Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Antibiotice vs. imunostimulatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Văd că pentru foarte mulți (doctori sau pacienți) a devenit un reflex să recomande sau să facă uz de antibiotic, cînd ar trebui de fapt folosit ca ultimă soluție.
Astfel la ora actuală am depășit de mult nivelul unui consum normal, la nivel global exista deja un ABUZ de antibiotice.
Dacă acum 100 de ani exista o gamă de antibiotice(multe nedescoperite) cu un potențial practic inepuizabil, în prezent se pare că multe au devenit inutilizabile, fiindcă microorganismele au învățat schema, dezvoltând așa numita rezistență la antibiotic.
Mai  multe detalii aici :

ANTIBIOTICUL ? INAMICUL NO.1
sau

Sanatatea familiei: Abuzul de antibiotice

Quote

Majoritatea adultilor care consulta medicul pentru ca au gatul inflamat primeste o reteta pentru un antibiotic. Insa numai in aproximativ unul din zece cazuri recomandarea medicului este corecta. Cercetatorii de la Massachusetts General Hospital au publicat de curand un studiu in Journal of the American Medical Association (Jurnalul asociatiei medicilor americani), in care sugereaza ca antibioticele sunt prescrise in mod exagerat si pe scara larga pentru inflamatii ale gatului cauzate de infectii virale.

Am discutat cu niște doctori și farmaciști:
"Vai de mine, eu dau numai cu rețetă sau eventual antibiogramă!"

Degeaba te mai uiți pe antibiogramă dacă îl prescrii fără să fie nevoie. Cel mult poți zice că ai făcut cel mai mic rău, din câte ar fi fost posibile.
Nu am luat antibiotic decât de 10 ori(estimativ), de fiecare dată fără antibiogramă, de cele mai multe ori forțat de alții.
Se subînțelege că antibiograma este o opțiune mereu recomandată, însă nu știu dacă sesizează cineva disproporția între cât iau alții și cât am luat eu. Oi fi riscat foarte mult? Am fost inconștient?

Sunt foarte curios de ce există un asemenea raport
Insa numai in aproximativ unul din zece cazuri recomandarea medicului este corecta.

Cine este de vină și cum poate fi combătut un astfel de malpraxis?

Edited by Mirovaia_Scorb, 05 February 2008 - 09:37.


#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMirovaia_Scorb, on Feb 5 2008, 09:37, said:

Degeaba te mai uiți pe antibiogramă dacă îl prescrii fără să fie nevoie.

esti sigur ca stii ce-i aia antibiograma?

din moment ce la cultura s-a evidentiat un germen, si antibiograma arata la ce e sensibil, cum poti spune ca nu e nevoie de antibiotic?

#3
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View PostMirovaia_Scorb, on Feb 5 2008, 09:37, said:

Văd că pentru foarte mulți (doctori sau pacienți) a devenit un reflex să recomande sau să facă uz de antibiotic, cînd ar trebui de fapt folosit ca ultimă soluție.
Astfel la ora actuală am depășit de mult nivelul unui consum normal, la nivel global exista deja un ABUZ de antibiotice.
Dacă acum 100 de ani exista o gamă de antibiotice(multe nedescoperite) cu un potențial practic inepuizabil, în prezent se pare că multe au devenit inutilizabile, fiindcă microorganismele au învățat schema, dezvoltând așa numita rezistență la antibiotic.
Mai  multe detalii aici :

ANTIBIOTICUL ? INAMICUL NO.1
sau

Sanatatea familiei: Abuzul de antibiotice



Am discutat cu niște doctori și farmaciști:
"Vai de mine, eu dau numai cu rețetă sau eventual antibiogramă!"

Degeaba te mai uiți pe antibiogramă dacă îl prescrii fără să fie nevoie. Cel mult poți zice că ai făcut cel mai mic rău, din câte ar fi fost posibile.
Nu am luat antibiotic decât de 10 ori(estimativ), de fiecare dată fără antibiogramă, de cele mai multe ori forțat de alții.
Se subînțelege că antibiograma este o opțiune mereu recomandată, însă nu știu dacă sesizează cineva disproporția între cât iau alții și cât am luat eu. Oi fi riscat foarte mult? Am fost inconștient?

Sunt foarte curios de ce există un asemenea raport
Insa numai in aproximativ unul din zece cazuri recomandarea medicului este corecta.

Cine este de vină și cum poate fi combătut un astfel de malpraxis?


e de vina sistemulasa au invatat medicii si asa ii invata si pe altii
un astfel de sistem cred ca poate fi combatut doar cand o sa se raspandeasca notiunea de medic naturopatmedici care combina medicina alopata cu cea traditionala.
asta nu se va realiza degrabapentru ca companiile farmaceutice ar avea de pierdut.
de ex. in SUA exista medici naturopati dar merg la ei in special cei care au bani de cheltuit si o minte mai deschisapentru ca asigurarile acopera doar tratamentele medicinei clasice cu antibiotice, antiinflamatoare, antialergenice etc.

Edited by mianna, 05 February 2008 - 10:32.
semnele de punctuatie in exces se sterg


#4
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postmianna, on Feb 5 2008, 10:29, said:

esti sigur ca stii ce-i aia antibiograma?

din moment ce la cultura s-a evidentiat un germen, si antibiograma arata la ce e sensibil, cum poti spune ca nu e nevoie de antibiotic?
Păi lucrînd și cu secția de Bacteriologie, inevitabil am aflat ce este o antibiogramă(în linii mari).
Chestia este: există și alte soluții ce pot fi alese înaintea antibioticului!

Acum 9 ani am avut niște dureri violente de spate cu frisoane, halucinații, delir și vomă. La început mama a zis că îmi aduce un antibiotic ceva.
De curiozitate am zis să mă bazez pe propria mea imunitate și în plus am mai băut ceaiuri. Suferința a durat 2 zile mari și late, după care am început să mă ridic din pat, destul de slăbit ce-i drept.
Am mai fost răcit uneori, am avut și o infecție urinară dar am supraviețuit și fără ele.

Edited by Mirovaia_Scorb, 05 February 2008 - 11:07.


#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
tot nu vad legatura cu antibiograma. era vreun germen sensibil la ceva anume? poate ca da, poate ca nu. presupunerile mamei tale nu-s dovezi irefutabile.

n-am nimic cu imunostimulantele, dar le-as recomanda in scop preventiv, nu curativ. si in nici un caz nu le consider panaceu universal. uneori e nevoie si de antibiotice. corect, la noi in tara se abuzeaza cu voiosie. dar recomandarea de a ingnora o antibiograma reprezinta cealalta extrema. si in principiu eu resping extremele.

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Mirovaia, eu chiar nu inteleg ce-i asa grozav in imunostimultoarele alea. Nu spun ca n-ar fi bune, luate cu masura si nu prea des,  dar poate n-ai stiut ca un sistem imunitar hiperactiv poate fi mai rau decat unul mai putin activ. Datorita imunostimulatoarelor de care se abuzeaza mult mai mult decat de antibiotice am eu zeci de copii cu tot felul de alergii care mai de care mai ciudate. Si nu-i usor sa vezi un copil de cinci ani cu jumatate de fata umflata din cauza ca maica-sa s-a gandit ca propolisul nu face rau, n-are importanta ca pustiul lua si echinaceea, si baraka, si oscilo. Evident ca si antibioticele luate dea-n-proasta nu fac bine, dar de exemplu copiilor sub o anumita varsta si cu un sistem imunitar imatur li se da antibiotic pentru a preveni o suprainfectie. Nu vad ce te face pe tine sa crezi ca stii mai multe decat un medic.

P.S. Eu am luat antibiotic de trei ori: cand eram mica si mi-au gaurit fundul cu penicilina, nu stiu de ce, dar imi amintesc ca de-abia umblam de ametita ce eram, si cand am avut ambii copii mici si eu aveam 39 temperatura, de frica sa nu-i imbolnavesc si pe ei. Si nici n-am luat imunostimulatoare. Nu-s un caz singular, de fapt sunt mai multi cei pana in 40 de ani care nu iau antibiiotice decat cei care le inghit degeaba.

#7
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Lasa, Mirovaia, am citit studii clinice care au evidentiat o corelatie imbatabila dintre anumite imunostimulatoare sau doza lor si aparitia limfoamelor. Asa ca..."totul cu masura si precautie". Si eu sunt impotriva andibioticelor "fara masura".
Ma dispera, de ex., maica-mea cand se autotrateaza cu antibiotice la aproape orice si nu ma asculta.

Inainte sa mai facem supozitii aiurea trebuie evaluat sistemul de aplicare teoretica a tratamentului cu antibiotice care este aproape perfect, nu insa si punerea in practica. "c'est la vie".

Daca generalizezi experientele personale gresesti. Personal cred ca sunt mai afectat decat tine la capitolul asta. Am hipoacuzie medie-severa (pierderede auz de aprox 70 db) bilaterala ototoxica indusa de supradoza de aminoglicozide administrate in criza (pentru a fi salvat la varsta de 6 luni) in cazul unei pneumonii in stadiu grav rezistenta la penicilina (careia nu i s-a facut in prealabil antibiograma). Si? Asta inseamna sa fiu impotriva antibioticelor? C'mon!

Nu exista duelul "imunostimulente vs antibiotice". Clase diferite care nici macar nu au acelas scop! Cum spunea si mianna AB=curativ (rar profilaxie) si Imunostimulantele=profilaxie(100%).

P.S. crede-ma ca nu scapi de sifilis decat cu banala penicilina, nicidecum cu un sistem imunitar 200% potent.

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMirovaia_Scorb, on Feb 5 2008, 11:07, said:

mama a zis că îmi aduce un antibiotic ceva.

Cred ca mai degraba mentalitatea asta trebuie combatuta - "un antibiotic ceva". Citeam pe un alt forum povestile unor mame disperate ca puiul are 37,5 grade C si medicul nu i-a dat antibiotice! "Medic prost! Nu mai merg niciodata acolo! Pai cum sa ii scada febra fara antibiotice???" Deci pacientul pleaca revoltat daca nu i se prescriu medicamente, asa ca unii medici mai plictisiti/ocupati, in loc sa lupte, sa faca un pic de educatie, aleg calea minimei rezistente si dau acolo, o amoxicilina, ceva, sa fie si sa mai aiba clienti.

Dar nu cred ca exista o conspiratie, iar antibioticele NU sunt inamicul nr. 1. Sunt o unealta pe care trebuie sa stii cand si cum sa o folosesti.

View Posttzotzolyno, on Feb 5 2008, 22:55, said:

Lasa, Mirovaia, am citit studii clinice care au evidentiat o corelatie imbatabila dintre anumite imunostimulatoare sau doza lor si aparitia limfoamelor.

Poti, te rog, sa pui si niste link-uri? In rest sunt absolut de acord cu tine.

Quote

Ma dispera, de ex., maica-mea cand se autotrateaza cu antibiotice la aproape orice si nu ma asculta.

Mamele! Si a mea e la fel. Nu cu antibioticele, cu... toate celelalte.

#9
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Pai sa clarificăm puțin lucrurile. În miezul verii am avut o viroză respiratorie agresivă. Îmi curgeau robinetele și nu știam ce să fac.
Fiindcă disperam pe toți colegii, doctorița de la secția de imuno mi-a recomandat de urgență antibiotic. Eu am luat Septilin și problema s-a rezolvat în 2 zile. Evident că nu a fost profilaxie, ci vindecare.
Las la o parte cazurile de sifilis(unde de fapt nu mai ai ce face și nu îți permiți să riști), mult prea rare comparativ cu guturaiul și infecțiile cauzate de streptococi. De ce drac aș folosi un antibiotic unguent în caz de panarițiu, dacă pot să mă ung cu gălbenele cu propolis și cătină ?
Să înțeleg că propolisul este o cauză principală pentru alergii ? Puțin probabil!
Aaa, nu neg că o dată am folosit cu succes niște unguent expirat de Kanamicină fiindcă nu reușeam să adorm (am uns balamalele ușilor :D ).

În concluzie cred că nu ați menționat cazuri reprezentative și fiindcă doar la 1 din 10 cazuri există o prescripție corectă pentru antibiotic, mai trebuie să vă răscoliți memoria domnilor doctori.

Nu am de unde să știu mai multe decât un doctor și după cum se vede aflu lucruri noi prin topicul ăsta.

Edited by Mirovaia_Scorb, 06 February 2008 - 00:15.


#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Te-ai vindecat singur! Septilin, chiar daca are vreun efect asupra sistemului imunitar, nu actioneaza atat de repede.

In legatura cu acel imunolog... vezi ce am scris mai sus. Medici obositi/grabiti/plictisiti/etc. Probabil se saturase de robinetele tale. Oricum, vreo 90% din infectiile de cai respiratorii superioare sunt produse de catre virusuri, si refuz sa cred ca un imunolog nu stie asta.

#11
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Nu știu câți au văzut documentarul de mai jos

Se poate downlaoda de pe torente

Download

sau de pe rapidshare
http://rapidshare.com/files/73094228/Antibiotics.Kill.or.Cure-Viasat.Explorer-PDTV.XviD.part1.rar
http://rapidshare.com/files/73094218/Antibiotics.Kill.or.Cure-Viasat.Explorer-PDTV.XviD.part3.rar
http://rapidshare.com/files/73094199/Antibiotics.Kill.or.Cure-Viasat.Explorer-PDTV.XviD.part2.rar
http://rapidshare.com/files/73094194/Antibiotics.Kill.or.Cure-Viasat.Explorer-PDTV.XviD.part4.rar


Quote

A TV documentary about Antibiotics: problems and benefits. Western society is facing a new and terrifying threat in the shape of MRSA or hospital sickness. Although largely unknown, cases throughout the world are rising steeply and in the UK alone, MRSA already accounts for twice as many deaths as in road accidents.

All of us carry around 3kg of bacteria in and around our bodies, and while some are essential to our well being, others such as Staphylococcus can be lethal. Bacteria have been the cause of some of the worst horrors affecting human civilisation. Cholera, leprosy, plague, syphilis, meningitis and tuberculosis, while tamed for the moment, are far from being extinct and continue to pose a constant threat.

First used during WW II, the miracle cure was penicillin. Since then around 100 antibiotics have been developed but today only a third of these can be used as the rest have lost their ability to kill bacteria.

Donal MacIntyre goes undercover to reveal how hygiene and patient care varies wildly from country to country and by using concealed cameras sees just how squeaky clean, or otherwise, our hospitals really are.

Using straight talking and groundbreaking graphics this documentary paints a full picture of the situation as it stands today and shows how, if we are careful, killer diseases will be brought back under society’s control.


**********************************************

Video  : XVID 544x304 25.00fps 869Kbps [Video 0]
Audio  : MPEG Audio Layer 3 48000Hz stereo 109Kbps [Audio 1]
Length : 0:49:18
Size   : 349.8 Mb


#12
tdsa

tdsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.02.2008
[> Antibiotice vs. imunostimulatoare, între abuz și necesitate

cateva pareri....

- un subiect de "anvergura", dupa parerea mea greu de epuizat intr-un topic...
- abuzul, oricare ar fii el, este de condamnat...
- vina o purtam cu totii! daca ar fii sa concluzionez, vina cea mai mare o poarta

pacientii (dintre acei romani atotstiuturi, multilateral dezvoltati, lipsiti de

respect) apoi medicii - dintre cei care pescriu antibiotice, usor, din vari motive

(care prescriu antibiotice din lipsa de cunostinte, din comoditate, pentru a-si

declina responsabilitatea, cedand la presiunea pacientului etc) si in final

sistemul, din care facem parte cu totii;
....
- bacteriile (microbii - alaturi de virusuri, fungi, paraziti..) au multiple

instrumente de a dobandi rezistenta >> sunt microbi care dau nastere la noi

generati in doar cateva ore (spre deosebire de om ...!) > creste logaritmic

capacitatea de dobandire a rezistentei pe verticala (de selectare a tulpinilor cu

rezistenta inascuta..); >> schimbul de material genetic -ce poate codifica

rezisteta- pe orizontala (de la un microb la altul) -- sunt doar cateva exemple;

... toate acestea in contrapartida cu industriile producatoare de medicamente care

au ramas in urma! (avem patologii infectioase pentru care nu avem tratament);

diferenta dintre avansul microbilor si capacitatea noastra de ai pune la punct

pare ca se mareste; unul dintre marii epidemilogi ai Ro spunea la un simpozion ca

s-ar putea, ca nu peste putin timp sa fim nevoiti sa cautam/culegem buruieni de

leac pentru infectii - ca replica la abuzul de antibiotice si rezistenta in

crestere a microbilor...

napturopatii din SUA... mda! SUA are cele mai mari probleme in sensul asta! .. au

avut sectii unde a fost nevoie de incinerare pentru a putea scapa de microbi!

(evident! "germeni de spital", "educati" la "scoli inalte") ...



- prescrierea unui antibiotic se face, atunci cand este cazul, in functie de

antibiograma (care trebuie sa fie "obiectiva"...! -ex. o simpla eroare de

recoltare a materilului de examinat vicieaza grosolan rezultatul final!)



- imunostimulatoarele... prea putine studii clare si prea putin transante

(studiile..); in categoria aceasta intra multe, de la diferite preparate

reprezentate de diferite "potiuni" extrase din diferite regnuri.. la cele cu o

specificitate mai mare.. pana la vaccinuri; pentru a palpa efectul lor e nevoie de

ceva mai mult timp, lucru specificat pe prospectul majoritatii! a lua o saptamana

Septilin (spre ex.) si a afirma ca acesta a fost leacul .. este o mare, mare

eroare!! a administra Septilin 4 saptamani si apoi a suporta/a trece mai usor

o/printr-o viroza .. poate fi un adevar..
- sistemul imunitar este foarte complex .. si, evident inca in studiu; rolul lui

este, printre altele, si acela de a ne apara fata de celulele cu potential

neoplazic - potential cancerigen si chiar canceroase (este recunoscut ca in

organismul uman se produc, aproape permanent celule cu potential neoplazic..);

pentru aceasta este desemnata  o armata special instruita in acest sens, o divizie

a sistemului imunitar; stimuland excesiv, pe alte linii si nespecific sistemul

imunitar privam aceasta divizie de resursele necesare si implicit de capacitatea

de reactie in acest sens (fata de proliferari neoplazice);

- folosirea preparateleor imunostimulatoare este de dorit sa se faca sub directa

observatie a medicului .. si evident, cu masura! (la fel si antibioterapia).

totul cu masura!....


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate