Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Detectare useri in retea

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Mi-am facut in bloc retea de 8 computere cu switch.
Eu sunt capul rautatilor pe aici si astia imi cauta in draci prin resursele sharuite..
As dori sa stiu daca exista vre-un program care sa imi arate exact ce user este conectat la coputerul meu.

Also.. am vazut ca exista in Win98 si posibilitate de remote administration, insa nu am idee cum se configureaza.... stie cineva? M-am saturat sa ma duc la ceilalti sa ma uit ce nu le functioneaza.

Inca ceva... daca suntem 8 si dorim sa bagam internet in retea (direct in switch - avem port de uplink).. cam ce latime de banda recomandati?
Nu se va naviga chiar toata ziua... cred ca eu voi fi cel mai activ.

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
In Win 98 Net Watcher (vine cu Win). In Win 2k Control Panel-Administrative Tools- Computer Management-Shared Folders-Sessions.

Nu cred ca merge sa legi direct switch-ul la internet. Portul de uplink este (dupa minimele mele cunostinte in retele) pentru a te lega de un alt switch formand o structura arborescenta. V-ar trebui un "servaras" pentru a va lega cu reteaua la internet.

Bafta :oK:

#3
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
exista si switch-uri layer 3 si alte derivatii aberante de switchuri...am vazut switch cu port de modem, asa ca totul e posibil :)
oricum IN MOD NORMAL portulde uplink e useless... exceptii sunt si aici..exista modele in care se configureaza portul respectiv intre "uplink/normal mode", situatie in care ai putea sa cuplezi cu ceva vointa un modem de cablu si sa dai internet la tot poporu, evident nu cu IPuri private.
deci se poate si fara "servaras"... e fezabil si cu switchu..da' depinde de multi factori :)

ah da..pt remote administration eu "folosesc" remote anywhere... de obicei cand are shareuit omu' c: intri si-l pui tu de mana in win.ini la run si apoi il pui sa dea restart ca "ai schimbat ceva la retea" :)))

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Courage >> sa inteleg ca pe masina de acasa ai Win98 ? Oricum, cea mai sigura solutie ar fi un ZA, daca folositi in reteaua voastra TCP/IP (si sper sa fie asa...). La un W2K, poti controla accesul userilor la resursele tale mai usor, dar la W98, nu ai prea multe posibilitati.
Pentru controlul remote al celorlalte PC-uri, iti recomand calduros PC Anywhere (Symantec) ... face treaba excelenta .
Pentru Internet in mica voastra retea ... voi trebuie sa stiti mai bine ce largime de banda va va fi suficienta ... poate 32, poate 64 (kbps) ... ginditi-va ce vreti sa faceti ... Iar in privinta switch-ului, da, se poate folosi portul de uplink (in masura in care veti folosi un modem de cablu, sau ceva asemenator, adica cu port Ethernet spre utilizator).

ATENTIE !!! Portul de uplink nu este altceva decit un port MDI. Adica ? porturile "normale" de switch sint MDI (Media Dependent Interface) in care acea "inversare" a perechilor, se realizeaza automat, din transceiver ... Dar la portul uplink, ai un MDI-X, adica perechile nu au mai fost inversate (voi reveni cu detalii in curind pe aceasta problema). In concluzie, depinde de ce vrei sa conectezi pe portul de uplink, vei folosi un cablu astfel :
- daca vrei sa conectezi un alt hub / switch - cablu normal
- daca vrei sa conectezi un PC - cablu inversor

fiind cunoscut faptul ca pe un port normal, un PC se conecteaza cu un cablu normal iar un alt hub/switch printrun cablu inversor.

Singura problema care poate sa apara este aceea a modem-ului de cablu utilizat. Exista astfel de echipamente (ca si echipamente radio - a se vedea Breeze SA si AP) care nu sint capabil sa gestioneze pe interfata Ethernet decit o adresa MAC, deci un singur dispozitiv Ethernet (cartela de retea sau port de router...). In aceasta situatie, va trebui sa conectati un PC direct la portul de uplink (sau altul ...) si acel PC sa functioneza ca router / proxy ...
Sper sa nu dai peste un astfel de modem de cablu ...

Menetz >> switch-urile Layer 3 nu sint derivatii aberante, sint chiar foarte, foarte utile !!! Promit sa deschid un thread pe aceasta tema. Iar porturile de uplink nu sint chiar useless, pentru ca nu toti sau totdeauna ai la indemina un patch-cord inversor pentru a conecta doua switch-uri / hub-uri, etc.

In functie de alegerea producatorului switch-ului respectiv, portul de uplink se prezinta ca un port normal cu un switch (comutator) linga el, din care selectezi functionalitatea MDI / MDI-X (normal/inversor) sau ca perechea unui port normal, si evident vei putea utiliza la un moment dat doar unul din cele doua porturi fizice atasate interfetei respective (adica un switch cu 8 porturi, construit in aceasta maniera, va avea 9 mufe ....)

#5
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
sincer sa fiu nu am pus mana inca pe unul, am preferat lucrurile native...fiecare pe layeru' lui :)
sa deschizi un thread sa lamurim problema asta, caci nu prea stiu cu ce se mananca.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
In concluzie, Switch-ul este un Surecom EP-808X.
Are 8 mufe + 1 de uplink. In documentatie scrie ca poti sa legi 2 switch-uri printr-o mufa obisnuita daca folosesti "straight cable" sau prin mufa de uplink daca folosesti "crossover cable".

Eu as vrea sa luam un modem care sa fie tot pe bloc, modem din care iese un cablu ce intra ori in uplink ori intr-o mufa obisnuita.
(e switch de 8 dar suntem doar 7).

Pana la urma se poate asa? Sunt astfel de oferte de la Astral. (1 switch + 8 insi pe o scara de bloc)

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Portul de uplink este comun cu portul 1 - nu le poti folosi pe amandoua in acelasi timp.

Quote

In documentatie scrie ca poti sa legi 2 switch-uri printr-o mufa obisnuita daca folosesti "straight cable" sau prin mufa de uplink daca folosesti "crossover cable".
Cam vaga exprimarea din documentatia aia, nu se specifica ce port se foloseste la celalalt switch. Deci:
1. Port Uplink <-- cablu straight --> Port Normal
2. Port Normal <-- cablu crossover -->PortNormal

#8
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Nu asta e problema. Adica indiferent de care mufa e disponibila in switch, se face un patch-cord UTP straight (pin la pin) sau cross (1->3, 2->6), in functie de tipul de port din modem-ul de cablu. Dar important este daca modem-ul de cablu stie sa gestioneze mai multe adrese MAC (adrese hardware), altfel unul singur dintre voi va putea sa foloseasca Internetul. Sa inteleg ca te-ai orientat spre Astral ? Spune ce tip de modem are in oferta ISP-ul sa vedem cum sta treaba .... Mai e o kestie ... spui de "modem pe bloc" ... te referi la faptul ca modem-ul va deservi userii din bloc, cred, nu la faptul ca modem-ul va fi undeva "sus", deci nu te gindesti la o conexiune radio ... Pentru ca daca-ti doresti asa ceva, solutia cea mai facila este ca in unul din computere sa pui doua placi de retea, sa conectezi modem-ul radio pe una dintre ele, si practic acel computer se va afla intre modem-ul radio si switch ... Aceasta din cauza limitarilor echipamentelor radio aflate pe piata ...
Ar mai fi si echipamente WB (Wireless Bridge), ce accepta ca in spatele lor sa se afle un intreg LAN, nu doar un PC, dar diferenta de pret e MARE !!!

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
S-a mai vorbit undeva despre astral - oferta pentru "Scara De Bloc"

Cei de la Astral mi-au spus ca vine o unitate combo (modem + switch) "bagata intr-o cutie" - exprimarea LOR :D - care va deservi userii!

In cazul mai multor useri, aceasta unitate este oferita GRATUIT (de fapt inchiriata gratuit)

Cam atat! Deci: SE POATE

Cat despre userii conectatzi sub 98: greu de vazut ... fara firewall / poxy .... hmmm ... Cand dai log-off sau shut -down, spune windozele :  Useru' X e conectat! Are U shure ...? SAU There are x users connected to your computer! Are U shure ... etc  :D:D:D

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Ideea este ca switch-ul este pe bloc in casa liftului si acolo doresc sa bag cablu de la Astral. Nu ma chinuiesc cu wireless... nu am la dispozitie atatia $ si in plus am de gand sa ma mut de la ai mei cat mai curand :D (deci nu vreau investitii mari ca nu o sa le mai folosesc)

#11
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Courage >> intelege, te rog, ca nu sint din Bucuresti si nu stiu exact ce oferta are Astral la voi. Am incercat sa aflu ceva concret de la Astral la mine in oras, dar nu au stiut baietii prea clar sa-mi spuna ce echipamente se folosesc in Bucuresti. Cert este faptul ca au modem-uri de cablu care sa suporte si un singur MAC, si o intreaga retea ... Deci ... vorba lui Tyby, se poate. Doar ca atentie la momentul contractului / instalarii ce modem primiti, si din punct de vedere al instalarii, asigurati-va ca aveti un cablu UTP de la modem la switch. De mufat ... e iarsi in functie de modem (dar cred ca are interfata MDI-X si nu veti avea nici o problema, va putea fi conectat pe portul de uplink ....)
Succes !

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Multumesc de informatii. O sa-i contactez pe cei de la Astral TV.
Macar astia au trefic nelimitat in  oferta (29$).
RDS a bagat pt. 40$ trafic DOAR 3Gb... :@

#13
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
merge bine astral..are un amic cu 29$ astia...si downloadeaza cu minim 10kb/s cam oricand..ceea ce e super la banii astia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate