Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Background in div-ul child

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004
Am un div (content) care are un background care se repeta pe y. In acest div mai am 3 div-uri (menu, main, links) pozitionate cu float. Fiecare din aceste div-uri are cate un background care nu se repeta (e doar in partea de sus). Dupa ce se termina background-ul din cele 3 div-uri ar trebui sa imi apara background-ul din content (in IE mi-l arata), insa in Opera si Mozilla nu vrea nici cum. Din cate am observat inaltimea de la content nu se autoajusteaza in concordata cu div-urile float. Stie cineva ce e de facut?

#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
conform specificatiei CSS 2.1, un float nu extinde parintele niciodata decat daca se da un clear in directia dorita dupa float. Uite un link care te va ajuta: http://www.positioni...syclearing.html . Este explicata acolo si metoda cu clear:both. Recomandarea e sa folosesti clasa pe care ti-o construiesc acolo cei de la positioniseverything. Clasa se aplica pe un container ce tine floaturile.

#3
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postxnoise, on Feb 12 2008, 13:51, said:

conform specificatiei CSS 2.1, un float nu extinde parintele niciodata decat daca se da un clear in directia dorita dupa float. Uite un link care te va ajuta: http://www.positioni...syclearing.html . Este explicata acolo si metoda cu clear:both. Recomandarea e sa folosesti clasa pe care ti-o construiesc acolo cei de la positioniseverything. Clasa se aplica pe un container ce tine floaturile.
Pana la urma nu am mai pus meniul in page container, iar contentul (main, news) e float si merge.  M-am uitat si pe site-ul acela, dar se cam apropie deadline-ul si din moment ce merge si asa, poate voi implementa pe viitor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate