Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Gran Via Lujerului

- - - - -
  • Please log in to reply
1616 replies to this topic

#1351
stig53

stig53

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.06.2017
Salutare, urmeaza sa achizitionez si eu un apartament in C1. Deocamdata am rezervat apartamentul si urmeaza sa fac plata initiala de 2k si apoi restul demersurilor pentru avans. Incerc sa trec prin tot topicul si sa adun cat mai multe informatii posibile. Totusi sunt foarte recunoscator pentru orice sfat sau idee legat de posibile dureri de cap care in felul acesta le-as putea evita. De examplu, aici am citit cum ca perioada de rezervare pana la avans e de 60 de zile, cel putin pt primele apartamente, insa acum mi s-a spus ca e de 30 de zile numai.

#1352
exitmrhat

exitmrhat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2007
Salut. S-a mutat cineva in duplex? Daca da, impresii? Cat de cald este?

#1353
Miqtza

Miqtza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.02.2017
Buna ziua!

Ce multa lume aici! Posted Image M-am gandit sa apelez si la voi pentru cateva sfaturi cu privire la complexul GV. Urmeaza ca maine sa fac rezervarea si, curand, antecontractul. Din cate am discutat cu ei au multe apartamente libere in C1, astfel incat pot alege etajul, pozitionarea etc. Inca nu m-am hotarat exact pe care din ele am sa il rezerv dar maine va trebui sa fac asta.

Cei care locuiti aici (chiar si cei care ati rezervat deja), ce probleme ati intampinat? ce sfaturi aveti? sunteti multumiti? Pozitionarea este super si faptul ca majoritatea peretilor exteriori sunt din beton, cred ca aduce un plus.

+ cei care nu aveti loc de parcare platit, unde parcati? exista locuri pe stradutele din zona? Intreb pentru ca nu voi putea acoperi si locul de parcare...

Multumesc!

Edited by Miqtza, 09 July 2017 - 18:17.


#1354
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostMiqtza, on 09 iulie 2017 - 18:13, said:

faptul ca majoritatea peretilor exteriori sunt din beton, cred ca aduce un plus.



Posted Image Posted Image Posted Image

#1355
Miqtza

Miqtza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.02.2017

View Postmihaigerard, on 10 iulie 2017 - 10:05, said:



Posted Image Posted Image Posted Image

Cred ca iti inteleg reactia dar cred ca nu ai inteles tu comentariul meu. De 1 an de zile caut apartament si nu vrei sa stii in ce hal sunt construite blocurile din caramida. Mergi prin interior si intra lumina de afara printre caramizi. Sa nu mai spun ca eu locuiesc in zona complexului Militari Resid, unde se ridica blocuri peste noapte si am putut analiza aspectul asta. Deci da, consdier ca daca este din beton este un plus fata de ce am vazut eu.  Nu ma pricep la alte detalii tehnice ce tin de construtie dar cred ca orice om isi da seama cat de "praf" sunt construite unele.

#1356
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
E ok, nu ma pricep. Mi s-a părut ciudată formularea cu majoritatea pereților exteriori sunt din beton. N-ar trebui sa fie toți?

#1357
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Locuri de parcare inca sunt pe strada care duce catre intersectia de la Plaza. E un fel de rai al masilor abandonate acolo.

#1358
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmihaigerard, on 10 iulie 2017 - 17:23, said:

E ok, nu ma pricep. Mi s-a părut ciudată formularea cu majoritatea pereților exteriori sunt din beton. N-ar trebui sa fie toți?
Nu, nu ar trebui sa fie toti. Majoritatea blocurilor au structura de rezistenta (din beton) la interior si peretii exteriori sunt din caramida/bca sau placi prefabricate.

#1359
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Atunci exprimarea a fost deficitară. Structura de rezistență din beton, nu doar unii pereți exteriori care de fapt sunt din cărămidă.:)

#1360
marian7573

marian7573

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2017
Ce parere aveti de pachetele de finisaje de la C1, C4 si C5? Cred ca erau mai frumoase cele dinainte sau doar mi se pare mie?

#1361
alinush81

alinush81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.03.2008
test

#1362
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 16.05.2015
Am avut astazi niste treaba la Plaza Romania. Santiere cat vezi cu ochii, pe toate partile. Am vazut ca la Gran Via a fost inaltat un bloc de 13 etaje? Nu o sa fie inghesuiala/aglomeratie cam mare  dupa finalizarea complexului?

#1363
paala

paala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.11.2006
Da. Se ridica in zona f multe blocuri noi. Granvia 3 blocuri, 21 residence 3 noi 2 aproape gata, exigent plaza residence inca 2. Deci vreo 10 blocuri. In zona cred ca sunt deja vreo 100 de blocuri vechi.
Daca se vor ocupa 100% aglomeratia in zona va creste cu 10%.
Daca vrei sa vezi inghesuiala adevarata du te la unirii la 8 dimineata la metrou. Vine metroul la 2 min si nu te poti urca in el. Totusi blocuri la unirii nu au mai fost construite ...

Edited by paala, 25 September 2017 - 19:38.


#1364
alinush81

alinush81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.03.2008
Revin cu cateva pareri dupa aproape un an de la finalizare:
- avem apa in continuare la subsol - mai putina ce este adevarat insa nici nu au inceput ploile bine
- avem gauri in tencuiala exterioara a blocului - nu s au remediat nici acum
- nu  s a facut nicio remediere la spatile interioare , au ramas asa cum au fost date cu zgarieturi si lovituri
- nu s au inlocuit corpurile de iluminat pe spatile comune - arata ca bradul de craciun pentru ca nu au mai avut din acelasi fel
-adapostul ALA este gol nu a fost si nu va fi utilat , ramane sa se faca pe banii locatarilor.
-adapostul ALA are usi neconforme pentru sptatiul destinat - avem promisiunea ca se va schimba .
Cei care au fost in vizita stiu si asa vor gasi si acum dupa aproape un an .

  Peisajul exterior s a schimbat ,s au ridicat cele 3 blocuri ( c1 , c4-c5 si c9) .  acum se vor apuca si de constructia lui c6-c7 si c8 ,

#1365
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
probabil ca se vor rezolva si problemele aparute ceva mai tarziu.
trag tare sa faca si sa vanda cat mai multe pentru ca se apropie un nou mic sezon de criza si atunci sa apuce sa dea cat mai multe.
euro creste, dobanda creste si totusi preturile inca cresc...
TVA nu s-a mai elinimat asa cum se anticipa si asta a fost un alt motiv de crestere al preturilor

#1366
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
La ce oferă, prețul mi se pare exorbitant. Au făcut un site și un filmuleț drăguț, dar asta nu ma face sa scot 10000 euro în plus din buzunar. Pentru ca ce nu se știe, este făcutul ca orice reclama ai face, în spate tot cam aceleași firme de construcții sunt.

#1367
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010

View PostEagle Raider, on 27 septembrie 2017 - 10:59, said:

probabil ca se vor rezolva si problemele aparute ceva mai tarziu.
trag tare sa faca si sa vanda cat mai multe pentru ca se apropie un nou mic sezon de criza si atunci sa apuce sa dea cat mai multe.
euro creste, dobanda creste si totusi preturile inca cresc...
TVA nu s-a mai elinimat asa cum se anticipa si asta a fost un alt motiv de crestere al preturilor

10 mii in plus fata de ce ? blocuri vechi ? la blocuri noi cam atata cer toti prin zona :)

#1368
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postsilvyu_1987, on 29 septembrie 2017 - 10:37, said:



10 mii in plus fata de ce ? blocuri vechi ? la blocuri noi cam atata cer toti prin zona :)
Vorbim de blocuri noi. În zona găsești și la 1000-950 pe mp util, iar ei vând pe la 1200, dacă faci un calcul la un apartament de 2 camere de 55mp, diferența e de peste 10k

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate