Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Fumatul iti strica somnul!

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
stefan1977

stefan1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.01.2008
Multi fumeaza ca sa se relaxeze inainte de culcare. Si daca ne uitam la un fumator dormind, totul pare OK. Dar cand o echipa de americani  a facut o analiza a electroencefalogramelor, a descoperit de ce fumatorii se simt mai obositi dimineata: pentru ca in cazul lor creierul petrece mai putin timp in somn  de tip delta (profund si odihnitor) si mai mult in somn alfa (superficial) (detalii: http://news.softpedi...eep-78070.shtml  ).

Pana si in timpul somnului, creierul sufera de sevraj datorat nicotinei...

#2
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Intr-adevar, asa este. Sunt fumator si experimentez problema asta. De cativa ani incoace am o (aparenta) solutie: inainte de culcare beau 2 cani de apa si am un anume tip de exercitii de respiratie (profunda, din diafragma) pe care le fac in pat, inainte sa adorm. Pana la urma e vorba de o slaba oxigenare si de incapacitatea de a elimina monoxizii (caci cred ca mai degraba despre ei e vorba, nu despre nicotina). Mai exact, corpul nu-si poate regla ritmul respiratoriu pe low (asa cu e normal in somn, cand doar cateva functii raman active) sau cel putin incearca, dar face eforturi sa oxigeneze. Asta se traduce prin activitate vegetativa mai intensa decat la nefumatori si ca urmare o frecventa mai mare a undelor cerebrale. De fapt, din cate imi aduc aminte, fumatorii au o proportie masiva de carboxilhemoglobina in sange (monixizi legati de hemoglobina), ce duce la o slaba oxigenare, stari de oboseala etc. S-ar zice ca e indicat sa se evite fumatul cu cca 3-4 ore inainte de culcare (cam atat ar dura  eliminarea carboxilhemoglobinei - ruperea legaturilor).
Viciile costa. Si costa al dreaq de scump...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate