Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

placa de sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
akakujokajo

akakujokajo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.08.2007
mi-ar trebui o placa de sunet sa aiba o iesire RCA pe care sa il conectez la amplificator
L-as folosi pentru ascultare de muzica in special mp3 nu procesez mixez ........ muzica doar ascult
Sugestii????????

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,390
  • Înscris: 08.12.2006
Da chiar n-ai gasit citind pe aici nimic despre audiophile 2496?

#3
akakujokajo

akakujokajo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.08.2007

View Postantinari, on Feb 6 2008, 21:23, said:

Da chiar n-ai gasit citind pe aici nimic despre audiophile 2496?
Nu prea imi dai de ales (asa ai facut si cu NAD325 ul)
O alta intrebare: oare cu o placa de sunet sa spunem Audiophile 2496 o sa pot vorbi de calitate, claritate la formatul mp3 (din pacate nu pot sa am doar cd-uri originale)

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,390
  • Înscris: 08.12.2006

View Postakakujokajo, on Feb 6 2008, 22:14, said:

Nu prea imi dai de ales (asa ai facut si cu NAD325 ul)
O alta intrebare: oare cu o placa de sunet sa spunem Audiophile 2496 o sa pot vorbi de calitate, claritate la formatul mp3 (din pacate nu pot sa am doar cd-uri originale)
Cum ți se pare NAD-ul?
Vei auzi mp3-urile exact așa cum sunt ele, nici mai bine, nici mai rău... La 128 kbps s-ar putea să nu-ți prea placă ;) nu e un capăt de țară, orice șut în f**d e un pas înainte ;)
Atențiune, audiophile NU are intrare de microfon, are doar line in și line out, ambele stereo pe câte 2 RCA-uri.

#5
akakujokajo

akakujokajo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.08.2007

View Postantinari, on Feb 6 2008, 22:36, said:

Cum ți se pare NAD-ul?
Vei auzi mp3-urile exact așa cum sunt ele, nici mai bine, nici mai rău... La 128 kbps s-ar putea să nu-ți prea placă ;) nu e un capăt de țară, orice șut în f**d e un pas înainte ;)
Atențiune, audiophile NU are intrare de microfon, are doar line in și line out, ambele stereo pe câte 2 RCA-uri.
Nadul este fantastic ca de altfel si monitor audio rs6-urile, dar mai am o lista lunga de "must have"-uri cred ca urmatoarea este audiophile
cat despre microfon am citit dar eu nu prea il folosesc (mai mult sotia) asa ca nu este un impediment

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pai de ce neaparat cu iesire RCA?
sunt cabluri cu orice combinatie de mufe.
microfonul il poti folosi cu oricare placa. eu am de ex 3 placi de sunet. una pt dormitor+bucatarie(integrata-bsplayer), una pt sufragerie(cea default, mv2player,winamp, windows) si una pt messenger. microfonul in schimb nu este bagat in cea pt mess ci in cea pt dormitor(integrata) pt ca merge cel mai bine.

#7
akakujokajo

akakujokajo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.08.2007
[quote name='undercoverbrother' date='Feb 7 2008, 08:48' post='4043861']
pai de ce neaparat cu iesire RCA?
cred ca rca este cea mai buna conexiune calculator amplificator


nu stiam ca se pot folosi mai multe placi de sunet fara probleme

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu se pot folosi pentru aceeasi sursa.
dar tu poti asculta muzica in sufragerie in timp ce sotiei ii bagi "neveste disperate" in dormitor.
in schimb nu puteti asculta amandoi aceeasi melodie de la winamp.
muzica se poate asculta si cu bsplayerul. are si playlist

* jack-uri care nu fac contact bine in placa de sunet am vazut decat dintr-alea cu filet la 0.8 lei si la casti sub 15 lei.
in rest, alea turnate si cu cabluri mai de doamne ajuta merg bine. intr-adevar nu au aceeasi suprafata de contact ca un rca dar isi fac treaba

Attached Files


Edited by undercoverbrother, 09 February 2008 - 13:40.


#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,390
  • Înscris: 08.12.2006

View Postundercoverbrother, on Feb 9 2008, 13:20, said:

...
in schimb nu puteti asculta amandoi aceeasi melodie de la winamp.
...
Ba da :P

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
aratati-mi si mie joaca cu programul ala virtual audio cable. eu am incercat mai demult si nu a mers. n-am mai incercat dupa aia :(

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,390
  • Înscris: 08.12.2006

View Postundercoverbrother, on Feb 9 2008, 18:27, said:

aratati-mi si mie joaca cu programul ala virtual audio cable. eu am incercat mai demult si nu a mers. n-am mai incercat dupa aia :(
E relativ simplu, dar nu la asta mă refeream, virtual audio cable e cu bani :D Ca să asculți din winamp în două plăci de sunet pur și simplu deschizi două instanțe de winamp, fiecare cu playlistul ei. Poate reda aceeași melodie în ambele instanțe, doar că trebuie să-i dai play și la una și la cealaltă...
Cu Virtual Audio Cable trimiți din winamp în Virtual Cable 1 de ex. (îl găsești la preferințe output direct sound configure, pe lângă plăcile de sunet), și deschizi două instanțe de Audio repeater, una cu wave in din Virtual cable 1 și Wave out placa de sunet 1, și cealaltă wave in din Virtual cable 1 și Wave out placa de sunet 2. Start stop la fiecare dintre ele după necesități :D

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
mersi pt lamuriri. o sa incerc.
ce ai zis tu cu 2 instante nu e ceea ce vroiam eu sa zic

#13
akakujokajo

akakujokajo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.08.2007
DAC-urile sunt o alternativa pentru Audiophile 2496? din punct de vedere al calitatii?

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,390
  • Înscris: 08.12.2006
Nu se poate da un răspuns general, nu crezi? E destul de simplu, de o parte ai DAC-ul plăcii de sunet, de partea cealaltă ai un alt DAC, nespecificat. Care din ele e mai bun?
În opinia mea conversia din digital în analog și viceversa realizată de Audiophile 2496 e suficient de bună pentru aplicații home și chiar de studio, până la un anumit nivel.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Dupa parerea mea, un DAC intern teoretic se poate auzi mai bine decat acelasi DAC montat extern. De ce? Pentru ca conexiunea interna (pe placa de sunet) a DAC-ului se face pe magistrala I2C care are performante maxime. In exterior, conexiunea se va face fie pe USB fie pe SPDIF (coaxial sau optic). Ambele sunt solutii inferioare celei I2S. In ordine descrescatoare eu prefer coaxial, USB, optic. Fara diferente majore.
Acum cum ajunge semnalul la placa interna... este alta problema. As prefera magistrala PCIe (care are linii dedicate dispozitivelor) in fata magistralei clasice PCI (sharing).
Mai este o chestie: O placa de sunet in general are un DAC si un ADC (intrare analogica). Un DAC extern nu are decat aia - DAC...
Un DAC extern insa poate avea sursele realizate mult mai bine decat cele din interiorul PC, si eventual componente mai bune decat placile de sunet medii, ceea ce reprezinta un punct in plus pentru el.
Concluzia este ca nu exista un raspuns clar. Personal cred ca o placa interna pe magistrala PCIe are SANSE sa sune mai bine decat un DAC extern. Nu insemna ca se va si intampla in realitate automat asta...
PS: Un caz aparte il reprezinta placile externe pe conexiune fireware. Aceasta conexiune a fost creata special pentru aplicatii audio/video si personal cred ca este comparabila calitativ cu conexiunea interna. Avantajul ar fi ca placa de sunet este scoasa in afara mediului zgomotos electric care este PC-ul.

Edited by SuperDuper, 12 February 2008 - 01:10.


#16
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
deci :
pentru un laptop hp530 vreau sa iau http://www.shopix.ro...tern_31760.html.
imi recomandati ? aveti o alta recomandare mai buna ? o fi mai bun un M-audio transit ? sau tot o placa creative dar pe pcmcia ?
o sa il folosesc la sonorizari.
pe desktop am un creative audigy de care eram foarte multumit.

#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Creative pe pcmcia este mai buna decat Creative pe USB.

#18
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
tinand cont de cunoscatorii care mi-au citit post-ul si mi-au raspuns atat de eficace, mi-am luat deja un creative surround 5.1 pe usb, cu 156 ron

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate