Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Gran Via Lujerului

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#1477
georgianamadalina

georgianamadalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2012
Buna seara! M-ar interesa sa achizitionez un apartament in acest complex, ma puteti ajuta cu o parere sincera despre cum este “viata in acest cartier rezidential”? Care sunt neplacerile/ punctele slabe din acest cartier? Constructia este finalizata la termen,asa cum promite dezvoltatorul? Finisajele ce nota ar primi? Intretinerea ptr 2 camere la ce cost ar ajunge pe luna? Multumesc:)

#1478
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 andy-70-iceman, on 12 martie 2019 - 09:23, said:

Ia spuneți acum,sunteți mulțumiți că ați ales să cumpărați în Gran Via? Că în postările anterioare erau toți în transă,că Gran Via e cel mai frumos cel mai semeț, cel mai... Eu am luat în M. P. R și nu regret deloc.
Scrii pe forumu altora ca sa-ti inneci amarul ca inca stai pe drumuri cu Mogiorosul tau ? din Decembrie plangeti ca nu si-au respectat scadenta acolo, abia acum v-au dat un var la exterior, plus ca te uiti pe geam direct la vecinu si voi gresiti ceva, ala nu-i Mogioros, e Ghencea toata ziua. Mogioros-ul e cu o statie mai spre oras :) !!
Si eu i-am avut in plan dar cand am vazut gaurile pt evacuarile de centrale date direct in stalpii din structura...
Cu toate bunele si relele tot Granvia ramane cel mai bun proiect in zona; Gandeste-te ca se pastreaza cursul din momentul semnarii precontractului, nu ca la tine si la majoritatea de cum a saltat cursul, ciuciu tva 5%
Acuma fiecare cu criteriile lui, dar incearca sa fii mai realist

#1479
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 georgianamadalina, on 08 aprilie 2019 - 20:59, said:

Buna seara! M-ar interesa sa achizitionez un apartament in acest complex, ma puteti ajuta cu o parere sincera despre cum este “viata in acest cartier rezidential”? Care sunt neplacerile/ punctele slabe din acest cartier? Constructia este finalizata la termen,asa cum promite dezvoltatorul? Finisajele ce nota ar primi? Intretinerea ptr 2 camere la ce cost ar ajunge pe luna? Multumesc:)
Inca nu m-am mutat, astept finalizare de C8, 3 camere in IIulie-August dar din tot ce-am studiat prin zona, cu bune si rele asta e cel mai ok:
Intretinere nu stiu dar pe forumul din proiect singura problema de o constat sunt parcarile, se mai cearta de la cea pt vizitatori de care incearca sa abuzeze unii de n-au binevoit sa-si cumpere dar cu un consiliu de administratie bine organizat vad ca gasesc solutii;
Dpdvd previziune bugetara imi par cei mai corecti, cursul de la semnare ramane si la predare, nu sa te trezesti la final ca pierzi din curs;
Formatul camerelor imi pare unul decent, finisajele sunt rezonabile, poate doar ca te limiteaza sa alegi din 2 pachete sa fie un inconvenient, dar nu ti-l dau la rosu ca cei de langa Plaza, plus ca e un complex aerisit, in mijloc urmand sa aiba gradina proprie;
Eu am mai avut in plan Moghioros si ca prima optiune fusese iar cel de langa STS cu vedere la Ciurel dar cate bube avea complexul..
Ca sa intelegi ca astia chiar se pricep la domeniul constructii uite cu ce se joaca in Constanta :)  https://www.granviamarina.ro/galerie/

#1480
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 cricovserv, on 08 aprilie 2019 - 21:38, said:

Inca nu m-am mutat, astept finalizare de C8, 3 camere in IIulie-August dar din tot ce-am studiat prin zona, cu bune si rele asta e cel mai ok.

La toate complexele noi sunt probleme generale care afecteaza toate apartamentele (ex izolare fonica proasta) si probleme specifice de apartament (ex fix ce vezi in fata la 10m e alt bloc).

 cricovserv, on 08 aprilie 2019 - 21:38, said:

Intretinere nu stiu dar pe forumul din proiect singura problema de o constat sunt parcarile, se mai cearta de la cea pt vizitatori de care incearca sa abuzeze unii de n-au binevoit sa-si cumpere dar cu un consiliu de administratie bine organizat vad ca gasesc solutii;

AHAHA... daca crezi tu ca asta e singura problema... well I have news for you... e plin peste tot de probleme si cele mai comune sunt: parcarile, gunoiul aruncat aiurea si galagia (astea le gasesti in orice complex). Apoi sunt probleme mai specifice. De exemplu in Granvia in C1 era apa la subsol.

 cricovserv, on 08 aprilie 2019 - 21:38, said:

Dpdvd previziune bugetara imi par cei mai corecti, cursul de la semnare ramane si la predare, nu sa te trezesti la final ca pierzi din curs;

Asta da, mai rar gasesti.

 cricovserv, on 08 aprilie 2019 - 21:38, said:

Formatul camerelor imi pare unul decent, finisajele sunt rezonabile, poate doar ca te limiteaza sa alegi din 2 pachete sa fie un inconvenient, dar nu ti-l dau la rosu ca cei de langa Plaza, plus ca e un complex aerisit, in mijloc urmand sa aiba gradina proprie;

Hai sa lasam formatul camerelor, ca la Granvia ai niste compartimentari foarte nefericite (nu-s toate asa evident)
https://www.granviap...mp-etaj-1-3-10/

La ala de la Plaza faptul ca ti-l dau la rosu e ultima problema (aia doar o stii ca scrie in contract, nu e supriza). Cea mai mare problema e ca e 100% beton, fara pic de verdeata - din punctul meu arata groaznic complexul in interior (daca ai orientarea apartamentului spre interior / parcare).

 cricovserv, on 08 aprilie 2019 - 21:38, said:

Ca sa intelegi ca astia chiar se pricep la domeniul constructii uite cu ce se joaca in Constanta Posted Image  https://www.granviamarina.ro/galerie/

1. Nu inteleg care e faza cu link-ul ala. Ok mai ridica niste blocuri... ???
2. E important sa fie constructia unde ti-ai luat ok, nu ce a mai ridicat... ca putin te impacteaza ce a mai ridicat.
Uite de exemplu, Strabag si Asmita Gardens.

 georgianamadalina, on 08 aprilie 2019 - 20:59, said:

Buna seara! M-ar interesa sa achizitionez un apartament in acest complex, ma puteti ajuta cu o parere sincera despre cum este “viata in acest cartier rezidential”?

Un lucru interesant ce il remarc la Granvia e ca nu sunt apartamente de vanzare/inchiriat pe olx [1].
Asta e in contrast cu alte complexe din zona precum Plaza Residence sau 21Residence.

Imi explic asta prin faptul ca nu se incearca specula care se incearca la PlazaResidence/21Residence, din perspectiva ca multi nu au luat sa inchirieze. Implicit la Granvia se dau posibil repede, anume pretul cerut e unul corect. Asta ar putea fi vazut ca un avantaj pentru cine ia sa locuiasca.

[1] https://www.olx.ro/o...a/?currency=EUR

Edited by greywolfact, 09 April 2019 - 11:23.


#1481
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 greywolfact, on 09 aprilie 2019 - 11:22, said:

La toate complexele noi sunt probleme generale care afecteaza toate apartamentele (ex izolare fonica proasta) si probleme specifice de apartament (ex fix ce vezi in fata la 10m e alt bloc).



AHAHA... daca crezi tu ca asta e singura problema... well I have news for you... e plin peste tot de probleme si cele mai comune sunt: parcarile, gunoiul aruncat aiurea si galagia (astea le gasesti in orice complex). Apoi sunt probleme mai specifice. De exemplu in Granvia in C1 era apa la subsol.



Asta da, mai rar gasesti.



Hai sa lasam formatul camerelor, ca la Granvia ai niste compartimentari foarte nefericite (nu-s toate asa evident)
https://www.granviap...mp-etaj-1-3-10/

La ala de la Plaza faptul ca ti-l dau la rosu e ultima problema (aia doar o stii ca scrie in contract, nu e supriza). Cea mai mare problema e ca e 100% beton, fara pic de verdeata - din punctul meu arata groaznic complexul in interior (daca ai orientarea apartamentului spre interior / parcare).



1. Nu inteleg care e faza cu link-ul ala. Ok mai ridica niste blocuri... ???
2. E important sa fie constructia unde ti-ai luat ok, nu ce a mai ridicat... ca putin te impacteaza ce a mai ridicat.
Uite de exemplu, Strabag si Asmita Gardens.



Un lucru interesant ce il remarc la Granvia e ca nu sunt apartamente de vanzare/inchiriat pe olx [1].
Asta e in contrast cu alte complexe din zona precum Plaza Residence sau 21Residence.

Imi explic asta prin faptul ca nu se incearca specula care se incearca la PlazaResidence/21Residence, din perspectiva ca multi nu au luat sa inchirieze. Implicit la Granvia se dau posibil repede, anume pretul cerut e unul corect. Asta ar putea fi vazut ca un avantaj pentru cine ia sa locuiasca.

[1] https://www.olx.ro/o...a/?currency=EUR

Cam spre interior am luat https://www.granviap...0-mp-etaj-4-10/ si modelul asta de 3 gamere s-a dat integral de cand era pe hartie;
dar cu view deschis pe deasupra Lidel-ului si spre gradina interioara pt care am cerut in mod expres sa-mi anexeze PUZ la contract;
- 21 e gandit prost dpdvd compartimentare, holuri, si scump. Pt ce ? pt gazele de pe Iuliu Maniu ?
- Virtutii22 in care am visat initial m-a ingrozit la cum au pocit compartimentarea si cand am mai vazut ca nici subsol tehnic, probabil de teama sa nu plecam cu totii cu metroul din subteran..
- La Moghioros-ul super inghesuit, chiar daca aparent in buza parcului, m-am abtinut, si acum sa fim sinceri, chiar iti pare ca n-ai unde sa respiri in Granvia ? Inteleg ca la final de stadiu 3 ar trebui timid sa se apuce si de parc;

#1482
Alina_N

Alina_N

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.04.2019
Am citit tot ce s-a scris aici despre Gran Via.
Din cate am vazut pe site-ul lor mai au disponibile in blocul C4-5 apartamente la subsol.
Pentru cei ce le-au vazut,cum sunt acestea?
Momentan am fost la o vizionare la MPR, si am vrea sa ne programam pt o vizionare si aici.

Multumesc!

#1483
PunisheRafk

PunisheRafk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2012

 Alina_N, on 15 aprilie 2019 - 13:32, said:

Am citit tot ce s-a scris aici despre Gran Via.
Din cate am vazut pe site-ul lor mai au disponibile in blocul C4-5 apartamente la subsol.
Pentru cei ce le-au vazut,cum sunt acestea?
Momentan am fost la o vizionare la MPR, si am vrea sa ne programam pt o vizionare si aici.

Multumesc!

locuiesc in c4-c5, nu recomand apartamentele la subsol. Propun sa vizionezi apartamentele din c6 sau c7-c8.

#1484
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 PunisheRafk, on 15 aprilie 2019 - 17:42, said:


locuiesc in c4-c5, nu recomand apartamentele la subsol. Propun sa vizionezi apartamentele din c6 sau c7-c8.

Ai putea sa spui si de ce ?

Legat de cele de la subsol din C7-C8 sunt o gluma proasta ca pret. 98/99k ptr 3 camere ... la subsol -2... la Lujerului ? :))

#1485
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
Am cumparat in GVP 3 camere, in C7-C8. Modelul postat mai sus de @cricovserv, doar ca in oglinda.
Opinia mea: GVP este PESTE celelalte dezvoltari din zona (Moghioros Park si Plaza) din perspectiva densitatii/aglomeratiei si a distantei dintre blocuri.
Pentru mine, Plaza si Moghioros sunt stupi de albine, nu dezvoltari imobiliare.

Minusurile apartamentului despre care discutam sunt:
- spatiile de depozitare
- latimea dormitorului mic
- dimensiunea ferestrelor in dormitoare

Una peste alta, luand in calcul si spatiul verde din complex, este cea mai buna optiune imobiliara NOUA din zona.

#1486
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 greywolfact, on 15 aprilie 2019 - 18:37, said:


Ai putea sa spui si de ce ?

Legat de cele de la subsol din C7-C8 sunt o gluma proasta ca pret. 98/99k ptr 3 camere ... la subsol -2... la Lujerului ? Posted Image)
Sau, cu rabdare astepti sa dea drumul si la stadiul 4 si actionezi instant :)
Iar subsol -2 suna ciudat, este parterul - ai ferestrele la dimensiuni similare ca la toate apartamentele nu o fanta de sa-ti intre maxim o raza de soare cum practica toti cu subsol;

#1487
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 bogdan_tudor, on 16 aprilie 2019 - 13:17, said:

Am cumparat in GVP 3 camere, in C7-C8. Modelul postat mai sus de @cricovserv, doar ca in oglinda.
Opinia mea: GVP este PESTE celelalte dezvoltari din zona (Moghioros Park si Plaza) din perspectiva densitatii/aglomeratiei si a distantei dintre blocuri.
Pentru mine, Plaza si Moghioros sunt stupi de albine, nu dezvoltari imobiliare.

Minusurile apartamentului despre care discutam sunt:
- spatiile de depozitare
- latimea dormitorului mic
- dimensiunea ferestrelor in dormitoare

Una peste alta, luand in calcul si spatiul verde din complex, este cea mai buna optiune imobiliara NOUA din zona.
Ce consideri NOK la ferestrele de dormitor ? inaltimea standard ca la orice bloc comunist ? Sau voiai 3 geamuri ca la sufragerie ?
Eu ce nu stiu e cum stam cu centrala ? La 3 camere e de aceiasi capacitate ca la 2 / garsoniera ?
Si daca pun in centru si mostra de parc promisa, clar le dau clasa la toti inghesuitii din zona; La Plaza residence  cand ii vad de la birou in fiecare dimineata cum stau soldateste cu masinile sa intre/iasa si ciocneli, scandarluri, asta in contextul in care nu-i dat in folosinta nici jumate !!
Cei din Plaza Mall deja simt amenintarea si au inceput sa-si inchida frumusel parcarea spre taxare :)

#1488
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
@cricovserv - din perspectiva arhitecturii si parametrilor ansamblului residential, nu poti compara GranVia nici cu MPR, nici cu Plaza. Eu refuz sa cred ca stupii aia de albine respecta normele constructive (ma refer la distanta dintre blocuri, de exemplu, sau la coeficientul de ocupare).

Suprafata vitrata a dormitoarelor mi se pare mica.
In opinia mea, este raspunsul dezvoltatorului la scumpirile din ultimul timp (materiale/forta de munca). Un spatiu vitrat mic aduce cu sine economii.
La izolatie, la suprafata radiatoarelor, etc. In plus, mp de suprafata vitrata este mai scump decat mp de zidarie. Da, geamurile dormitoarelor sunt mai mici decat la blocurile comuniste si mai mici si decat cele de la GVR din fazele anterioare.

Edited by bogdan_tudor, 22 April 2019 - 14:29.


#1489
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

 cricovserv, on 19 aprilie 2019 - 21:24, said:

Sau, cu rabdare astepti sa dea drumul si la stadiul 4 si actionezi instant Posted Image

Actionezi instant daca fac sens preturile... am o banuiala ca nu o sa fie cazul.

 cricovserv, on 19 aprilie 2019 - 21:24, said:

Sau, cu rabdare astepti sa dea drumul si la stadiul 4 si actionezi instant :)
Iar subsol -2 suna ciudat, este parterul...

Nu conteaza cum iti suna, conteaza ce e in acte. Asta e similara cu ideea de "suprafata utila totala".
Cand o sa o scoti la inchiriat sau vanzare ce o sa treci ? Parter ?

#1490
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 bogdan_tudor, on 22 aprilie 2019 - 14:28, said:

@cricovserv - din perspectiva arhitecturii si parametrilor ansamblului residential, nu poti compara GranVia nici cu MPR, nici cu Plaza. Eu refuz sa cred ca stupii aia de albine respecta normele constructive (ma refer la distanta dintre blocuri, de exemplu, sau la coeficientul de ocupare).

Suprafata vitrata a dormitoarelor mi se pare mica.
In opinia mea, este raspunsul dezvoltatorului la scumpirile din ultimul timp (materiale/forta de munca). Un spatiu vitrat mic aduce cu sine economii.
La izolatie, la suprafata radiatoarelor, etc. In plus, mp de suprafata vitrata este mai scump decat mp de zidarie. Da, geamurile dormitoarelor sunt mai mici decat la blocurile comuniste si mai mici si decat cele de la GVR din fazele anterioare.
Si in stadiul 2, vezi C4-5; C9, geamurile sunt la aceleasi dimensiuni; Poate stadiul 1 sa fi avut alta abordare; MPR da, are geamuri mai mari, dar cand te referi la stup de albine, cred ca la ei te referi :) Plus ca la ce bun geamuri mari acolo ?, ca sa te uiti la vecinu in casa ? Sau poate ai nostri s-au gandit ca vine valu de frig, sa diminueze risipa de caldura prin sticla :)
Sau Plaza residece ca ii vad zilnic de la birou ai senzatia ca-i un complex aerisit ? Iti spun eu c-au intrat in panica acum ca si Plaza Mall isi inchide spre taxare parcarea in care se rasfatau o gramada

#1491
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
@cricovserv - cand spun stupi de albine ma refer la amandoua (Plaza Rez si MPR). In amandoua blocurile sunt apropiate, cu multe unitati, o inghesuiala incredibila.

#1492
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 07.01.2006

 rAzEc26, on 18 martie 2019 - 22:06, said:

Gardul acela a fost demolat, in momentul de față este doar un panou pentru a bloca accesul persoanelor neautorizate pe șantier. Va fii cale de acces si acolo. Posted Image
Stiu, stau langa granvia:) e un bloc nou construit vis a vis de electrica sem.

#1493
ChiserAlexx

ChiserAlexx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2019
Buna ziua,

Urmeaza sa imi cumpar un apartament, si pana in momentul de fata am fost doar la cei de la Gran Via Lujerului. Pot spune ca am ramas placut surprins de pozitionare si de supermarket-urile din zona... Insa evident sunt si anumite lucruri care nu mi-au placut:

- lipsa spatiilor verzi... cel care mi-a prezentat apartamentul a zis ca pana in 2021 se va face si parcul si se vor planta si copaci... Nu stiu ce sa zic
- urmeaza sa se construiasca noul bloc in forma de U.. care aparent o sa fie singurul la care mai poti lua locuri de parcare
- compartimentarea dubioasa la anumite apartamente...
- la cel pe care l-am vizionat, in bucatarie deja era apa inflitrata in partea de jos a paretelui prin care trecere cosul centralei
- l-am intrebat daca instalatia electrica suporta plita cu inductie/cuptor electric. Mi-a zis ca blocurile Gran Via nu sunt facut pentru asa ceva...

Alte probleme nu am mai apucat sa vad (inafara de o gresie sparta, si o bucata de parchet desprinsa) insa mi s-a parut absolut incredibil ca nu poti pune plita cu inductie in 2019...

Pentru cei care au apartament in acest ansamblu rezidential am cateva intrebari:

- Firele instalatiei electrice, sunt trase prin canale sau ingropate? Canalul respectiv include si teava prin care sunt bagate firele?
- Daca da, a schimbat cineva firele, sa le puna mai groase, sa suporte mai multi kW?
- Daca da din nou, siguranta apartamentului de pe scara blocului de cati kW este? Ati schimbat-o si pe aia? Stiu ca e cam imposibil de schimbat aia, ca trebuie schimbate toate firele de sus pana jos.
- Din cei care stau la etajele 6+, aveti probleme cu presiunea apei?
- Sunt oameni/investitori care au cumparat mai multe locuri de parcare, si exista posiblitatea de a cumpara de la el (evident mai scump decat de la Gran Via)?
- Sunteti multumit de investitie? Probleme aparure dupa mutare?

Nu mai stiu ce sa va intreb acum... insa daca aveti lucruri de spus, spuneti-le va rog!

Multumesc din suflet!

#1494
myxage

myxage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2005

View PostChiserAlexx, on 17 iunie 2019 - 19:51, said:


- l-am intrebat daca instalatia electrica suporta plita cu inductie/cuptor electric. Mi-a zis ca blocurile Gran Via nu sunt facut pentru asa ceva...

et!

poti monta plita cu inductie fara nici o problema , s-a referit ca ai instalatie gaz pt gatit , am optat si eu pt plita inductie in alt ansamblu .. Doar sa nu o alimentezi din aceeasi priza cu cuptorul electric si masina de spalat vase ...e bine sa aiba o priza separata eventual . Eu am optat sa o tin doar cu cuptorul si fct fara probleme . Singura problema pe care am avut-o a fost cand am solicitat aprox tot consumatorii din casa   2 Ac , plita , cuptorul , masina de spalat rufe + vase , cand am pornit si microundele pt popcorn a zburat siguranta :)))))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate