Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rasarit de Soare

- - - - -
  • Please log in to reply
1819 replies to this topic

#37
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
Domnu Val ce bani pui tu la banca si iei 16 % pe an ,ca sunt tare curios...ce banca si in ce moneda?Sau poate stii tu ceva si noi nu stim?

#38
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008

 Jely25, on Feb 16 2008, 18:27, said:

Domnu Val ce bani pui tu la banca si iei 16 % pe an ,ca sunt tare curios...ce banca si in ce moneda?Sau poate stii tu ceva si noi nu stim?

Cred ca se referea la cat ar obtine in cei 2 ani cat ar tine la banca banii aia. Oricum, calculul e destul de simplist, si nici nu tine cont de impozit

#39
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Reclama prin care isi promoveaza ansamblul pe cateva site-uri (de exemplu, hotnews.ro, in partea de sus a ecranului de obicei) spune exact carei categorii i se adreseaza: tineri intre 18-23 de ani, studenti sau nu. Reclama e sub forma unui dialog pe YM intre doua "tipe" care discuta despre cati baieti "bunutzi" sunt pe acolo... :naughty:
Adevarul este ca e cam primul ansamblu cu un target atat de clar definit in categoria asta, ceea ce poate fi bine pentru ei, dar ar trebui in acelasi timp sa indeparteze din start o categorie (familisti, cu copii).

#40
boske

boske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.11.2007
A semnat cineva precontractul la conarg?? si daca da poate ma lamuriti si pe mine unde este sediul lor din Bucuresti, cica ar fi undeva in spate la Ibis de pe langa Casa Poporului

#41
tzotsor

tzotsor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2007

 boske, on Feb 17 2008, 13:14, said:

A semnat cineva precontractul la conarg?? si daca da poate ma lamuriti si pe mine unde este sediul lor din Bucuresti, cica ar fi undeva in spate la Ibis de pe langa Casa Poporului

si eu sunt curios cum arata antecontractul. am de gand sa dau avansul asa ca mai fac o vizita pana la showroom sa-l vad la fatza. pun impresii dupa...
eu am rezervat un apartament de 2 camere tip 1 in corpul A (care am inteles ca se va finisa primul).  ce mi se pare nasol e ca va fi cam plin de betoane. la banii astia insa (100K cu TVA inclus) n-am gasit ceva mai bun. mai era o varianta EDENIA dar mi-au zis ca nu au inca o oferta pentru blocul 4. in principiu e mai scump insa...

va rog si eu sa postati impresii daca ati contractat vreun apartament la rasarit de soare.

salutare!

#42
myself1

myself1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.07.2005

tzotsor, on Feb 17 2008, said:

Complexe noi de lux cu apartamente la 21k euro

(adica preturi la  600 euro/mp)

Si mai sunt si alte exemple, daca stiti sa cautati...


Spre deosebire de

Am vazut ieri la TV ca s-a lansat acest proiect.
Ei sunt laudati ca au preturi mici (adica sub 2 000 euro / mp construit), dar si suprafete mici
Site oficial : www.rasarit-de-soare.ro
Zona e cam dubioasa


Sunt 2 categorii de useri care intra aici.


Useri-clona nou creati  in  ian-feb 2008, creati special sa laude  complexele  la  preturi aberante de
peste 1 900 euro/mp util  din complexele de apartamente noi care vor fi finalizate  in 2010  in Bucuresti,
unde constructorii au profituri de  250% - 400%  si este normal sa faca totul ca la carte :
cu useri creati special  sa fraiereasca lumea, si scriu aici  ca si cum sunt cumparatori  ROTFL :) :) :)



Useri-reali care se socheaza la preturi, stiu si ei ca preturile sunt peste cele din Paris si Munchen si Europa
civilizata, dar inca mai spera la Alba ca Zapada si vrajitorii, sa mai creasca piata si mai sus, pana la cer :)))

Edited by myself1, 18 February 2008 - 01:00.


#43
haral

haral

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2008

 myself1, on Feb 18 2008, 01:00, said:

Sunt 2 categorii de useri care intra aici.


Useri-clona nou creati  in  ian-feb 2008, creati special sa laude  complexele  la  preturi aberante de
peste 1 900 euro/mp util  din complexele de apartamente noi care vor fi finalizate  in 2010  in Bucuresti,
unde constructorii au profituri de  250% - 400%  si este normal sa faca totul ca la carte :
cu useri creati special  sa fraiereasca lumea, si scriu aici  ca si cum sunt cumparatori  ROTFL :) :) :)



Useri-reali care se socheaza la preturi, stiu si ei ca preturile sunt peste cele din Paris si Munchen si Europa
civilizata, dar inca mai spera la Alba ca Zapada si vrajitorii, sa mai creasca piata si mai sus, pana la cer :)))


Este incredibil cum circula zvonurile astea si nimeni nu verifica cat de adevarate sunt (si vorba aia internetul e la mana orcui)
Cum te gandesti tu ca in Paris iti poti cumpara un apartament mai ieftin decat in Bucuresti???????
Da-mi si mie un exemplu concret ca il cumpar pe loc. Pana atunci arunca si tu un ochi pe linku asta: http://www.paris.not...x/info_prix.php
si ai sa vezi ca preturile sun multttt mai mari, de ex: in centrul Parisului - peste 8000 Eu/mp, la marginea Parisului - peste 5500Eu/mp, iar in orasele de langa
Paris (cum ar fi Ploiesti la noi) sub 3500Eu/mp nu gasesti nimic. Si astea sun preturi MEDII aflate in urma unui studiu realizat de asociatia notarilor din Franta.
Asa ca asteapta tu sa se "prabuseasca piata imobiliara" :))))))

#44
dewshinee

dewshinee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.02.2008
dar si de cate ori au aia salariu fata de noi? nu poti compara mere cu pere.
ca tocmai citisi articol despre astea http://www.romaniali...at-in-vest.html

#45
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 myself1, on Feb 18 2008, 02:00, said:

Useri-clona nou creati  in  ian-feb 2008, creati special sa laude  complexele  la  preturi aberante de
peste 1 900 euro/mp util  din complexele de apartamente noi care vor fi finalizate  in 2010  in Bucuresti,
unde constructorii au profituri de  250% - 400%  si este normal sa faca totul ca la carte :
cu useri creati special  sa fraiereasca lumea, si scriu aici  ca si cum sunt cumparatori  ROTFL :) :) :)
ia vino mataluta cu ceva date sau te paste un warn pentru jignire engros

#46
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

 haral, on Feb 18 2008, 08:29, said:

Este incredibil cum circula zvonurile astea si nimeni nu verifica cat de adevarate sunt (si vorba aia internetul e la mana orcui)
Cum te gandesti tu ca in Paris iti poti cumpara un apartament mai ieftin decat in Bucuresti???????
Da-mi si mie un exemplu concret ca il cumpar pe loc. Pana atunci arunca si tu un ochi pe linku asta: http://www.paris.not...x/info_prix.php
si ai sa vezi ca preturile sun multttt mai mari, de ex: in centrul Parisului - peste 8000 Eu/mp, la marginea Parisului - peste 5500Eu/mp, iar in orasele de langa
Paris (cum ar fi Ploiesti la noi) sub 3500Eu/mp nu gasesti nimic. Si astea sun preturi MEDII aflate in urma unui studiu realizat de asociatia notarilor din Franta.
Asa ca asteapta tu sa se "prabuseasca piata imobiliara" :))))))
foarte tare link-ul cu preturile din paris....statistrici de la notariate cum ar fi bine sa fie si la noi....sa nu mai vina cate unu sa zica "ca la bani aia imi iau la paris" :) .....
edit ....
vad cresteri in general pe ultimul an intre 5% si 15% :)....

PS :vad ca myself1 le stie bine pe astea cu clonele de o luna de zile..... ;)

Edited by emilianm, 18 February 2008 - 17:11.


#47
tzotsor

tzotsor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2007
mda...
pacat ca nimeni din cei interesati (si am vazut multi la showroom) nu intra si pe aici.
eu am luat azi antecontractul sa-l studiez in seara asta....
de vanzare se pare ca se ocupa eurisko.

m-am plimbat putin in zona si intradevar nu arata bine deloc in spatele cartierului. tot in spatele auchan va fi si citadella. multe din casele de acolo sunt mai degraba genul baraca fapt pentru care banuiala mea e ca in cativa ani se va mai spala zona.
cel putin asa sper...

#48
myself1

myself1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.07.2005

 dewshinee, on Feb 18 2008, 10:15, said:

dar si de cate ori au aia salariu fata de noi? nu poti compara mere cu pere.
ca tocmai citisi articol despre astea http://www.romaniali...at-in-vest.html

dap, exact. adica noi i-am cam depasit la nivelul preturilor la imobiliare, dar salariile medii in romania sunt la 8% din salariul mediu
din Austria sau Franta de exemplu..


despre userii clona , ma refer la acei useri foarte violenti (gen  dringo) care  ataca si jignesc pe  oricine spune ca
este foarte  aberant  sa dai  175 000 euro pe un apartament nou de 2 camere in Bucuresti, cand cu banii astia iti poti cumpara

2 apartamente de 2 camere, de lux in Austria
un apartament de 2 camere la marginea Parisului
7 (SAPTE) apartamente de lux noi in statiuni de litoral la Marea Neagra

etc etc


exemple de useri clona, creati doar pentru asta (vedeti toate posturile lor;):

haral
Junior
Group: Members
Posts: 1
Joined: Today, 09:13  (18-February 08)
Member No.: 290 638


dringo
Junior
Group: Members
Posts: 4
Joined: 16-February 08
Member No.: 289 772

#49
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007

 tzotsor, on Feb 18 2008, 20:01, said:

mda...
pacat ca nimeni din cei interesati (si am vazut multi la showroom) nu intra si pe aici.
eu am luat azi antecontractul sa-l studiez in seara asta....
de vanzare se pare ca se ocupa eurisko.

m-am plimbat putin in zona si intradevar nu arata bine deloc in spatele cartierului. tot in spatele auchan va fi si citadella. multe din casele de acolo sunt mai degraba genul baraca fapt pentru care banuiala mea e ca in cativa ani se va mai spala zona.
cel putin asa sper...

Pe langa casele alea mai sunt si niste "blocuri de nefamilisti" cu antene parabolice cum vezi pe la TV in vreo comuna oropsita la marginea lumii.
Tot printre blocurile din partea de nord a complexului de asemenea, intr-o stare jalnica, sunt niste blocuri cu niste balcoane de geam in forma de trapez, cum am mai vazut si prin Ferentari, care nu arata deloc prea placut ochiului. Mai ales daca te scoli dimineata, si iesi la balconul apartamentului tau de 100k la care trebuie sa platesti eventual si rate inca 20-30 de ani.

Poate ca acele case se vor demola/se va curata zona de ele, da' cu blocurile alea ce te faci? Nu am fost pe-acolo noaptea niciodata, dar nu cred ca poti merge foarte relaxat. Cred ca merita mers la Circa 13 si intrebat despre rata criminalitatii in zona, daca or fi domnii politisti destul de amabili sa ne divulge astfel de informatii.

Nu cunosc mai deloc zona, impresiile mele sunt rezultate doar in urma a vreo 2 vizite la fata locului.
Oare vara se simte si cate ceva de la groapa de gunoi de la Glina?

Cat despre antecontract, nici nu m-am mai obosit sa il citesc pe tot. Per ansamblu mi s-a parut ca nu sare in evidenta cu ceva prea aberant, ba parea chiar ok. fata de alte antecontracte.

#50
spyder

spyder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.08.2005

 kellvarsen, on Feb 19 2008, 00:49, said:

Cat despre antecontract, nici nu m-am mai obosit sa il citesc pe tot. Per ansamblu mi s-a parut ca nu sare in evidenta cu ceva prea aberant, ba parea chiar ok. fata de alte antecontracte.
Eu am vazut ca se semneaza si un contract cu o firma pentru managementul blocului Quadra Place Management la care se plateste 0.35E/mpc pe luna. Mi se pare cam mult avand in vedere ca nu fac mai nimic. Nu stiu daca la alte complexe se intampla asta. Daca nu inseamna ca e o tzeapa din partea lor

#51
Gebeleizes

Gebeleizes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005

 kellvarsen, on Feb 19 2008, 00:49, said:

Oare vara se simte si cate ceva de la groapa de gunoi de la Glina?
Da, vara trecuta, pana tarziu in toamna, s-a simtit aproape seara de seara, de trei-patru ori pe saptamana. Acum doi ani fenomenul a fost ceva mai rar si tinea strict de anumite temperaturi sau vanturi. Dar anul trecut nu stiu ce s-a intamplat la Glina, poate ca au dezvoltat groapa de gunoi in alta directie... A fost cumplit, irespirabil, miros de carne arsa, de putrefactie. Sper ca noile proiecte imobiliare din zona si deyvoltatorii lor sa preseze administratia gropii Glina sa igienizeze cumva nenorocirea aia.
Ca o parere de locuitor al zonei - proiectul despre care vorbiti o sa fie tare urat. Acelasi gen infect de bloc napolitana, comunist. Stiu ca asta nu conteaza. O sa inchidem ochii. Sper doar ca strazile din zona sa poata prelua traficul aferent automobilelor celor 1000 de noi proprietari de apartamente. Ma gandesc deja cu groaza la 2010. La hyperblocajele ce vor interveni la intersectiile de la Titan sau Morarilor. Sau la aglomeratia din Auchan...

#52
tzotsor

tzotsor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2007

 spyder, on Feb 19 2008, 10:43, said:

Eu am vazut ca se semneaza si un contract cu o firma pentru managementul blocului Quadra Place Management la care se plateste 0.35E/mpc pe luna. Mi se pare cam mult avand in vedere ca nu fac mai nimic. Nu stiu daca la alte complexe se intampla asta. Daca nu inseamna ca e o tzeapa din partea lor

si mie mi se pare mult. vor presta in banii astia monitorizarea video, controlul acces, paza si administrarea contractelor de utilitati.
nu asta e insa marea problema. ci faptul ca nu poti scapa de kestia asta 5 ani...

 Gebeleizes, on Feb 19 2008, 18:48, said:

Da, vara trecuta, pana tarziu in toamna, s-a simtit aproape seara de seara, de trei-patru ori pe saptamana. Acum doi ani fenomenul a fost ceva mai rar si tinea strict de anumite temperaturi sau vanturi. Dar anul trecut nu stiu ce s-a intamplat la Glina, poate ca au dezvoltat groapa de gunoi in alta directie... A fost cumplit, irespirabil, miros de carne arsa, de putrefactie. Sper ca noile proiecte imobiliare din zona si deyvoltatorii lor sa preseze administratia gropii Glina sa igienizeze cumva nenorocirea aia.
Ca o parere de locuitor al zonei - proiectul despre care vorbiti o sa fie tare urat. Acelasi gen infect de bloc napolitana, comunist. Stiu ca asta nu conteaza. O sa inchidem ochii. Sper doar ca strazile din zona sa poata prelua traficul aferent automobilelor celor 1000 de noi proprietari de apartamente. Ma gandesc deja cu groaza la 2010. La hyperblocajele ce vor interveni la intersectiile de la Titan sau Morarilor. Sau la aglomeratia din Auchan...

e posibil sa vina ceva mirosuri neplacute atat de la glina cat si de la casele din apropiere. mai ales miros de ars.
si e adevarat ca nu va arata deloc bine insa astea's proiectele pe care le aproba primaria, fara reguli care sa tina cont de sanatatea noastra (un procent anume din teren de spatii verzi...)
pe de alta parte alternativa in sectorul 3, pentru un ap nou de 2 camere, inseamna cel putin 20k euro in plus.
mi-as dori sa ma contrazica cineva...chiar caut alternative

#53
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
na ca te contrazic eu: vitan mall...

#54
tzotsor

tzotsor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.03.2007

 Nicanor, on Feb 20 2008, 10:48, said:

na ca te contrazic eu: vitan mall...

poti sa dai cateva detalii? pret in primul rand...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate