Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

JACK- bulldog englez

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
El este JACK...o comoara de catel care ne face viata mai frumoasa, mai plina de bucurii si de zambete. A venit de la cateva sute de km, are 8 saptamani si nu sta  o clipa. Daca nu e ocupat cu papucii si nu alearga motanul prin casa il chinuie pe porcusorul de cauciuc. Mananca bobite si branzica de vaci, face pe scutec absorbant si sforaie la intrecere cu stapanul.
Daca cineva a crescut bulldogi englezi poate ne da ceva sfaturi despre aceasta rasa, noi am avut dar Rotweiller.

Attached Files



#2
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Delicios catel, superba rasa! Ce pot eu sa-ti zic si cred ca e important:
1) desi nu e un caine de talie mare, bulldogul englez poate face torsiune de stomac. Pentru a preveni acest sindrom (dilatare/torsiune de stomac) care duce aproape 100% la moartea animalului trebui ca ratia de hrana sa-i fie imparita in 2 cand e adult (deci portia pe o zi sa nu i se dea toata la o masa, cum fac unii proprietari, ci in 2 "rate", dimineata si seara). Bine, cat e pui - de 3-4 ori/zi.De pe la 9 luni/1 an- in 2. Apoi dupa fiecare masa sau baut de apa trebuie avut grija sa nu faca efort, sa nu cumva sa alerge/sa se joace etc. dupa ce a mancat ci doar dupa 2-3 ore de odihna.
2) rasa e predispusa la boli cardiovasculare.Trebuie evitata caldura, e un caine care sufera ingrozitor de caldura.
In rest, ca probleme de sanatate, te poti astepta la probleme cu articulatiile, eczeme, conjunctivite...cam asa.

#3
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

 Manola, on Feb 9 2008, 15:44, said:

Delicios catel, superba rasa! Ce pot eu sa-ti zic si cred ca e important:
1) desi nu e un caine de talie mare, bulldogul englez poate face torsiune de stomac. Pentru a preveni acest sindrom (dilatare/torsiune de stomac) care duce aproape 100% la moartea animalului trebui ca ratia de hrana sa-i fie imparita in 2 cand e adult (deci portia pe o zi sa nu i se dea toata la o masa, cum fac unii proprietari, ci in 2 "rate", dimineata si seara). Bine, cat e pui - de 3-4 ori/zi.De pe la 9 luni/1 an- in 2. Apoi dupa fiecare masa sau baut de apa trebuie avut grija sa nu faca efort, sa nu cumva sa alerge/sa se joace etc. dupa ce a mancat ci doar dupa 2-3 ore de odihna.
2) rasa e predispusa la boli cardiovasculare.Trebuie evitata caldura, e un caine care sufera ingrozitor de caldura.
In rest, ca probleme de sanatate, te poti astepta la probleme cu articulatiile, eczeme, conjunctivite...cam asa.
Multumesc mult pentru sfaturi...problema e ca el acum are 2 luni,ii dau de 4 ori/zi sa manince, dar dupa fiecare masa este foarte agitat si jucaus ! chiar daca nu il bagam in seama...vrea sa isi prinda coada, se rostogoleste, alearga de unul singur ! Deci cam ioc odihna ! Poate din cauza faptului ca este pui ?

#4
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Clar datorita faptului ca e pui, vei vedea ce lenes se va face la maturitate...toata ziua va sforai cu rotile-n sus...Dar sa nu-i dati atentie nici acum cat e pui dupa ce mananca, nu va jucati cu el, daca nu vrea sa se odihneasca macar sa se agite de unul singur pana se plictiseste.Mare grija cand vor veni iar perioadele alea cu canicula, este o perioada ingrozitoare pentru cainii brahicefali, chiar daca au blana scurta.

#5
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Asa am facut, dupa ce mananca il ignor un pik si se plictiseste si se culca, acum incerc sa il conving sa doarma noapte pt ca doarme ziua cam 3 sferturi din zi si noapte bananaie prin casa. Roade tot ce i se pare interesant, de oasele din piele presata nici nu se atinge, terorizeaza motanul care saracu face niste tumbe prin aer si pe canapele. E un deliciu de caine si sfatuiesc pe cei care cauta un caine pentru companie sa nu ezite in alegerea unui bulldog englez, ii poate da atata bucurie si placere cum nu am mai avut de la o alta rasa.

Attached Files



#6
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 golanski, on Feb 13 2008, 13:53, said:

Asa am facut, dupa ce mananca il ignor un pik si se plictiseste si se culca, acum incerc sa il conving sa doarma noapte pt ca doarme ziua cam 3 sferturi din zi si noapte bananaie prin casa. Roade tot ce i se pare interesant, de oasele din piele presata nici nu se atinge, terorizeaza motanul care saracu face niste tumbe prin aer si pe canapele. E un deliciu de caine si sfatuiesc pe cei care cauta un caine pentru companie sa nu ezite in alegerea unui bulldog englez, ii poate da atata bucurie si placere cum nu am mai avut de la o alta rasa.

Chiar daca sunt offtopic, tot iti spun : sa-ti traiasca frumuselul ! ;) de fapt frumuseii, ca si pisoiul e bestial.
Eu am avut o boxerita care era la fel de agitata si zapacita si alerga dupa pisica pana cadea lata :)

#7
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Norocul motanului sunt spatarul canapelei si ca JACK are picioarele scurte si nu se poate urca pe canapea, dar e o placere sa ii privesti cum se provoaca unul pe celalalt. . Merci pentru urari si asemenea...

#8
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Am mai crescut si facem din ce in ce mai multe prostii, am iesit in parc si am invatat ca ne putem juca cu mingea sau cara crentuze in gura. A fost fun...

Attached Files



#9
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 golanski, on Mar 2 2008, 09:35, said:

Am mai crescut si facem din ce in ce mai multe prostii, am iesit in parc si am invatat ca ne putem juca cu mingea sau cara crentuze in gura. A fost fun...
Este cri-mi-nal :lol:

#10
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 golanski, on Mar 2 2008, 09:35, said:

Am mai crescut si facem din ce in ce mai multe prostii, am iesit in parc si am invatat ca ne putem juca cu mingea sau cara crentuze in gura. A fost fun...

Nu pot sa zic ca sunt fan Buldog, da asta o iesit tare dragut in poze si cand  e pui, orice rasa imi place :D

Doamne ce fata are in ultima poza!!!! Mi-e dor de al meu cand era micut, doamne cate mai facea...

Ce labe are!!!!! Sa ai  noroc la el si sa se inteleaga bine cu pisica!

Edited by Ivanna, 04 March 2008 - 20:00.


#11
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Va multumim mult pentru aprecieri si promitem sa punem din nou poze pe masura ce ne facem mai mari.

#12
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
ce am uitat sa precizez...acum are 11 kg la 3 luni ! cand l-am luat avea 2 luni si 5,2 kg ! e mult , e bine cat a luat in greutate ? :lol:

#13
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Jack reloaded!!!!

Attached Files



#14
sicae2k

sicae2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2008

 golanski, on Mar 18 2008, 09:16, said:

Jack reloaded!!!!

buna

tocmai sunt pe cale sa devin taticul unui bulldog englez, ce provine de la canisa del samba. am si eu cateva intrebari, pentru toti cei care au avut pui candva si locuiesc la bloc:
- cum s-a petrecut prima noapte?
- a plans cand a ramas singur in casa?
- in general rezista timp de 8 ore singuri ( cu multe jucarii si un papagal pe care sa-l streseze)?
- e genul care urla cand e singur si innebuneste vecinii sau chiar dorm in cea mai mare parte a timpului?

mersi.

ps: exista vreo sansa sa-l cunoasca live pe jack, cand o sa poata iesi la plimbare?
^_^

#15
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Pai sa o luam pe rand...primul care o sa il ia in brate si o sa ii ia mirosul va deveni parintele adoptiv al catelului. Asa s-a intamplat la noi, eu l-am luat prima si am ramas favorita lui. Prima noapte i-am instalat patutul in apropierea patului nostru in asa fel incat sa ne poata vedea si a fost ok. A dormit, a sforait si a fost ok. Dupa 1 luna a inceput sa ne placa sa doarma la picioarele noastre si l-am lasat.
De stat in casa singur, nu stiu sa iti spun pt ca la noi tot timpul e cineva acasa si am observat ca nici in camera nu ramane singur, dar avand in vedere ca aprox 2 ani in anii oamenilor, sper ca in 1-2 luni sa il putem obisnuii sa stea singurel incetul cu incetul. Doarme f. mult, il scot de 3 ori scurt in fata blocului si face ce are nevoie si pe urma o tuleste in scara, iar seara facem o plimbare de o jumate sau chiar o ora. Are energie cam de 2 ture de joaca pe zi si in rest papa si somnik. E ideal pentru persoanele care nu au curte, au putin timp de plimbare si vor pe cineva caruia nu ii poti rezista.
Nu stiu in ce localitate locuiti dar ne-ar face mare placere sa ii gasim un partener de joaca.

#16
sicae2k

sicae2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.02.2008
noi locuim in bucuresti, langa parcul cismigiu.
am trecut prima noapte cu bine.
l-am adus aseara acasa, ne-am jucat, ne-am ros degetele, am mancat ca niste disperati, dupa care, surprinzator a dormit cuminte in cosuletul lui.
azi l-am trezit noi pe la 8.30, ca el nu dadea semne, a mancat, a tot alergat dupa noi prin casa, a scheunat un pic, si acuma vad ca s-a culcat singur.
prevad deja o problemuta: a fost invatat cu royal canin starter, care nu se gaseste, si a venit dotat cu 5-600 de grame de mancare.
dar am incercat sa ii amestec cu un pic de hill's junior de pui, si s-a prins, alege bobitele de royal canin si lasa restul.
luni-marti mergem la doctor pentru al doilea vaccin.

Attached Files



#17
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Sa iti traiasca si sa te bucuri de el cat mai multi ani si el de tine/voi la fel! Si noi i-am dat royal canin junior, dar i-am dat si propac junior si acum am gasit ceva bobite mai mari special pentru buldogi ( au o forma de solzi) care ii plac mult si nu ii cad din gura peste tot. Are obiceiul sa manance un pik si pe urma pleaca cu bobitele in gura si face la Hans si Gretel lasa urma prin casa. Noua ne-au fost de mare ajutor scutecele pt catei, cand a facut prima oara pipi am inmuiat un pik in scutec si s-a obisnuit, il laudam de fiecare data cand facea pe el. Dupa ce am terminat vaccinurile l-am scos si de 8 ori afara si acuma nu avem probleme cu el, face deja totul afara.
Noi nu suntem din Bucuresti, dar pe forumul animale.ro poti gasi sigur parteneri de joaca. Este un user pacoalina din Bucuresti care are o bulldogita mika .
Pune poze daca ai, suntem tare curiosi si te mai asteptam sa ne impartasim din pareri si temeri.

#18
vladimir1969

vladimir1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2008
buna si eu am un buldog cine vrea valentin_autorul este idul meu mai schimbam o vorba despre ei

eu sunt vladimir he he

tot eu sunt , vladimir haha

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate