Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Amenajare gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
As dori  daca binevoiti sa ma sfatuiti si pe mine cum sa imi aranjez gradina.
Am un duplex deci 2 gradini identice. Pe una din ele m-am aventurat sa o aranjez singur dar nu a iesit chiar ceea ce mi-am dorit .
Pe gard as dori sa cresc ceva plante cataratoare ce mi-ati recomanda?
Gazonul cand se planteaza si ce specii ar trebui sa cumpar?

O schita cu gradinile : [ http://img352.imageshack.us/img352/2323/gradinakg0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc anticipat.
Respect

#2
KolcsarZoltan

KolcsarZoltan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2008
Buna,

Totul depinde ce doresti  de la amenajarea respectiva.

Sa fie o gradina nepretentioasa, una cocheta dar care are nevoie de mai multa atentie?
Depinde si unde este ea situata ( zona poluata, sau mai linistita curata, lipsita de trafic intens etc)
Bineinteles e nevoie si de stabilirea unui buget maxim alocat ( ca alfel se proiecteaza o gradina cu o singura tufa de 10 ron si insamantare gazon si altfel una cu fantana arteziana etc)

>Pe gard as dori sa cresc ceva plante cataratoare ce mi-ati recomanda?
Recomand in special Clematis, Lonicera, Wisteria, Campsis daca e mai insorita sau Hedera, vita de vie salbatica daca e mai umbroasa.
Gazonul cand se planteaza si ce specii ar trebui sa cumpar?
Daca vrei gazon instant si sa scapi de griji, comanda rulouri de gazon si ai scapat de grijile insamantarii ( daca vrei sa economisesti bani opteaza pentru insamantarea priimavara timpurie -martie aprilie).

Cu prietenie

Edited by KolcsarZoltan, 10 February 2008 - 17:49.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc pentru raspuns.
Zona este foarte putin poluata fara trafic prin zona.
Gradina poate fi si una pretentioasa deoarece cred ca imi va face placere sa  ii acord atentie in timpul liber.
Nu este cazul unei gradini low budget dar as prefera in locul unei fantani arteziene  o cascada mica sau un pond.
M-am gandit si la acele rulouri dar nu stiu cat de bine se prind.

#4
KolcsarZoltan

KolcsarZoltan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2008
>Zona este foarte putin poluata fara trafic prin zona.
Asta e bine deoarece se pot planta specii mai frumoase si la strada.

> Gradina poate fi si una pretentioasa deoarece cred ca imi va face placere sa  ii acord atentie in timpul liber.
In acest caz iti recomand o gradina japoneza cu un lac (de minim 30 mp luciu de apa si adancime maxima de 1,2-1,5 m)
La aceasta dimensiune deja lacul e capabil de autosustinere fara interventii formand un ecosistem propriu !
Poate fi si mai mic dar te chinui un pic mai mult sa fie clara si frumoasa ;)

>Nu este cazul unei gradini low budget dar as prefera in locul unei fantani arteziene  o cascada mica sau un pond.

Niste poze despre lacul nostru care se doreste sa fie NATURAL fara multe artificii

Lacuri/ minicaderi de apa mai "comerciale"

>M-am gandit si la acele rulouri dar nu stiu cat de bine se prind.
Daca se exploateaza profesional, se transporta rapid, se pun in pat de nisip de 1-2 cm, se batatoresc pentru a indeparta golurile de aer si a asigura o aderenta buna, se uda bine si constant pe o perioada de cca 2 sapt totul se transforma intr-o "oaza" fara sa astepti 1-2 ani de la insamantare...

Daca vrei niste simulari fotorealistice te rog sa faci cateva poze din colturile terenului, stabileste un buget aproximativ si iti vom trimite cateva propuneri.
Bineinteles daca nu o consideri oferta nesolicitata  B)
Daca vrei iti si realizam planul (bineinteles castigand niste banuti si noi :D - dar la preturi un pic mai provinciale decat cele de Bucuresti)
In cazul in care esti un tip do it yourself iti dam niste sfaturi, poze din care sa te mai inspiri.

Edited by KolcsarZoltan, 13 February 2008 - 00:25.


#5
maya_timely

maya_timely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.02.2007
Petru o gradina de bloc are cineva idei sau va rog niste poze din care sa ne inspiram?
Are deschidere ca. 20m si lungime ca.15m.
Noi stam la parter si impreuna cu vecinii de la etajul 2 vrem sa o amenajam.Gradina este amplasata in spatele blocului si cei din stanga si dreapta au:alei betonate, liliac si trandafiri.Eu as vrea gazon, brazi pe care sa-i impodobim iarna, gard viu si flori, dar n-am imaginatie.
Am salvat imaginea de la "gradina alpina detaliu", cea cu bolovani si flori si mi-ar place asa ceva, insa trebuie sa tin cont ca este o gradina de bloc si nu o curte personala.
Va multumesc anticipat, pentru idei si eventual poze.
Ce buget credeti ca ar trebui sa alocam?

#6
KolcsarZoltan

KolcsarZoltan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2008

 maya_timely, on Feb 20 2008, 15:48, said:

Petru o gradina de bloc

Hello Maya,

Spatiul de 20m X 15m nu e chiar mic. Fiind spatiu public ar trebui sa puneti plante care se regenereaza usor ( vandalii, o pot rupe) sau chiar sa fie agresive ( cu tepi) Si o gradina alpina ar fi Ok dar aici e bine sa puneti mai ales specii de Sedum, Saxifraga, Semervivum, Bellis, Thymus, care se regenereaza usor daca cineva smulge  jumatate din ele ca souvenir.

Ca plante decorative cu tepi iti recomand Berberis ottavensis superba, Pyracantha, Paducel Paul Scarlet. etc Ca arbori niste mesteceni cu scoarta alba,  Tei Greenspire rezistent la poluare etc.
Bradul e mai riscant (mai ales daca e frumos..)  Mi se rupea inima cand am vazut  brazi superbi taiati cu un ciot de 30-40 cm deasupra solului.
Cu o zi inainte erau mandria spatiului verde.... si a proprietarului. Asta se intampla des de Craciun in spiritul dragostei....

Daca imi trimiti o poza eventual iti fac niste simulari/propuneri.

>Ce buget credeti ca ar trebui sa alocam?
- cat vreti si apoi o infrumusetati treptat - important e sa aveti o conceptie generala pe care o veti realiza in etape.

Salutari

#7
maya_timely

maya_timely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.02.2007

 KolcsarZoltan, on Feb 23 2008, 02:08, said:

Hello Maya,

Spatiul de 20m X 15m nu e chiar mic. Fiind spatiu public ar trebui sa puneti plante care se regenereaza usor ( vandalii, o pot rupe) sau chiar sa fie agresive ( cu tepi) Si o gradina alpina ar fi Ok dar aici e bine sa puneti mai ales specii de Sedum, Saxifraga, Semervivum, Bellis, Thymus, care se regenereaza usor daca cineva smulge  jumatate din ele ca souvenir.

Ca plante decorative cu tepi iti recomand Berberis ottavensis superba, Pyracantha, Paducel Paul Scarlet. etc Ca arbori niste mesteceni cu scoarta alba,  Tei Greenspire rezistent la poluare etc.
Bradul e mai riscant (mai ales daca e frumos..)  Mi se rupea inima cand am vazut  brazi superbi taiati cu un ciot de 30-40 cm deasupra solului.
Cu o zi inainte erau mandria spatiului verde.... si a proprietarului. Asta se intampla des de Craciun in spiritul dragostei....

Daca imi trimiti o poza eventual iti fac niste simulari/propuneri.

>Ce buget credeti ca ar trebui sa alocam?
- cat vreti si apoi o infrumusetati treptat - important e sa aveti o conceptie generala pe care o veti realiza in etape.

Salutari

Va multumim foarte mult!
Astazi facem pozele si le vom posta pentru propuneri.
Vrem ceva simplu si placut, un locsor al nostru si al vecinilor daca le face placere si chiar ne-ar place sa avem un coltisor unde sa ne bem cafeaua de dimineata, inconjurati de verdeata si pasarele.Ce parere aveti de amplasarea unui chiosc? Dar mai bine sa vedezi intai fotografiile.

#8
KolcsarZoltan

KolcsarZoltan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.02.2008

 maya_timely, on Feb 26 2008, 12:17, said:

Va multumim foarte mult!
Astazi facem pozele si le vom posta pentru propuneri.
Vrem ceva simplu si placut, un locsor al nostru si al vecinilor daca le face placere si chiar ne-ar place sa avem un coltisor unde sa ne bem cafeaua de dimineata, inconjurati de verdeata si pasarele.Ce parere aveti de amplasarea unui chiosc? Dar mai bine sa vedezi intai fotografiile.

Astept pozele. Dar avand in vedere sezonul de varf de vanzari flori nu va putem promite realizarea simularilor decat prin 9-10 martie.

Kzoltan
www.odu.ro

#9
maya_timely

maya_timely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.02.2007
plan gradina de bloc:

[ http://img218.imageshack.us/img218/2167/1000811bo0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau
[img=http://img218.imageshack.us/img218/2167/1000811bo0.th.jpg]

si asteptam varianta de amenajare.
multumim frumos si ... weekend placut!

 maya_timely, on Mar 9 2008, 17:30, said:

plan gradina de bloc:

[ http://img218.imageshack.us/img218/2167/1000811bo0.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau
[img=http://img218.imageshack.us/img218/2167/1000811bo0.th.jpg]

si asteptam varianta de amenajare.
multumim frumos si ... weekend placut!

am uitat dimiensiunile care nu au fost tocmai exacte, deci: 12,5/9 m (112 mp)

#10
andreisarmasanu

andreisarmasanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.07.2008
cateva filmulete pentru idei noi ... aici. (editat reclama)

Edited by Valentina30, 23 July 2008 - 21:21.


#11
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

Imi poate recomanda cineva o firma de amenajari gradina?
Din experienta proprie ar fi de preferat.

Thx all,
Dan

#12
Iulikable1

Iulikable1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2018
Buna ziua. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu ceva informatii. Locuiesc la casa, iar in curtea din fata cablurile electrice, pentru .net si tv si camere video trec prin pamant pana la casa. As vrea sa stiu daca pot planta ceva tuia ori copacei de dimensiuni mai mici fara sa am probleme cu cablurie, avand in vedere ca nu sunt trase prin tuburi de protectie nimic. Multumesc.

#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 Iulikable1, on 28 august 2018 - 09:00, said:

tuia ori copacei de dimensiuni mai mici
Eu am tuia de 40 ani si 10 metri in gradina. :lol: Deci trebuie sa alegi un soi care si ramane mic.
Stii la ce adancime sunt cablurile? Cred ca standard se baga pe la 60 cm. Eu n-as incerca sa plantez copacei deasupra. Iarba sau flori...

#14
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
subscriu.
eu m-as gindi la niste perene, sau anuale, in ideea ca daca ar fi nevoie sa intervin la cabluri nu ar fi dificil sa refac totul

#15
Iulikable1

Iulikable1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2018
Cablurile sunt undeva la la 60-70 cm, dar eu gandeam sa plantez pe langa ele, atat cat imi permite spatiul. Dorim catusi de putina intimitate.

#16
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
n copac isis intinde radacinile destul de mult in jur. chiar si trandafirii sau caprifoiul. s-ar putea monta suporti pentru plante agatatoare, cum ar fi zorelele. astea urca pina la 4-5m.

#17
Iulikable1

Iulikable1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2018
Cablurile sunt undeva la 60-70cm trase in forma de x pe un teren de forma dreptunghiulara,si eu ma gandeam sa punem arbustii/copaceii pe langa ele, in speranta ca totusi fiind ceva mai mici poate nu ajung radacinile la cabluri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate