta am considerat-o ca o ultima speranta.
Un alt aspect ar fi pretul nu doresc ceva foarte scump, dar oricum am un buget acceptabil pentru asta.

Va rog din suflet sa ma ajutati.

Cu respect Pirvu Florinel, un prieten al lui Sinekt (din pacate nu am mai avut puterea sa imi fac un alt cont, iar pe contul meu nu imi amintesc parola).

#2
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
cam multe cerinte ai acolo pentru un soft ieftin, de ce nu vorbesti direct cu cei de la saga?

poate iti fac ei o modificare (contra cost) ori vreun sfat (idem) cu specificatii cum ar trebui sa le folosesti programul in cazul tau. programul poate merge bine in retea, dar poate reteaua ta e de kko si corupe baza de date; daca au DBF la baza, e destul de greu (daca nu imposibil fara o arhitectura client-server) sa-l faci sa mearga in retea cu mai multi utilizatori si mai ales drepturi de access.

dat fiind specificatiile tale, plus disperat/presat de timp, iti recomand sa bagi mana adanc in buzunar


(timpul si banii sunt chiar prieteni buni, se cheama in ajutor unul pe celalalt B))

#3
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View PostSINEKT, on Feb 15 2008, 04:29, said:

Salut

Colegi forumisti am si eu nevoie de ajutorul vostru intr-un domeniu pe care nu il cunosc foarte mult. Am cautat 3 zile la rand u n program de gestiune care sa imi satisfaca toate nevoile si nu am reusit sa gasesc. Cu toate ca am gasit ceva care pare folositor, am constatat ca are foarte multe bug-uri si risc foarte mult folosindu-l (Vorbesc de saga aka sagasoft.ro). programul avea tot ce aveam eu nevoie dar din pacate marele lui dezavantaj este baza de date. Folosindul in retea baza de date imi crapa foarte des la teste iar asta m-a facut sa renunt. Daca cumva aveti ceva idei despre cum pot sa intretin o baza de date fox pro. Am incercat cam tot ce am gasit in primele pagini de google dar nimic nu mi-a fost de folos.
Mai intai sa va spun ce am eu nevoie:
Cel mai important este ca programul sa stie lucrul cu cititoare de coduri de bare. Restul utilitatilor oricum le gasesti in orice program. Am nevoie de un program cu care se poate lugra in retea. Server dedicat cu statii de lucru de diferite categorii. Din cate m-am documentat eu este nevoie de o baza de date sql pentru ca aceasta permite cel mai bine lucrul in retea. Am nevoie de un meniu de configurare utilizatori unde pot limita accesul fiecarei staii de lucru pe domeniul pe care a fost destinata, casierie, contabilitate, management etc. Nu cred ca este ceva ce am omis dar din pacate la ora asta sunt disperat si asta am considerat-o ca o ultima speranta.
Un alt aspect ar fi pretul nu doresc ceva foarte scump, dar oricum am un buget acceptabil pentru asta.

Va rog din suflet sa ma ajutati.

Cu respect Pirvu Florinel, un prieten al lui Sinekt (din pacate nu am mai avut puterea sa imi fac un alt cont, iar pe contul meu nu imi amintesc parola).


www.globalsoftware.ro
Eu lucrez la partea tehnica a aplicatiei.
Aplicatia e construita de platforma .NET si are un SQL in spate.
De asemenea, poti lucra si peste internet daca ai nevoie, fara sa cumperi alte software-uri terte, ex: citrix, etc.

Edited by nano2k, 15 February 2008 - 09:04.


#4
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Nu ai ce să întrețiii la o bază de date Fox Pro, dacă e prost conceput programul, nu e vina ta și nici a Fox-ului.
Avem noi la firmă un program făcut de firma noastră, dacă vrei, intră aici

#5
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
In primul rand vreau sa va multumesc pentru promptitudine, sincer nu a asteptam sa imi raspunda cineva

Quote

am multe cerinte ai acolo pentru un soft ieftin, de ce nu vorbesti direct cu cei de la saga?

poate iti fac ei o modificare (contra cost) ori vreun sfat (idem) cu specificatii cum ar trebui sa le folosesti programul in cazul tau. programul poate merge bine in retea, dar poate reteaua ta e de kko si corupe baza de date; daca au DBF la baza, e destul de greu (daca nu imposibil fara o arhitectura client-server) sa-l faci sa mearga in retea cu mai multi utilizatori si mai ales drepturi de access.

dat fiind specificatiile tale, plus disperat/presat de timp, iti recomand sa bagi mana adanc in buzunar


(timpul si banii sunt chiar prieteni buni, se cheama in ajutor unul pe celalalt )

Am sunat ieri toata ziua la saga, am vorbit cu tot staful lor tehnic care stiau care este problema programului, stiau ca se intampla erori de genul asta si dupa ce le-am explicat eu tot ce am nevoie ei mi-au recomandat sa nu folosesc programul lor. Acum nu stiu ce sa zic dar sunt dispus (adica seful meu eu sunt doar un intermediar :D) sa dau 5000 euro pentru 5 licente. Consider ca este o suma oarecum suficienta pentru un program capabil.



Quote

www.globalsoftware.ro
Eu lucrez la partea tehnica a aplicatiei.
Aplicatia e construita de platforma .NET si are un SQL in spate.
De asemenea, poti lucra si peste internet daca ai nevoie, fara sa cumperi alte software-uri terte, ex: citrix, etc.

Din pacate pe site se face mai mult reclama firmei, nu programului, nu gasesc foarte multe informatii despre el si nici un demo sau trial sau orice pe care il pot testa. Adresa mea de email este [email protected] daca im poti trimite un lik cu un demo si cateva informaii referitoare la functiile programului as ramane vesnic indatorat ;)


Quote

Nu ai ce să întrețiii la o bază de date Fox Pro, dacă e prost conceput programul, nu e vina ta și nici a Fox-ului.
Avem noi la firmă un program făcut de firma noastră, dacă vrei, intră aici


Imi place programul, este foarte bine facuta o descriere a lui pe site, are exact ce am eu nevoie si sper sa nu ma insel eu si sa fie o teapa. De ce spun asta, are un nume si un ambalaj mult prea comercial, are foarte multe functii si arata bine in poze; cu toate ca are o versiune demo la downloads pe site ea nu se poate descaraca. Ramane sa dau un telefon si sa mai cer cateva informatii.

Inca odata va multumesc pentru sugestii si va sugerez sa mai veniti si cu altele.

#6
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View PostSINEKT, on Feb 15 2008, 13:37, said:

Din pacate pe site se face mai mult reclama firmei, nu programului, nu gasesc foarte multe informatii despre el si nici un demo sau trial sau orice pe care il pot testa. Adresa mea de email este [email protected] daca im poti trimite un lik cu un demo si cateva informaii referitoare la functiile programului as ramane vesnic indatorat ;)


Asa e, insa ne-am schimbat webhosting-ul si a durat pana am facut toate setarile pe noul server.
Daca intri acum pe www.globalsoftware.ro, vei gasi in pagina un link spre o versiune demo.
Link direct si temporar: http://89.120.56.7/G...SetupERPApp.msi (pana rezolvam toate problemele tehnice cu mutarea).
Instalarea e simpla. Nu trebuie sa modifici nimic, mai ales sa nu modifici URL-ul la care se leaga aplicatia, in rest e simplu - trebuie numai apasate butoane de genul next si ok.

Foarte important! Aplicatia se va conecta la un server de la noi. Te poti lega cu userul manager si fara nici o parola. Pentru varianta demo nu avem conexiune de internet dedicata, ceea ce inseamna ca performantele percepute de catre utilizator depind de gradul de utilizare a benzii de internet de la momentul respectiv (noi o folosim pt e-mail, websurf, teste, etc). Varianta demo isi propune sa prezinte in primul rand functionalitatile sistemului, nu performantele lui. Te asigur insa ca, pe o banda buna de internet pot lucra simultan zeci de utilizatori (avem cativa clienti care au filiale in toata tara si totul e ok). In intranet, nu se pune problema performantei.

Testeaza te rog aplicatia si spune-mi daca intampini probleme.

PS: Inainte de a instala aplicatia ai nevoie sa instalezi .NET Framework 1.1. Il poti lua de aici: http://www.microsoft...;displaylang=en

Spor.

Edited by nano2k, 15 February 2008 - 20:28.


#7
Costea100

Costea100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2007
Balanta Profesional
Program de gestiune si contabilitate, conectare cu case de marcat, cititoare coduri de bare, genereaza niruri, jurnale TVA, situatie plati, incasari. Conectare cu patru servere SQL la alegere : MySQL, MsSQL200, PostgresSQL, Firebrid. In varianta monopost sau retea.

Attached Files

  • Attached File  Bp.JPG   15.43K   66 downloads


#8
cristialexandrescu

cristialexandrescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.06.2012
Puteti incerca si o solutie ERP opensource (gratuita) profesionala, gasiti detalii pe kerp.ro

#9
Za_Marius

Za_Marius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2016
Stiu ca topicul e mai vechi dar, in caz de hotarati ca e timpul schimbarii programului, puteti sa faceti un mic search despre Ciel V7. Stiu ca in mom acesta este un soft de calitate cu functionalitati interesante.

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Stiu ca foamea e mare, dar chiar atat de penibili au ajuns cei de la Ciel sa angajeze postaci (ca mine)? Nu isi dau seama ca mai mult rau isi fac?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate