Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Sfat achiziție TV Plasmă [comentarii doar despre plasme].

- - - - -
  • Please log in to reply
4244 replies to this topic

#37
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Te salut.Eu detin de cam 3 luni o plasma Panasonic 42PV700.O recomand cu caldura.Am luat-o dupa ce am trait cam 2 ani experienta LCD.Pot sa spun ca diferenta este.Plasma iti arata o culoare mai plina, bogata, un negru mai intens, mai corect, o cursivitate mai buna a imaginii, o caldura si o naturalete a imaginii, nuante de gri variate, contrast excelent, imagini pe SD, HD, DVD, superbe.Iar Panasonic, pe plasma, sunt buni.
Concluzie, plasma e o alegere buna, Panasonic de asemenea.

#38
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

View PostFlavinho, on Sep 12 2007, 18:57, said:

M;ultumesc pt raspunsuri.
Insa raspunsurile voastre mai nasc cateva intrebari:
Seb unde ai gasit 42PV70 la 3500 lei?
lucian2retec eu stiam ca dupa g9 nu mai trebuie "ars" ecranul la plasma.EWram prost informat.
Si ca sa lamuresc pt ce o iau, o iau pe post de TV si nu monitor si anume cam 60% CA tv si restul filme pe DVD.
Multumesc pt raspunsuri inca o data.
P.S. Si inca ceva daca ma puteti ajuta stiti cumva ca eu nu am gasit daca are PIP de la sursa ext plasma pt ca 2 tunere stiu ca nu are?

Pentru pret da un search pe google.  :D Eu am cumparat-o on line si nu au fost probleme. Eventual cand faci comanda specifica ca vrei deschiderea coletului si verificarea plasmei inainte de a achita banii, altfel cei de la curierat nu te lasa. Se vede daca a fost sigilata sau nu, daca o desfaci, nu o mai pui la loc la fel. Diferenta intre magazine si on-line este mare, peste 1000 lei.
Fenomenul de burn-in a fost si va fi prezent cat este vorba de luminofori. La plasma tehnologia este imbunatatita, pentru evitarea unei imagini statice pe o perioada lunga de timp (pixel shifting, screen saver, etc.) dar niste precautii in plus nu strica. Adica o reducere sub 40% a contrastului si luminozitatii (pe toate sursele de input), evitarea aspectului 4:3 (imaginea sa umple ecranul), etc. Asta cel putin prima 100 de ore. Gasesti toate detaliile in link-ul pe care l-am pus.
Modelul PV700 este o varianta imbunatatita pe partea de audio, are acelasi panel (si imagine). Dar costa si mai mult. Nu are PIP, doar pe teletext PAT.
Succes in achizitie.

#39
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postlucian2retec, on Sep 13 2007, 09:59, said:

Modelul PV700 este o varianta imbunatatita pe partea de audio, are acelasi panel (si imagine). Dar costa si mai mult. Nu are PIP, doar pe teletext PAT.

Cine zici ca nu are PIP? PV700?

#40
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

View PostSeb, on Sep 13 2007, 11:54, said:

Cine zici ca nu are PIP? PV700?

PV70, ca de ala era vorba, intrebarea din PS.
Despre PV700 : http://www.panasonic...42pv700/29.html

Edited by lucian2retec, 13 September 2007 - 11:16.


#41
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Dupa mai multe saptamani de cautat prin magazine m-am oprit azi la acest tv Samsung  CW-21Z573N   ( http://www.samsung.c...1z573nlxxeu.asp )   pe care l-am si achizitionat. Initial vroiam un LCD dar dupa mai multe cautari prin forumuri ( inclusiv acesta ) am ajuns la concluzia ca ar fii mai bun acest model ultra slim ( claritate mai buna a imaginii ) . Ce ziceti am facut bine sau nu?  Este bun sau am luat plasa ?   Daca mai are cineva acest model il rog mult de tot sa posteze aici. Multumesc !!!

#42
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Se pare ca am luat teapa cu televizorul asta. vad ca nu raspunde nimeni, deci e clar...

#43
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
Salut, am achizitionat o plasma Samsung (diag=106cm) si dupa cateva saptamani de functionare am sesizat o problama.
Poate ma lamuriti daca e ceva grav sau nu.

Pe imaginile de TV (sursa FocusSat), in formatul zoom (care este un fel de 14:9), doar la imaginile foarte active (multa miscare) apare o linie la cca 25% de partea de sus a ecranului de unde imaginea se frange, impresia generala e ca un refresh in timpi diferiti intre cele 2 parti ale imaginii, extrem de enervant pt un ochi ca al meu (ca sa nu mai vb de cat a costat...). In modul 4:3 sau 16:9 problema nu se manifesta (sper nici pe viitor sa nu apara), insa nu ma pot uita la programele noastre TV in acel format (e prea enervant...).
Imaginile de pe DVD (HDMI) insa sunt exceptionale iar problema nu se manifesta.

O sa revin cu ceva poze si denumirea exacta a modelului.
Pana atunci, orice parere e binevenita.

#44
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Plasma ta are doar o singura problema: nu are sistem NLS (non linear stretch) care sa-ti permita vizionarea decenta de emisiuni tv transmise 4:3 pe ecranul  wide 16:9.

In modul 16:9 oamenii iti apar turtiti si incerci sa eviti asta prin Zoom. La zoom nu mai vezi subtitrarea si sigla postului..samd.

Plasmele si LCD-urile care au NLS (din ce am observat eu) sunt: Panasonic, Pioneer si Sony.  De aceea cele care nu au, consider ca nu merita achizitionate.

#45
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004
Problema rezolvata: schimbat cablu Scart - probabil nu facea un contact bun. Acum merge impecabil.
Neavand cablu, am incercat sa vad daca problema se manifesta si pe semnalul de la tunerul intern cu o antena de camere - nu se manifesta deci am suspectat receiverul.

Sincer nu stiu daca are NLS, insa se vede f bine pe zoom. Mai ales programele nemtesti de pe Astra 19 Est.

#46
viktorsuvorovski

viktorsuvorovski

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2007
salut!...nu cred ca ai ales gresit...si eu doresc sa-mi cumpar acest model...imi poti spune, te rog, de unde l-ai cumparat si la ce pret?..multumesc!

#47
padarox

padarox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2007
Salutare,
si pe mine ma intereseaza achizitionarea unei plasme TH-42PV70.

Singura nelamurire este legata de Control Aspect. Se poate modifica aspectul imaginii 16:9/14:9/JUST/4:3 ?
Intreb asta pentru ca nu am gasit acest detaliu in specificatiile de pe site-ul Panasonic http://panasonic.ro/...-42pv70/33.html


Sincer mi se pare aberant ca toate celelalte modele sa poata face acest lucru si doar acesta nu. Sa fie oare o scapare a celor ce administreaza site-ul?!



Numai bine!
;)

#48
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Se pot face toate modificarile de aspect mentionate + Partial, Zoom 1, 2, 3.

#49
padarox

padarox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2007
Eu am DigiTv si am auzi ca din cauza transmisiei digitale cu bitrate mic de la DigiTv, apare zgomot digital permanent pe plasmele HD ready (TH-42PV70 de exemplu)
Foloseste cineva aceasta combinatie si poate spune daca asa este?

Sunt la un pas de a cumpara acest model de plasma si este un detaliu destul de important...

#50
3CCD

3CCD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.01.2006
Salut !

Am o mare problema.
Am achizitionat ieri o Plasma Panasonic VIERA TH-37PV7P .
Problema este ca dupa ce si-a configurat canalele , etc .... am observat faptul ca programele TV nu au sunet , mai exact huruie , fara a avea pic de voce.
In functie de canal huruitul este usor diferit .
In meniul de sunet exista optiunea mono si " functie inexistenta" ???? :huh:
Pe DVD e totul ok , exista sunet , no problem.
O sa sun la magazin / service / etc ... dar pana atunci poate gasesc o solutie !

A mai intalnit cineva problema asta ?
P.S: operatorul Tv este AStral - UPC

#51
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
nu am un televizor ca al tau insa cred ca problema este de la norma de sunet.
verifica setarile in menu legate de sunet.

#52
3CCD

3CCD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 07.01.2006

View Postpaulvanorton, on Jan 11 2008, 09:41, said:

nu am un televizor ca al tau insa cred ca problema este de la norma de sunet.
verifica setarile in menu legate de sunet.

Si chiar asta era ! Nu accesam setarile de sunet corecte ... era ceva de "profunzime"   :P !
Am configurat fiecare program manual si acum e ok !

#53
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
mda...e o tampenie de la panasonic sa nu selecteze automat norma de sunet cand selectezi tu zona pt cautarea programelor automat:(

#54
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
mi-am luat si eu ieri modelul asta. foarte multumit, mai putin de ultrasunetele care vin din spate. dar no, asa-s crt-urile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate