Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#73
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postmarius_ar, on 10th September 2010, 14:23, said:

A folosit cineva adaptoare pentru plita cu inductie? Vezi http://www.whirlpool...08/481281719163 sau http://www.decorix.r...e-inductie.html
Oale pentru fiert lapte de folosit pe plita de inductie a-ti vazut undeva?

eu nu inteleg de ce sa-ti iei adaptoare pt plita inductie. Cu astea o transformi in plita electrica, si as zice chiar cu performate mai slabe. E ca si cum ti-ai lua un Audi si-l tunezi in Logan.

#74
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Postplimbaretul, on 10th September 2010, 23:02, said:

eu nu inteleg de ce sa-ti iei adaptoare pt plita inductie. Cu astea o transformi in plita electrica, si as zice chiar cu performate mai slabe. E ca si cum ti-ai lua un Audi si-l tunezi in Logan.
Pentru ca am o multime de oale si tigai de calitate care nu sunt bune pentru inductie.

#75
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Ce parere aveti despre produsele Baumatic?
As vrea sa cumpar aceasta plita : http://www.baumatic....ctionhobs/PI645
Ce parere aveti?

#76
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Eu cred ca as alege modelul http://www.baumatic....tionhobs/PHI604 si explic de ce;
- touch control mai simplu si mai usor de folosit
- ai 2 ochiuri mai mari si 2 mai mici, functia aia de booster nu e asa importanta, eu nu o am dar nici nu i-am simtit lipsa pana acuma.
Eu am setate temperaturile de la 1 la 9 si folosesc de obicei cele intre 4 si 7 la gatit.
Ai putea sa te mai uiti dupa plite cu dimensiuni diferite ptr oale, eu am asa: una de 21 cm, una de 14 cm si 2 de 18 cm.
Eu sunt fff incantata de plita pe inductie, consumul de curent e intre 180 si 240 lei pe luna, nu stiu, o fi mult, o fi putin in conditiile in care zilnic folosesc si masina de spalat rufe si masina de spalat vase.
Singurul "defect" e faptul ca nu stiu din ce cauza, gratarele nu ies la fel ca pe gaz. Am luat tigaie ptr inductie de la Ikea dar nu prea sunt multumita de rezultate si mai cantareste si o tona, ca tot timpul umblu cu frica sa nu imi sparg plita.

#77
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
Buna,

Ce tigaie ai de la ikea? Gama 365?

#78
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Pentru gratare nu prea se preteaza inductia, parerea pea este ca incingi prea mult sticla ei...

Eu va recomand totusi plite cu margine de inox. Am vazut mai multe plite de sticla cu marginile ciobite si stim cu totii ca o margine de sticla este sensibila, mai ales daca este si cu un profil(putin subtiata in margine).

Controlul cel mai bun este la plitele de varf AEG /Electrolux, in care poti seta direct puterea, nu este cu + si - . Din pacate in cazul meu importatorul facea ceva smecherii, in sensul ca se gasea pe stoc doar la niste firme care au preturi mari(+1000 RON..)

Am si eu un pachet de oale Ikea, inox, sunt relativ ok si de 2 ori mai rapide pe inductie decat pe gaz.

Edited by apanoiu, 20 September 2010 - 10:57.


#79
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
Hai ca mai am o intrebare:

Ce recomandati intre AEG 47135IP-MN si EKD513502X? La prima vedere diferentele ar fi ca AEG are 3 "ochiuri" si Electrolux 4, iar AEG are 9 functii gatire cuptor, in timp ce Electrolux are doar 6.

Are cineva vreuna dintre variante? Sunteti multumiti?

#80
Naqash

Naqash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.03.2009
traveling_peach, ai cumparat cumva vreunul din cele doua modele mentionate mai sus  ( AEG 47135IP-MN si EKD513502X )? Sau are cineva detalii despre consum? As fi curios sa stiu cum sunt. Ma gandesc si eu serios la unul din ele.

Edited by Naqash, 16 October 2010 - 17:59.


#81
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Vad ca are 10 kw cu totul, deci ar trebui sa fie ok.
Neaparat circuit separat pe bucatarie, cu siguranta C32 (in manual probabil cere chiar c40).
Ma mir ca mai exista asa ceva, credeam ca la nivelul acesta de asteptari oamenii folosesc electrocasnice integrate.

Cu un cuptor modern electric si cu o plita cu inductie consider ca iesi la acelasi consum (bani) cu un aragaz old school pe gaz.
din pacate, daca ai renuntat la caloriferul din bucatarie o sa ai inconfort, deoarece plita pe inductie nu prea face caldura in bucatarie.

#82
SilverFoxy

SilverFoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.11.2007
Plitele vitroceramice de la ARISTON EXPLODEAZA!!!
Am o plita de 8luni si tocmai s-a facut PRAF!Ca parbrizul lovit de piatra.Au defect de fabricatie.
Cei de la service nu au fost surprinsi deloc.Intre timp am aflat ca nu sunt un caz izolat si tocmai de aceea nu dau garantie la sticla,ci o schimba contra cost.Am luat ARISTON ca am mai avut una 7ani si a fost f.buna.Acum,insa sunt varza!
De la service mi-au spus ca trebuie sa vina un reprezentant ARISTON sa faca o constatare.Nici gand!Au tras concluzia si fara constatare.La ce bun?Probabil ca,oricum stiu ca e vina lor si atunci de ce sa se mai deranjeze?
Asa ca nu mi-as mai lua plita vitroceramica de nici un fel!

#83
melyka

melyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.11.2010
salutare...tocmai am achizitionat ( la insistentele sotului ) o plita vitroceramica electrica samsung , as vrea sa cunosc mai multe detalii ....avantaje...dezavantaje , am optat pt curent deoarece m-am saturat de butelie

Edited by melyka, 06 November 2010 - 23:05.


#84
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Varianta "vitroceramica" nu este o alegere prea buna deoarece se incinge tare si este mai greu de curatat.
Plitele pe gaz cu blatul din sticla sunt notorii pt faptul ca se sparg.

Silverfoxy, de ce nu ne spui de ce s-a spart? De una singura nu cred, iar daca avea defect se spargea din prima zi.

#85
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postapanoiu, on 8th November 2010, 07:52, said:

Varianta "vitroceramica" nu este o alegere prea buna deoarece se incinge tare si este mai greu de curatat.
Plitele pe gaz cu blatul din sticla sunt notorii pt faptul ca se sparg.

Silverfoxy, de ce nu ne spui de ce s-a spart? De una singura nu cred, iar daca avea defect se spargea din prima zi.
adica?eu am un aragaz combinat BEKO B1112 cu blat de vitro si arzatoare gaz si cuptor electric de 6 ani si singura probl a fost ca am inlocuit rezistenta inferioara acu 2ani si garnitura de la cuptor anul asta.in rest sunt multumit.dar mi-au trebuit cateva luni sa ma invat cu faptul ca pe vitro se vede orice picatura sau praf

#86
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
eu folosesc o plita vitroceramica Gorenje de 2 ani si nu am avut nici o problema.. se curata cam de 10 ori mai repede ca un aragaz ..important e sa ai cutitele acelea de curatare si suprafata ramane nezgariata ..perfecta
usor de folosit ..incomparabil cu gazul, ca sa nu mai vorbim de pericole etc
mi'au scapat de nenumarate ori oalele peste ea ..nici macar o zgarietura ;)

urmatoarea achizitie ptr casa noua va fi cu siguranta o plita prin inductie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R2Vurgaaza8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maconfireblade, 12 December 2010 - 11:35.


#87
estefano

estefano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.08.2005
Salutare oameni buni !
Am scris un articol interesant dupa ultimele experiente cu plitele cu inductie !
Din pacate comparatia mea este facuta vs plita cu gaze !
Dar detaliile si curenti consumati sunt reali pentru cele cu inductie. Poate cine are electrica normala ne spune si noua in cat timp ii fierbe un litru de apa!

http://vladubucataru...ite-cu-gaz.html

Success si cumparati cu inductie !

#88
lucian3010

lucian3010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.11.2006
salut,

Vreau sa imi cumpar o plita cu inductie si am o nelamurire...cei care aveti asa ceva, a trebuit sa schimbati ceva la instalatia electrica?
Locuiesc intr-un bloc nou construit, dar inca nu am aflat exact cat suporta instalatia electrica de la bucatarie ca si consum. Saptamana asta o sa aflu dar voiam sa intreb si aici cum a-ti procedat voi.

Multumesc.

#89
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009
Ce putere are plita?

#90
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
au vreo 6 kw

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate