Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Canon PIXMA IP4500, cum se face refill?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
myhy

myhy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.01.2007
Salut,
As vrea sa cumpar Canon PIXMA IP4500.Stiu ca are cipuri pt cartuse.Cum se face refill-ul, daca are aceste cip-uri?

Va multumesc!

#2
copiatoare_imprimante

copiatoare_imprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.03.2007

 myhy, on Feb 14 2008, 15:01, said:

Salut,
As vrea sa cumpar Canon PIXMA IP4500.Stiu ca are cipuri pt cartuse.Cum se face refill-ul, daca are aceste cip-uri?

Va multumesc!
eu am mai reumplut dar nu mai vede nivelul de cerneala.

Edited by Crash, 07 May 2008 - 21:05.


#3
bebe2p5a

bebe2p5a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2007
si pe mine ma intereseaza acest model de imprimanta

sau poate recomanda cineva alta care sa imprime pe cd-uri printabile?

la refill doar nu apare cat este in cartus sau nici nu il recunoaste dupa?
chipul e pe cartus?

eu am un canon mp150 si am tot refill-at cartusele
aceiasi problema (nu imi apare cat mai am in cartus dar merge)

intreb deoarece la EPSON nu mai merge imprimanta daca nu resetezi chipul

cum se comporta capu' de printare?
la MP 150 dupa 2-3 cutii de foi (5000-7500 foi) cam a pierdut din calitate
la 4500 se poate schimba capau' de printare?
cam cat costa?

Va multumesc!

#4
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Eu mi-am luat una.
Deocamdată n-am ce să-i reproșez.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 myhy, on Feb 14 2008, 14:01, said:

Salut,
As vrea sa cumpar Canon PIXMA IP4500.Stiu ca are cipuri pt cartuse.Cum se face refill-ul, daca are aceste cip-uri?

Va multumesc!


Incarcarea cartuselor de tip PGI si CLI este prezentata in atasament.

G

Attached Files



#6
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Imprimanta asta tipareste diferit pe hârtie normală față de hârtia foto originală.
Dacă vrei o sculă adevărată ia cartușe și hârtie originale.
Și pe mine mă mănâncă palmele să-mi iau un CISS, dar cât e în garanție cred că am să rămân pe originale.

#7
mihai.iovanas

mihai.iovanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.01.2007
Salutare tuturor

Metoda de refill prezentata mai sus, este rudimentara, iar sansele de reusita sunt reduse. Imi pare rau sa spun asta, stiind ca cel care a prezentat-o este un profesionist.

Metoda potrivita de refill, fara a da alte gauri suplimentare in carcasa cartusului, si fara a pune alte benzi adezive cu aderenta buna (pe bune... chiar asa?) este alta.

Cu un cutter cu lama buna, se indeparteaza usor eticheta de plastic de deasupra cartusului, pana se ajunge la bila care acopera gaura originala. Apoi, se insurubeaza un varf de holsurub(nu stiu cum se scrie corect, sincer) in bila respectiva, care este tot de plastic, si se trage usor afara. Se procedeaza cum s-a zis si mai sus la umplerea primei camere, se asteapta pana trece cerneala in buretele din compartimentul alaturat, si se tot adauga cerneala in compartimentul fara burete pana incepe sa picure pe partea de iesire a cartusului, moment in care, se introduce la loc bila scoasa cu ajutorul varfului de holsurub. Si gata. Se lipeste la loc eticheta, si cartusul arata ca nou.

Sper ca nu am suparat pe nimeni. Urasc doar sa vad profesionisti care dau sfaturi de 2 lei amatorilor. Daca tot ne pricepe si lucram in domeniu, hai sa ii ajutam cum trebuie pe cei care nu lucreaza, dar vor sa invete. Prin asta ne dovedim profesionalismul.

P.S. Se poate cumpara un kit refill pentru cartusele in discutie, kit care contine unelte specifice operatiei de refill pe care EU am descris-o mai sus, si cateva instructiuni de utilizare.


O zi buna,
Mihai

#8
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 mihai.iovanas, on Apr 29 2008, 21:13, said:

Salutare tuturor

Metoda de refill prezentata mai sus, este rudimentara, iar sansele de reusita sunt reduse. Imi pare rau sa spun asta, stiind ca cel care a prezentat-o este un profesionist.

Metoda potrivita de refill, fara a da alte gauri suplimentare in carcasa cartusului, si fara a pune alte benzi adezive cu aderenta buna (pe bune... chiar asa?) este alta.
...................
Sper ca nu am suparat pe nimeni. Urasc doar sa vad profesionisti care dau sfaturi de 2 lei amatorilor. Daca tot ne pricepe si lucram in domeniu, hai sa ii ajutam cum trebuie pe cei care nu lucreaza, dar vor sa invete. Prin asta ne dovedim profesionalismul.

Salut,

Daca citeai cu atentie instructiunile postate de mine, metoda de refill prezentata se aplica atat cartuselor PGI/CLI cat si celor BCI - 3/-5/-6 (modele mai vechi).

Cartusele mai vechi au bila din OTEL si nu cred ca se poate extrage cum recomanzi.

Metoda nu este rudimentara si da rezultate foarte bune.
De altfel, pe net se gasesc si alte metode de refill pentru cartuse din seriile PGI/CLI/BCI .

Cu stima,
Gabi


Cu stima,

#9
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Ar funcționa un Ciss cu cartușe originale noi ?
Cip-ul vede nivelul de cerneală ?
Pentru că nu cred că are cum să măsoare câtă cerneală consum eu la un anume print.
Asta ar însemna ca imprimanta să fie un super-computer care să calculeze consumul la nivelul duzelor.
Dacă vede numai nivelul, atunci ar fi interesant un CISS cu cartușe noi, pentru că nu s-ar mai consuma.
Bat câmpii ?

Edited by ak725, 30 April 2008 - 09:35.


#10
DVasilescu

DVasilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.12.2006

 gabicen, on Apr 30 2008, 10:28, said:

Salut,

Daca citeai cu atentie instructiunile postate de mine, metoda de refill prezentata se aplica atat cartuselor PGI/CLI cat si celor BCI - 3/-5/-6 (modele mai vechi).

Cartusele mai vechi au bila din OTEL si nu cred ca se poate extrage cum recomanzi.

Metoda nu este rudimentara si da rezultate foarte bune.
De altfel, pe net se gasesc si alte metode de refill pentru cartuse din seriile PGI/CLI/BCI .

Cu stima,
Gabi


Cu stima,

Sau si mai bine, exista cartuse noi, sigilate, cam la 6 lei/bucata, doar ca trebuie pus cipul de la cartusele originale. O operatiune mult mai curata si mai simpla decat refillul.

#11
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
și-a pus careva CISS pe ea ?

#12
imaster

imaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.07.2008

 DVasilescu, on May 2 2008, 11:11, said:

Sau si mai bine, exista cartuse noi, sigilate, cam la 6 lei/bucata, doar ca trebuie pus cipul de la cartusele originale. O operatiune mult mai curata si mai simpla decat refillul.

Salut,

Eu am instalat sisteme CISS pe 2 imprimante ip4500 si merg foarte bine. Sistemele sunt de la CISS Revolution si au cartuse compatibile proprii fara burete interior, ceea ce le face practic fara moarte. Buretele cartuselor originale sau a celor compatibile la un moment dat imbatraneste si devine rigid, si creaza probleme.

Sistemul CISS nu are chipuri proprii, se folosesc chipurile de la cartusele originale.

Atunci cand imprimanta arata ca un cartus nu mai are cerneala se urmeaza instructiunile pentru dezactivarea monitorizarii.

Am vazut ca atunci cand faci asta, te anunta ca daca vei continua se va pierde garantia. Stie cineva daca se inregistreaza in memoria imprimantei chestia asta? Sau daca cei de la service isi vor putea da seama ca s-au folosit cartuse compatibile?


Numai bine.

#13
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Se înregistrază. Are o memorie unde ține minte dacă ai folosit cartușe "neoriginale".
Primul lucru la service, acolo se vor uita.
Cât timp o am în garanție cred că voi folosi originale.
Am înțeles că cerneala originală are niște aditivi speciali care nu lasă duzele să se înfunde.
Cele mai mari probleme cu altă cerneală se pare că sunt pe Margenta (roșu).

#14
Leytto

Leytto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.10.2007
Eu am IP4600 si am refilat-o si eu, am patit faza ca nu imi detecta un cartus, l-am golit, l-am umplut iar si nu stiam ce sa ii fac. Si am gasit pe aici un link catre un site care arata sa tin pe butonul on/off apasat si sa dau pe ala de dedesubt de mai multe ori si mi-l arata gol.
Eu nu folosesc banda adeziva, am gasit niste dopuri de cauciuc si sunt foarte bune. Uitati-va in attachament cum arata cartusele, la ala mic si negru nu i-am pus ca nu s-a consumat si nu o sa se consume asa repede.

Attached Files



#15
yoshy262

yoshy262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.07.2005
Din cate stiu eu nu exista cerneala refill pentru IP4600.

Poti sa-mi spui si mie de unde ai luat cerneala, cat a costat si cine a produs cerneala?

#16
Aloys

Aloys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.03.2007

 myhy, on 14th February 2008, 15:01, said:

Salut,
As vrea sa cumpar Canon PIXMA IP4500.Stiu ca are cipuri pt cartuse.Cum se face refill-ul, daca are aceste cip-uri?

Va multumesc!



vreau sa stiu si eu am un ip4500 vreau sa resetez cartusele dar nu reusesc sa fac asta
se pot reseta sau o modalitate sa o fac sa printeze din nou

#17
FlorinuL

FlorinuL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.10.2006
SAL
Si eu vreau sa cumpar un canon 4500, dar nu am mai gasit nicaieri(stie cineva unde as mai gasi asa ceva?)
In ce priveste refilul ... se gassc niste ''sisteme CISS'' care se incarca pur si simplu cu seringa,
google - sisteme CISS ... e destul de simplu

#18
Leytto

Leytto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.10.2007

 FlorinuL, on 20th August 2009, 16:17, said:

SAL
Si eu vreau sa cumpar un canon 4500, dar nu am mai gasit nicaieri(stie cineva unde as mai gasi asa ceva?)
In ce priveste refilul ... se gassc niste ''sisteme CISS'' care se incarca pur si simplu cu seringa,
google - sisteme CISS ... e destul de simplu
nu o sa mai gasesti  nici ip4600 ca a aparut ip4700 si are aceleasi cartuse

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate