Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Radio Prahova.

- - - - -
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#19
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Nu neaparat ar trebui schimbul cu un alt post, daca ei ar trece pe alta frecventa ar rezolva problema - asa au mai procedat si alte posturi.

#20
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View Postchatnoir401, on Oct 10 2008, 10:56, said:

Nu neaparat ar trebui schimbul cu un alt post, daca ei ar trece pe alta frecventa ar rezolva problema - asa au mai procedat si alte posturi.
Nu avem cum sa schimbam frecventa! Licenta este luata pe 99,2 FM si asa va ramane.Radio Prahova,este Marca Inregistrata si nu se va schimba frecventa acestui post niciodata.Ne bucuram ca va place,ca acoperire este destul de bine,antena este orientata clar spre Valea Prahovei,toti cei 4 dipoli.Emitatorul este de buna calitate si reglat optim ca modulatie si nivel sunet (deviatia nu depaseste 80 Khz).
Auditie placuta cand veniti prin Ploiesti sau mergeti spre Valea Prahovei! :)
Cosmin Mares.

Attached Files



#21
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Singura problema e ca inspre Bucuresti se bate cu KISS FM Cozia, daca spre Valea Prahovei nu are probleme e OK.

#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
rugamintea mea , pentru dx-eri , va rog eu sa va ganditi si pe la noi sa mai rascuciti de antena nitel , sa fie ca si ok 88,3 sa se auda si el cat de cat incet sau vag , barem sa se auda in buc , cand a tacut kiss mai acu catva timp noaptea nici urma de prahova , nici cu antena circulara , nici cu antena verticala , nici cu simetrizata , luam magic 99,1 galati

Edited by Zvartoshu, 14 October 2008 - 17:28.


#23
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View PostZvartoshu, on Oct 14 2008, 18:15, said:

rugamintea mea , pentru dx-eri , va rog eu sa va ganditi si pe la noi sa mai rascuciti de antena nitel , sa fie ca si ok 88,3 sa se auda si el cat de cat incet sau vag , barem sa se auda in buc , cand a tacut kiss mai acu catva timp noaptea nici urma de prahova , nici cu antena circulara , nici cu antena verticala , nici cu simetrizata , luam magic 99,1 galati
Avem dipolii orientati identic cu Radio K.Antena de la Radio K,am mai mentionat candva,este amplasata pe un bloc situat la aproximativ 200 m de Hotel Prahova,asa ca teoretic nu ar trebui sa apara diferente de receptie.Insa,de cand am amplasat antena pe Hotel PH, "bateria" de antene ale noastre,este orientata strict catre Valea Prahovei,mai exact catre Campina si noi nu urmarim sa avem propagare spre Capitala.Nici proiectul aprobat de IGR,nu de da voie sa mergem cu radianta catre Bucuresti.Tocmai ca la noi se urmareste minimizarea propagarii catre Bucuresti.Stiu cum se aude spre Capitala,deja daca bate pana la Ciolpani este mult prea mult pentru noi.Stiu ca pana acolo se aude acceptabil,noi incadrandu-ne perfect in proiectul aprobat.Nu putem orienta antena de capul nostru,chiar daca stiu ca doriti sa ne receptionati si in Bucuresti in regim DX.Si la Radio K si la Prahova,este aceeasi orientare a antenelor,Radio K,batand spre Bucuresti si poate datorita amplasamantului blocului pe care este amplasata si datorita frecventei apropiate de inceputul benzii 87,5 - 108 Mhz.
Eu ca tehnic,ma gandesc si la DVS dar in caz ca as orienta antena spre Bucuresti,ne intreaba pe noi IGR-ul de sanatate si am pune ascultatorii de pe Valea Prahovei chiar in imposibilitatea receptionarii noastre corecte,dincolo de Campina,ori noi vrem sa acoperim corect Valea Prahovei,atat DPDV al proiectului cat si al interesului nostru.Acoperim bine si spre Valenii de Munte - Cheia.
Cu stima,Cosmin Mares

#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
asta e faza , cu spatele nu merge neam , pe cand la unele , dau exemple , radio orion musecl iau cu spatele ce vine din catarg si munte pe cand directa zboara peste deal .
aici e chichitza , eu nu ma refeream sa rascucesti antena cu totu , cea care e stramba , tare mie mie ca una e cam slaba la o imbinare , pentru ca intra cate o data , o data intra mai incet , asa aveam voces , am sunat , am zis , am dat cu clopotei pe la ei , si acu il iau strong non stop in buc , antena fiind spre chirnogi , nici de cum spre bucuresti , adica un vest nor vest , pe cand buc este nord nord vest

aceeasi problema o are nenea wil , cand e stereo non stop cand caraie , cand ii cade codoru stereo de la bass , cand fomfaie , cand se ia si in casa , cand se ia cu antena clcata , iar la vant zici ca e horror comic cum face !

#25
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postmarescosmin, on Oct 14 2008, 21:31, said:

Avem dipolii orientati identic cu Radio K.Antena de la Radio K,am mai mentionat candva,este amplasata pe un bloc situat la aproximativ 200 m de Hotel Prahova,asa ca teoretic nu ar trebui sa apara diferente de receptie.Insa,de cand am amplasat antena pe Hotel PH, "bateria" de antene ale noastre,este orientata strict catre Valea Prahovei,mai exact catre Campina si noi nu urmarim sa avem propagare spre Capitala.Nici proiectul aprobat de IGR,nu de da voie sa mergem cu radianta catre Bucuresti.Tocmai ca la noi se urmareste minimizarea propagarii catre Bucuresti.Stiu cum se aude spre Capitala,deja daca bate pana la Ciolpani este mult prea mult pentru noi.Stiu ca pana acolo se aude acceptabil,noi incadrandu-ne perfect in proiectul aprobat.Nu putem orienta antena de capul nostru,chiar daca stiu ca doriti sa ne receptionati si in Bucuresti in regim DX.Si la Radio K si la Prahova,este aceeasi orientare a antenelor,Radio K,batand spre Bucuresti si poate datorita amplasamantului blocului pe care este amplasata si datorita frecventei apropiate de inceputul benzii 87,5 - 108 Mhz.
Eu ca tehnic,ma gandesc si la DVS dar in caz ca as orienta antena spre Bucuresti,ne intreaba pe noi IGR-ul de sanatate si am pune ascultatorii de pe Valea Prahovei chiar in imposibilitatea receptionarii noastre corecte,dincolo de Campina,ori noi vrem sa acoperim corect Valea Prahovei,atat DPDV al proiectului cat si al interesului nostru.Acoperim bine si spre Valenii de Munte - Cheia.
Cu stima,Cosmin Mares
Multumim de informatii, e adevarat ca se aude bine pe V. Prahovei si pe DN1A pana in pasul Bratocea (10 km mai sus de Cheia),  imi aduc aminte ca se auzea acceptabil si in Bucuresti cu antena externa, cand nu emitea ItsyBitsy pe 99.3 si Kiss 99.2, acum din pacate receptia este foarte greu posibila numai in periferia NE cu oarece eforturi de orientare a antenelor.
Apropo de radio K, pe mine nu ma deranjeaza ca se aud bine pe 88.3, dar ma intreb la ce buna frecventa 103.6 care acopera bine 3 judete, desi postul se vrea a fi doar pentru Ploiesti.... Pe masina am vazut ca 88.3 se aude cam la fel ca 99.2, daca voi ziceti si asa si e ca acoperiti bine V. Prahovei si Ploiesti, care e rolul lui 103.6 pentru K ?  Nu inteleg de ce un local are interes sa tina 2 frecvente in acelasi oras/zona ...

#26
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
neam de merge pe nord est de bucuresti , am incercat in zona unde 99,3 apa gaze si lumina , 99,2 cat as rasuci este kiss , nici semnal vag , insa 95,9 e bec si 103.2 si varza 101.7 , am gasit oki bun spre nord , unde nu am bucuresi ,am dat de o cladire beton in laterala intr-o curte de intreprindere

Edited by Zvartoshu, 16 October 2008 - 18:11.


#27
creeps

creeps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.06.2008
kit ca este kiss 99,2 fm am prins radio pahova mai acu 2 zile , merge pe sud est de buc la 37km , binenteles rar.

#28
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
oricum nu inteleg cum vine treaba asta , nu tre sa ajunga in buc si ajunge pe langa dunare , oricum la mine la tzara la 18km nord de tine am auzit des semnalul asta pana sa deschida mega kissolnitza koziana !

#29
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si totusi spre Bucuresti se prinde mai bine decat se vrea.
Insa de la Peris spre Bucuresti e in disputa cu KISS FM Cozia.

#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bai am calculat cu unu , lobu cat ar fi el de calculat , pe tropo se va auzi in buc , nu ai cum sa ii pui STOP

#31
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Si asa pana aproape de Buftea se prinde constant bine.

#32
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
http://ronix-live.rp...8200/listen.pls  ->>>>>   RPH Live Online!   www.radioprahova.ro

#33
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009

View Postmarescosmin, on 14th October 2008, 21:31, said:

......Acoperim bine si spre Valenii de Munte - Cheia.
  Ajunge si  pana in zona Bran. V-am descopeit prima data in fm si o perioada va ascultam la radio. Acum va ascult pe net, e mai comod ca nu trebuie sa tot misc de sistem in toate partile pana va receptionez clar.

P.S. Nu stiu ce se intampla ce de cateva zile pe net nu mai emiteti stereo, ci doar pe boxa din dreapta.

#34
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nene cu radio prahova , ziceati ca nu acopera bucurestiu radiou' , dar la sud est de bucuresti si fix 18.5Km N de dunare in orice dimineata va aud cu spor ! asa ca antena nu e fix pe NORD SUD ci mai hacana spre NORD NORD VEST

Edited by Zvartoshu, 09 October 2009 - 23:04.


#35
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on 10th October 2009, 00:04, said:

nene cu radio prahova , ziceati ca nu acopera bucurestiu radiou' , dar la sud est de bucuresti si fix 18.5Km N de dunare in orice dimineata va aud cu spor ! asa ca antena nu e fix pe NORD SUD ci mai hacana spre NORD NORD VEST
se aud bine si la Fundulea, problema e sa nu se propage excesiv Kiss de pe Cozia, totul se face din orientarea antenei. Apropo de asta am reusit sa iau Cultural 89.5 in loc de Dance, culmea e ca de pe dealul ala se cam vede Pro-ul, cum pana mea sa acopere Novaciu 300 km un semnal de la nici 30 km ? parca e pe scurte cand aud ca radioamatori din nord in sud-ul Bucurestiului nu se inteleg de rusi sau italieni :D - pana la urma pentru 50 km siguri trebuie 200-600 Mhz din cate am vazut

#36
fortefmph

fortefmph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 13.11.2009
Va rog anticipat sa urmariti cu atentie receptia postului de radio spre sud . A devenit o catastrofa de mai bine de 2 luni . Mergand spre sud reiese o receptie asemanatoare cu " un pas am kiss fm un pas am radio prahova" . Este inadmisibil sa se receptioneze in jud prahova o asemenea aberatie de 2 semnale suprapuse . Locuiesc de 10 ani in Prahova , dar radioul local nu a dat o asemenea eroare de receptie ce o are in acest moment .
Doresc impreuna ca ceilalti ascultatori din sud sa profitam de R.Prahova si nu de kilogramul de kiss fm de pe vreo 4 frecvente .
Daca nu se rezolva o sa fac o plangere catre cei ce au in vizor posturile de radio ca sa vina sa revizuiasca ei aceasta problema . Nu se mai poate sta cu o asemenea aberatie pe radio la 20km sud de emitator din cauza orientarii sistemului lor radiant in pozitie grestia sau a scaderi puterii de emisie . Inainte , (2 ani jumatate in urma) mergeam cu el pana aproape de Balta Doamenei . Acum nici pe departe .

Edited by fortefmph, 19 November 2009 - 05:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate