Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#649
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Personal am abondonat ideea de a achizitiona un apartament in acest complex din diferite ratiuni.Principalele ar fi urmatoarele:costurile foarte ridicate ale intretinerii,zona,finisajele de foarte proasta calitate(in special tamplaria) si calitatea persoanelor care locuiesc in acest complex.Am atasat lista cu costurile de intretinere a apartamentelor pe luna Februarie.Mie unul mi se par extrem de mari.

Edited by conu71, 21 September 2018 - 08:40.


#650
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Nu cred că e OK să postezi date personale (nume, prenume, adresă) pe forumuri, fără acordul acelor persoane...

Edited by soft0811, 09 April 2017 - 20:42.


#651
broker2012

broker2012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.02.2017
faptu ca unu sau altu au stat cu caldura in blana toata iarna nu e o chestie concludenta legata de intretinere.. sunt si apartamente cu 75mp care au intretinere 250-300 lei.. finisaje proaste? da-ne detalii, care tamplarie? termopan? si calitatea oamenilor.. really? orice padure are uscaciunile ei.

#652
TheMagicPenguin

TheMagicPenguin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.02.2006
Probabil ca era evident deja ca si eu iau in calcul ideea unui apartament in acest complex. Nu sunt hotarat si nici nu ma grabesc cu achizitia. Sunt intr-o perioada de tatonare a pietei din care vreau sa vad macar ce oferte exista ca sa invat sa recunosc o oferta buna.

Costurile de intretinere pentru mine unul sunt conforme cu asteptarile. Mici sau mari, asta este foarte discutabil... Conteaza mult si cum te gospodaresti. Iti pot spune ca in multe blocuri vechi (anii 80) reablitate, la 2 camere de 50-55mpu, nu s-a platit mai putin de 400 RON pe Februarie.

Despre finisaje nu pot comenta pentru ca nu am fost inca la o vizionare. Sunt curios si eu cum arata.

Zona este foarte ok daca te raportezi la lucruri precum pozitionarea fata de inelul principal al Bucurestiului. Poate ca nu este cea mai fericita daca te gandesti la tipologiile bastinasilor din Baicului si la distanta fata de o statie de metrou precum Obor. Pe mine unul, asta ma face sa ezit, dar sunt constient totusi ca in timp se schimba lucrurile. In teorie va construi mult in zona aia in viitor si se vor schimba poportiile, dar asta implica si o aglomerare. Daca se construieste pe terenul din spatele complexului probabil ca o sa fii nevoit sa imparti infrastructura din zona cu alte mii de locatari in (sa spunem) 5 ani.

Sunt curios totusi cum s-a evaluat calitatea persoanelor care locuiesc in acest complex.

Legat de datele personale, sa fim seriosi. Poate ca este intr-o anumita masura imoral, dar daca a ajuns Paul la ele, ajunge oricine. Nu ai CNP-ul acolo...

Edited by TheMagicPenguin, 10 April 2017 - 15:32.


#653
Fre33lancer

Fre33lancer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.11.2016
Incearca intr-o dimineata sa iesi din Baicului spre centru, deci respectiv deversarea traficului in Colentina, se fac cozi de 30 minute doar sa iesi din cartier, toata treaba se face pe strada de langa Dristor si cea de langa Kaufland care sunt gatuite la o singura banda cu nici o sansa de extindere fiind case pe o parte si pe alta, cealalta varianta este pe la bariera Baicului unde e si mai crima.

Momentan zona este foarte proasta si ca infrastructura si ca populatie, eu nu incerc sa sperii pe nimeni doar sa nu faceti greseala sa alegeti un credit pe viata intr-o zona similara cu Rahova sau fost Ferentari Posted Image . Ai vazut blocurile de peste drum "Planorama" care au ramas in ruina fiind o mare teapa imobiliara ? Sunt din 2008 asa si nimeni nu mai baga bani in ele, intr-un final o sa devina un focar de probleme.

Sfatul meu, mergi dimineata la 8 in zona si sa iesi spre centru cu masina, transportul in comun este inexistent, doar autobuzul 143 care doar sa ajunga la intersectia colentina cu doamna ghica dureaza si pana la o ora. Si de asemenea mergi seara dupa 9 sa vezi fetele localnicilor si ce scandaluri sunt pe acolo, mai ales vara...exemple mai jos :

- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c48zG-P-EYo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dHL9EuyGrnw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Iy2GXlwcHaY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ahh si sa nu uit nuntile de rromi care se intampla in sezonul cald in fiecare weekend si blocheaza toata strazile din zona fara nici o grija fata de organele de politie, o sa te trezesti cu Adi Minune in fiecare sambata Posted Image

Edited by Fre33lancer, 11 April 2017 - 18:35.


#654
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Dar incearca tu intr-o dupa-amiaza sa vii din nord Pipera/Baneasa spre centru. Faci 2 ore.
Sau incearca prin Militari oricand.
Coane, asta-i Bucurestiul.
Depinde de zona de interes. De la Doamna Ghica Plaza ajungi rapid pe Petricani/Pipera/Obor etc. Ai MegaMall, Veranda, Kaufland, Obor etc super aproape. Deci depinde de zona de interes.
rromi care se bat vei gasi si in centru, ia ia-o tu pe jos pe la Hala Traian spre Unirii prin spate.
Deci hai sa nu exageram. Este o zona si un complex ok. Raportat la Bucuresti nu la Londra.

Edited by asddd1000, 12 April 2017 - 08:33.


#655
ramon2017

ramon2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2017

 broker2012, on 09 martie 2017 - 17:34, said:

Ideea este ca in Blocul C (unde iau eu) nu au actualizat contractele cu electrica Posted Image)) si nu mai semneaza nimic desi trebuia sa semnez miercuri (pe 7.03)... mi-au spus ca abia dupa 01.04 pot semna.. eram curios daca mai e cineva care ia in C ... in restul blocurilor nu sunt probleme de genu..

Salut.
Eu am rezervat in bloc C si incerc sa  inchid achizitia, dar notarul MEU cere urmatoarele documente pe care ei (Romfelt) nu le pot furniza .Mai jos va dau un extras din mailul notarului catre ei (Romfelt), si acum ramane ca eu sa ma gandesc daca ma risc:

A. Cu privire la actele societății:
Conform art. 10.4 din actul constitutiv al societății Alpha Real Estate Services SRL, pentru tranzacții mai mari de 15.000 Euro, este necesară aprobarea Asociatului Unic. În acest sens, decizia transmisă de dumneavoastră:
- nu are număr și dată, fiind menționat doar anul, respectiv 2014;
- nu este menționat numele și calitatea persoanei care semnează în numele societății;
- în cuprinsul acesteia se menționează la punctul 1 faptul că se aprobă lista de prețuri (vă rugăm lista de prețuri confom celor menționate în cuprinsul deciziei);
- pentru a putea fi recunoscută pe teritoriul României, decizia emisă pe teritoriul altui stat, va trebui refăcută în sensul întocmirii acesteia în fața notarului public din Cipru, cu legalizare de semnătură, care va certifica că persoana semnatară a deciziei este reprezentantul legal al societății. Această va purta număr și dată, va fi apostilată și transmisă în România pentru a fi trandusă și legalizată.
- hotărârea/hotărârile de schimbare de schimbare denumire din Romfelt SA (numele societății în momentul eliberării certificatului de atestare al dreptului de proprietate asupra terenului) până la denumirea actuală, împreună cu certificatele de mențiuni emise de Registrul Comerțului.
De asemenea, avem rugămintea să ne transmiteți decizia asociatului unic al societății Alpha Real Estate Services SRL cu îndeplinirea formalităților legale prevăzute de legislația din Cipru, respectiv cu specim de semnătură, purtând apostila, cu dată ulterioară procurii, împreună cele 4 documentele emise de autoritatile din Cipru pentru societatea Alpha Astika Akinita AE, din care să rezulte datele de identificare ale societatii, sediul social, numele şi calitatea reprezentanţilor asociatului din Cipru, valabilitatea mandatelor, etc. (Certificate of Registered Office, Certificate of Incorporation, Certificate of Directors, Shareholders), certificate ca fiind conforme cu originalul, cu indeplinirea formalitatilor de apostilare.
B. Cu privire la actele de proprietate vă rugăm să ne ajutați:
- cu intabulare drept de proprietate teren efectuată în baza Certificatului de atestare a dreptului de proprietate, respectiv încheierea nr. 4349/2006 emisă de OCPI (dacă nu o mai aveți, putem obține noi o copie conformă cu originalul de la cartea funciară).
- dispozitia nr. 10552/21.05.2008 cu privire la acordarea de măsuri reparatorii -  rugăm furnizarea unei adrese emisă de PMB cu privire la soluționarea notificării, precum și la inexistența unor litigii cu privire la imobil;
- contractul cesiune de creanta autentificat sub nr. 76/2013.

Costuri de intretinere si altele pentru mine sunt pe planul 2, ce scrie mai sus este mult mai important,

#656
ramon2017

ramon2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2017

 paulokaziii, on 09 aprilie 2017 - 18:50, said:

Personal am abondonat ideea de a achizitiona un apartament in acest complex din diferite ratiuni.Principalele ar fi urmatoarele:costurile foarte ridicate ale intretinerii,zona,finisajele de foarte proasta calitate(in special tamplaria) si calitatea persoanelor care locuiesc in acest complex.Am atasat lista cu costurile de intretinere a apartamentelor pe luna Februarie.Mie unul mi se par extrem de mari.

E utila lista postata de tine, eu eprsonal iti multmesc pentru post .

Nu mi se pare mare intretinerea pe februarie (a fost cel mai frig iarna asta) pentru 2 persoane 450 RON...

#657
ramon2017

ramon2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2017
Bun gasit din nou.

Tin sa precizez ca am achizitionat in cele din urma apartamentul in Dna Ghica Plaza, si pana la urma mi-au fost prezentate la notar toate doc. cerute.

In final a fost totul ok din partea lor,

pe curand.

#658
broker2012

broker2012

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.02.2017
M-am mutat si eu.. cam gol blocul C :))

#659
ramon2017

ramon2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2017

 broker2012, on 09 iunie 2017 - 10:09, said:

M-am mutat si eu.. cam gol blocul C Posted Image)
S-au vandut cca. 60 de apartamente din 90, dureaza pana se muta toti , renovari, modificari, mobilier etc. Eu zic ca pana la sfarsitul anului este 90% ocupat.

#660
azazil_sub123

azazil_sub123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.09.2016
Buna ziua!

Sunt in cautarea unui apartament in Doamna Ghica Plaza.
Am citit multe review-uri aici, ultimele din 2017.
As dori sa stiu daca exista feed-back de la cineva care s-a mutat aici in ultimul an?

Care ar fi aspectele pro si contra?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

 ramon2017, on 28 mai 2017 - 14:04, said:

Bun gasit din nou.

Tin sa precizez ca am achizitionat in cele din urma apartamentul in Dna Ghica Plaza, si pana la urma mi-au fost prezentate la notar toate doc. cerute.

In final a fost totul ok din partea lor,

pe curand.
Buna! Esti multumita de achizitie? Cum e in complex dupa primul an. Ma tenteaza si pe mine sa iau un apartament aici.

#661
solemio

solemio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2018
Buna ziua! Ma intereseaza si pe mine subiectul asta. Cu cine ati luat legatura pentru a incheia un contract la Ghica Plazza? Mai exact se poate discuta cu un ''sef'',se mai poate negocia din pret?

#662
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
solemio de ce vrei sa-ti distrugi viata ?

#663
solemio

solemio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2018
Nu am o alternativa mai buna,imi trebuie ceva in apropiere de Colentina,cu rate de la dezvoltator,pana in 86000 e . Ceva potrivit cerintelor mele ar mai fi Neofort, dar nu ma incanta zona,e mult de mers pe jos.

#664
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 06.09.2017
Iti ofer cea mai buna alternativa: CHIRIA

Asta pana te mai asezi pe picioarele tale si iti vei permite sa-ti cumperi chiar si o vila in Primaverii....

#665
solemio

solemio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2018
Chiria e o solutie buna,sa platesc 400 E pe luna si sa nu am nimic al meu? Cum e asta o solutie? BTW solutia CHIRIA o aplic de peste 10 ani si nu mi-a adus decat pierderi.Prefer sa dau chirie in casa mea si sa raman cu ea,nu doar cu gustul amar al mutarilor,statul in apartamente cu defecte si imposibilitatea de a renova . Suntem o familie cu 2 copii,unde stau momentan ma omoara umezeala si mucegaiul in fiecare sezon, toamna,iarna,primavara,stau pe colt si apartamentul si blocul este  vechi,dar stau pt ca este aproape de scoala.Sunt dispusa sa renunt la asta..

Edited by solemio, 21 September 2018 - 12:51.


#666
solemio

solemio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.09.2018
Stie sa imi spuna cineva daca exista si alti agenti, care se ocupa de vanzarea apt in Ghica Plazza,sau doar cele 2 doamne sunt acolo?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate