Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Surse scumpe vs. surse ieftine ( aka. Brand vs. No-Name )

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#19
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,336
  • Înscris: 23.05.2003
Maresale, baga un multimetru la inaintare si tine-o in full-load pentru o perioada mai lunga de timp (da' sa ai si cu ce face full-load-ul ala, nu cu video on-board si f'un lesinat de CPU :D).

LE:
Ideal ar fi sa ai si un oscilocop sa vezi cum arata ripple-ul la incarcari mari...

Edited by burebista, 14 February 2008 - 11:22.


#20
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
masoara cu un multimetru,nu cu software-ul

am luat o palma...sa fim cuminti

Edited by mascotzel, 14 February 2008 - 11:23.


#21
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
@Maresalul: Hmmm din ce m-am documentat pe lista neagra erau sursele raidmax care veneau cu tot cu carcasa. Eu am cumparat-o separat si am dat 120 roni la pret de distributor. A rezistat cu succes la zeci de caderi si fluctuatii de tensiune. Tensiunile variaza putin intre idle si full load.
Tensiunile din poza ta sunt in Idle? Asa erau si la mine cu sursa no-name in idle dar apoi tensiunea de +12v urca la +13v. Am o groaza de surse noi la munca, diferite marci, inclusiv Torent, Premier. Toate se comporta la fel indiferent de sistem si sunt sensibile la fluctuatii de tensiune. Chiar ieri a fost o fluctuatie si la majoritatea calculatoarelor s-au blocat, resetat si alte sisteme s-au stins. Cele care s-au stins, trebuia sa se scoata din priza ca sa mai plece sursa. Au scapat doar cele echipate cu surse real power. Crede-ma ca m-am saturat sa tot schimb condesatoare de pe placi de baza din cauza la surse no-name si asta o zic in calitate de angajat dar si de home user.

Edited by apollo_expert, 14 February 2008 - 11:24.


#22
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postburebista, on Feb 14 2008, 11:21, said:

Maresale, baga un multimetru la inaintare si tine-o in full-load pentru o perioada mai lunga de timp (da' sa ai si cu ce face full-load-ul ala, nu cu video on-board si f'un lesinat de CPU :D).

LE:
Ideal ar fi sa ai si un oscilocop sa vezi cum arata ripple-ul la incarcari mari...

Am băgat un full-load cu prime 95 si benchmark HDD în același timp.
Nu am ținut-o ore dar cred că printscreen te poate lămuri întrucâtva:
Attached File  surse_no_name_1.jpg   110.88K   112 downloads

Dublură! Să-l șteargă cineva ...

Edited by Maresalul, 14 February 2008 - 11:37.


#23
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Am băgat un full-load cu prime 95 si benchmark HDD în același timp.
Nu am ținut-o ore dar cred că acest printscreen te poate lămuri întrucâtva:
Attached File  surse_no_name_1.jpg   110.88K   112 downloads


apollo_expert, dar poate tocmai aceste condensatoare de pe mother sunt de vină.
Astea nu sunt low budget ?

Edited by Maresalul, 14 February 2008 - 11:48.


#24
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostBlackhawk, on Feb 14 2008, 08:12, said:

Maresal imi arati o surasa no-name care sa fie silentioasa ca Seasonicul meu? Practic nici nu trebuie sa se auda  <_<
Daca nu e vorba de silentiozitate tot nu cumpar o sursa no-name. Nici una nu duce cat specifica. Prefer un Fortron de 300W si de generatie mai veche. Stii si tu ca e mai bine asa..
Un exemplu  Fortron ATX-400PNF pe la 130ron.

Torentul e foarte silențios. Trebuie să pui mâna dacă vrei să te asiguri că-i funcționează ventilatorul.
Nu cred că mai contează așa de mult cât de silențioasă e o sursă odată ce umpli carcasa de ventilatoare. Nu mai pun la socoteală șuieratul de la placa video dacă turația ventilatorului depășește 50%.

Cât despre multimetru, îmi pare rău dar nu am așa ceva.
Am un aparat de măsură care l-am pus pe tensiunea de 12V la sursa Torent. Indică 12,18 V în idle și 12,09 V în full load.

Problema condensatorilor umflați de pe placa de bază nu are nicio legătură cu sursa.
Pentru o tensiune nominală de 12 V (dau un exemplu) se folosesc condensatori de 16 V și nimeni după lumea asta nu o să mă facă să cred că o sursă poate avea o abatere așa de mare !
Sunt fluctuații? Și ce dacă! Din ce știu eu, condensatorii electrolitici (ăia care se umflă) se folosesc în special la filtrarea curentului continuu. Cei care au făcut la viața lor un alimentator, știu ce zgomot ai dacă alimentezi un radio de la un alimentator fără căruia îi lipsește electroliticul de filtrare.
Condensatorii ăștia se umflă pentru că sunt construiți din materiale de slabă calitate și ar s-ar umfla chiar dacă pui Antec, Enermax sau mai știu ce sursă de sute de euro.

Ca o concluzie:
Se tot face confuzie între sursele no-name și sursele ieftine dar care au un nume (Torent, Izi, RaidMax, etc.).
Departe de mine de ai sugera cuiva să cumpere surse care nu au trecut niciun nume sau număr de identificare.
Departe de mine de ai sugera cuiva și să cumpere o sursă ieftină, chiar dacă are nume de firmă și cutie frumos colorată.
Scopul meu a fost să-i liniștesc întrucâtva pe cei care au astfel de surse ieftine în sistem. Garantez că orice calculator cumpărat sub 1.800 lei are o astfel de sursă.
Să stea oamenii liniștiți pentru că sursele astea nu sunt chiar așa de nenorocite cum sunt tentați să creadă după ce au citit nu știu câte comentarii despre surse.
Dacă v-au dus un an sau doi, apoi să fiți siguri că o să vă ducă mult și bine!
Curățate de praf o dată la două luni (sau chiar o lună, dacă țineți carcasa deschisă), aveți grijă să nu supraîncărcați triplul și priza de la care alimentați calculul. Pentru protecție puteți folosi triplu special (de la 60 lei în sus) și, dacă aveți probleme cu electrica, cumpărați un stabilizator 220V care poate fi folosit și pentru celelalte electronice.
Ce ar mai fi de spus? Evitați să puneți frigiderul, mașina de spălat sau orice mare consumator de eletricitate și producător de zgomot pe aceeași coloană de alimentare cu electronicele în general și calculatorul în special.

Și acum... aștept să mă luați în bâză... dar nici de-al dreak nu mă las... :boxing:

Edited by Maresalul, 15 February 2008 - 14:42.


#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003

View PostMaresalul, on Feb 15 2008, 14:39, said:

[...] dacă aveți probleme cu electrica, cumpărați un stabilizator 220V care poate fi folosit și pentru celelalte electronice.
[...] Evitați să puneți frigiderul, mașina de spălat sau orice mare consumator de eletricitate și producător de zgomot pe aceeași coloană de alimentare cu electronicele în general și calculatorul în special.

Unde se pune stabilizatorul ala de 220V intr-un apartament?
Cum verific modul in care a fost facuta reteaua electrica in apartament? Sparg peretii si vad pe unde-s trase firele?

#26
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postshiva, on Feb 15 2008, 14:50, said:

Unde se pune stabilizatorul ala de 220V intr-un apartament?
Cum verific modul in care a fost facuta reteaua electrica in apartament? Sparg peretii si vad pe unde-s trase firele?

Un stabilizator de 1200-1500 W nu e mai mare decât un cântar din alea cu care-ți verifici greutatea. Are un ștecher care-l bagi în priză și câteva prize care le folosești la alimentarea consumatorilor.
Ăsta e marele lor avantaj: poți proteja și calculul și un TV scump (exemplele sunt nenumărate).
Cu rețeaua e altceva. Poți verifica cu un creion de tensiune dar sunt slabe șanse să ai coloane separate.
Eu mi-am refăcut în '97 toată căblăraia. Solo...
Pe o coloană (cu siguranțele de rigoare) am legat becurile și prizele de putere ("priza din dreapta" cum le mai spun eu) și pe cealaltă coloană doar prizele pentru electronice (priza din stânga). Așa că, în loc de o priză ieșită din perete, acum am două!!!
Întotdeauna, cele din stânga sunt pentru electronice.
Să nu aud comentarii la munca mea pentru că nu-și au rostul. La mai bine de 10 ani de atunci ÎNCĂ TRĂIESC deci... am făcut treabă bună. :proud:

Și...să nu crezi că m-am gândit la surse de le-am pus așa  :P
Aveam o râșniță de calculator de genul fost 286, actualmente 386, dar scopul a fost protejarea tuturor electronicelor din casă.

Edited by Maresalul, 15 February 2008 - 15:24.


#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003
Io disting deja niste tipuri de posesori de computadoare:
1. Nu vrea/nu poate schimba instalatia electrica dar are bani de o sursa brand => cumpara sursa
2. Poate schimba instalatia electrica dar vrea sa-i fie safe toate electronicele => schimba instalatia la urmatoarea renovare
3. Nu-l intereseaza calitatea sursei, doar sa-i tina sistemul sau nu-si permite => sursa vapor-made
....

#28
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postshiva, on Feb 15 2008, 16:49, said:

Io disting deja niste tipuri de posesori de computadoare:
1. Nu vrea/nu poate schimba instalatia electrica dar are bani de o sursa brand => cumpara sursa
2. Poate schimba instalatia electrica dar vrea sa-i fie safe toate electronicele => schimba instalatia la urmatoarea renovare
3. Nu-l intereseaza calitatea sursei, doar sa-i tina sistemul sau nu-si permite => sursa vapor-made
....
....
4. E deja posesorul unei surse de 50 lei (a aflat târziu de tipul ei... după ce a rupt sigiuliul la calculul luat în rate) și nu o schimbă doar că a citit review-uri; sau:
5. O schimbă pe motiv de "fluctuații tensionauticoștiințifice", omițând că acea sursă (de care a aflat că e varză) i-a ținut sistemul fără probleme vreo doi anișori...

#29
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Vad ca e foarte activ acest topic..mi-e imposibil sa raspund la fiecare..asa ca o sa pun niste intrebari si o sa fac niste precizari.
Din punctul meu de vedere( si eu am o obsesie legata de silentiozitate)  singurele surse bune sunt acelea care nu tiuie.Plecand de la aceasta idee eu pot accepta orice sursa indiferent ca este de firma sau nu.Din pacate sursele actuale nu prea sunt asa.Vechile surse at/atx din calculatoarele de firma erau excelente..as da 300/400 ron pe o sursa sa o vad contruita ca acelea...

Legat de eficienta..sursele ieftine intotdeuna vor avea pierderi mai mari si deci eficienta mai mica..daca va intereseaza factura la curent si temperatura carcasei alegeti o sursa certificata 80+.Deasemenea cele ieftine bazaie deoarece corectia factorului de putere se face cu ajutorul unei inductante care vibreaza si se incinge(poate ajunge si la 80 + grade).

Stabilizatorii de pe placa de baza au alte roluri..ei asigura o tensiune aproape perfecta pentru procesor,memorii periferice si placile de extensie..ei nu vor functiona bine la fluctuatii mai mari de +-10 % nici decum la 500 % cum a spus Maresalul si nu contin diode zener de putere capabile sa disipe zeci de wati si curenti de pana la 20 de amperi.


Oricum toti aveti dreptate in mare...cum fiecare priveste viata cu alti ochi pentru fiecare sunt alte valori si alte principii.Eu va rog daca dati peste o sursa  cum vreau eu sa-mi spuneti...eu nu am cum sa probez sursele noi fara sa le cumpar...

Edited by CPX, 15 February 2008 - 17:47.


#30
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostCPX, on Feb 15 2008, 18:43, said:

Vad ca e foarte activ acest topic..mi-e imposibil sa raspund la fiecare..asa ca o sa pun niste intrebari si o sa fac niste precizari.
...Stabilizatorii de pe placa de baza au alte roluri..ei asigura o tensiune aproape perfecta pentru procesor,memorii periferice si placile de extensie..ei nu vor functiona bine la fluctuatii mai mari de +-10 % nici decum la 500 % cum a spus Maresalul si nu contin diode zener de putere capabile sa disipe zeci de wati si curenti de pana la 20 de amperi.
...

500% ăla nu trebuie scos din context și interpretat mot a mot.
Rolul principal în stabilizarea unei tensiuni îl au componentele active (tranzistorii și diodele). Condesatorul (componentă pasivă) își are rolul său în această schemă. Dacă nu mă înșel, se ocupă și de aceste fluctuații...
O fluctuație de +-10% nu ar trebui să influențeze un stabilizator pentru că tensiunea de ieșire e cu cel puțin 25% mai mică decât tensiunea de intrare.
Dacă vrei un stabilizator de 12V atunci trebuie să-i asiguri o tensiune de intrare de 15-16V.

#31
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
@CPX: tiuitul cred ca tine de exemplar
nu?

#32
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Eu am luai acei 500 % ca valoare exacta..in rest ai dreptate .Condensatorii in primu rand micsoreaza riplul si asigura o rezerva de energie la variatiile rapide.Oricum e bine ca sursa sa nu treaca de +-5 %  dupa parerea mea.

"@CPX: tiuitul cred ca tine de exemplar"
Nu...problema tiuitului am intalnit-o la multe surse..nu tine de exemplar ci de topologia adoptata de controlerele si integratele alese ...daca vrei intru in amanunte dar tu ai spus ca nu te pasioneaza electronica..nu stiu daca ar avea rost..
Tiutiul poate aparea si datorita uzurii sau defectarii dar mai rar daca sursa merge in parametri.Eu sunt si foarte sensibil..aud frecventele inalte si foarte usor  ma supara..oricum nu inventez..se pot vedea clar graficele ce le-am pus pe elforum cu experinetele mele cu sursa delux de "600W".. :deadtongue:

#33
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
bine
sursa mea Seasonic S12 330 nu tiuie

te duci sa cumperi una la fel?

#34
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Nu am niciuna să țiuie  ^_^
Dar am auzit pe undeva, nu știu dacă la un vecin (pe care-l mai ajut să-și țină în viață un calcul antic) sau la serviciu.
Știu exact la ce te referi și nu aș ține așa ceva în priză. Eu stau până noaptea târziu în fața calculului și nu cred că aș putea suporta sunetul ăla. -_-
Seamănă cu freza dentistului...auzit prin partea opusă a ușii :lol:

#35
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Am si eu un Seasonic 430W care nu tiuie. Nu seasonic II
Eu am inteles ca depinde si de incarcare(nu neaparat mai mare)

#36
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Nici seasonicul meu nu tiuie (s-12) ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate