Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#55
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008

View Posttartorul, on Sep 22 2008, 23:04, said:

Asteptati finisajele, cum mai mai zis, acolo se vede cine poate si cine nu, cine are bani pt investit si firma de cinstructii serioasa. Pana acum nu e dezvoltator in Bucuresti care sa nu o fi zbarcit la finisaje. :)


Hai ca nu o fi asa de rau  :P  Eu am un 3 camere la etajul 5/16. Cel putin la apartamentul meu au pus deja si sticla la geamuri, iar pe interior au facut deja compartimentarea, au tras shapa la drept, AC ul e deja facut dpvd al instalatiei si al tzevaraiei, instalatii sanitare, electrice si practic mai trebuie finsaj de pereti, gresie, faianta, parchet, de pus aparatele de AC... Astia au deja 4 luni avans pe lucrari si trebuie sa dea in folosinta in septembrie 2009. Cred ca in 1 an totusi fac si restul finisajelor la interior. Nu au de ce sa tergiverseze, ca fiecare luna ii costa dobanzi la banca....

Bine, ca fiecare, sunt optimista in ce priveste proiectul si pana acum nu am avut macar un motiv sa ma zburlesc la ei. Au fost super ok si mi-au raspuns pertinent si realist la toate intrebarile.



View Postandreilog, on Sep 22 2008, 22:31, said:

Vad ca totusi monopolizez topicul:)
Voiam sa impartasesc cateva informatii: am fost in weekend la TIMOR (intre 18-21 sept).
I-am vazut pe Romfelt acolo pe baricade. Pt. ca a trebuit sa culeg date de la toti participantii la targ, vreau sa arat cu ce impresii m-am intors.
Oferta developerilor nu mi s-a parut exceptionala, in sensul ca unii developeri de-abia incep fundatia (Regal Residence), altii au ce arata (gen 1 bloc gata) insa pe acolo e un mare santier care va mai tine ani dupa ce proprietarii se pot muta (Confort City), mai sunt si alte complexe despre care nu stiu mai nimic sau sunt locuinte de lux (Mayer Residence, Ion Mos - comuna Chiajna, Lake Towers Residences, Parcul Privighetorilor - padurea Baneasa, Laguna Residence - in locul fostei baze sportive de pe soseaua fabrica de Glucoza).
Romfelt se bazeaza pe stadiul avansat al lucrarilor de structura (cu ~ 4 luni in avans, apropos: mai stiti vreun caz de complex nou dat la cheie inainte de termen pe piata romaneasca?), 2 apartamente complet mobilate la vizionare si au un slogan nou, pe care si eu i-as fi atribuit dupa ce am vizioinat tot targul: "mai profesionist nu se poate".
Am mai facut cateva poze la complex de pe soseaua Electronicii.


Hai sa te ajut un pic la faza cu monopolizatul...  :P
Chiar vroiam sa intreb cine a fost pe la timon in weekend. Multam de impresii. iti vine sa crezi ca rose garden sunt mai scumpi ca romfeltul, dar au suprafete sensibil mai mici si finisaje mai proaste? pe vazute... am fost in ambele locuri si am vizionat.... deh... sunt la fatza soselei... restul nu mai conteaza...

#56
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
ce ritm de construire au, nu imi vine sa cred cat de repede au ridicat ce au ridicat...

#57
agentult

agentult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.02.2008

View Posttartorul, on Sep 22 2008, 22:04, said:

Asteptati finisajele, cum mai mai zis, acolo se vede cine poate si cine nu, cine are bani pt investit si firma de cinstructii serioasa. Pana acum nu e dezvoltator in Bucuresti care sa nu o fi zbarcit la finisaje. :)

Avansul MEDIU este de 4 luni, finisajele nu pot provoca intarzieri care sa depaseasca aceste 4 luni, in plus constructorul are termen 1 august, termenul promovat pentru cumparatori fiind totusi de septembrie 2009, deci ar mai fi chiar inca o luna de "pierdut".
Problemele pot aparea totusi la partea de lucrari de alimentare cu gaze si alimentare cu energie electrica, dar e greu de crezut ca se poate ajunge la intarzieri, mai sunt totusi doar 8 luni, greu de pierdut avansul de 4 luni in doar 8 luni.

#58
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
http://www.zf.ro/com...orilor-3641119/

numai 150 de locuinte vandute din 600???? flexibili cu plata in avans????

cam miroase a "inghet" aici, nu?

#59
steliadis

steliadis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2008

View Postagentult, on Nov 29 2008, 14:44, said:

Avansul MEDIU este de 4 luni, finisajele nu pot provoca intarzieri care sa depaseasca aceste 4 luni, in plus constructorul are termen 1 august, termenul promovat pentru cumparatori fiind totusi de septembrie 2009, deci ar mai fi chiar inca o luna de "pierdut".
Problemele pot aparea totusi la partea de lucrari de alimentare cu gaze si alimentare cu energie electrica, dar e greu de crezut ca se poate ajunge la intarzieri, mai sunt totusi doar 8 luni, greu de pierdut avansul de 4 luni in doar 8 luni.



ATENTIE TVA5% inclusiv pentru avans - raspuns oficial MINISTERUL DE FINANTE
salutare, eu sunt din complexul rasarit de soare, presupun ca va preocupa discutiile legate de noua OUG privind TVA de 5% pentru constructii. Eu am facut o solicitare ofociala catre MEF in care am cerut sa ni se explice foarte clar cum se aplica aceasta ordonanta. Ideea este ca indiferent daca s-a achitat avans s-au nu, daca intrarea in proprietate se face dupa 15 decembrie se aplica un TVA de 5% - raspunsul celor de la MEF integral il aveti pe blogul meu http://steliadis.blogspot.com/

#60
maripana_30

maripana_30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.10.2008
vand apt 2 camere etj 1/4 in blocul din fata biroului de vanzari.detali pe pm

#61
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
ceva scaderi de pret ? asa, de criza ?

#62
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008

View Postcubbusiness, on Mar 27 2009, 21:05, said:

ceva scaderi de pret ? asa, de criza ?


Nu prea cred. Sunt deja destul de jos. Oricum, avantajati sunt cei care au cash. Creditul ipotecar pe Alpha acum in combinatie cu evolutia Euro practic pot anihila scaderea de pret de la dezvoltator. Mai pune si greutatea obtinerii unui credit ipotecar si te gandesti pana la urma ce iti convenea mai bine.... un pret mai mare si conditii de creditare mai bune sau reversul.......

#63
cristi_aby

cristi_aby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2007
Salut,

Am si eu un apratament in acest complex. Ma gandesc daca se aplica TVA redus sau nu daca deja l-am contractat.
Are cineva idee?

Multumesc.

#64
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008

View Postcristi_aby, on Mar 29 2009, 03:48, said:

Salut,

Am si eu un apratament in acest complex. Ma gandesc daca se aplica TVA redus sau nu daca deja l-am contractat.
Are cineva idee?

Multumesc.


Depinde de valoare....

#65
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006

View PostSweetSpicy, on Feb 6 2008, 14:52, said:

Ziua buna :)

Iata raspunsul pe care l-am primit in urma cu cateva secunde. Aparent e acelasi pe care l-a primit omul acela in decembrie :) Se si vede ca e copy paste (2* Buna ziua)

"
Buna ziua,
[...]
Nu in ultimul rand va invit sa aveti in vedere conditiile speciale negociate pentru clientii nostri cu Alpha Bank pentru credite. Coordonatele consultantului Alpha Bank le gasiti pe site. Nu este necesar  sa ipotecati un imobil, putand benficia de ipoteca de gradul 2, pe baza ipotecii de gradul 1 a dezvoltatorului."

nu stiu daca mai e de actualitate conditia aceasta, dar mi se pare cam aiurea...

daca am luat credit si am achitat dezvoltatorului apartamentul meu la data incheierii contractului de vanzare - cumparare , de ce ramane ipoteca de rang 1 sa garanteze creditul dezvoltatorului?

normal ar fi ca banca mea sa ramana cu ipoteca de rang 1, iar ipoteca dezvoltatorului sa fie purgata cand eu platesc...

altfel as putea sa raman fara casa daca dezvoltatorul nu-i achita bancii lui ce credit a luat, desi eu am platit integral dezvoltatorului apartamentul meu...

hmmm....
dar nu sunt jurist, poate juristii stiu mai mult... [eu sunt doar carcotas...]

in alta ordine de idei, am intrat aici pt ca ma cam intereseaza romfeltplaza... [m-a interesat si planorama, dar am abandonat ideea la un moment dat... tot din carcoteala, sa spun drept... ]

mai scad, oare, preturile, asa, din cauza de criza? ... a auzit  cineva ceva in acest sens?

Edited by funny, 20 April 2009 - 17:58.


#66
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008
Ipoteca de rang 2 se pune pentru ca alpha bank pe romfeltplaza are produsul "credit imobiliar" care este diferit fata de cel ipotecar, in sensul ca la imobiliar tu ipotechezi in fav bancii imobilul care face obiectul creditului. La ipotecar, poti ipoteca si alt imobil.

In conditiile in care apartamentele nu sunt inca intabulate, nu se poate pune ipoteca de rang 1, asa ca se aplica pe ipoteca de rang 2 si romfelt-ul este garant real pentru creditul tau pana in momentul in care se face vanzarea-cumpararea si ipoteca de rang 2 se radiaza (pe banii romfelt) si se instituie ipoteca de rang 1 pe apartamentul tau (of course, pe banii tai).

Tu cu romfelt nu inchei in acest moment contract de vanzare-cumparare, pentru ca apart. nu e intabulat, ci inchei pre-contract de vanzare-cumparare.




View Postfunny, on Apr 20 2009, 17:51, said:

nu stiu daca mai e de actualitate conditia aceasta, dar mi se pare cam aiurea...

daca am luat credit si am achitat dezvoltatorului apartamentul meu la data incheierii contractului de vanzare - cumparare , de ce ramane ipoteca de rang 1 sa garanteze creditul dezvoltatorului?

normal ar fi ca banca mea sa ramana cu ipoteca de rang 1, iar ipoteca dezvoltatorului sa fie purgata cand eu platesc...

altfel as putea sa raman fara casa daca dezvoltatorul nu-i achita bancii lui ce credit a luat, desi eu am platit integral dezvoltatorului apartamentul meu...

hmmm....
dar nu sunt jurist, poate juristii stiu mai mult... [eu sunt doar carcotas...]

in alta ordine de idei, am intrat aici pt ca ma cam intereseaza romfeltplaza... [m-a interesat si planorama, dar am abandonat ideea la un moment dat... tot din carcoteala, sa spun drept... ]

mai scad, oare, preturile, asa, din cauza de criza? ... a auzit  cineva ceva in acest sens?


#67
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
......produsul "credit imobiliar" care este diferit fata de cel ipotecar, in sensul ca la imobiliar tu ipotechezi in fav bancii imobilul care face obiectul creditului. La ipotecar, poti ipoteca si alt imobil.


Este exact pe dos: Cei care doresc sa achizitioneze o locuinta cu bani de la banca pot opta pentru creditul ipotecar sau cel imobiliar. Principala diferenta intre aceste 2 tipuri de credit o constituie modul de garantare a creditului:

    *
      pentru creditul ipotecar se garanteaza doar cu locuinta pentru care s-a facut creditul
    *
      pentru creditul imobiliar se garanteaza cu imobilul care se cumpara sau cu alte proprietati (apartament/casa/teren) ale solicitantului de credit sau ale unor terti.
(precizez ca explicatia este preluata de pe site-ul f i n z o o m.ro)

Edited by dp70, 21 April 2009 - 18:31.


#68
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008
viata bate filmul...

eu deja am folosit tipul asta de produs, adik "imobiliarul" si ideea e ca vb din experienta practica si scrisa deja. mai cauta si prin alte parti.... dar insasi denumirea de credit imobiliar iti spune...

la ipotecar, poti ipoteca si cu alt imobil.

repet. eu deja am credit imobiliar si stiu despre ce vb. ce scriu altii pe nu'sh ce site-uri nu ma priveste. sint inca destui in tzara asta care nu fac diferenta intre imobiliar si ipotecar si pare-se ca se mai scrie si pe site-uri porcaria asta.....



View Postdp70, on Apr 21 2009, 18:30, said:

......produsul "credit imobiliar" care este diferit fata de cel ipotecar, in sensul ca la imobiliar tu ipotechezi in fav bancii imobilul care face obiectul creditului. La ipotecar, poti ipoteca si alt imobil.


Este exact pe dos: Cei care doresc sa achizitioneze o locuinta cu bani de la banca pot opta pentru creditul ipotecar sau cel imobiliar. Principala diferenta intre aceste 2 tipuri de credit o constituie modul de garantare a creditului:

    *
      pentru creditul ipotecar se garanteaza doar cu locuinta pentru care s-a facut creditul
    *
      pentru creditul imobiliar se garanteaza cu imobilul care se cumpara sau cu alte proprietati (apartament/casa/teren) ale solicitantului de credit sau ale unor terti.
(precizez ca explicatia este preluata de pe site-ul f i n z o o m.ro)


#69
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
N-are rost sa intram in polemica pe tema asta - nu asta e rostul aici - dar definitiile sunt corecte. Am preferat sa le preiau de acolo fiindca erau formulate mai "tehnic" si n-am mai stat eu sa scriu. De acord ca se face multa confuzie intre cele doua tipuri de credite...

#70
agentult

agentult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.02.2008
Din pacate se pare ca si la acest proiect au aparut probleme financiare, fiind acum in stare de "vegetatie".

#71
dinupatriciu

dinupatriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 30.03.2009

View Postagentult, on May 12 2009, 06:57, said:

Din pacate se pare ca si la acest proiect au aparut probleme financiare, fiind acum in stare de "vegetatie".
Despre ce "vegetatie" vorbiti? Blocurile sunt ridicate, va rog dati mai multe detalii.

#72
HERA76

HERA76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.05.2008
Se pare este o presupunere. Daca stii mai multe, zi-ne si noua.



View Postagentult, on May 12 2009, 07:57, said:

Din pacate se pare ca si la acest proiect au aparut probleme financiare, fiind acum in stare de "vegetatie".


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate