Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Radio Prahova.

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#55
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
bre, m-ati facut sa-mi aduc aminte de prima mea dragoste in FM. am descoperit RPH-ul intr-o noapte acum mai bine de 10 ani, in banda FM veche.
ma jucam intr-o seara cu un Selena B211, luam la rand benzile sa vad ce posturi si ce alte natii mai sunt prin eter.
ajuns prin FM, deodata animalul a prins viata si a inceput sa urle. cine a avut pe mana sau a auzit macar odata un Selena stie ce-i poate pielea. chiar si la volum mic el tot racneste. altceva nu stie in afara de putere, claritate si fine-tuning. intre timp l-am inlocuit cu un B215, acelasi animal, doar carcasa putin mai stilizata si etajul de putere realizat cu CI, in rest...Сделано в СССР!!!

"FM...deci la cat de clar si bine se aude, nu poate fi decat ceva local" si l-am lasat acordat pe postul respectiv sa vad ce-i cu el.
am aflat la fix de ora ca ascult Radio Prahova. muzica buna, nu frectii la picior de lemn ca la alte posturi retransmise local.
eram madru ca era ceva Made in Prahova, stia sa amestece vechiul cu noul si se auzea al dracu' de bine.
dupa atatia ani, se mentine la acelasi nivel ridicat din cate vad, il ascult de cateva ore in winamp. pacat ca au renuntat la vechea frecventa, dar e de-nteles.
trebuie sa ma mai ocup de scula aia achizitionata recent, Selena B215, ca se pare ca e 'tras in banda", dar e tras cam prost cred ca nu prinde decat in oras.
oricum, stiu din experienta ca n-o sa-i intre toata banda CCIR, dar e ciudat de ce e asa diminuata calitatea receptiei, distanta nefiind foarte mare.
cam nasol de umblat in el fara sculele necesare, plus ca nici nu mai stiu bine ce trebuie facut. nu mi-am mai bagat nasul prin de-astea de ceva timp.

aaa, si daca nu ma inseala memoria, prima melodie auzita pe Radio Prahova a fost Beat System - What's Going On. :thumbup:
cum dracu' sa nu infigi mana in volum si sa nu faci geamurile sa tremure nitel? :naughty:
long live RPH!

Edited by dygey, 31 August 2011 - 02:20.


#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
La mine prima dragoste in FM a fost PRO FM ca a fost unicul in banda intre 1997 si 2002, intre 1997 si 1998 asculta fratimi-o, apoi din vara 2000 am ascultat eu ca ma mutasem la casa si neavand cablu TV imi lipsea muzica de pe Atomic si MTV de care devenisem dependent in 1999 cand am lasat-o mai moale cu desenele de pe Cartoon Network.  :D

Am avut si eu un Selena B215 luat de tata in 1992 cand venisem la oras in clasa I, pana in 1996 cand a aparut PRO TV care sa aibe emisie dimineata si inca una faina si dezmortitoare a ascultat RRA pe unde medii la prima ora inainte de serviciu, insa Selena lui a fost un exemplar dezastruos, bazaia urat sunetul inca de nou, se defecta frecvent, intr-un final s-a rupt selectorul de benzi, era o epava, a zacut in podul casei pana in 2005 cand l-am aruncat.

Edited by Neaceasca85, 31 August 2011 - 15:34.


#57
Boby_Crist

Boby_Crist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 12.04.2011
Bai ploiestiul sta in fata cu radio K , poti sa zici radio prahova la infinit , si femeia rasufla un moment dat , da minte postul care rostit de 12332 de ori devi ragusit si incerci si alte denumiri .
Hai sa fim sinceri , vrem activitate in radio nu copy-paste din international , si sa sune defectuos cum ai imita-o pe Monika Walden!

#58
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
Salutare tuturor!
Va multumesc fiindca ascultati Radio Prahova,speram in continuare sa fim pe placul vostru si sa va bucuram cu muzica si programe cat mai bune.
Ca sunet si acoperire suntem in parametrii "din foaie",emitatorul si corectiile de sunet fiind reglate optim la tot ce se poate mai bun DPDV calitativ raportat la dotarea ce o avem.
O sa ne straduim sa imbunatatim acoperirea in FM,se fac demersuri pentru aprobarea unei puteri mai mari si astfel sa achizitionam daca va fi posibil in viitor,un emitator mai puternic.
Muzica este de tipul CHR si acopera in special varsta tanara.Calitatea muzicii nu depinde numai de noi ci de compozitori,interpreti,case de productie.
Mie personal,imi place muzica variata din anii 50 pana in prezent dar si muzica noua este calitativa daca stii sa o selectezi.
Avem si radiouri on-line ce pot compensa gusturile fiecaruia.Gasiti acolo muzica foarte variata grupata pe diferite stream-uri.
Daca aveti propuneri si opinii,va voi raspunde oricand cu placere!
Cu stima,Cosmin Mares,tehnic RPH :)

#59
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
In seara asta la un moment dat era picat, iar acum se aude destul de slab (palpaie indicatorul de stereo si nici RDS-ul nu merge, se vede ca a scazut puterea). Sper sa fie doar ceva teste/reglaje si sa revina la sunetul pe care l-au avut pana acum.

LE: Acum si-au mai revenit, se poate sa fi fost o problema de receptie la mine, desi n-am umblat la antena.

Edited by pufonel, 09 October 2011 - 00:11.


#60
Battle-city

Battle-city

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.09.2011
Pufonele .. nu te aprecia!
Radiourile in modernism nu sunt stabile!

Edited by Battle-city, 09 October 2011 - 16:16.


#61
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

View Postpufonel, on 9th October 2011, 01:01, said:

In seara asta la un moment dat era picat, iar acum se aude destul de slab (palpaie indicatorul de stereo si nici RDS-ul nu merge, se vede ca a scazut puterea). Sper sa fie doar ceva teste/reglaje si sa revina la sunetul pe care l-au avut pana acum.

LE: Acum si-au mai revenit, se poate sa fi fost o problema de receptie la mine, desi n-am umblat la antena.
Spune-mi,la ce distanta stai fata de Ploiesti? Ma intereseaza in mod direct daca problema mai persiata! In oras se aude bine dar daca persista si acum,da-mi de stire sa pot verifica!
Fiind in oras,mie imi merge excelent si nu am constat probleme.Ieri am fost pe Valea Prahovei si la masina se receptiona fara probleme in toata zona unde stiu ca este acoperire si acoperim cu antena noastra.
Iti las pe privat numarul de mobil,suna-ma daca observi nereguli. Iti multumesc fiindca ai postat problema!
Cu stima,Cosmin Mares,tehnic Radio Prahova!

Edited by tehnicul2011, 09 October 2011 - 17:13.


#62
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Valenii de Munte, acolo locuieste pufonel.

#63
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Scuze tuturor, am descoperit ulterior ca era de la mine. Se aude in continuare brici aici in Valeni.

#64
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
Multumesc frumos pentru informatiile oferite! Ne bucuram fiindca ne receptionezi si apreciezi in mod obiectiv calitatea emisiei si orice problema aparuta!
Da,pana in Valenii de Munte se aude bine Radio Prahova,ne poti receptiona in conditii destul de bune chiar pana spre Cheia.Stiu ca semnalul nu este chiar puternic in Valenii de Munte dar cu un radioreceptor bun si o antena corect calculata (ma refer la receptie in conditii de distanta DX),se aude bine,stereo si cu RDS.
Antena este pe Hotel Prahova,elementii fiind orientati pe directia Valea Prahovei,conform specificatiilor aprobate.
La receptorul din masina personala,este un Clarion destul de bun,am prins Radio Prahova si cand am venit in Valeni,semnalul era stereo pe aproape tot parcursul drumului de la Ploiesti si avea RDS-ul afisat corect.
Voi monitoriza constant functionarea emitatorului si aparaturii din studioul de emisie ca sunetul ce-l oferim in FM,sa fie de buna calitate.
Cu stima,Cosmin Mares! :)

#65
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Sa stii ca se prinde si spre Cerasu, pe un radio de masina (era pe un autobuz, asa ca nu pot sa dau alte detalii) se aude bine pana acolo, in creierii muntilor.

#66
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
Stimati prieteni:
Astazi a fost o intrerupere a emisiei timp de aproape o ora datorita unor lucrari efectuate de Electrica Ploiesti in zona strazii Mihai Bravu.
Maine,intre orele 09,00 - 12,00,tot Electrica va lucra in acest interval pentru conectarea unui nou punct de transformare si curentul va fi oprit iarasi.Radio Prahova isi va inceta emisia atat in eter cat si pe Internet din lipsa de curent.Cei de la Electrica,ne promit ca vor incerca sa ne alimenteze cu energie electrica din alt punct dar nu pot garanta acest lucru 100% din cauza configuratiei retelei in zona cartierului Mihai Bravu.
Ne cerem scuze ascultatorilor fideli pentru acest disconfort care este independent de vointa noastra si vrem sa ii asiguram pe acesta cale ca vom face tot ce depinde de noi ca oprirea emisiei sa fie cat mai scurta!
Cu stima,Cosmin Mares,tehnic Radio Prahova :)

Edited by tehnicul2011, 13 October 2011 - 12:58.


#67
calin_naravas

calin_naravas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 15.01.2007
Astăzi Radio Prahova împlinește 19 ani. La Mulți Ani RPh! :thumbup:

Edited by calin_naravas, 03 April 2012 - 07:56.


#68
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
La multi ani si din partea mea!

In acest moment pe Prahova: Van Halen - Jump :bouncey:

#69
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
19 ani... 2012-19 = 1993. Cred că e unul dintre cele mai vechi posturi private de radio din România. În 1998 emitea și pe bandă vest (F.M. C.C.I.R.) sau numai pe bandă est (F.M. O.I.R.T.)?
LA MULȚI ANI!!!

#70
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Initial au emis in banda est (69.26 FM). Daca nu ma insel, trecerea in banda vest s-a facut in 1999, dupa vreo luna de "reparatii capitale" si imbunatatire a aparaturii de emisie. Dar vreo 2 ani au emis in paralel si pe vechea frecventa.

#71
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am întrebat pentru că țin minte că prin 1997-1998 nu i-am prins în banda vest când eram la țară, în Prahova. Singurele posturi de radio care puteau fi recepționate atunci pe acolo în bandă vest erau cele de stat. Radio Contact și Pro F.M. de nici un fel (cred că mai pe deal se prindeau... parcă am prins Pro F.M. când eram în livadă, prin 1998-1999).

Încă o dată, La Mulți Ani!  :thumbup: Trăiască București - Ilfov - Prahova, Inima Sudului!

#72
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Putin off-topic: Pro FM si Contact se prindeau prost pana prin 1998-99, cand au marit puterea de emisie. Inainte de asta, nu le prindeam nici la Valenii de Munte, doar pe radioul din masina le prindeam pana pe la Boldesti (cca. 10 km de Ploiesti).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate