Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...

JACK- bulldog englez

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

Buldy2014

Buldy2014

New Member

• Grup: Members
Buna! Acum 2 zile am infiat un Buldog englez. Are 3 ani si as vrea sa stiu mai multe despre rasa asta....in primul rand ma ingrijoreaza foarte tare cum respira...e normal sa respire asa??? Parca mai tare decat atinci cand sforaie...am impresia ca sufera sau ca il doare ceva....e normala respiratia asta???

Freddy12

Freddy12

Guru Member

• Grup: Senior Members
Au trecut doua zile, in mod normal nu ar trebui sa mai fie agitat. Ocupa-te de el, mangaie-l, cauta sa-i induci senzatia ca e in siguranta. Nu va agitati toti membrii familiei  in jurul lui. Fa-i un culcus intr-o zona mai putin circulata (si mai racoroasa dar ferita de curent). Unui caine adult ii este mai greu sa se acomodeze cu noii stapani mai ales daca era foarte atasat de fostii. Eu am luat de la hingheri un caine metis de ciobanesc care nici in sase luni nu s-a integrat in haita. E foarte afectuos, dornic de mangaieri dar nu se imprieteneste cu ceilalti, sta  mereu retras in spatele casei. De aceea e important ca in perioda de acomodare cu noua locuinta sa nu ridici tonul la el, sa nu-l ameninnti. Cred ca e agitat fiindca vrea sa se intoarca inapoi la vechea casa, se simte pierdut.  Am niste prieteni care au luat un golden in varsta de un an si ceva, acum are vreo 5ani. Cainele asta a fost asa de marcat ca a fost dat incat acuma ii este frica sa mai iasa din curte  ca ii este teama ca va fi din nou abandonat. Cand trebuie sa mearga la vaccinare e un adevarat circ sa-l scoata afara pe poarta.

Buldy2014

Buldy2014

New Member

Mulțumesc mult

Am chemat veterinarul si mi-a spus ca este o mica raceala la plamani. 3 zile antibiotic si e bine.

Am chemat veterinarul si mi-a spus ca este o mica raceala la plamani. 3 zile antibiotic si e bine.

oana000

oana000

New Member

Buna seara,
Imi puteti spune va rog daca cuti este rasa pura? are 6 sapt...

Attached Files

Edited by oana000, 08 February 2015 - 20:58.

Maryaaa

Maryaaa

New Member

• Grup: Junior Members
Buna,sunt noua pe acest forum.de 2 sapt mi-am luat si eu un bulldog englez.insa...multi mi-ar spune ca este old english si ca nu este bulldog englez.sunt confuza si nu stiu ce sa mai cred.daca se pricepe cineva si ma poate ajuta si pe mn....multumesc mult

Buna ...mi-am luat de 2 sapt un bulldog englez.insa unii ar spune ca nu este.daca se pricepe cineva si ma poate lamurii si pe mn....multumesc

Attached Files

Edited by Maryaaa, 14 May 2016 - 14:21.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

E prea mic pentru a-ti da seama. Dupa ce implineste 6luni iti poate spune cineva priceput, un arbitru chinolog daca e de rasa ori nu. Dovada ca este de o anumita rasa este actul numit Pedigree eliberat de Cartea de Origine Romana prescurtat COR. Pedigree-ul este eliberat doar catre stapanul mamei cateilor dupa ce aceasta trece prin 2 expozitii canine unde trebuie sa obtina calificativul de minim F.B. Tatal cateilor trebuie sa aiba 2 calificative de Excelent.

Maryaaa

Maryaaa

New Member

Am inteles.multumesc mult

GabiOchiana-Cainesa

GabiOchiana-Cainesa

Junior Member

View Postandreea_n, on 29 decembrie 2011 - 21:53, said:

Hello,

Eu sunt Andreea si am cumparat recent un puiut de bulldog englez. Se numeste Spock si are 7 saptamani.
Momentan doar mananca, face kk si doarme - ziua - noaptea ne trezeste din ora in ora Posted Image) ca sa se joace. Cand nu se poate urca in pat plange si latra.
Ne roade maini, picioare, ce apuca si se joaca pana adoarme, iar dupa 1 ora se trezeste si o ia de la inceput.
As vrea sa il conving cumva sa doarma noaptea mai mult, sa nu imi mai roada picioarele si sa nu mai manance din litiera piscii Posted Image). Mai nou a descoperit-o si pe asta.

Daca aveti sfaturi pentru mine, le astept cu placere

E absolut adorabil si deja il iubim foarte mult.
Noi suntem in Deva.

Inainte de a te culca, ideal ar fi sa-i pui lesa cainelui si sa iesi la plimbare cu cainele, de cel putin 40 de minute. Dupa ce ajungi acasa, abia atunci il poti hrani si sa-l lasi se joace cu mingea.

Nu lasa cainele sa-si faca nevoile si sa se miste stanga dreapta. Poate sa faca asa dupa ce l-ai plimbat 30 de minute. Cainele trebuie sa mearga langa piciorul tau.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Catelul nu trebuie scos din casa inainte de a-si termina schema de vaccinare, asta insemnand cam pana pe la 3luni si jumatate.

GabiOchiana-Cainesa

GabiOchiana-Cainesa

Junior Member

Cainele, in primele 3 luni, este protejat imunitar prin consumul laptelui matern. Asa ca nu e necesar sa fie vaccinat.

Cainele are nevoie de reguli de mic. Daca nu, iti va stabili el reguli, dupa cum deja se intampla.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

View PostGabiOchiana-Cainesa, on 19 mai 2016 - 21:29, said:

Cainele, in primele 3 luni, este protejat imunitar prin consumul laptelui matern. Asa ca nu e necesar sa fie vaccinat.

Cainele are nevoie de reguli de mic. Daca nu, iti va stabili el reguli, dupa cum deja se intampla.
Nu esti bine informata. Protectia de la mama dureaza pana la 6 saptamani si de aceea la aceasta varsta este obligatoriu primul vaccin anti parvo. Ai idee cat pui nevaccinati mor de parvo la varsta de 2-3 luni? Intreaba un veterinar. Cateii de rasa oricum au o imunitate scazuta comparativ cu metisii deci sfatul meu ramane valabil.

Maryaaa

Maryaaa

New Member

Vad ca majoritatea puiutilor pe care ii aveti au codite.deci....nu trebuie sa ma alarmez ca si al meu are :D  ma cam panicasem din cauza coditei

Am mai crescut si noi

Attached Files

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Nu se mai face codotomie de niste ani buni, ba e chiar interzisa de legea romana. Inainte, pentru a te prezenta la concursuri trebuia ca anumite rase sa aiba urechile sau codita cupate. Acum nu mai exista cerinta asta, ba chiar, la un moment dat, era directiva ca din doua exemplare egale ca aspect si aptitudini sa primeasca un punctaj mai bun cel cu urechile si coada intacte.

Maryaaa

Maryaaa

New Member

Da am auzit si eu asta.doar ca am gasit pe facebook o pagina despre bulldog englez.si acolo am fost criticata ca eu nu am bulldog englez pt ca are codita si sa nu mai spun asa ceva ca niciodata un bulldog englez nu are codita.din cauza aceea am fost atenta la majoritatea pozelor care s-au pus aici cu puiutii

morogan

morogan

Senior Member

Maryaaa de ce ai ales sa iei un caine fara pedigree? Cainele tau e metis, nu poate fi incadrat intr-o anumita rasa deoarece nu ai origine cunoscuta la parinti

Maryaaa

Maryaaa

New Member

Buna,am si eu o intrebare.mi-a spus la cabinetul veterinar ca trebuie sa ii pun microcip catelusului.insa ....nu inteleg ce avantaje as avea cu el.am citit pe internet ca poti gasii animalul daca a fost furat.cum?ca automat pers respectiva daca il fura...nu cred ca se duce cu el la veterinar ca sa fie scanat.eu asta nu inteleg.banuiesc ca microcipul ar fii in cazul in care eu imi pierd cainele si altcineva il gaseste aceea pers sa se duca cu el la un cabinet veteri ar si sa fie scanat.altfel...daca nu vrea sa il inapoieze stapanului...degeaba a avut microcip.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Microcipul e obligatoriu, nu e pe vrute. Nu ti-l mai vaccineaza nici un veterinar daca nu are microcip si e trecut de o varsta, 4 ori 6 luni(nu-mi amintesc exact). E o lege in sensul acesta aparuta dupa tragedia cu Ionut,  baietelul lasat nesupravegheat de bunica si omorat de o haita de caini.

Maryaaa

Maryaaa

New Member

Nu am refuzat microcipul.sapt viitoare trebuie sa ii fac ultimul vaccin si atunci mi-a spus ca il pune

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate