Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Vintilă Dumitru Economu Popescu Corbul

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Vintilă Dumitru Economu Popescu Corbul, după numele său adevărat, a văzut lumina zilei în data de 26 mai 1916, într-o familie înstărită.


Mama, Sofia, era acționară la diverse bănci și studiouri de film americane, iar tatăl adoptiv al scriitorului provenea dintr-o familie de nobili.

  La îndemnul părinților, Vintilă Corbul urmează cursurile Facultății de Drept și devine magistrat, deși visul său era să ajungă ambasador.

  În paralel cu Dreptul frec­ventează și cursurile Fa­cultății de Litere și Filosofie, în cadrul secției de Istorie.
La 23 de ani, după absolvirea facultății, își începe cariera în magistratură, ca judecător. Fire mai rebelă, se căsătorește, contrar așteptărilor părinților, cu fiica unui simplu muncitor, Ana Stoenescu. Este chemat la oaste, în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, ca locotenent de artilerie antiaeriană, pentru ca apoi să avanseze și să devină pilotul comandantului forțelor aeriene române.

  De la magistrat la muncitor

  După război, averea familiei este confiscată, iar scriitorul, împreună cu părinții și soția, ajunge să trăiască în bucătăria unui imobil dărăpănat. După arestarea tatălui, diplomele lui Vintilă Corbul nu mai sunt valabile și ajunge muncitor, apoi inginer la Întreprinderea Canal și Apă București, unde lucrează timp de 15 ani.

  Foarte bogat în vremea lui Ceaușescu

După divorțul de Ana Stoenescu, care se recă­sătorește în Statele Unite, o întâlnește pe fiica scriitorului Ion Sân-Giorgiu, Ioana. Se căsătoresc, iar Vintilă Corbul se apucă de scris, romanele sale având un real succes. În timp ce lucra la cea mai cunoscută carte a sa, "Căderea Constanti­nopolelui", soția este răpusă de cancer, lucru ce l-a marcat enorm. După moartea Ioanei, scriitorul nu se mai căsătorește.

  În 1979 fuge din România împreună cu prietenul său scriitorul Eugen Burada, fiind ajutați de fostul ministru de externe Ștefan Andrei și soția acestuia, actrița Violeta Andrei. În momentul "evadării", Vintilă Corbul era unul dintre puținii bogați ai anilor `60-`70. El s-a stabilit în Franța, într-un orășel cochet în apropiere de Versailles, Rocquencourt. A locuit într-un apartament cu două camere, închiriat, ticsit de cărți. În Franța nu și-a făcut mulți prieteni, iar cu cei de acasă nu a ținut legătura. „Era un singuratic", spuneau despre el cei care
l-au cunoscut.  

  Alături de Vintilă Corbul, până la final

  Aflat în grea suferință, scriitorul și-a mai dorit doar să-și petreacă clipele rămase la București. Chiar și ultimele discuții purtate de către Vintilă Corbul cu stafful Adevărul Holding au fost despre revenirea sa în România. Din cauza stării precare de sănătate, scriitorul nu ar fi suportat însă o călătorie atât de lungă și dificilă. Corpul neînsuflețit al scriitorului va fi adus în țară de către Adevărul Holding, care se va ocupa și de funeralii.

  „Îmi vine să plâng"

Vintilă Corbul a ajuns în spital la sfârșitul anului trecut din cauza unui accident stupid. Scriitorul a căzut într-un magazin din zona Versailles și și-a rupt mâna. Accidentul a avut loc cu doar câteva zile înainte de lansarea operei sale complete, editată de către Adevărul Holding, la târgul de carte Gaudeamus. După internarea în spital, a făcut septicemie, iar după două zile a căzut într-o comă profundă. Prognosticul dat de medici nu a fost unul optimist.

  Nimeni nu se mai aștepta să își revină din comă. Și totuși, după zile întregi de agonie, scriitorul și-a revenit. A fost vizitat de conducerea trustului Adevărul și, cu această ocazie, visul de a-și vedea întreaga operă publicată i-a fost împlinit. În timp ce studia cu atenție unul dintre volumele proaspăt scoase din tipar, Vintilă Corbul a exclamat: "Îmi vine să plâng". După această revenire miraculoasă, scriitorul care în luna mai ar fi împlinit 92 de ani a refuzat medicamentele, pentru ca mai târziu să refuze și mâncarea.

#2
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eu ma intreb de ce n-o fi continuat Uraganul.
Ca si romanele lui James Clavell, cartile lui Corbul sunt ca niste scenarii de filme. Pur si simplu iti pare rau sa le lasi din mana.

#3
claudiutel2008

claudiutel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.01.2008
Salut!vreau si eu,daca aveti si vreti sa le vindeti,daca stiti librarii online,daca stiti vreun site etc.,carti de Vintila Corbul.Oricine poate da o informatie,e rugat sa posteze ;) Raman dator  ^_^

Edited by claudiutel2008, 11 June 2008 - 22:14.


#4
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007
toate cartile lui Vintila Corbul au fost recent publicate in editii de lux. nu prea le cumpara lumea, ca-s scumpe. daca te intereseaza o sa caut editura. :)

#5
claudiutel2008

claudiutel2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.01.2008
ms mult.am gasit la librarie.net.ms

#6
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
E vorba de trustul Adevarul.

#7
stpancras

stpancras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.09.2009
Se mai gasesc prin anticariate cartile lui...
Un scriitor pe care nu l-am descoperit de mult timp,dar care scrie extraordinar de bine;m-a dat gata cu romanele lui istorice,sunt foarte interesante si excelent documentate.
Eu am inceput "vanatoarea" cartilor lui Vintila Corbul prin anticariate,tot ce imi pica in mana cumpar.Recomand in special:Caderea Constantinopolului,Cavalcada in iad sau Uragan asupra Europei.

#8
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
Este unul dintre cei MARI  un bun istoric ,documentarist si prolifici scriitori care a mers pe mai multe genuri (istorie -politiste-aventuri-ceva mafia) ,se gaseau greu si pe sub mina in perioada 1980-1990 dupa intradevar a fost editat de Trustul Adevaru. Neaparat trebuie citit si veti fi cuprinsi de magia cartilor.

#9
VictoriaSandra

VictoriaSandra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.08.2020
Dinastia Sunderland Beauclair ati citit-o?
Deci eu nu ma mai satur sa ma minunez de cat de faina e

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate