Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cum convertesti un .ac3 in .mp3

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Adius

Adius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.03.2002
Problema asta am avut-o la un film, care avea coloana sonora pe .ac3 (si am codec-ul), si am incercat sa-i fac o recompresie, deorece:

-coloana audio avea samplingul la 48khz, si placa mea de sunet suporta oricum numai 44khz
-ocupa foarte mult spatiu, si voiam sa fac filmul mai mic.

Am incercat cu VDub, ultima versiune "ac3 ready", dar mi-a spus ca nu poate converti ac3 la mp3.


Adius

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
sorry, nu stiu ce sa zic, nu am vrut niciodata sa "pierd" cateva canale de sunet cum vrei tu, dar o sa vad ce pot face si cand aflu postez aici, intre timp poate stie altcineva ca s-a mai lovit de asa ceva

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu poti face ac3 in wave din virtualdub?
Daca nu poti vezi pe SoftNews programul Total Recorder 3.4 cu ajutorul caruia poti sa salvezi in format wave orice trece prin line out-ul placii de sunet.

Deoarece nu ma pricep la partea de video, nu stiu daca poti separa coloana sonora intr-un fisier separat .ac3.
Daca se poate separa, atunci rulezi acel fisier in Winamp selectand la output Disk Writer => Fisier Wave !!!!!

Pentru a rula in Winamp fisiere ac3 ai nevoie de un plugin ce nu l-am mai gasit NICAIERI pe WEB :(

Am gasit totusi ceva interesant: Danni Din's MPEG2AVI/AC3DEC/vStrip GUI

[ http://www.digital-digest.com/dvd/downloads/images/dannidin_gui.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,392
  • Înscris: 29.11.2001
Atzi incercat cu Flask Mpeg?! Io cu adius vorbesc acasa ... acu' mi-a venit ideea ... o sa vad ce putem face ... shi anuntzam!

#5
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
Subscriu la problema:
Cum naiba se face conversia unui xvid cu sunet ac3 dolby
in xvid cu sunet pe doua canale (normal) cu virtualdub?
(daca se poate cu vdub).
vdub nu ii convine, degeaba este filtru ac3 instalat, etc.

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In primul rand vizitati pagina de aici pentru a va alege varianta de virtualdub pentru AC3 sau mai bine ultima varianta de virtualdubmod. http://www.softnews....&threadid=10708
De la pagina respectiva de download se va lua VirtualDubMod_1_4_13_2v2.zip si eventual VirtualDubMod_needed_DLLs_from_VirtualDub_1_4_13.zip si VirtualDubMod_needed_DLLs_260303.zip

Se salveaza wav-ul si apoi de converteste cu BeSweet (de la link-ul dat mai sus) tot de acolo. Apoi in virtualdubmod se incarca mp3-ul respectiv. Se salveaza avi-ul respectiv in direct stream copy.

Toate programele sunt free si cele mai bune.

enjoy,

Mtz

PS @Courage > nu mai stiu pe unde l-am gasit, dar pun in attachment plugin-ul pentru a reda Winamp si AC3-uri.

Attached Files



#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
atentie la desyn audio/video, testati materialul dupa muxare.
recomandat este cbr mp3 si selectati de acolo in meniul de audio chiar asta. vbr mp3 nu este suportat teoretic de avi, doar practic printr-un bug de sampling inteligent explotat de niste baieti destepti, dar nu stiu daca merita sa va complicati

#8
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Aprpopo de aceste desincronizari audio-video (asta direct cu AC3) - carui fapt se datoresc? Mi-au trecut pana acum cateva DVD-uri prin mana care aveau sunetul intarziat cu cateva secunde fata de imagine... altele NU! Si cum putem sa aflam aceasta intarziere?... ca la ureche e mai greu si mai neprofesional...
Care e scopul acestei intarzieri...

PS: Stie cineva - un plugin pentru CoolEdit de AC3?!

#9
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Trackul AC3 de pe un DVD are in mod nativ un Delay care se seteaza la authoring/multiplexare, care poate sa fie pozitiv sau negativ. De obicei, este de ordinul catorva sute de milisecunde.

Daca DVD-urile care ti-au trecut prin mana erau rip-uri ale unor DVD-uri legale, probabil ca cei care le-au ripuit au uitat sa compenseze acest Delay cand au recomprimat partea de MPEG-2 si au remultiplexat stream-ul AC3 fara sa taie (sau sa adauge) Delay-ul corespunzator.

Majoritatea programelor de ripping stiu sa extraga delay-ul si sa-l puna in numele fisierului .ac3 pe care il extrag, pentru a putea fi editat/compensat ulterior.

Salutari,
Andrei

#10
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by Amyd
Trackul AC3 de pe un DVD are in mod nativ un Delay care se seteaza la authoring/multiplexare, care poate sa fie pozitiv sau negativ. De obicei, este de ordinul catorva sute de milisecunde.

Daca DVD-urile care ti-au trecut prin mana erau rip-uri ale unor DVD-uri legale, probabil ca cei care le-au ripuit au uitat sa compenseze acest Delay cand au recomprimat partea de MPEG-2 si au remultiplexat stream-ul AC3 fara sa taie (sau sa adauge) Delay-ul corespunzator.

Majoritatea programelor de ripping stiu sa extraga delay-ul si sa-l puna in numele fisierului .ac3 pe care il extrag, pentru a putea fi editat/compensat ulterior.

Salutari,
Andrei

DVD-urile care aveau acest delay ereau ORIGINALE 100% - eu unu folosesc SmartRipper si am ramas cu acest delay...
De mentionat ca DVD-ul la play nu avea delay.
Doar cu DVD2AVI (cam mi-a demultiplexat) am vazut ca mi-a bagat un "delay" in coada fisierului AC3 de 320, insa a trebui sa mai adaug eu inca 1s ca sa iasa bine  :mad:
Deci daca delay-ul este setat la multiplexare el trebuie sa fie undeva menitinat - de unde pot sa il scot/aflu?!

Am bagat si eu pluin-ul pentru Winamp si merge bine...

#11
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Pai, asa cum spuneam, e normal. Stream-ul .AC3 are un Delay care e citit si compensat la redare sau daca doresti sa-l convertesti in altceva/reencodezi trebuie sa tai/modifici fisierul.

Poti sa folosesti AC3Delay ca sa corectezi delay-ul automatizat - stie sa interpreteze informatiile din numele fisierelor ripuite de DVD2AVI ca sa-si seteze corect parametrii (sau poti sa faci asta manual, desigur).

Informatia de delay este stocata in asa numitul PTS (Presentation Time Stamp) care e scris in fisierul .VOB multiplexat (deci nu in stream-urile propriu-zise). Apropo, acesta defineste timpul de start atat pentru stream-ul audio cat si pentru cel video. Iar delay-ul este practic diferenta dintre timpul de start al stream-ului video fata de timpul de start al stream-ului audio. Asta iti calculeaza DVD2AVI (are niste mici si rare buguri in determinarea acestui delay though). Poti sa obtii aceleasi informatii (mai sigur) si cu VOBEdit.

Ideea este ca de taiat nu poti sa tai decat frame-uri din fisierul .ac3, deci se va rotunji la cel mai apropiat numar. AC3Delay face acest lucru automat si nu e o problema, nu poti sa sesizezi o astfel de desincronizare de sub o fotograma.

Salutari,
Andrei

#12
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Dragut raspunsul Amyd insa AC3Delay nu se bazeaza decat pe ce e schis in numele fisierului (sau manual) iar din VOBEdit - sincer sa fiu eu nu am inteles mai nimic  :0
Teoretic pe mine nu prea ma intereseaza ca intaizii AC3-ul ca oricum in convertesc cu altceva, eu vroiam sa stiu cat sa ii dau intarzierea... desi e o chestie logica si destul de uzuala nimeni nu a facut un program care sa recunoasca acest delay si sa ti-l spuna...  :hmm:

#13
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Pai VOBEdit e simplu de folosit pentru aflarea acelui delay. Pur si simplu selectezi si deschizi fisierul VOB care te intereseaza si dupa aceea Edit/Get Audio/Video Delay et voila.

Iar pe de alta parte, daca doresti sa convertesti in altceva, de ce nu rippuiesti/demultiplexezi cu DVD Decrypter, care stie si el sa gaseasca delay-ul si sa-l treaca in numele fisierului si apoi sa procesezi mai departe asa cum iti doresti?

Salutari,
Andrei

#14
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by Amyd
Edit/Get Audio/Video Delay et voila.

CORECT - Simplu... Doar ca tot nu da bine...  :confused: La DelayVideo am 0 iar Audio 8 - ce 8 ms? sau frame-uri?!? oricum din cate am obtinut eu ca rezultat ar trebui cam 1,5s...

M-am oprit la SmartRipper cu rippatul DVD - mi-a placut ca imi baga totul intr-un sisier, selectez ce capitole/sunet/subtitrare vreau sa extrag... mi se pare mai prietenos :oK:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate