Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Canon PIXMA IP4500, cum se face refill?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
popeyej

popeyej

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2009
Salutare!
Pentru un IP 4700 stiti cumva cum se face resetarea cipurilor?
Am reincarcat cartusele originale dupa metoda prezentata de un coleg mai sus (cea cu desfacutul bilei - apropo, stiti unde gasesc capace de plastic/cauciuc sa le pun in locul bilelor de plastic, e incomod sa le scoti si sa le pui mereu, plus ca nu stiu daca rezista la multe operatii de acest fel).
Multumiri anticipate!

#20
bluestorm

bluestorm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2010
Salut, vezi ca au aparut cartuse refilabile si sistem ciss pentru Canon IP 4700. Eu mi-am luat ciss de la Cissmarket si merge chiar bine. Ambele variante au chipuri autorestabile incluse. Bafta !

#21
cissimprimante

cissimprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.01.2010
Pentru resetarea cipurilor de pe ip 4700 ai nevoie de un reseter special.  Ai un Pm cu pregtul lui

#22
cissimprimante

cissimprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.01.2010
[quote name='cissimprimante' date='7th March 2010, 09:59' post='7905783']
Pentru resetarea cipurilor de pe ip 4700 ai nevoie de un reseter special.  Ai un Pm cu pregtul lui
  de asemena am cartuse cu cipuri autoresetabile si sisteme ciss pentru acest model de imprimanta.

#23
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Daca nu resetezi cipurile ce se intampla? Nu mai merge deloc sau doar nu arata nivelul de cerneala?

#24
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View PostDRAKo, on 22nd June 2010, 21:32, said:

Daca nu resetezi cipurile ce se intampla? Nu mai merge deloc sau doar nu arata nivelul de cerneala?


Iti arata ca sunt goale iar in cele din urma nu va mai printa. Iti poti cumpara ori cartuse cu chip autoresetabil ori un resetator.

#25
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Ok!

Daca-mi cumpar doar resetator, functioneaza cu cartusele originale nelimitat?
Daca cumpar cartuse autoresetabile mai am nevoie de resetator?

#26
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View PostDRAKo, on 23rd June 2010, 09:10, said:

Ok!

Daca-mi cumpar doar resetator, functioneaza cu cartusele originale nelimitat?
Daca cumpar cartuse autoresetabile mai am nevoie de resetator?

1. Relativ nelimitat, pana se macina buretul sau sem strica orificiul pe unde bagi cerneala. Oricum asta se intampla dupa zecii de refilari.
2. Nu.

#27
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Multumesc frumos!

Urmeaza sa caut una din variante.

#28
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Am gasit o varianta de resetator cip (linkul de mai jos) care specifica ca reseteaza de 100 ori, dupa aceste resetari trebuie sa cumpar altul? Are baterie?
Eu credeam ca poate realiza un numar nelimitat de resetari.

http://www.inkshop.r...520-cli-521.htm

#29
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Ip4700 are scanner?
Nu imi prea dau seama din poze  :D
Daca nu... care ar fi cel mai ieftin model de multifunctionala care sa aiba si functia de imprimare pe dvd-uri?
Multumesc.

#30
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Nu are

#31
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
A folosit cineva asa ceva?

http://www.print-spe...en::140250.html

#32
AUREL211252

AUREL211252

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.05.2011

View Postmihai.iovanas, on 29 aprilie 2008 - 21:13, said:

Salutare tuturor

Metoda de refill prezentata mai sus, este rudimentara, iar sansele de reusita sunt reduse. Imi pare rau sa spun asta, stiind ca cel care a prezentat-o este un profesionist.

Metoda potrivita de refill, fara a da alte gauri suplimentare in carcasa cartusului, si fara a pune alte benzi adezive cu aderenta buna (pe bune... chiar asa?) este alta.

Cu un cutter cu lama buna, se indeparteaza usor eticheta de plastic de deasupra cartusului, pana se ajunge la bila care acopera gaura originala. Apoi, se insurubeaza un varf de holsurub(nu stiu cum se scrie corect, sincer) in bila respectiva, care este tot de plastic, si se trage usor afara. Se procedeaza cum s-a zis si mai sus la umplerea primei camere, se asteapta pana trece cerneala in buretele din compartimentul alaturat, si se tot adauga cerneala in compartimentul fara burete pana incepe sa picure pe partea de iesire a cartusului, moment in care, se introduce la loc bila scoasa cu ajutorul varfului de holsurub. Si gata. Se lipeste la loc eticheta, si cartusul arata ca nou.

Sper ca nu am suparat pe nimeni. Urasc doar sa vad profesionisti care dau sfaturi de 2 lei amatorilor. Daca tot ne pricepe si lucram in domeniu, hai sa ii ajutam cum trebuie pe cei care nu lucreaza, dar vor sa invete. Prin asta ne dovedim profesionalismul.

P.S. Se poate cumpara un kit refill pentru cartusele in discutie, kit care contine unelte specifice operatiei de refill pe care EU am descris-o mai sus, si cateva instructiuni de utilizare.


O zi buna,
Mihai

Salut.Mihai.Este f.buna explicatia data de tine, insa nu-mi dau seama cum sa folosesc acel holtsurub(surub pt.lemn).Am incercat dar nu am reusit sa scot biluta.Te rog mult o mica explicatie mai amanuntita.Multumesc mult...Posted Image

#33
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View PostAUREL211252, on 19 mai 2015 - 11:44, said:


Salut.Mihai.Este f.buna explicatia data de tine, insa nu-mi dau seama cum sa folosesc acel holtsurub(surub pt.lemn).Am incercat dar nu am reusit sa scot biluta.Te rog mult o mica explicatie mai amanuntita.Multumesc mult...
Pentru extragerea bilei se foloseste un holzsurub (cu varful ascutit) si de vreo 2mm diametru care se poate insuruba in bila.
Daca nu reusesti sa extragi bila cu holzsurubul, poti sa faci o gaura in carcasa cartusului langa bila cu un burghiu de 1-2mm. Daca nu ai burghiu, gaura se poate da chiar si cu un ac de cusut incalzit in foc la aragaz (tinut cu un cleste patent). Ideea este sa faci un orificiu cat mai mic (1mm) prin care poate intra acul seringii cu care se face injectarea cernelei in cartus.
Orificiul astfel facut se acopera (ETANSEAZA) dupa reumplere cu putin clei obtinut prin topirea unui baton din plastic folosit la pistoalele de lipit plastic (nu stiu exact cum se numeste dar un baton costa cam 2lei).
Restul informatilor scrise de mine in atasamentul din 2008 sunt valabile (cu exceptia siteului consumabiledotorg la care am renuntat).

Edited by gabicen, 19 May 2015 - 20:12.


#34
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
P.S.:
1) Daca orificiul de incarcare nu este etansat perfect astfel incat sa nu intre aerul (cu bila scoasa si reintrodusa dupa incarcare sau cu etansare cu clei din plastic topit), cartusul o sa picure/curga in imprimanta pana se goleste.
2) Metoda de incarcare prezentata de mine in 2008 se poate aplica si cartuselor din seria HP920 sau asemenea.

#35
AUREL211252

AUREL211252

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.05.2011

View Postgabicen, on 19 mai 2015 - 19:46, said:

Pentru extragerea bilei se foloseste un holzsurub (cu varful ascutit) si de vreo 2mm diametru care se poate insuruba in bila.
Daca nu reusesti sa extragi bila cu holzsurubul, poti sa faci o gaura in carcasa cartusului langa bila cu un burghiu de 1-2mm. Daca nu ai burghiu, gaura se poate da chiar si cu un ac de cusut incalzit in foc la aragaz (tinut cu un cleste patent). Ideea este sa faci un orificiu cat mai mic (1mm) prin care poate intra acul seringii cu care se face injectarea cernelei in cartus.
Orificiul astfel facut se acopera (ETANSEAZA) dupa reumplere cu putin clei obtinut prin topirea unui baton din plastic folosit la pistoalele de lipit plastic (nu stiu exact cum se numeste dar un baton costa cam 2lei).
Restul informatilor scrise de mine in atasamentul din 2008 sunt valabile (cu exceptia siteului consumabiledotorg la care am renuntat).

Multumesc mult gabicen.Am urmat pasii tai(am gaurit cu un ac mai gros si am un pistol cu baton de silicon,cu care am etansat dupa umplere orificiul).Am incarcat cu o seringa de 10ml,insa nu iese cerneala cum trebuie, prin burete-pasla din cartus.Am imbibat orificiul cu burele-pasla ,cu sol.de curatat cap imprimare si tot nu iese cerneala.Listeaza 1-2 pagini si apoi ies albe.Ce s-ar putea face.M-am gandit sa comand un cartus 5 PGBK Black pt.Canon iP4500.Ce sfat imi dai.Oricum multumesc mult ca ma ajuti...Posted Image

#36
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View PostAUREL211252, on 20 mai 2015 - 09:15, said:



Multumesc mult gabicen.Am urmat pasii tai(am gaurit cu un ac mai gros si am un pistol cu baton de silicon,cu care am etansat dupa umplere orificiul).Am incarcat cu o seringa de 10ml,insa nu iese cerneala cum trebuie, prin burete-pasla din cartus.Am imbibat orificiul cu burele-pasla ,cu sol.de curatat cap imprimare si tot nu iese cerneala.Listeaza 1-2 pagini si apoi ies albe.

Pasla din orificiul de iesire a cernelei ("ink exit hole" in poza din atasament) trebuie sa fie imbibata cu cerneala. Daca o tamponezi in mod repetat cu un servetel din hartie, la fiecare tamponare trebuie sa ramana o amprenta clara de cerneala.
In partea superioara, sub eticheta, cartusul are un orificiu de aerisire (air vent). Presupun ca in acea zona nu este lipita vreo banda de scoci de la incarcarile anterioare. Eu asi pune gura pe eticheta in zona orificiului de aerisire si asi sufla usor(presiune in cartus) ca sa vad daca iese cerneala prin pasla - atentie ca o iasa cerneala (pune un sevetel sub ink exit hole). Poate pasla a fost uscata...Nealimentarea corecta a capului de imprimare poate avea loc si din cauza garniturilor despre care am vorbit acum cateva zile.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate