Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Concentrate proteice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#1
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Despre concentrate proteice in general.
Incep eu cu o chestie: Navigand pe http://www.redis.ro mi-a atras atentia Supro,  Izolat proteic 100% din soia, penultimul de pe pagina: http://redis.ro/Web/...p?CategoryId=14 L-am ales datorita cantitatii mari de aminoacizi. Problema este ca este proteina pura, fara arome sau indulcitori, deci luat cu apa are un gust oribil. :puke: Am rezolvat problema cu suc de fructe, dar tot mi se pare nasol. A mai luat cineva asa ceva ?

#2
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postciutacu, on Feb 9 2008, 20:39, said:

Despre concentrate proteice in general.
Incep eu cu o chestie: Navigand pe http://www.redis.ro mi-a atras atentia Supro,  Izolat proteic 100% din soia, penultimul de pe pagina: http://redis.ro/Web/...p?CategoryId=14 L-am ales datorita cantitatii mari de aminoacizi. Problema este ca este proteina pura, fara arome sau indulcitori, deci luat cu apa are un gust oribil. :puke: Am rezolvat problema cu suc de fructe, dar tot mi se pare nasol. A mai luat cineva asa ceva ?
da e un produs bun. baga nesquick in el...

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
cel mai nasol produs al lor.De ce nu iei Protwhey.
Ca sa nu te intreb de ce cumperi produse Redis.

#4
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Soia nu-i buna. Incearca concentrate obtinute din zer.

#5
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postcutler, on Feb 9 2008, 22:24, said:

cel mai nasol produs al lor.De ce nu iei Protwhey.
Ca sa nu te intreb de ce cumperi produse Redis.
pt ca au un raport calitate /pret foarte bun... daca nu te uiti la bani poti lua BSN, OPTIMUM, etc... si alea au si gust f bun,  daca pt tine "produs bun" inseamna un gust bun... esti pe departe de un produs bun

#6
mircea17Oradea

mircea17Oradea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.09.2007
ii dau mare dreptate lui cutler un prieten si-o luat Creatina Forte-R tablete masticabile si so terminat in 15 zile ... nu e nici un raport calitate/pretz  se consuma ca pita calda ce dai la pod pierzi la vama doar citeste cate trebuie sa iei si stai sa te gandesti mai bine mai strang de buzunar mai renuntz la niste "bucuri" si stiu ca imi iau calitate iar cu produsul care zici tu dai pe detalii impartel si vezi cat timp te tine intre 15 zile sau 25 de zile

#7
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Am bagat si nesquick, desi cu nectar de fructe merge foarte bine, desi are nectarul are mult zahar. Cu cacao si zahar merge acceptabil.
Tocmai asta este: un produs bun nu inseamna numai gust bun. La capitolul gust sufera mai toate produsele Redis, insa asta nu inseamna ca nu sunt bune.
Pe langa soia mai iau si R 85.

Edited by ciutacu, 10 February 2008 - 17:26.


#8
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
am o nelamurire cu privire la 100% Whey Gold Standard. e pudra proteica sau sunt pachetele in interior. avand in veder pretul nuprea ma ganesc sa incerc daca nu imi zice cineva care a mai luat.
tot cautand ceva suplimente am vazut cel de pe likul asta http://www.supremepo...products_id=343 . voi ce parere aveti? stiti ce contine, parca nu imi vine sa cred ca face ce scrie acolo desi si pretul e  :w00t:

#9
mircea17Oradea

mircea17Oradea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.09.2007
calitatea costa ....

#10
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postgeopsi, on Feb 10 2008, 18:55, said:

am o nelamurire cu privire la 100% Whey Gold Standard. e pudra proteica sau sunt pachetele in interior. avand in veder pretul nuprea ma ganesc sa incerc daca nu imi zice cineva care a mai luat.
tot cautand ceva suplimente am vazut cel de pe likul asta http://www.supremepo...products_id=343 . voi ce parere aveti? stiti ce contine, parca nu imi vine sa cred ca face ce scrie acolo desi si pretul e  :w00t:
N-am incercat, insa daca vrei sa iti sporesti forta sa stii ca sunt alternative mai eficiente si de ce nu, mai ieftine.
"Creste forta cu 10,5 %" E putin.

#11
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
da dar io nu inteleg cum face asta. la creatina inteleg la asta nu.
ce mi-ai recomanda mai eficient?
de mult ma uit de un concentrat proteic pachetele (in genul animal pack, nu ma intelege gresit ca animal pack ar fi proteine,ma refer la forma de ambalare) care m-ar ajuta mult avand in vedere ca iau o masa dimineata si urmatoarea la 3-4 dupaamiaza, deci nu imi pot asigura un flux continuu de amino si nici nu pot sa imi fac shake ca ma vad colegii si ei nu inteleg ca ce iau iau natural. pana acum am luat amino dar as vrea sa iau ceva cu o cantitate mai mare de proteine ca daca stau sa bag 20g din amino..... tu ai gasit ceva? m-ar fi tentat whey gold asta pentru ca uitae ce zic pe suplimente.ro: "Se adaugă conținutul acestui pachet în cca. 200-250 mL de apă sau lapte rece. Amestecați cu o lingură cca. 20 de secunde sau până ce pudra este bine dispersată.", totusi nu pot risca 140 lei ca nu ma dau banii afara din casa!

#12
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postgeopsi, on Feb 10 2008, 21:03, said:

da dar io nu inteleg cum face asta. la creatina inteleg la asta nu.
ce mi-ai recomanda mai eficient?
de mult ma uit de un concentrat proteic pachetele (in genul animal pack, nu ma intelege gresit ca animal pack ar fi proteine,ma refer la forma de ambalare) care m-ar ajuta mult avand in vedere ca iau o masa dimineata si urmatoarea la 3-4 dupaamiaza, deci nu imi pot asigura un flux continuu de amino si nici nu pot sa imi fac shake ca ma vad colegii si ei nu inteleg ca ce iau iau natural. pana acum am luat amino dar as vrea sa iau ceva cu o cantitate mai mare de proteine ca daca stau sa bag 20g din amino..... tu ai gasit ceva? m-ar fi tentat whey gold asta pentru ca uitae ce zic pe suplimente.ro: "Se adaugă conținutul acestui pachet în cca. 200-250 mL de apă sau lapte rece. Amestecați cu o lingură cca. 20 de secunde sau până ce pudra este bine dispersată.", totusi nu pot risca 140 lei ca nu ma dau banii afara din casa!
Nu conteaza parerea colegilor !
KIS(S) ! Lucrurile simple sunt de multe ori mai bune: in cazul asta ia creatina pentru forta mai mare, iar pentru un flux continuu de aminoacizi, nu prea ai de ales, decat intre: fie sa maresti doza de aminoacizi, fie sa iti faci un shake proteic.

#13
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Am si eu o intrebare.Mama mi-a cumparat un concentrat proteic (AminoStar Whey Protein) un tub de 1 kg ...ea sarmana nu a stiut si a luat la indemnul vanzatorului.E bun de ceva sau sa nu iau din el deoarece este periculos sau inceficient.
Are in jur de 1500 mg de aminoacizi(cantitate aproximativa pentru un aminoacid) la o portie si contine l-leucina,l-izoleucina,l-valina,l-lisina,l-treonina,l-metionina,l-fenilalanina,l-triptophan si alti aminoazici nesentiali.Multumesc mult.

#14
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

View Postciutacu, on Feb 9 2008, 20:39, said:

Despre concentrate proteice in general.
Incep eu cu o chestie: Navigand pe http://www.redis.ro mi-a atras atentia Supro,  Izolat proteic 100% din soia, penultimul de pe pagina: http://redis.ro/Web/...p?CategoryId=14 L-am ales datorita cantitatii mari de aminoacizi. Problema este ca este proteina pura, fara arome sau indulcitori, deci luat cu apa are un gust oribil. :puke: Am rezolvat problema cu suc de fructe, dar tot mi se pare nasol. A mai luat cineva asa ceva ?


referitor la supro... hai sa nu ne aruncam chiar asa la ce e cel mai ieftin. Aia e chiar cea mai ieftina proteina din lume :P (banuiesc), nu-i o problema asta, dar problema apare cind exageram cu soia. Ia cititi despre consumul frecvent de produse din soia si nivelul de estrogen la barbati! Daca ar fi doar gustu de vina pe bune ca as bea tinindu-ma de nas, dar sa nu mai vorbim si de calitatea indoielnica a produselor de la redis... parerea mea

#15
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
faza cu izoflavonii din soia, care maresc estrogenii la un barbat e adevarata si demonstrata...dar daca consumi cantitati f f mari de soia pura, unele proteine din soia prin procesul de fabricatie pierd acesti isoflavoni

#16
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Am auzit si eu ceva de estrogeni...
Si nu e vorba de pret. Mai iau si altceva pe langa, n-ai tu grija mea. :) Doar ca am luat soia pentru ca mi s-a parut mai usoara pentru ficat. Si ce am luat eu acolo e izolat proteic, nu concentrat. Exista diferente...

#17
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

View PostCPX, on Feb 11 2008, 23:02, said:

Am si eu o intrebare.Mama mi-a cumparat un concentrat proteic (AminoStar Whey Protein) un tub de 1 kg ...ea sarmana nu a stiut si a luat la indemnul vanzatorului.E bun de ceva sau sa nu iau din el deoarece este periculos sau inceficient.
Are in jur de 1500 mg de aminoacizi(cantitate aproximativa pentru un aminoacid) la o portie si contine l-leucina,l-izoleucina,l-valina,l-lisina,l-treonina,l-metionina,l-fenilalanina,l-triptophan si alti aminoazici nesentiali.Multumesc mult.
nu stiu daca o sa ai vreun rezultat dar nociv sau periculos nu poate fi. daca ai merge la sala probabil ca te-ar ajuta, asa, doar daca nu ai o alimentatie corecta. ia 6-8 tablete pe zi, dimineata si seara daca vrei sa le iei pentru ca probabil e vorba de 1500 mg de amino/tableta.

   ciutacu, tot mai astept un raspuns la ce supliment pot lua in loc de gakic si un supliment cu proteina portionat. daca sti posteaza macar unde sa caut ca pe gugal nu gasesc :)

Edited by geopsi, 13 February 2008 - 19:45.


#18
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Multumesc pentru raspuns...nu sunt tablete..este pudra..nu prea am putere si ma gandeam ca ma ajuta..Nu merg la sala dar fac flotari,abdomene,extensii,ridicari de haltere si alerg > 45 de minute zilnic.Din pacate ma simt tot mai slabit si nu mi se dezvolta muschii.Manancc putin sub 1500 kcal pe zi deoarece ma ingras foarte usor.

Edited by CPX, 14 February 2008 - 01:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate