Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Colonizarea sistemului solar and beyond

- - - - -
  • Please log in to reply
815 replies to this topic

#739
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010
Gildarida.
Cum pot construi acasa (homemade) o baterie nesulfatabila gen Nicolae Moraru?
Care sunt elementele de care am nevoie?
Nadajduiesc ca la aceasta intrebare ne poti raspunde astfel incat sa putem realiza o asemenea baterie.

#740
-SucreBolivar-88

-SucreBolivar-88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.06.2016
Foarte interesant, problema este ca am avea nevoie de foarte multa energie , pentru a teraforma planete .
Parerea mea este ca Venus ar putea fi mai bine teraformata decat Marte care ii mai mica.
Problema principala la Marte ar fi ca din cate stiu are nucleul mort , stins . Cum aprindem nucleul ? Explozii nucleare, poate se face tandari toata planeta si luam si noi o bucata din ea.

#741
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postionitamarval, on 31 mai 2016 - 08:03, said:

Gildarida.
Cum pot construi acasa (homemade) o baterie nesulfatabila gen Nicolae Moraru?
Care sunt elementele de care am nevoie?
Nadajduiesc ca la aceasta intrebare ne poti raspunde astfel incat sa putem realiza o asemenea baterie.

Vezi ca Gil este absent de pe forum cam de 1-2 ani, la fel si Krylon, dar daca ii dai un mesaj PM in casuta avatar atunci iti va raspunde cu amabilitatea unui scriitor titrat, mie cel putin mi-a parut un lord asemenea lui Hobana si Mironov.

#742
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Post-SucreBolivar-88, on 06 iunie 2016 - 00:24, said:

Foarte interesant, problema este ca am avea nevoie de foarte multa energie , pentru a teraforma planete .
Parerea mea este ca Venus ar putea fi mai bine teraformata decat Marte care ii mai mica.
Problema principala la Marte ar fi ca din cate stiu are nucleul mort , stins . Cum aprindem nucleul ? Explozii nucleare, poate se face tandari toata planeta si luam si noi o bucata din ea.

Eu am ajuns la concluzia ca putem teraforma aproape orice planeta ne dorim, insa vom obtine concentratii atmosferice diferite incat habitatele obtinute vor fi bune pentru unele animale, plante, dar nu si pentru oameni.

De pilda Venus poate fi teraformata cu ajutorul unui nano-gaz teraformant, un fel de nano-bule care ar putea umbrii planeta, ilumina pe partea intunecata, apara de radiatii, ridica sau cobori temperatura atmosferica, ... Primul pas va fi accelerarea efectului de sera prin micro-bule scut planetar pana la disocierea CO2 in Carbon si Oxigen, sa zicem o mare parte a atmosferei, apoi dirijarea unor comete sau mari asteroizi de gheata spre curs de impact cu Venus pentru formarea unor oceane de apa care sa absoarba in continuare CO2 ramas.
Dupa cativa ani Venus ar semana cu Pamantul asa la modul general, insa atmosfera ar avea o presiune mare in continuare, ceva mai tolerabila pe varfurile montane si in oceane, compusa din prea mult oxigen, prea mult CO2 si mult azot.

Probabil ca viata marina ar fi OK, iar pe uscat probabil unele plante, ciuperci?, ... si posibil unele animale?

Pe Marte este oarecum mai simplu dar cu rezultate similare, adica ar trebui sa il incalzim, apoi sa aducem aici comete probabil, cu cateva bombe nucleare eco sa spargem cativa vulcani? ... si in fina sa obtinem o planeta cu o presiune atmosferica slabuta, oarecum OK la nivelul marii, dar formata din prea putin azot? si prea mult CO2?, ... oxigenul l-am obtine din CO2 la fel ca si pe Venus, adica prin crearea unui scut termic planetar din micro-bule care ar permite intrarea luminii, dar nu si scaparea caldurii de pe planeta.

Asadar oricum am face ies atmosfere similare dar nu exact la fel ca cea a Terrei.

Din acest motiv consider ca oceanele extraterestre si pesterile glaciare, reprezinta habitate perfecte pentru oameni, locuri unde se poate sintetiza aer respirabil si se pot topii sau genera spatii de plastic, mai ales ca majoritatea lumilor din sistemul solar nu au o presiune si gravitatie substantiala, adica am putea naviga pe oceanele de pe Enceladus sau Ceres la presiuni foarte mici.

#743
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
\

Edited by Infinitty, 20 July 2016 - 06:04.


#744
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

View PostInfinitty, on 14 iunie 2016 - 19:57, said:

Vezi ca Gil este absent de pe forum cam de 1-2 ani, la fel si Krylon, dar daca ii dai un mesaj PM in casuta avatar atunci iti va raspunde cu amabilitatea unui scriitor titrat, mie cel putin mi-a parut un lord asemenea lui Hobana si Mironov.

Multumesc, am sa incerc pe privat cu un mesaj. Gil este Gildarida?

#745
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Am sa incep cu planeta Venus:

Cand vom inventa un gaz Hitech inteligent, de fapt niste bule nano ori micronice, atunci am reusi 2 in unu ori si mai bine 5 in unu.

Acest gaz inteligent raspandit de pe orbita circumvenusiana (mai dificil de produs pe balize atmosferice venusiene), ar coace planeta pana la punctul de disociere al bioxidului de carbon.
Carbonul s-ar sedimenta la sol, iar oxigenul ar scapa in spatiu, la fel o mare parte a nitrogenului atomic.

In final am obtine o planeta golita de bioxid de carbon si o parte importanta a nitrogenului, apoi microbulele inteligente s-ar preschimba in bule semi-transparente la radiatia IR adica conductoare de caldura, dar ar bloca radiatiile nocive, poate chiar ar bloca si o parte a radiatiei vizibile, dar ar avea si efect fluorescent, astfel ca partea intunecata a planetei ar avea un cer luminos.

Partea a doua ar incepe cu detonatii termonucleare de profunzime in crusta venusiana din zonele vulcanice, aceasta pentru a accelera vulcanismul si acumularea de apa din crusta planetara.

Astfel Venus ar deveni in scurt timp geamana Pamantului.

Alte planete cu gravitatie terestra sunt prea complicat de teraformat, insa am putea construi baze pe aceste planete fie in atmosfera lor (Saturn, Uranus si Neptun).
Ideea este ca aceste planete uriase gazoase au suprafata intunecata de patura groasa si compacta de nori si deci ...

Alte avanposturi ceva mai interesante sunt planete pitice unde statiile rotitoare cu gravitatie sintetica ar fi singurele optiuni pe Luna, Deimos /Phobos lunile lui Marte, apoi Ceres, Calisto, Enceladus, Miranda, Titania, Oberon, Charon-Pluto, ...

#746
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Daca Venus ar deveni rapid al doilea Pamant, Marte si Mercur ar deveni doua planete habitabile pe termen ceva mai lung, insa mercurienii si martienii nu prea ar avea ce cauta pe Venus si pe Pamant datorita diferentei mari de gravitatie planetara.

Pe Marte si pe Mercur se vor detona bombe termonucleare de subteran pentru eliberarea gazelor atmosferice fixate in roci, apoi microorganisme mutante vor elibera azotul din sol si altele vor produce oxigen.

#747
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Post-SucreBolivar-88, on 06 iunie 2016 - 00:24, said:

Foarte interesant, problema este ca am avea nevoie de foarte multa energie , pentru a teraforma planete .
Parerea mea este ca Venus ar putea fi mai bine teraformata decat Marte care ii mai mica.
Problema principala la Marte ar fi ca din cate stiu are nucleul mort , stins . Cum aprindem nucleul ? Explozii nucleare, poate se face tandari toata planeta si luam si noi o bucata din ea.

Nu reaprindem nucleul deoarece nu este posibil, dar scutul gaz hitech poate rezolva mai multe.
Ideea este daca va tasni din sol si nitrogen ori amoniac, ori doar apa in final, sansele sunt jumi juma. Apoi un martian va trebui sa se readapteze pe Pamant si pe Venus, dar nu va avea probleme pe Mercur.
In schimb pamantenii si venusienii s-ar simti ca acasa in lumile oceanice de pe Saturn, Uranus si Neptun.

La gigantele gazoase problema ar fi scaderea presiunii atmosferice.

Ideea este ca la temperaturi terestre hidrogenul scapa usor in spatiu, iar amoniacul si metanul si altele vor ploua la sol dizolvandu-se in apa oceanului planetar.

Ar fi interesant de studiat reactia fiecarui gaz din componenta acestor atmosfere planetare la temperaturi terestre.
Probabil in prima faza vom incalzi chiar mai mult aceste planete, apoi le vom scadea temperatura din nou pana la valori habitabile.



#748
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Saturn, Uranus si Neptun, avand atmosfere de hidrogen in proportie de 99-89%, prin simpla incalzire la temperaturi terestre hidrogenul s-ar pierde in spatiu.

#749
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Jupiter cu o gravitatie de 2,5 x mai mare decat Pamantul, ar fi perfecta ca lume oceanica pentru vietati acvatice.

#750
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Nu ar fi bine ca oamenii viiotrului indepartat sa teraformeze Jupiter deoarece gigantii gazosi sevesc drept un scut care absoarbe multe impacte cu asteroizi si comete din Centura Kuiper & Norul Oort care altminteri ar fi ajuns in preajma planetelor telurice interioare.

Edited by doxan, 26 December 2018 - 14:10.


#751
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu ar fi nici o diferenta deoarece hidrogenul din atmosfera acestor planete nu constituie o parte importanta din masa planetara, deci oricum ar absorbi si pe mai departe comete samd.

In realitate Jupiter nu absoarbe comete, este doar un mit. Practic cometele trec de Jupiter fiind la distante mari de planeta si avand orbite perpendiculare pe planul orbitelor planetelor.

#752
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Omul ca fiinta biologica este deosebit de sensibil la concentratii ale aerului respirabil chiar si foarte mici ale CO2, CO, NH3, samd, iar habitatele extraterestre nefiind perfect egale cu habitatul terestru, ar induce automat o multime de probleme oamenilor.

Asadar indiferent cat de apropiat si de plin de viata ar fi habitatul extraterestru, oamenii vor fi nevoiti sa traiasca in habitacluri inchise asemenea statiilor cosmice.

Doar anumite modificari genetice ar putea face ca omul prin fotosinteza sa poata accepta concentratii ale acestor gaze toxice.

De asemenea microbii si parazitii extraterestrii ar fi o alta problema grava a umanitatii iesite de pe propria planeta.

In concluzie, planetele sterpe si sterile ar fi mult mai sigure pentru oameni decat planetele habitabile si pline de forme de viata.

Attached Files



#753
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Pe langa fuziunea nucleara si toriu, oare ce alte surse de energie putem gasi pe planetele sistemului nostru planetar?!

Energie solara pe: Mercur, Venus si Luna.

Energie hidro-geotermala pe: Mercur, Venus, Marte, si cam pe toate lunile uriaselor gazoase pana si pe Pluto-Charon.

#754
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

View PostInfinitty, on 11 decembrie 2019 - 08:48, said:

In concluzie, planetele sterpe si sterile ar fi mult mai sigure pentru oameni decat planetele habitabile si pline de forme de viata
Deci astra ar fi motivul principal pentru care pe oameni nu-i intereseaza ca distrug biosfera. Au impresia ca dupa ce raman singuri pe planeta o sa o duca mai bine.Posted Image

#755
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Oamenii nu pot distruge biosfera, iar biosfera nu se limiteaza la ursi, lupi si cuci alergatori.
Pur si simplu marii pradatori nu pot convietui.

Sa ne imaginam ca s-ar reintroduce in toata lumea civilizata: lupii, sacalii, ratonii, pumele, linxul, leopardul zapezilor, leul de munte, bizonii, crocodilii, samd, apoi sa vedem cati oameni isi vor mai face concediul si macar pe la periferia oraselor?! De mersul pe jos ori cu bicicleta, nici ca va mai fi vorba.

#756
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
https://en.m.wikiped...nd_brown_dwarfs

Se pare ca in milioane de ani, multe mii de sisteme planetare, trec pe la marginea sistemului solar, multe trec chiar foarte aproape la mai putin de un sfert de an lumina distanta de Pamant.

Asadar primim multe barci de salvare si este suficient sa utilizam viteze modeste in cadrul unor voiaje interplanetare.

Aceasta este pentru scepticii care vad omenirea stingandu-se pe propria planeta dupa 5 miliarde de ani.

https://en.m.wikiped...wiki/Gliese_710

Peste 1,3 milioane de ani, sistemul Gliese710, avand un soare la 60% cat soarele nostru, va trece la 1/4 dintr-un an lumina distanta de Pamant.

Edited by Infinitty, 13 December 2019 - 13:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate