Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Sistem de ventilatie cu Recuperare Caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
De o vreme ma tot intreb  <_< si caut sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura de peste tot si nu am gasit mai nimic despre sistemele de tubulatura pentru ele.

Ma intereseaza configuratia lor, care poate fi in doua variante:
1. cu absorbtie si refulare in aceeasi camera (cam scump)
2. cu refularea in camere si absorbtia in bucatarie si baie (mai eficient)
la pct.2 nu stiu ce fel de treceri se pot face dintr-o incapere in alta daca usile stau inchise, astfel incit sa aiba si o izolare fonica buna, aici va cer sfaturile si parerile.

Astept chiar orice fel de pareri despre aceste sisteme, preturi, firme care le produc, beneficii, confort, utilizare.

Eu personal sigur imi voi monta la noua casa :naughty: , am numai argumente pro, contra una singura $$$$, poate si una mica legata de zgomot.

Attached Files



#2
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Cel mai eficient este sistemul cu absorptie prin bai/bucatarii, adica locurile unde aerul e cel mai viciat dar si cel mai cald si refulare prin dormitoare/spatii de locuit.

O sa fac ceva poze maine la o casa unde tocmai ce instalez un astfel de sistem.

E cam scump dar merita. Economie de combustibil si confort foarte bun.

#3
vareg07

vareg07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.06.2007
X-plane, ce parere ai despre asta?

Attached Files


Edited by scheleton, 15 February 2011 - 15:31.


#4
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Interesant.

Sistemul pe care-l instalez eu este nemtesc, brevetat de un neamt.
Lucrul prin care se face remarcat este eficienta, dimensiunile compacte, suprafata de schimb de 70 m2 si consumul redus de energie.

Edited by scheleton, 15 February 2011 - 15:31.


#5
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Probabil eu o sa imi pun de la ei, daca bineinteles am probleme cu umiditatea.
Am impresia ca toate vilutele din Satul Francez au ceva f. asemanator chiar daca nu de la aceeasi firma.

Edited by scheleton, 15 February 2011 - 15:31.


#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View PostX-plane, on Feb 11 2008, 21:16, said:

Cel mai eficient este sistemul cu absorptie prin bai/bucatarii, adica locurile unde aerul e cel mai viciat dar si cel mai cald si refulare prin dormitoare/spatii de locuit.

O sa fac ceva poze maine la o casa unde tocmai ce instalez un astfel de sistem.

E cam scump dar merita. Economie de combustibil si confort foarte bun.

Cat costa si cat e casa?

#7
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
@x-plane te rog da-mi si mie pe PM detalii de la firma cu sistemul ca ma intereseaza pentru calculul bugetului la noua casa si poti sa-mi scrii linistit si numele firmei sa ma uit si pe site-ul lor
Merci

#8
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcipaul, on Feb 11 2008, 23:35, said:

Cat costa si cat e casa?


~300 mp, 11000 euro.

#9
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View PostX-plane, on Feb 12 2008, 21:20, said:

~300 mp, 11000 euro.

M-ai rupt!!!
E cumva casa pe structura usoara?

Eu am primit o oferta de vreo 6000....7000 de Euro pt. o casa de 200 mp dar am considerat ca nu merita pt. ca consumul de curent era exagerat: peste 1 KW pe ora, deci economia e de fapt pierdere.

Sistemul asta cu aerisitoare higroreglabile e pe la 1000 de Euro in schimb, nu trebuie filtre si consumul este mai mic.
Pare mai sanatos. Dar oricum fiecare dupa bugetul lui.

#10
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcipaul, on Feb 12 2008, 21:26, said:

M-ai rupt!!!
E cumva casa pe structura usoara?

Eu am primit o oferta de vreo 6000....7000 de Euro pt. o casa de 200 mp dar am considerat ca nu merita pt. ca consumul de curent era exagerat: peste 1 KW pe ora, deci economia e de fapt pierdere.

Sistemul asta cu aerisitoare higroreglabile e pe la 1000 de Euro in schimb, nu trebuie filtre si consumul este mai mic.
Pare mai sanatos. Dar oricum fiecare dupa bugetul lui.


Casa de care vorbim este din polistiren/beton, nu are deloc structura usoara.

A mea are structura usoara.

#11
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View PostX-plane, on Feb 12 2008, 23:04, said:

Casa de care vorbim este din polistiren/beton, nu are deloc structura usoara.

A mea are structura usoara.

Da, atunci il inteleg de ce baga 11000 de Euro.

La tine cum ai rezolvat cu controlul umiditatii?

#12
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,

Vad ca vorbiti de lucruri diferite,ferox vroia sa stie de un sistem de incalzire geotermic care se numeste put canadian (sau provençal) si nu este nevoie decit de tubulatura ingropata la cca 1m adincime dar de o lungime respectabila(deci nevoie de teren).Referitor la sistem de ventilatie simplu sau dublu flux acesta costa cu mult mai putin decit va puteti imagina,am mai raspuns cuiva pe tema asta,mi se pare. Pentru ventilatie am sa incerc sa atasez o fotografie cu regulile de intrare si iesire a aerului.In ce priveste umiditatea(in cazul unei case normale) acesta este rezolvata de acesc VMC(Ventilatie Mecanica Controlata)
Pretul sistemului fara manopera variaza intre 600€ (dublu flux) si 60€ simplu flux. Uite si o adresa pentru cei ce se descurca in franceza: http://www.ideesmais...-mecanique.html


@+,bibicu5

Attached Files

  • Attached File  _2_.jpeg   55.27K   410 downloads

Edited by bibicu5, 13 February 2008 - 15:36.


#13
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbibicu5, on Feb 13 2008, 15:27, said:

Salut,

Vad ca vorbiti de lucruri diferite,ferox vroia sa stie de un sistem de incalzire geotermic care se numeste put canadian (sau provençal) si nu este nevoie decit de tubulatura ingropata la cca 1m adincime dar de o lungime respectabila(deci nevoie de teren).Referitor la sistem de ventilatie dublu flux acesta costa cu mult mai putin decit va puteti imagina,am mai raspuns cuiva pe tema asta,mi se pare. Pentru ventilatie am sa incerc sa atasez o fotografie cu regulile de intrare si iesire.
@+,bibicu5

:o Asta ai inteles tu din primul post si din discutia ce a urmat? :confused:

#14
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View PostX-plane, on Feb 13 2008, 14:31, said:

:o Asta ai inteles tu din primul post si din discutia ce a urmat? :confused:
Iata ce vrea ferox: "De o vreme ma tot intreb dry.gif si caut sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura de peste tot si nu am gasit mai nimic despre sistemele de tubulatura pentru ele." Din imaginea pe care a postat-o este vorba de put canadian.
Iata ce i-ai raspuns tu: "Cel mai eficient este sistemul cu absorptie prin bai/bucatarii, adica locurile unde aerul e cel mai viciat dar si cel mai cald si refulare prin dormitoare/spatii de locuit." INTERZIS! Motivul? Cum i-ti imaginezi ca ai sa trimiti aer viciat din baie,WC si bucatarie refulindu-l in camare de locuit? Am atasat si o imagine in postul precedent dar si o adresa unde se confirma cele ce ti-am spus. Vezi ca ai sa gasesti si preturile pe acolo pe undeva. In plus intre 11000€ si 600€(fara manopera pentru suma din urma) este o mica mare diferenta.
Cu respect,bibicu5

#15
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Intreaba pe cei de la aerostil de Akor HR (Soler&Palau), recuperare caldura 95%, consum maxim 130w/h. Cand am intrebat eu, costa 2550 fara tva si cam 10000 cu totul pentru o casa de 200 mp.

Ar mai fi pluggit, Lindab (ff ineficient), ceva de la Meltem, Honeywell (putin activi pe piata rezidentiala), Daikin (daca te coafeaza un randament de numai 74%). Ultimii au in componenta sistemului si umidificator.

Am atasat un sumar al cautarilor mele de pana acum:


Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Lindab www.lindab.ro doar 60% randament recuperare caldura
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Hoval http://www.hoval.com...;navid=PRODUKTE trebuie vazut daca ii gasesc si in tara (merita sa incerc)
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) France Air (Climatronic) http://www.climatron...r...=0308&vaz=1 randament 90% (prezenti in Ro)
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Daikin http://www.daikin.ro...ion/default.jsp Randament instalatii: 75%. Multiple posibilitati de configurare. Multiple accesorii. F important: include si umidificator (optional)!!!. Problema: interval flux aer: 155-250 mc/h
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Daikin http://www.avicompac...l771400/vam.pdf Randament instalatii: 75%. Multiple posibilitati de configurare. Multiple accesorii. F important: include si umidificator (optional)!!!. Problema: interval flux aer: 155-250 mc/h
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) KNV Austria http://www.knv.ro/romanian.htm reshizzo (softpedia) are deja instalat asa ceva. Costa 15000?
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) carrier http://www.carrier.c...tubulatura.html
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Vent-Axia http://www.vent-axia...s/airminder.asp nu e in Ro
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) pluggit http://www.pluggit.d...sh-air-systems/ instalat de giurescu. L-a costat 10,000
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Brink www.brinkclimatesystems.NL   s-ar putea sa nu-I gasesc in Ro
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Paul Lueftung http://www.paul-luef...?id=15&ruid=23# instalat in casele pasive de la Hanovra; nu exista in Ro
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Lennox http://www.lennox.co....asp?model=HRV1 s-ar putea sa nu-I gasesc in Ro
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) italrom www.airone.ro au numai chestii industriale
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Viessmann (Vitotres 343) http://www.viessmann...totres_343.html ceva mai complex decat un schimbator
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Viessmann (Vitovent 300) http://www.viessmann...s/vitovent.html shimbator de caldura simplu
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Meltem www.terax.ro
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Meltem ost-west srl (timisoara) - nu au site
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Lectros http://www.lectros.ro/product_4.htm
Sisteme ventilatie cu recuperator (75%-130% fata de debit normal) Honeywell http://www.honeywell...39FC45FFCCD.htm


Ca sa sumarizez, estimez ca va costa in jur de 10,000 cu totul.

Edited by CRG, 13 February 2008 - 15:57.


#16
ferox

ferox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 06.02.2007
Am studiat multe din linkuri si am gasit varianta cea mai potrivita pentru mine:
vitotres 343, cei de la lectros nici macar pret nu pot sa-mi spuna ce sa mai zic de stoc pentru un aparat asa de mic, cei de la meltem e ok sistemul dar foarte scump
Ma duc sa vad la reprezentanta sa vad cit costa vitotres-u
Super linkuri si eu cautam de mult chestii de genul asta.

Asa ca in Oradea voi fi primul care are o casa pasiva. Poate au si alti dar nu stiu inca.

#17
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Vitotresul e deja alt nivel.. :). Super integrare cu alte produse viessmann precum si cu aerul conditionat etc, doar ca ma tem ca nu exista suficienta expertiza locala pentru montaj. Sa ne tii la curent.

Cel mai probabil o sa merg pe S&P. Costurile anuale cu filtrele ajung la 80 eur. Ma tenteaza f mult debitul pe trepte (75 min - 250 max), potrivit cu marimea casei pe care o visez.. ;)

#18
aerostil

aerostil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2006

View PostCRG, on Feb 13 2008, 15:56, said:

Intreaba pe cei de la aerostil de Akor HR (Soler&Palau), recuperare caldura 95%, consum maxim 130w/h. Cand am intrebat eu, costa 2550 fara tva si cam 10000 cu totul pentru o casa de 200 mp.

Ar mai fi pluggit, Lindab (ff ineficient), ceva de la Meltem, Honeywell (putin activi pe piata rezidentiala), Daikin (daca te coafeaza un randament de numai 74%). Ultimii au in componenta sistemului si umidificator.

Am atasat un sumar al cautarilor mele de pana acum:

Ca sa sumarizez, estimez ca va costa in jur de 10,000 cu totul.

Din moment ce sunt mentionat pe aici, am sa "ma dau" si eu cu parerea, pentru ca poate e dorita opinia cuiva autorizat in chestia asta cu ventilatia.

S-au abordat discutii pe sisteme de ventilatie diferite, unele dintre ele avand avantaje in comparatie cu celelalte, iar ca pret variind mult.

Sistemele de ventilatie higroreglabile sunt varianta care-ti controleaza automat: aportul de aer proaspat, scaderea nivelului de umiditate (iarna) la nivelul necesar ocupantilor imobilului, iar din acestea doua prevenirea condensului + mucegaiului, a problemelor de sanatate cauzate de umiditate in exces (sau de mucegai) si nu in ultimul rand economii de energie mai mult de 15 %, fata de ventilatia necontrolata.
Avantaje: costuri de implementare (produse + montaj) reduse, posibilitatea implementarii in imobil indiferent de faza de constructie a acesteia, impact minor asupra imobilului, adaptat cu simplitate si la apartamente de bloc, functioneaza fara consum de energie (varianta cu tiraj natural) sau consum extrem de redus, costuri de intretinere zero sau insignifiante.
Dezavantaje: putin cunoscut in Romania si automat beneficiarii sunt adesea sceptici in ceea ce priveste eficienta (pana la utilizarea lui cand se conving), nu poate ajunge la cantitatea de recuperare de energie pe care o au recuperatoarele de caldura, extrem de slab reprezentat in tara in ceea ce priveste montajul, nu poate scadea nivelul umiditatii (vara) sub nivelul umiditatii aerului din exterior (iarna umiditatea aerului exterior este oricum scazuta).

Sistemele de ventilatie cu recuperare de caldura sunt varianta care aduce aer proaspat controlat, unele iti controleaza si nivelul de umiditate (altele nu), iti aduc economii de energie termica, prelund o mare parte (diferite randamente termice) din energia termica a aerului evacuat, acestea adaugandu-se la aceleasi preventii ale condensului, mucegaiului, sau bolilor cauzate de umiditatea in exces.
Avantaje: recuperare termica mare, consum electric mediu, popularitate mare inclusiv in Romania, multi furnizori de echipamente si de servicii pentru implementarea sistemului.
Dezavantaje: costuri de implementare mari (produse + montaj) sau foarte mari in cazul in care spatiul echipat este mic, greu implementabil in apartamente de bloc (nu imposibil dar exagerat de scump), implementare cu impact major asupra imobilului in care se monteaza, aproape inacceptabil in cazul in care imobilul are finisajele interioare in faza de finalizare, costuri de intretinere mari.

Sistemul de ventilatie VMC mentionat de "bibicu5" este un mixaj intre cele doua, care din pacate pierde anumite avantaje majore ale acestora, implicand nefericit anumite dezavantaje. Daca se solicita avantajele si dezavantajele le voi detalia, insa consider varianta: un compromis costisitor.

Sistemul de ventilatie fara recuperare de caldura Lindab se aseamana VMC-ului in multe puncte.

Sistemul nemtesc mentionat de X-plane nu stiu daca-l cunosc. Chiar zilele trecute am discutat cu reprezentantul unei firme nemtesti care vrea sa aduca si in Romania, un sistem asemanator (dar si diferit) in multe puncte celui higroreglabil (frantuzesc) descris mai sus, care este dupa parerea mea mai scump, mai greu adaptabil (sau imposibil) in imobilele finalizate, dar interesant, inovator si oricum de preferat totalei absente de ventilatie intalnite la 90% din posesorii de termopane.

Datorita diferentelor majore dintre cele doua sisteme (primele doua), este recomandabil sa fii informat ce vrei sa realizezi in imobilul respectiv, sa te informezi cam ce "modificari" implica asta, sa treci la calcule si apoi sa-ti dai seama daca renteaza.

Din preturile vehiculate de cei care au postat mai sus:
- un sistem cu recuperare de caldura S&P nu cred ca ar ajunge cu montaj cu tot la 10000 de Euro, poate ma insel (montajul o fii mai complicat??), cred ca la 200 m2, 8000 de Euro ar trebui sa fie toate costurile;
- un VMC la 60 de Euro este imposibil;
- sistemul higroreglabil de pe siteul ... nu il scriu aici ca sa nu se interpreteze ca-mi fac reclama, pentru 200 m2 cred ca ar fii de 6-7 ori mai ieftin decat cel cu recuperare de caldura (produse + montaj).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate