Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cautam pe cineva sa face SEO unor site-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
relu69

relu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2006
E vorba de mai multe magazine virtuale, destul de bine cotate in momentul de fata, care trebuie sa creasca si sa infloreasca.
Va rog sa specificati si pretul, nu suntem saraci, dar nici nebuni. Si, btw, cautam un expert, amatori suntem si noi. :)

Merci

#2
relu69

relu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2006
Nu stiu daca e permis sa postez asta, dar puteti trimite oferte/intrebari si la: relu69 at hotmail punct com.
Dupa ce am citit pe aici, s-ar putea sa avem nevoie de SEM nu de SEO. Whatever....

Edited by relu69, 03 February 2008 - 20:21.


#3
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007
Nu cred ca exista in "Nomenclatorul de meserii" profesiunea "SEO".
Si nici nu stiu sa se fi instituit o comisie care acrediteaza statutul, ...rangul de "expert SEO".

"mai multe magazine virtuale"?! Dati, va rog, un exemplu...?! (Sa facem un pic de economie de timp si resurse ...si de o parte si de alta.)

"sa creasca si sa infloreasca"?! Intr-o perioada in care indicatorii economici se prabusesc ..."linistit", tragand puterea de cumparare in jos, ar fi util sa formulati altfel asteptarile dvs. de la aceasta lucrare...
Mai exact, stabiliti niste bareme, niste unitati de masura care sa evalueze rezultatele. (Si plata...)

Nu stiu altii cum lucreaza, dar, mie cel putin, mi-ar fi necesare cateva ore bune pe zi, pentru un singur magazin virtual. Si asta cateva saptamani la rand... Deci, numai 2-3 magazine mi-ar umple o zi normala de lucru, timp de 2-3 luni. (Asta apropo de "pret"...)

#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@relu69
Da, ai nevoie de un SEM (Search Engine Marketing). Un SEO master de ocupa de optimizarea codului, un SEM se ocupa de promovarea lui pe internet (Sunt mai multe metode: Cumparare bannere pe diverse situri, cumparare reclame AdWords, inscriere in directoare web, etc).

Pentru a ti se putea da un pret, in primul rand spune care este nisa, cam cate rezultate sunt in google la acea cautare, pe ce platforma sunt facute acele magazine virtuale, etc.
Eventual lasa numele sitului/siturilor.

#5
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Seo si Sem sint termeni care in principiu au ca rezultat promovarea.
Un prestator Seo poate face SEM si invers.

Nu prea ai cum sa faci doar SEO, SEM fiind foarte legat de rezultatul final. :)

In domeniul SEO, SEM, SMM nu prea poti estima preturi daca nu ai informatii despre domeniul de activitate, site, target, etc.

darkangelbv, sint sigur ca pentru simplul fapt ca esti interesat de SEO (care la noi e acelasi lucru cu promovarea) ai cunostinte de SEM. Si chiar si de SMM.

Aici intervine obsesia unora despre "experti".

relu69, ceva detalii?

Edited by Krumel, 04 February 2008 - 12:35.


#6
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Chiar m-a facut si pe mine interesat de ceea ce vrea si care sunt site-urile.
Deci.....

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Pe mine m-a dezinteresat de la titlu...sunt satul de necunoscatori!

Quote

Cautam pe cineva sa face SEO unor site-uri, Exista cineva priceput care sa ne creasca traficul

Nu-s expert in psihologie dar oameni care vor sa plateasca 50-100 euro/domeniu si vor sa faca 1000 de vizitatori unici per zi(OBLIGATORIU DOMNE!!!) dar ei vand mititei la colt de strada cunosc destui(din nefericire)....

Cum ar trebui sa sune un astfel de anunt ca sa fie interesant:

Quote

Investesc 500-1000-2000 de euro in promovarea website-uuil www.website-ul-lu-gogu.ro, astept un plan de proiect cu specificatii detaliate pe e-mail din partea celor interesati! Va multumesc!

// acum sper sa nu primesc e-mailuri cu planuri de proiect pentru www.website-ul-lu-gogu.ro, pentru ca in aceasta comunitate, ca in toata Romania de altfel, sunt oameni cu cap si oameni fara...scuzati tonul si starea de spirit.

Edited by lord_ice, 04 February 2008 - 16:08.


#8
relu69

relu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2006

 lord_ice, on Feb 4 2008, 16:02, said:

Pe mine m-a dezinteresat de la titlu...sunt satul de necunoscatori!
Nu-s expert in psihologie dar oameni care vor sa plateasca 50-100 euro/domeniu si vor sa faca 1000 de vizitatori unici per zi(OBLIGATORIU DOMNE!!!) dar ei vand mititei la colt de strada cunosc destui(din nefericire)....

Ca sa evitam problemele si aluziile, site-urile sunt: buygames.ro (peste 3000 vizitatori/zi), buybooks.ro (1500/zi), buyphone.ro(1000/zi), telefonmobil.ro(1200/zi). Mai sunt si altele.
Si, nu, nu vindem mititei... Si da, suntem recunoscatori.
Cei care chiar cred ca pot face ceva, sa imi dea un mail la relu69 at hotmail punct com cu idei si preturi.

#9
relu69

relu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2006

 lord_ice, on Feb 4 2008, 16:02, said:

Pe mine m-a dezinteresat de la titlu...sunt satul de necunoscatori!
Cautam pe cineva sa face SEO ....

Imi cer scuze de typo. Cred ca e evident ca greseala e una de tastare si nu face parte din categoria "ei este".
Daca orgranizam un forum literar, ma simt pregatit sa demonstrez ca am citit in copilarie mai mult decat "Aventurile lui Habarnam".

#10
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007
Domnule relu69, de tutoriale -cai, mijloace, tehnici de web-marketing, e netu plin...

Sunteti amabil sa ne spuneti mai exact ce doriti de la site-urile acelea? Ca sa stim la ce va dam "idei" si "preturi"...?!

#11
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 relu69, on Feb 4 2008, 16:21, said:

Imi cer scuze de typo. Cred ca e evident ca greseala e una de tastare si nu face parte din categoria "ei este".
Daca orgranizam un forum literar, ma simt pregatit sa demonstrez ca am citit in copilarie mai mult decat "Aventurile lui Habarnam".


Hmm...bun raspuns :D ...trebuie sa intelegi ca suna a altceva cu acel "ei este"  :lol:

Anyway...vad ca ti-ai facut timp pentru a-mi raspunde mie dar ce era mai important ai evitat, sa inteleg ca este secret si ca se poate primi doar pe pm? Nu ca m-ar interesa...probabil daca as lua proiectul peste 60% l-ar face darkstar pentru ca nu am timp...doar daca nu e vorba de osCommerce sau Joomla unde ar fi area mea ;)

#12
relu69

relu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2006

 webc, on Feb 4 2008, 18:54, said:

Domnule relu69, de tutoriale -cai, mijloace, tehnici de web-marketing, e netu plin...
Sunteti amabil sa ne spuneti mai exact ce doriti de la site-urile acelea? Ca sa stim la ce va dam "idei" si "preturi"...?!

Sa incepem cu buygames.ro: PR6, locuri pe podium pentru cuvinte uzuale ca jocuri, jocuri PC/PSP/PS2/etc, nume de jocuri, 10,000 vizitatori pe zi.

Motivul pentru care nu am specificat targetul este ca nu cunosc, realist, ce puteti face si ce nu. Nu cunosc ce efort si cost implica diferitele "targeturi" pe care le-as putea stabili eu de capul meu.
Nu vreau idei (nu le refuz, totusi), vreau pe cineva sa faca treaba. Se va face contract, plata se va face lunar sau in urma atingerii milestone-urilor.

Alternativ, pot propune o suma, sa zicem 500 EUR lunar, si sa imi spuneti ce puteti face cu banii respectivi.

In modul cel mai serios, as dori sa mutam discutia din "principial" in "business". Nu cred ca e oportun sau constructiv sa discutam la infinit despre greselile de tastare, despre cate tutoriale exista pe net sau despre cat de neclare sunt cerintele. Am nevoie de o crestere a traficului pe magazinele alea si am nevoie de solutii. Daca exista cineva care sa le ofere, bine, daca nu, incercam sa ne descurcam singuri.
Eu sunt programator si imi cunosc meseria. Cand cineva imi cere un soft, stau si discut cu el, vad ce vrea si ce-i pot oferi, ii explic cat costa si de ce. Aici caut pe cineva capabiil sa faca acelasi lucru in domeniul SEO/SEM/SMM/whatever.

#13
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Vrobesti despre SEM iar ce vrei tu, e destul de dificil.

500 euro nu iti ajung, aia e clar.

#14
webc

webc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.08.2007
Domnule @relu69, va sugerez urmatoarele:

Site-urile dvs. au nevoie in principal, de refocalizare a targetului.
Nu vizitele sunt principala problema! Ci publicul tinta care da hiturile. Statisticile pe care le-ati prezentat sunt comfortabil peste media vizitelor unui site obisnuit de e-commerce. Doar ca, cel mai probabil, nu ajung in atentia clientilor potentiali, nu ajung in zona de interes. Nu ajung pe acel segment de navigatori web unde exista cererea reala pentru produsele respective.

Apoi, ati putea sa mai salvati, eventual, ceva din banii care sunteti dispus sa-i cheltuiti aici, si sa-i redirectionati pe ceva reclama platita pe directoare importante, eventual indexare sponsorizata pe motoarele de cautare. Aceasta mijloc de marketing web, ar fi util sa fie corelat cu altul, -pur comercial, si anume pretul produselor oferite. (Va aflati in zone puternic concurentiale, foarte bine reprezentate pe web -vechimea conteaza!, si unde criteriul discriminator ramane tot ...pretul produsului.)

De multe ori, cele mai eficiente solutii raman cele mai simple, mai banale... Ma refer la schimburi de legaturi! Ati putea sa dati, cum ar fi, in cazul jocurilor, o cautare dupa articole pentru copii, adolescenti, tineri... spre ex. imbracaminte, shoes, accesorii, etc., etc... si luati site cu site, adresa de mail cu adresa de mail si faceti oferte de link-exchange.

Sincer, nici acum nu am deschis vreunul din site-urile mentionate de dvs., nu am cautat in statistici sofisticate, nu am pus nicio valoare in nicio ecuatie... Doar am inteles ca e vorba de telefoane, jocuri PS, carti...

Ar mai fi cateva idei, ...nu vreau sa abuzez de rabdarea vizitatorilor, imi permit doar sa amintesc rezerva,  precautia pe care am mentionat-o in replica anterioara, si anume, ca fenomenul, asteptarile, rezultatele... trebuie privite in contextul unei scaderi abrupte a puterii de cumparare a consumatorului.

___________________________
...Cloned!

Edited by darkangelbv, 05 February 2008 - 23:26.
Sters aberatii


#15
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Webc, nu am facut nicio oferta pana acum. @ relu69 poate sa confirme.

Lord_ice probabil si-a spus o parere, il cunosc, e baiat de treaba, dar fiecare e cu treburile lui. Nu e nimic ...conspirativ sa ii spunem. Si daca am fi lucrat impreuna nu era nicio problema. Nu e treaba nimanui cu cine lucrez eu. Daca vreau sa lucrez cu Ryan Monger, o sa o fac ( e doar de mostra, omul lucreaza pentru Adobe, nu o sa se bage in proiecte cu mine, evident , dar de comparatie sa intelegi si tu )

Faptul ca ne cunoastem unii pe altii, cei din domeniul, nu e ceva rau, e chiar benefic. Se creaza legaturi, apar proiecte si toti lucram pentru imbunatatirea internetului.

Totusi webc, din postul tau imi dau seama ca nu ai lucrat in SEM, pentru ca altfel i-ai fi vorbit omului despre campanii de marketing, alea care aduc traficul si vanzari. Nu redirectionarea targetului e problema ( targetul e ok ).

Stiu ce isi doreste relu69, insa banii - 500 euro, nu sunt de ajuns. Probabil ca nici 1000 euro nu ar fi de ajuns in totalitate. Nu are rost sa spun mai multe ca imi aud vorbe cum ca as exagera cu pretul sau mai stiu eu.

#16
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Total offtiopic si mii de scuze lui relu69.

 webc, on Feb 4 2008, 22:14, said:

Domnule @relu69, va sugerez urmatoarele:

Site-urile dvs. au nevoie in principal, de refocalizare a targetului.
Sincer, nici acum nu am deschis vreunul din site-urile mentionate de dvs., nu am cautat in statistici sofisticate, nu am pus nicio valoare in nicio ecuatie... Doar am inteles ca e vorba de telefoane, jocuri PS, carti...

 darkstar_tfd, on Feb 5 2008, 09:49, said:

Totusi webc, din postul tau imi dau seama ca nu ai lucrat in SEM, pentru ca altfel i-ai fi vorbit omului despre campanii de marketing, alea care aduc traficul si vanzari. Nu redirectionarea targetului e problema ( targetul e ok ).

E o conspiratie la mijloc,...si voi va cunoasteti. :D

webc, esti un vizionar omule...stiu, ai prins ideea. :)

Eu cred ca google.ro defapt e devina.  B)

#17
relu69

relu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2006
Se pare ca pana la urma am ajuns sa avem discutii constructive. :)
Mai mult nu prea merita sa investim in promovare pentru ca, conside eu, numarul de comenzi nu va creste suficient incat sa acoperim costurile.

Intrebare: stiti cumva unde as putea sa pun niste link-uri platite in Romania, pe niste pagini cu PR mare, si cat de sump ar trebui sa fie in mod normal ?
Merci

#18
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

 relu69, on Feb 5 2008, 10:19, said:

Intrebare: stiti cumva unde as putea sa pun niste link-uri platite in Romania, pe niste pagini cu PR mare, si cat de sump ar trebui sa fie in mod normal ?
Merci
Nu ai nevoie de PR, ai nevoie de trafic convertibil in clienti.
Cauta sa faci parteneriate cu site-uri din domeniul tau, nu concurenti, ci site-uri care au articole de prezentare sau informare.

Daca site-urile astea iti convertesc vizitatorii in clienti, pretul e irelevant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate