Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Despre blitz-uri de studio

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#19
bOsHo

bOsHo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.03.2003
Un filmulet demo despre Elinchrom Skyports aici .

#20
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Nu stiam faza cu controlatu' puterii (bine, doar cu blitz-uri elinchrom). Tare!

#21
Anton Laurentiu

Anton Laurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2007

 mutirips, on Mar 4 2008, 17:40, said:

Dar cu 2 exemplare ca asta : http://www.f64.ro/de...?id=248&pid=921 de 45W ce pot face ?

2 x Blitz 45W (cel la care ai dat tu link) + umbrele argintii

[ http://img225.imageshack.us/img225/4879/img0857gz5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
radu26

radu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.01.2004
Am incercat toate cele 3 solutii propuse aici si sunt perfect de acord cu tot ce s-a spus. As mai adauga ca blitzurile Excella au probleme cu declansarea Slave  iar reglajele sun aproximative. Acum merg pe Hensel si sunt extrem de multumit, atat Slave cat si wired...

Solutia de 45Ws cum ii ziceti voi, este de fapt un fel de bec slave. La fel are probleme mari cu sincronul si daca nu este pozitionat asa cum vrea el este foarte posibil sa nu declanseze... Dar pretul este imbatabil, asa ca daca nu te grabeste nimeni si nu pleaca subiectul (adica daca fotografiezi produse mici) poate fi util.

#23
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 radu26, on Mar 21 2008, 16:43, said:

Am incercat toate cele 3 solutii propuse aici si sunt perfect de acord cu tot ce s-a spus. As mai adauga ca blitzurile Excella au probleme cu declansarea Slave  iar reglajele sun aproximative. Acum merg pe Hensel si sunt extrem de multumit, atat Slave cat si wired...

Solutia de 45Ws cum ii ziceti voi, este de fapt un fel de bec slave. La fel are probleme mari cu sincronul si daca nu este pozitionat asa cum vrea el este foarte posibil sa nu declanseze... Dar pretul este imbatabil, asa ca daca nu te grabeste nimeni si nu pleaca subiectul (adica daca fotografiezi produse mici) poate fi util.


Salut. Ce configuratie folosesti?

#24
alex_tm

alex_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 12.12.2006
de 7-8 luni folosesc blituri de la walimex... respectiv CY-420K si CY-260K  sunt foarte multumit de ele mai ales pt gama diversificata de lightmodifiers si preturile accesibile.

CY- 420K are 420Ws reglaj de la 1/1-1/8  lumina de modelare de 150W    montura bowens, aurora, interfit... etc

Attached File  _MG_0693_resize.JPG   68.98K   169 downloads Attached File  _MG_0694_resize.JPG   59.96K   171 downloads  Attached File  _MG_0698_resize.JPG   79.52K   128 downloads

Attached File  _MG_0699_resize.JPG   120.58K   137 downloads blitzul vine cu un reflector inclus...
Attached File  _MG_0700_resize.JPG   86.19K   115 downloads  Attached File  _MG_0702_resize.JPG   73.78K   97 downloads voleti cu grid si 4 filtre colorate - se monteaza pe reflector foarte simplu si rapid, gridul se poate da jos
Attached File  _MG_0703_resize.JPG   67.81K   115 downloads headul cu reflector si voleti
Attached File  _MG_0705_resize.JPG   121.2K   120 downloads Attached File  _MG_0708_resize.JPG   71K   132 downloads beautydish cu grid 50cm
Attached File  _MG_0709_resize.JPG   87.73K   103 downloads Attached File  _MG_0710_resize.JPG   102.91K   110 downloads speedringul e pt alta serie, dar pe aceasi montura ca si walimexurile (aceasta este varianta in aluminiu) adaptoarele ce vin in cutiile de la walimex sunt de proasta calitate, au urechi de plastic si se pot rupe (adevarat ca sunt incluse in pachet)

#25
tudorksy

tudorksy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.10.2005
Credeam ca sunt singuru care are Wallimex  :) . Intradevar raportul calitate pret este excelent.
Oricum astept modelele sa fuga dupa mine sa le pozez :))

Edited by tudorksy, 31 March 2008 - 18:30.


#26
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Si eu tot wallimex! :P

Cam ce se vede prin pozele de mai sus + ceva softboxuri!

Cica in curand vor fi disponibile si la noi in .ro. Cred ca se vor vinde pe rupte!

#27
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Ca tot mentiona bosho de sisteme radio, de curand am achizitionat tata si mama declansarilor: Pocket Wizard. Nu le-am luat de moft, ci pt ca stiu sigur ca pot declansa camera. O sa va arat ceva mai tarziu la ce imi trebuie. Modelul este PW Plus II Transceiver si poate fi folosit atat ca transmitator, cat si ca receptor.

O sa le folosesc totusi si pt declansarea blitz-urilor de studio si celor hot-shoe. Le am de putin timp si le-am testat doar cu SB-800. So far, so good.

Attached Files


Edited by Tudor_DX, 24 April 2008 - 12:14.


#28
bOsHo

bOsHo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.03.2003
Frumos :) Luate de pe BH ?

#29
patratzel

patratzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.09.2004
Tudor, poti sa ne spui ce acesorii au mai venit cu ele? Ma intereseaza in special cablurile.

Thanks

#30
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Luate de pe bh, da. Nu vin cu mari accesorii: o bucata de velcro, 2 baterii, o curea si un cablu clasic de sincronizare (jack care intra in PW si mufa PC la celalalt capat). Restul cablurilor trebuie sa le cumperi separat sau sa improvizezi.  ;)

Initial ma gandisem sa cumpar d-alea cum are bosho, dar din cate stiu, nu pot sa declanseze camera.

Edited by Tudor_DX, 24 April 2008 - 14:15.


#31
ace2

ace2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2004
dati si voi magazinul de unde ati luat walimex. am gasit nenumarate in de pe ebay adik, dar ba transportul e pera scump, ori nu stiu ce mai e ..si niciodata nu mi-a venit sa le cumpar , e drept ca inca nu am nevoie de ele , dar in curand o sa....
m-ar ajuta mult experianta voastra sa scutesc bani, timp (asta in cazul in care am drump pana prin de si le iau personal)

multam

#32
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Sunt luate de aici.

#33
ace2

ace2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.06.2004
dankeschon.

#34
alex_tm

alex_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 12.12.2006
eu aduc in fiecare sapt cate un transport de la walimex...  pretul de pe site plus 10%
in caz ca e cineva interesat lasati PM

#35
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

 alex_tm, on May 5 2008, 00:33, said:

eu aduc in fiecare sapt cate un transport de la walimex...  pretul de pe site plus 10%
in caz ca e cineva interesat lasati PM

Imi poti spune te rog cum merge comanda acestor blitzuri de la distanta? Au fotocelula? Cum merge pe slave, cu ce o comanzi, etc, etc. Imi inchipui cum sta treaba dar vreau o explicatie clara. M-ar interesa sa achizitionez asa ceva dar vreau sa am toate datele. Multumesc anticipat.

#36
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

 robertino1, on May 6 2008, 17:08, said:

Imi poti spune te rog cum merge comanda acestor blitzuri de la distanta? Au fotocelula? Cum merge pe slave, cu ce o comanzi, etc, etc. Imi inchipui cum sta treaba dar vreau o explicatie clara. M-ar interesa sa achizitionez asa ceva dar vreau sa am toate datele. Multumesc anticipat.

Foarte putine blitz-uri nu au celula foto, iar Walimex nu se numara printre ele (adica au). Principiul de functioneaza e simplu si e explicat si in primul post din thread daca il citesti. Celula foto "vede" o lumina mai puternica (sau un semnal infrarosu, daca folosesti un transmitator special) decat cea ambientala si declanseaza. Eu folosesc blitz-ul extern pus in modul manual (ca sa nu dea pre flash-uri). Daca nu vrei sa folosesti celula, folosesti cablu de sincronizare (o mufa intra in camera si una in blitz). Si daca vrei sa nu te doara capul deloc cumperi un sistem radio.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate