Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre blitz-uri de studio

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#37
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
OK, mersi. Despre toate astea am citit si eu dar nu stiam exact cum sta treaba. Blitzul on-camera poate fi folosit? Apoi urmatoarea intrebarea este legata de metodele wireless de declansare. Inafara de "scumpul" PocketWizard ce altceva recomandati?

Edited by robertino1, 07 May 2008 - 15:59.


#38
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Blitz-ul intern ar trebui sa mearga daca poate fi pus pe modul manual (fara pre-flashuri). Pai in afara de Pocket Wizard, ai elinchrom si microsync (le gasesti la f64) si mai sunt cateva si la fotohobby (dar nu am auzit de ele).

#39
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Spre cine ar inclina balanta in privinta diversitatii si accesibilitatii accesoriilor? Elinchrom sau Wallimex?

#40
DjSneeze

DjSneeze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2006
Wow foarte foarte util micul intro pentru blitz-uri !

Am totusi o intrebare legata de Excella Casa de 300Ws ... sau mai degraba de un softbox pentru un bitz Excella Stardust ... se potriveste cu un Excella Casa sau trebuie sa caut un softbox special pentru Casa ?

va multumesc foarte frumos ,
Vick

#41
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostDjSneeze, on May 12 2008, 11:52, said:

Wow foarte foarte util micul intro pentru blitz-uri !

Am totusi o intrebare legata de Excella Casa de 300Ws ... sau mai degraba de un softbox pentru un bitz Excella Stardust ... se potriveste cu un Excella Casa sau trebuie sa caut un softbox special pentru Casa ?

va multumesc foarte frumos ,
Vick

Aparent, softboxul de Casa e diferit de Stardust. Problema e ca astea nu par sa mai fie disponibile la noi. Pe sit-ul f64 tot ce e legat de Excella pare sa fie indisponibil.

#42
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Va propun niste blitzuri mai deosebite :rolleyes: http://www.alienbees.com/abr800.html

#43
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostLivik, on Jul 9 2008, 22:14, said:

Va propun niste blitzuri mai deosebite :rolleyes: http://www.alienbees.com/abr800.html


Din cate stiu, sunt cele mai bune blitzuri ieftine. :D Din pacate, nu se aduc la noi. :)

#44
bOsHo

bOsHo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.03.2003

View PostTudor_DX, on Jul 9 2008, 23:08, said:

Din cate stiu, sunt cele mai bune blitzuri ieftine. :D Din pacate, nu se aduc la noi. :)

Esti sigur ca nu le aduc la noi? Chiar aveam de gand sa iau niste treburi de la ei.

#45
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostbOsHo, on Jul 10 2008, 21:23, said:

Esti sigur ca nu le aduc la noi? Chiar aveam de gand sa iau niste treburi de la ei.

Pai la noi nu le aduce nimeni si din cate am vazut la ei pe site, procedura pentru alte tari in afara de SUA si Canada e mai complicata.

http://www.alienbees.com/intsales.html

#46
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Salut.

Din cand in cand realizez fotografii de produs, produsele sunt de obicei pana in 40 cm pe latura mare.

Detin un D40x, o bucata blitz Nissin Di622, si un blitz on-board. 50mm f/1.8 ar fi obiectivul pe care as vrea sa-l folosesc (din motive evidente)...

Acum vreau sa imi cumpar niste blitz-uri de studio sau orice alt fel de lumini care sa ma ajute sa realizez ceva decent. Cu Nissin-ul nu fac mare lucru (poate datorita faptului ca este doar unu (?) si pentru ca trebuie declansat de catre cel on-board ceea ce ma cam incurca cateodata).

Ma gandeam sa cumpar vreo trei sau patru din astea. Alta varianta ar fi sa caut niste lumini puternice prin Bricostore (ceva gen 300-400 W daca gasesc).

Vreau o investitie cat mai mica si rezultate decente. Momentan nu imi permit sa dau 600 RON pe un blitz, desi mi-ar placea foarte mult...

Ce imi recomandati?

P.S. Si asta pare interesant.

Edited by vladimirchira, 13 July 2008 - 22:51.


#47
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Vezi prin Metro sau Bricostore trepiede cu lampi cu halogen de 500 W. Doua trei te rezolva.

#48
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Te rezolva si cu caldura iarna :P

Am si eu asa ceva (500w). Lumina e relativ buna, dar dezavantajele sunt multe.

#49
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Imi poate enumera cineva dezavantajele ? Sau altfel spus, varianta expusa de mine (cea cu blitz-urile slave ieftine) este mai proasta sau mai buna pentru ceea ce vreau eu sa fac ?

Multumesc mult de tot!

L.E. Si pe la ce preturi sunt lampile+trepiedurile?

Edited by vladimirchira, 14 July 2008 - 17:37.


#50
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
cred ca robertino1 vorbea de ceva de genul
http://produsesiserv...M/?id_comp=2773

#51
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Se incalzesc f repede si f mult. Degaja o caldura in jurul lor insuportabila chiar si dupa un scurt timp. Consuma mult, si sunt greu de transportat. Lucrand cu ele, iti dai seama ca nu sunt pt foto. Eu am facut prostia sa le pun sub o umbrela, dupa ~30min, s-a ars umbrela :) Despre lumina.. e discutabil. Intradevar, este o lumina foarte puternica, dar ridica probleme. Cum ar fi problema umbrelor, reflexii, etc.

Pretul... nu imi aduc aminte, in jur de 60-70 ron 1 buc 500w+stativ. In Bucuresti am vazut la Hornbach.

Din pacate noi, amatorii de fotografie nu avem variante ieftine si bune. Niciodata :P

#52
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Dar 500w cum s-ar echivala in ws (nu ma pricep prea bine la fizica deci v-as ramane recunoscator daca mi-ati explica ca blonzilor :) )?

Vreau sa stiu dpdv al puterii cum sunt fata de blitz-urile slave gasite de mine la f64.

L.E. Am gasit cevadar nu stiu daca am inteles bine: pentru t. expunere de o secunda am aceiasi expunere cu un halogen de 500W sau cu un blitz de 500ws (sau cu 6 blitz-uri de 80ws) ?

L.E.2: Din cate am inteles din articol sunt de preferat flashurile, chiar de putere mica.

"So a 1000 Watt light at a shutter speed of 1/125 uses 1000 * 1/125 = 8 Watt-seconds of electricity while the shutter is open."

Edited by vladimirchira, 14 July 2008 - 21:08.


#53
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Evitati lumina continua. Mai mult o sa va chinuiti. Te descurci si cu blitz-urile pe fasung, dar parerea mea e ca ar fi bine sa investesti in ceva cat de cat mai bun. Tot la f64 o sa gasesti si asta. Stiu ca sunt mult mai scumpe, dar mai bine investestesti o data si bine, decat de multe ori si prost.

LA fotohobby o sa gasesti blitz-uri ieftine, cum am dat noi la concursurile foto care isi fac treaba foarte bine si ai si accesorii la ele.

#54
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Tudor ai perfecta dreptate. Ceea ce mi-ai dat tu arata foarte bine... dar deocamdata nu imi permit sa investesc atatia bani doar in lumini.

Un pic off pentru un blitz am: 126 ron (blitzu) + 86 (stativ) + 56 (suport blitz+umbrela) + 63 umbrela deci 331 ron.

331 x 2 blitzuri minim sunt 662 RON. Daca mai adaug fundal/ cort de lumina si ce naiba mi-o mai trebui ajung oricum pe la 1200 RON.

Ideea e ca vreau sa ma descurc pentru inceput, la un moment dat s-ar putea sa iasa niste bani frumusei din foto de produs si atunci voi cumpara si altceva :).

Norocul meu e ca produsele sunt in general mici. Ghinionul cu slave-urile astea ieftine (acum mi-am dat seama) e ca nu poti sa le reglezi puterea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate