Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum sa editezi highlight la butoanele de DVD cu programe free

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
corleone85

corleone85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.12.2006
Cine nu e enervat atunci cand munceste sa isi puna o subtitrare pe DVD si constata ca highlight e pe litere si, in loc de Romanian scrie Spanish ca highlight sau mai stiu eu ce. In cateva randuri si cateva poze graitoare, va voi invata cum sa faceti sa editati aceste highlight-uri.

Programe necesare:

DVDSubEdit - Atentie! Pentru aceste operatiuni folositi NUMAI versiunea 1.39.
Attached File  DVDSubEdit_1.39.zip   520.75K   247 downloads
Optional, un soft de editare foto.

1. Acest ghid vine in completarea celui de AICI, inainte de a face ISO.

2. Urmariti pozele:

a.) [ http://thumbnails4.imagebam.com/268/6a92d42677801.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

b.) [ http://thumbnails4.imagebam.com/268/2b086c2677802.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cautam pana gasim partea de meniu in care vrem sa modificam highlight.

c.) [ http://thumbnails4.imagebam.com/268/408ea02677803.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

d.) [ http://thumbnails4.imagebam.com/268/2fa8922677804.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca aveti nelamuriri, postati aici.


Exemplu:

Attached File  02s_o.jpg   27.12K   450 downloads Attached File  02sen.jpg   19.59K   366 downloads
Attached File  02s_ro.jpg   28.27K   326 downloads Attached File  02sro.jpg   19.79K   273 downloads

Edited by Mtz, 16 January 2009 - 16:05.


#2
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
eu am o nelamurire.
Eu vreau in loc de spanish, english, etc (in meniu) sa le sterg si sa crez decat o legatura pentru subtitrare romana.
Deci celelalte subtitrari care au fost in film le-am sters si am introdus decat subtitrarea in romana.
Acum am filmul decat cu subtitrare in romana dar in meniu, cand intru pe DVD, afiseaza limbile pentru subtitrare pe care le-am sters
Te-as ruga sa faci un ghid in Microsoft Word cu tot cu poze, si mai explicit.
FARA SUPARARE dar am incercat si nu merge.
Sa fie clar ca eu am subtitrare introdusa in film, decat comenzile meniului trebuie schimbate(la filmul Dreamer 2005 PAL DVD NORDIC)

Edited by madaboss, 09 February 2008 - 14:44.


#3
corleone85

corleone85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.12.2006
Ghidul meu de aici nu se adreseaza schimbarii comenzilor butoanelor, ci doar highlight-urilor, adica a liniilor, a elementelor grafice ce apar atunci cand selectezi un buton. Pentru a schimba comenzile unui buton, trebuie sa ai cunostinte cat de cat de structura dvd-ului si sa stii sa lucrezi cu pgcedit. Ce vrei tu, face subiectul altei discutii, nicidecum a ceva la care se refera acest tutorial. Poate, pe viitor voi face si un astfel de tutorial.

Edited by corleone85, 09 February 2008 - 19:25.


#4
n1trogen

n1trogen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2007
Am urmat pas cu pas acest ghid si nu am avut nici o problema sa editez highlights de la butoane.

Multumesc frumos.

#5
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
Multumesc ca mi-ai atras atentia!
Chiar te rog sa faci un tutorial cu schimbarea comenzilor dintr-un meniu de film pe DVD, iar daca te hotarasti sa faci asta for me te mai rog sa-l faci in word.

#6
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postmadaboss, on Feb 9 2008, 19:48, said:

Multumesc ca mi-ai atras atentia!
Chiar te rog sa faci un tutorial cu schimbarea comenzilor dintr-un meniu de film pe DVD, iar daca te hotarasti sa faci asta for me te mai rog sa-l faci in word.
Comenzile la dvd le schimbi cu pgcEdit sau DvdRemake.
E interesant tutorialul, dar eu zic ca mai bine deschizi dvd-ul cu pgcEdit, cauti meniul, click dreapta->menu buttons->edit->file->export whole menu, apoi export color schemes. Nu inchizi fereastra cu meniul ci dai preview, apoi BMP si il salvezi ca bmp (eu il numesc Original.bmp). Cu vobblanker extragi meniul (iti va rezulta un vob). Acesta din urma il deschizi cu Subrip si salvezi "subtitrarea" ca si bmp pe 4 biti, in format OS/2 (SUB.BMP). Apoi modifici meniul si subtitrarea cu Photoshop sau cu ce vrei tu, doar sa fi atent ca meniul sa fie bitmap de tipul Windows si subtitrarea (adica butoanele de highlight) sa fie in format OS/2 pe 4biti! De asemenea mare atentie la rezolutia bitmap-ului dat de subrip (pe inaltime extrage o poza cu 2 pixeli mai mica).

Acum urmeaza multiplexarea. In muxman se selecteaza ca fisier video meniul modifica (Original.bmp), iar la subtitrare se alege unul din fisierele atasate. E foarte important ca "subtitrarea" meniului sa fie numita SUB.bmp (daca are alt nume schimba in fisierul .sst). Nu se multiplexeaza direct, ci se salveaza proiectul, se deschide cu notepad si se modifica linia cu "duration: 00:01:00:00" corespunzatoare subtitrarii cu "duration: default". Apoi se incarca proiectul in muxman, se multiplexeaza si se obtine un vob. Cu vobblanker schimbi vechiul meniu cu cel editat. Apoi se deschide pgcEdit, se cauta meniul, se da menu buttons->edit si va spune ca trebuie creat cel putin un buton la acel meniu. Dupa ce apare poza cu meniul ca mai devreme File->import whole menu si import color schemes. Se salveaza modificarile si apoi se testeaza cu un player.

Din pacate nu am timp acuma sa scriu un ghid complet si explicit, insa atasez niste fisiere SST pentru acel highlight.

Attached Files



#7
corleone85

corleone85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.12.2006
Adevarul e ca e mai simplu decat ce am zis eu acolo. Ce zici tu se face in ore si ce zic eu se face in 5 minute pe orice pc.

#8
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

View Postcorleone85, on Feb 10 2008, 22:08, said:

Adevarul e ca e mai simplu decat ce am zis eu acolo. Ce zici tu se face in ore si ce zic eu se face in 5 minute pe orice pc.
Care ore tinere? Ca imi ia 10 minute sa fac toti acei pasi, maxim 20 de minute daca e prea complicat de modificat meniul in Photoshop (nu am fostul respectiv si trebuie sa il caut pe net).

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
E muuult mai simplu cum zice Corleone. Se foloseste doar Paint, nu ditamai Photoshopul. Incearca si dupa aceea mai vorbim.

#10
madaboss

madaboss

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.10.2007
OK am inteles dar meniul de la film este VIDEO nu o simpla imagine cu comenzi.
Deci cand intru in meniu se deruleaza cateva scene din film.
Reamintesc, ca filmul este Dreamer 2005 PAL NORDIC. Daca vreti sa vedeti unde am eu "buba" puteti lua filmul si daca va dati seama va rog sa-mi spuneti

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Puteai sa pui si tu un screenshot, ca nu le ai cu explicatiile deloc.
Daca acel meniu este "Motion Menu" sau Video cum ii zici tu, va trebuie s il faci "Still Menu", adica o poza. Despre cum se face asta, scrie in ghidul cu Muxman si VobBlanker.

#12
tzony1

tzony1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2008
Cel mai simplu mod sa schimbati comenzile unui dvd, sa stergeti sau sa puneti noi butoane in meniu.... etc, folositi DVDReMake acum la versiunea 3.6.3. :peacefingers: Multumesc mult pt ghidul asta cu highlight, ca m-am chinuit de-mi rupeam capu pana sa gasesc acest ghid  :coolspeak:  . Ca nu stiam cu ce program sa fac modificarea ca, cu DVDReMake nu prea merge asa ceva (dar in rest merg multe altele  :D  ).

Am facut o arhiva cu toate tutorialele care le-am gasit pana acum despre cum sa pui o subtitrare pe un DVD original, sa faci sau nu sa apara subtitrarea in meniul grafic, si am pus inclusiv tutorialul de aici intr-un document word. Va recomand sa folositi tutorialul din folderul "How to add a subtitle to a DVD graphic menu". Este cel mai simplu si usor, si presupune folosirea doar a programelor: PGC Demux, MuxMan, Virtual Blanker si DVDReMake (DVD ReMake pt un control mai bun si optiuni mai avansate, pt cei mai cu mai multa "experienta" in "domeniu").

Link download: Download arhive part1 (95MB)   Download arhive part2 (25MB)

Edited by tzony1, 18 February 2008 - 01:21.


#13
darklight3

darklight3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.12.2006
Multumesc frumos, corleone85. De mult timp cautam sa fac asa ceva.
Toate cele bune si la mai multe tutoriale!

#14
doru90

doru90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.07.2007
salut!nu stiu unde ar trebui sa postez asa ca am sa scriu aici.Pot sa adauga o imagine in main menu al unui dvd ,si imaginea aia sa ma redirectez catre un site,sau macar sa apar in meniu?Precizez ca menu e in motion ,are audio si video.Am incercat sa editez vob-ul cu meniul dar dupa aceea numai mergea nici un buton.daca s-a mai discutat despre tema asta pls da-ti un link.

#15
Joe_black

Joe_black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.04.2007
Stie cineva cum se poate modifica si un meniu in motion? Adica, care contine secvente de film... sa zicem ca am reusit sa indentific secventele de film folosite in meniu, dar aceste pentru a fi utilizate in respectivul meniu trebuiesc descompuse in pozele corespunzatoare frame-urilor si adaugat textul de meniu... deci, stie cineva cum pot extrage respectivele secvente din fisierul *.m2v (demuxat) si dupa aia reasambla?

#16
corleone85

corleone85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.12.2006
Nu se pastreaza informatia privind highlight-urile. O sa ai un video simplu fara highlight si link pe meniu.

#17
Joe_black

Joe_black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.04.2007
cu highlightul se rezolva, pe mine ma intereseaza doar descompunerea si recompunerea filmuletului... :D

#18
Joe_black

Joe_black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.04.2007
are idee cineva cum se poate pune o imagine peste o secventa de film? de ex.: cum apare la tv filmul si intr-un colt sigla postului emitent...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate