Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

freelancer

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2006
As dori sa stiu de la persoanele care au lucrat, sau care inca lucreaza in acest domeniu, care sunt printre cele mai bune si mai serioase (proiecte multe, seriosi la livrarea banutilor, licitatii pe masura proiectelor, adica fara indieni  :mellow: ) site-uri de freelance.

Aici ma refer in primul rand la :

www.rentacoder.com
www.getafreelancer.com
www.guru.com
www.allfreelancework.com
www.elance.com
www.contractedwork.com
am inteles ca mai sunt si cateva romanesti, insa nu prea m-am documentat in privinta lor.

Daca mai stiti si voi asemenea pagini va invit sa ni le impartasiti si noua , precum si daca ati lucrat pe ele, si daca ati avut rezultate.

:cigar:

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
elance pentru ca cere bani ca sa poti licita la proiectele cu adevarat bune
si nu tot mirc-aru' sau indianu e in stare sa dea 100$/luna

#3
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2006
Ok, mi se pare chiar foarte bine cu garantia inainte, insa daca se intampla sa nu termini proiectul, banii depusi garantie la inceput vin inapoi la tine in cont? proiectele sunt bine platite? ms :)

#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca nu termini , banii nu se mai intorc
si da, proiectele sunt platite la adevarata lor valoare

stiu lucru asta pentru ca am lucrat ca freelancer pt o companie de outsorcing de la noi care numai de acolo lua proiecte

#5
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2006
cum pot fi depusi banii pt garantie? prin Paypal? sau poate fi folosita alta metoda?

#6
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostLeaveu, on Feb 15 2008, 11:13, said:

cum pot fi depusi banii pt garantie? prin Paypal? sau poate fi folosita alta metoda?

Sunt ferm convins ca totul e in TOS-ul lor, ai verificat?

Multa bafta la viitoarele proiecte!

#7
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

View Postagain, on Feb 14 2008, 21:10, said:

elance pentru ca cere bani ca sa poti licita la proiectele cu adevarat bune
si nu tot mirc-aru' sau indianu e in stare sa dea 100$/luna

nu neaparat. se transforma in indian si cel care a dat $100/luna (daca atat e beletu) ca sa-si recupereze din paguba


soo...

#8
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2006
"PayPal: Buyers who have a PayPal account can pay a service provider through the Elance Payment Service."
merge prin Paypal. :)

#9
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2006
pe RAC si GAF se mai merita lucrul?sau sunt pline de coderi?

#10
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pe RAC lucrez serios cam de un an. Am (avut) si citiva clienti constanti, imi iese o suma decenta (prefer s astau acasa si sa lucrez decit sa muncesc pe la vreun idiot de patron-=cum a fost cazul pina acum....), ma gindesc sa-mi fac PFA (as mai putea prinde si citeva contracte de intretinere la citeva firme) (vreau PFA mai mult pentru asigurarea de sanatate, se poate plati si separat, da'.....).
Pe GAF am luat o mare tzeapa, chiar la primul proiect, de 1000$. Nu am vazut nici un ban si i-am livrat gagiului cam 50-60% din lucrare (mobile phone wallpapers, deci le-a folosit lejer gagiul). Ori nu m-am documentat eu corect despre cum se face, ori, intr-adevar, atunci (cam acum 1 an) era site-ul varza in aceasta privinta.

Edited by queensoft, 16 February 2008 - 12:14.


#11
sphinks

sphinks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 31.05.2003
pentru mine cea mai buna optiune a fost dintotdeauna GAF. Am incercat si RAC si oDesk.

Edited by sphinks, 19 February 2008 - 11:52.


#12
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2006
pe Odesk sunt proiecte bune? si cotate la adevarata lor valoare?

#13
sphinks

sphinks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 31.05.2003

View PostLeaveu, on Feb 19 2008, 14:05, said:

pe Odesk sunt proiecte bune? si cotate la adevarata lor valoare?

sunt cateva bune. Doar ca e stresanta faza cu screenshotu'

#14
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsphinks, on Feb 19 2008, 16:40, said:

sunt cateva bune. Doar ca e stresanta faza cu screenshotu'

anume?

#15
sphinks

sphinks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 31.05.2003
sunt multe proiecte acolo platite "hourly" Pentru a fi oarecum sigur ca lucrezi in timpul contorizat de ei, trebuie sa instalezi o aplicatie pe calculatorul tau. Aplicatia aia din cand in cand face printscreen pe care-l uploadeaza pe server la ei. sa bada buyerul cu ce te ocupi tu in timpul in care el stie ca lucrezi.

#16
Leaveu

Leaveu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.09.2006
e aiurea de tot asa. sa te controleze daca lucrezi la proiect. pai in primul de asta se si cheama FREElancer. lucrezi cand ai timp, si cat poti.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@Leaveu: nu neapărat. unii preferă să contracteze freelanceri și să-i plătească la oră (am câțiva clienți așa). dacă ai fi un buyer, nu cred că ți-ar place să fii overcharged...

#18
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
eu am castigat foarte putin ca freelancer in comparatie cu veniturile de acum - ca IMM
in general, clientii care apeleaza la freelanceri au bani de dat la negru, insa cascavalul gros vine de la companiile cu bani albi...
in spatele unui contract de prestari servicii cu un freelancer, firmele nu pot avea un castig asa cum il au atunci cand contracteaza o firma: factura intra la cheltuieli, contractul cu freelancer NU! factura este deductibila, contractul NU!
astea sunt doar primele argumente care sustin ideea ca e mai bine sa fii organizat in societate comerciala...

dar sa revenim asupra subiectului:
ca freelancer nu am castigat mai nimic din proiectele pe care le-am luat de pe saiturile specializate in freelance; marile castiguri au venit din campaniile proprii (e adevarat: in afara Romaniei);
concret: am dat anunturi in ziarele locale ale unor centre cu potential - nu numai ca am avut posibilitatea de a-mi alege clientii dar am sustinut si un pret unic pe care nu l-as fi obtinut din saiturile de care vorbim...

sfatul meu:
daca esti freelancer nu lucra IN GRAMADA - chiar daca unii o contesta, webdesign-ul este o arta moderna, si n-o poti confunda cu un sport
daca esti firma specializata in webdesign, ridica-te la standardul cerut, nu face kitsch-uri demne de un incepator, pentru ca nu vei face altceva decat sa scazi increderea clientilor in tine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate