Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

JACK- bulldog englez

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
Maryaaa

Maryaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.05.2016
Cainele cu zgarda rosie este tatal puiului pe care il am iar cealalta este mama

Attached Files



#92
Maryaaa

Maryaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.05.2016
Voi ce le dati puiutilor de mancare?eu nu mai stiu ce sa ii dau si ce am voie.ii dau boabe de la royal si conserve.i-am fiert orez cu morcov si cu piept de pui.in rest nu mai stiu ce sa ii dau.deja s-a cam saturat de boabe si de conserve.mancare gatita in casa am voie sa ii dau?multumesc

#93
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ii dai mancare gatita pentru oameni. Nu: sosuri, prajeli, mezeluri, mancare condimentata, varza, ceapa, struguri, branzeturi fermentate(doar branza de vaci degresata), fursecuri grase, ciocolata, cafea, avocado, carne grasa, fasole uscata. Are voie morcovi, dovlecei, dovleac, cartofi dulci, telina patrunjel, pastarnac, broccoli. Cantitatile sunt cam asa 1/3 carne, 1/3 zarzavaturi si 1/3 orez fiert. Cat e In perioada de crestere ii dai 40-50%carne si restul zarzavaturi si orez. Dar sfatul meu e sa nu-l obisnuiesti cu hrana gatita ca vei deveni bucatarul cainelui. Da-i doar boabe. Deja i -ai dat mancare gatita si a si inceput sa faca fitze la hrana uscata. Ai mare grija sa nu-l ingrasi fiindca va avea probleme cu articulatiile. Daca nu ii place royal canin, schimba-i mancarea cu ceva mai de calitate. Royalul are mai mult cereale decat carne. Uite aici o clasificare a hranei uscate
http://www.allaboutdogfood.co.uk

#94
Maryaaa

Maryaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.05.2016
Am inteles.multumesc mult.mai nou am descoperit ca este foarte pasionata sa manance melci fara cochilie.e vb de melcii care vin la plante si umezeala.in seara asta am prinso in fapt.si prob este ca dupa cateva ore vomita.si aseara am scoso in curte ca sa isi faca nevoile si a venit in casa cu botul murdar d pamant si nu stiam de ce.iar dimineata a vomitat si am crezut ca poate a mancat prea rep.dar cred ca a vomitat din cauza melcului pe care l-a mancat

#95
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Bulldogul Englez o fi rasa mea preferata dar nu mai cumpar asa ceva ,cel putin cat stau la bloc.

Singura experienta cu Bulldogul Englez a durat aproximativ 3 luni , am cumparat de la cineva o femela in varsta de 3 ani ,care a avut din cate am inteles 3 proprietari inaintea mea , al doilea proprietar era o femeie samsar de caini ,ca nu pot zice altfel ca avea o gramada de rase la vanzare , aceasta a vandut sau donat cainele catre alta persoana de la care am cumparat cainele.
Vina mea a fost ca am cumparat-o duminica , ideia era sa ma duc la un vetelinar sa o consulte si dupa aceea daca era ok sa o pastrez.

De cand am cumparat-o ii cadea parul destul de mult ,dar am zis ca este in perioada de naparlie ,dupa aceea incepea sa se scarpine la ureche si dupa ceva timp si pe corp , am fost cu ea la doctor si ia gasit râie auriculara pentru care i-am luat tratament ,dupa cateva saptamani i-am facut analize la vetelinar si ia gasit o ciuperca pe piele si din cauza asta ii cadea parul mai mult si se scarpina pana facea rana , ca sa nu mai faca rani ii pusesem ciorapi flausati noaptea.  Pana la urma am donat cainele ca mirosea in casa si in masina a rânced si lasa o gramada de par .

Presupun ca Bulldogul sa imbolnavit la samsar , aceasta avand mai multa experienta si-a dat seama care este treaba cu ea si a scapat de caine ca sa nu ii afecteze si pe ceilati si asa a ajuns la mine ,dacă era sanatoasa si acum o tineam,dar deja incepusem sa bag cam multi bani in caine, cand il ai de mic este altceva, te atasezi mai mult.


Ce nu se specifica pe net despre aceasta rasă este ca nu sunt recomandati celor care stau la apartament ,in special la etaje superioare fara lift. Bulldogul Englez nu coboara si urca treptele de placere ca alte rase ,iar in timp nu cred ca ii face bine.
O plimbare cu un Bulldog nu reprezinta întotdeauna o placere ,este o curiozitate pentru restul dar el nu este genul e caine caruia ii plac plimbarile mai ales daca are o varsta .

De exemplu Bulldogita pe care am avut-o avea aproximativ 3 ani , nu era asa de batrana , dar era de o putoare nemaivazuta de mine la alti caini , cand ieseam cu ea avea viteza melcului , se misca mai repede cand vroia ea ,dar foarte rar in rest parca ieseam cu melcul la plimbare si dupa o plimbare de cateva sute de metri se oprea si se lasa pe burta ,ca se saturase de mers .

A fost greu cu coboratul si urcatul scarilor ,pentru orice alt caine aceasta nu este o problemă decat la batranete dar pentru Bulldogul meu era o mare problemă , de urcat le urca dar de coborat eu puteam iesi din scara si ea tot in fata usi ramanea ,a durat ceva timp pana a capatat tupeu sa coboare.

Cei care sunt mai sensibili pot sa uite de această rasă care râgâie si flatulează destul de des, ,eu ma obisnuisem chiar daca nu imi placea mirosul (aici mai conteaza si mancarea).
O alta parte neplacuta era cu scosul afara ,chiar daca o scoteam la ora 23 afara nu garanta nimeni ca pană dimineata la ora 7 nu facea nimic , daca se mai intampla ca din diferite motive nu era nimeni acasa sa scoata cateaua afara ,nu vreau sa imi mai inchipui ce priveliste si miros ma astepta pe hol.

Pana la urma recomand Bulldogul Englez in special celor care stau la casa ,iar daca stau la apartament sa stea la parter sau sa aiba lift daca stau la alte etaje si sa fie in permaneta o persoana disponibila in casa ca sa scoata cainele afara.  Cat timp am avut cainele vecini nu il auzeau decat ocazional ,o apuca cateodata sa latre din senin de parca vedea fantome ,dar cand plecam de acasa nu latra ca alti caini.

Acum nu as mai cumpara un alt Bulldog ,pentru ca cele 3 etaje de coborat urcat de cel putin 2 ori pe zi mai mult ca sigur nu ii fac bine,in special dupa o varstă.

Edited by iuli0078, 21 September 2017 - 20:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate