Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Analize Angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
h3ydrich

h3ydrich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 19.06.2007
Ce cauta la anagajare in analize ? Ma refer cand iti ia analizele de sange , iti face analize complete de sange , boli transmitere sexuala , probleme cardiace , probleme alte oragane , narcotice , bla bla bla , adica tot ce se poate afla sau se face un numar restrans doar , please help si cine stie va rog dati detalii

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de obicei doar VDRL, adica sa vada daca ai sifilis..

de ce, te-ai drogat recent  si ti-e frica?

#3
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Cunosc caz de angajator care punea fomeile sa faca ecografie .. cica. Sa nu le ia la bord gravide :D .

#4
h3ydrich

h3ydrich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 19.06.2007

View Postspare-me, on Feb 4 2008, 09:30, said:

de obicei doar VDRL, adica sa vada daca ai sifilis..

de ce, te-ai drogat recent  si ti-e frica?


Nu , nu am mai facut nici un gen de analize si nu stiu la ce sa ma astept ... :|

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
si de ce nu intrebi angajatorul? Unii nu cer decat VDRL si radiografii la plamani, altii cer si pe dracu' ghem. Depinde de domeniul in care vrei sa lucrezi si de firma.

#6
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
In general te cauta doar de sifilis si TBC. Cand m-am angajat prima data cu carte de munca chiar m-a enervat faza, pentru mine aceste 2 boli sunt cam de secol 19 sau cel mult specifice unei societati slab dezvoltate. Dar drept e ca trebuie si un screening organizat la nivelul intregii populatii pentru a asigura macar o tinere sub control a bacteriilor in chestiune  <_<

#7
olgutam

olgutam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.05.2007
sa nu te mai enerveze. mai informeaza-te. avem cea mai mare incidenta la tbc din europa ! numarul de cazuri este incredibil de mare si in ultimii 20 de ani patura sociala "atacata" nu mai este numai cea "slab dezvoltata".
ca cei in masura sa faca ceva sunt incredibil de indiferenti este un mare motiv pentru care boala se propaga in continuare din ce in ce mai mult.
si eu as cere radiografii noilor angajati daca as fi patron.


View PostDanCld, on Feb 5 2008, 14:57, said:

In general te cauta doar de sifilis si TBC. Cand m-am angajat prima data cu carte de munca chiar m-a enervat faza, pentru mine aceste 2 boli sunt cam de secol 19 sau cel mult specifice unei societati slab dezvoltate. Dar drept e ca trebuie si un screening organizat la nivelul intregii populatii pentru a asigura macar o tinere sub control a bacteriilor in chestiune  <_<


#8
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postolgutam, on Feb 5 2008, 18:40, said:

si eu as cere radiografii noilor angajati daca as fi patron.
daca nu ma insel acel "micro" pulmonar a fost interzis prin lege.
In rest ai dreptate , valabil si pt TBC si sifilis. Iti dai seama ce inseamna o nou angajata bolnava de sifilis intr-un "team building " la poiana brasov ?  :lol:   :lol:
FALIMENT pentru firma !

#9
h3ydrich

h3ydrich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 19.06.2007
Concluzia care e? La prima angajare in domeniu gestiune , magazie :) acolo ma va baga pe mine , operator calculator ... stie cineva?

Atata stiu ca mi s-a zis ca se recolteaza o fiola de sange :| da p***a masi stii ce vor , scuzati expresia dar , e enervant deja ,
" Sa vii la analize  "
Nu iti zice pentru ce , sau ce are de gand sa faca :| ( si pentru cei care is prea destepti pe aici , nu ma droghez ) dar sunt curios ce cauta poate mi-ar servii si mie informatiile respective , nu doar sa aud  " Esti Apt " cum a facut unor prieteni ... :|

Edited by h3ydrich, 05 February 2008 - 22:05.


#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
depinde de angajator, omule, iti dai seama ca daca au contract cu o firma care ofera asistenta medicala particulara te cauta si-n gaura...  , ca nu cumva sa faci urat pe parcurs si sa trebuiasca sa plateasca o gramada de bani pentru tratamentele tale.

#11
arbmed

arbmed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007
Depinde de locul de munca si de ce iti completeaza angajatorul in fisa de identificare a riscurilor profesionale (medicul de medicina muncii se ia dupa acea fisa cand iti indica investigatiile). Rx NU se mai face decat pentru anumite meserii (cei expusi la dioxid de siliciu etc), iar VDRL de mai face pentru cei din alimentatie, de la psicine, cameriste hotel etc. Pentru operator calculator o sa faci ca popa un examen oftalmologic, asta daca nu sunt si alte riscuri (izolare, masina firmei in dotare etc). Nu au ei treaba cu bolile cu transmitere sexuala. Iar chestia cu testul de sarcina e ilegala.

#12
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Cum s-a mai scris, o sa faci analize in functie de domeniul in care lucrezi. In cazul tau, doar analize de baza.
La ce ti-ar servi informatiile respective nu vad. Pe tine, probabil te-ar interesa daca ai vreo afectiune sau nu, cu ce ar ajuta niste rezultate ? Sigur iti va da o adeverinta cu esti apt, cum a dat colegilor tai si ata  B)  Asa se face la anagajare.

#13
is_cu_pluta

is_cu_pluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2008

View Postarbmed, on Feb 7 2008, 02:30, said:

Rx NU se mai face decat pentru anumite meserii (cei expusi la dioxid de siliciu etc), iar VDRL de mai face pentru cei din alimentatie, de la psicine, cameriste hotel etc. Pentru operator calculator o sa faci ca popa un examen oftalmologic, asta daca nu sunt si alte riscuri (izolare, masina firmei in dotare etc). Nu au ei treaba cu bolile cu transmitere sexuala. Iar chestia cu testul de sarcina e ilegala.

Eu am vrut sa ma angajez ca operator telefonic si mi s-a cerut VDRL.Am intrebat medicul de familie de ce am nevoie de asta pentru angajare si mi-a zis ca se incearca eradicarea sifilisului.Nu-i intereseaza asa mult pe angajatori daca ai tu boli venerice.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ba-l intereseaza geniule...pentru ca in caz de vreun accident trebuie sa se stie daca poate cineva lua contact, sau nu, cu sangele tau.
analiza aia e f. importanta pentru situatiile de urgenta in accidente de munca, e irelevant daca-i pasa lui sau nu

#15
is_cu_pluta

is_cu_pluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.03.2008

View Postspare-me, on Mar 17 2008, 10:50, said:

ba-l intereseaza geniule...pentru ca in caz de vreun accident trebuie sa se stie daca poate cineva lua contact, sau nu, cu sangele tau.
analiza aia e f. importanta pentru situatiile de urgenta in accidente de munca, e irelevant daca-i pasa lui sau nu
Mmm...probabil ai dreptate.Mie asta mi s-a spus cand am intrebat. :unsure: Dar atunci de ce nu se cer si analize pt depistarea HIV de exemplu? :dontgetit:

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
don't ask me...ask pe aia care le cer
fiecare angajator cere ce vrea cred, in afara unui minim stabilit de lege daca exista, si in functie de specificul postului....
stiu ca se cere examen oftalmologic acolo unde se lucreaza pe comp sau se conduce
se cere spirometrie si testarea auzului acolo unde sunt masini, unelte si conditii industriale mai deosebite, etc...

#17
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008

View Postnile, on Feb 4 2008, 12:33, said:

Cunosc caz de angajator care punea fomeile sa faca ecografie .. cica. Sa nu le ia la bord gravide :D .
ciudat..din cate stiu eu codul muncii interzice testele de graviditate la angajare

#18
arbmed

arbmed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007

View Postis_cu_pluta, on Mar 15 2008, 22:59, said:

Eu am vrut sa ma angajez ca operator telefonic si mi s-a cerut VDRL.Am intrebat medicul de familie de ce am nevoie de asta pentru angajare si mi-a zis ca se incearca eradicarea sifilisului.Nu-i intereseaza asa mult pe angajatori daca ai tu boli venerice.
Ăștia au rămas fixați pe legea veche! Oricum, sifilisul nu trebuie eradicat pe banii angajatorului. Și, eradicăm sifilisul dar ce facem cu celelalte BTS (SIDA; hepatita C etc etc)?!

View Postspare-me, on Mar 17 2008, 08:50, said:

ba-l intereseaza geniule...pentru ca in caz de vreun accident trebuie sa se stie daca poate cineva lua contact, sau nu, cu sangele tau.
analiza aia e f. importanta pentru situatiile de urgenta in accidente de munca, e irelevant daca-i pasa lui sau nu
Asta-i o aberație! Bun, nu are sifilis, dar dacă are SIDA ori hepatita C?! Înainte să-l faci geniu pe cel care a postat gândește-te, apoi citește HGR 355/2007, apoi gândește-te încă o dată. Oricum, în caz de accident în care cineva a luat contact cu sângele împricinatului, respectivul tot trebuie testat pentru ce am pomenit mai sus. Și dacă nu are sifilis la angajare, nu crezi că poate să facă peste o lună? Obligația de a face VDRL la angajare era o aberație, care din fericire a dispărut din legislație în 2007. Acum se mai face doar pentru anumite profesiuni (sector sanitar, alimentar, coafeze, piscine etc).

View Postspare-me, on Mar 17 2008, 18:23, said:

don't ask me...ask pe aia care le cer
fiecare angajator cere ce vrea cred, in afara unui minim stabilit de lege daca exista, si in functie de specificul postului....
stiu ca se cere examen oftalmologic acolo unde se lucreaza pe comp sau se conduce
se cere spirometrie si testarea auzului acolo unde sunt masini, unelte si conditii industriale mai deosebite, etc...
Singurul care poate cere analize e medicul de medicina muncii. Există într-adevăr un minim (HGR 355/2007), în funcție de condițiile de muncă.

View Postmihi78, on Mar 17 2008, 19:22, said:

ciudat..din cate stiu eu codul muncii interzice testele de graviditate la angajare
Așa este!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate