Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

casa mea din Alba

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
cryot

cryot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.01.2008
Ok Conule. Casa este in Alba, pamantul are 10X60m si, asa cum am spus si mai sus mi-am propus sa ajung la rosu cu 20.000. Eu cred, sincer, ca o sa reusesc. Pana in aprilie o sa fie ridicata si la toamna as vrea sa ma mut in casa noua. Am o gramada de framantari... Acum ma framanta centrala termica...as vrea sa pun in cascada: una in condensatie si una cu gazeificare. Tu cum mai stai cu casa?

#38
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
am termopanele puse. astept usa de intrare ca sa inchid casa. cred ca de saptamana viitoare sau peste doua ma bag la electrice si sanitare

#39
cryot

cryot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.01.2008
Astazi aproape au terminat de zidit beciul cu boltari. I-am cumparat cu 200 ron/m3. Saptamana viitoare, din spusele muncitorlor o sa am placa turnata.

#40
cryot

cryot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.01.2008
Salutare dragi colegi  ;). Am inceput acest jurnal cu afirmatia ca voi putea construi casa la rosu cu 20.000 eur. Multi au spus ca nu se poate. Asa si este!!!!Ieri s-a turnat placa peste parter. O sa revin cu poze. O intrebare: cat trebuie sa stea placa cofrata fara sa pun greutate pe ea ( paleti cu, caramida) ?

#41
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
sal, la mine a stat un we ...ceva mai mult de 48 h insa popii si cofarjul i-am pastrat pe pozitii cca 1 luna

#42
cryot

cryot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.01.2008
M/i se pare cam putin. "Lumea" spune 21 zile sa stea..... Am ales varianta 14 zile dupa care sa pun caramida pe placa...Nu stiu daca este bine. Parerile se pare ca sunt impartite

#43
dse3

dse3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.05.2007

View Postcryot, on Mar 21 2008, 19:26, said:

M/i se pare cam putin. "Lumea" spune 21 zile sa stea..... Am ales varianta 14 zile dupa care sa pun caramida pe placa...Nu stiu daca este bine. Parerile se pare ca sunt impartite

Salut
Si eu m-am apucat de constructia unei case pe langa Bucuresti si acum sunt in stadiul de pregatire turnare a fundatiei .Vizavi de bugetul tau de 20 000 de euro al meu este de 30 000 la o  casa cu suprafata de 160 mp P+1E mansardat. Bugetul depinde foarte mult si de proiectul casei , daca ai un arhitect si un structurist foarte bun acestia din urma iti pot reduce cheltuielile foarte mult. Pe mine de exemplu tot fierul m-a costat in Bucuresti 110 mil cu transport cu tot (respectiv 200 bari de 12 cu lungime de 12 + 300 kg ob de 6 + 9 plase sudate de 8 / 6x2, +9 plase sudate de 5). Cimentul se invarte la 240 mc scandura pe la 450 mc etc.
Vizavi de termenul de 21 de zile pa care 'lumea' il zice, in manualul betonistului scriie la 28 de zile betonul atinge maxim de rezistenta dar exista si posibilitatea de  a adauga aditivi de accelerare a reactioe si timpul se reduce simtitor.
Toate cele bune !
PS. mentioneaza constructorului sa ti puna si un radier pe fundul gropii pe patul de sort.

#44
Mexicanu

Mexicanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.08.2006
cryot, care sunt cheltuielile si cat mai estimezi ca vei ami cheltuii?

#45
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcryot, on Feb 8 2008, 18:51, said:

Intr-adevar! Deschiderea este f mica. 10 m. Limita in stanga este de 0,5 m (pare mai putin datorita faptului ca, gardul este aplecat in interior)

eu nu stiu cum ti-au dat aia autorizatie de constructie la 0,5m distanta de limita de proprietate. Nu indeplinesti nici cele mai banale legi PSI si mai vrei sa pui si centrala pe lemne cu gazeificare pe langa ea in condensatie. Esti o adevarata bomba cu ceas. Sincer, nu procedezi frumos cum faci.

#46
ovideos

ovideos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.01.2007
Cryot eu acum trasez fundatia pentru o casa de 180 mp tot in Alba. Si eu mi-am propus tot 20.000 euro asta in conditiile in care materialele s-au mai scumpit din iarna . Spune-ne te rog la ce suma  te-a dus pana la urma evantual recomandati-mi si mie constructorul dvs daca sunteti multumit de el... :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate