Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Rasarit de Soare

- - - - -
  • Please log in to reply
1819 replies to this topic

#1801
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Scump, domnule, scump! Dincolo era mai ieftin.

#1802
cmihalache

cmihalache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.09.2004
ok, 240E. Posted Image

Edited by cmihalache, 02 April 2015 - 14:19.


#1803
DENISIonita

DENISIonita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2015
O părere ceva la Citadella residence?Am fost mi-a plăcut cam scump.Dar vreau sa aud păreri ale locatarilor dacă se poate.mulțumesc

#1804
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca adori sa ai vecini tigani, doresti sa fii muscat de caini vagabonzi cand mergi pe jos, talharit si amenintat de tigari, e de lux. Plus fumul de cauciucuri arse.

Asta este zona Rasarit de Soare - Citadella: Bratarii - https://www.facebook.../bratara.mortii

#1805
DENISIonita

DENISIonita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.07.2015

View PostYukoto, on 31 iulie 2015 - 00:58, said:

Daca adori sa ai vecini tigani, doresti sa fii muscat de caini vagabonzi cand mergi pe jos, talharit si amenintat de tigari, e de lux. Plus fumul de cauciucuri arse.

Asta este zona Rasarit de Soare - Citadella: Bratarii - https://www.facebook.../bratara.mortii
Părea mai ok când am fost eu.Ma pune pe gânduri...


Dar tu locuiești în zona?

#1806
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View PostDENISIonita, on 31 iulie 2015 - 01:10, said:

Dar tu locuiești în zona?

Sunt doar foarte bine informat, daca vrei sa iti blestemi zilele si sa stai intr-un chin toata viata, poti cumpara linistit acolo, dar eu nu as irosi banii. Mai ai varianta sa iti iei teren in zona si sa iti faci casa, sunt foarte ieftine la ce-i acolo Posted Image

#1807
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Am vazut azi ca lucrau la un bloc fix la 3 m de celelalte blocuri.......nu cred ca vor mai vedea soare :)))

#1808
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Blocul ala din fata Rasarit de Soare ce se afla in constructie ar trebui sa fie ultima problema a celor ce cumpara acolo..

#1809
Valentin19832

Valentin19832

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.02.2013
salutare.....am vazut aici cativa locatari din RDS care vroiau sa sesizeze autoritatile (Primaria si ISC) cu privire la constructia blocului de 6 etaje de vis a vis. Ati demarat ceva?
Intreb, fara rautate,  pt ca ma interesa un apartament in acel bloc si nu as vrea sa dau bani in vant. Dezvolatatorul zice ca are toate autorizatiile si returneaza si avansul (comic nu?)

alte pareri despre zona, trafic,etc sunt de asemenea binevenite. multumesc

#1810
Bowser

Bowser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 07.12.2006

View PostValentin19832, on 01 august 2015 - 16:44, said:

salutare.....am vazut aici cativa locatari din RDS care vroiau sa sesizeze autoritatile (Primaria si ISC) cu privire la constructia blocului de 6 etaje de vis a vis. Ati demarat ceva?
Intreb, fara rautate,  pt ca ma interesa un apartament in acel bloc si nu as vrea sa dau bani in vant. Dezvolatatorul zice ca are toate autorizatiile si returneaza si avansul (comic nu?)

alte pareri despre zona, trafic,etc sunt de asemenea binevenite. multumesc

Salut. Am locuit acolo 2 ani, 2011 si 2012. Blocurile exista de prin 2009, cred.

Incinta: E misto sa ai Auchan atat de aproape. Arunci un tricou pe tine si in 5 minute esti deja cu cosul in brate. Intre timp centrul comercial Iris (nu mai stiu cum se numeste acum) s-a mai modernizat, incat ai si cinematograf (Cine Grand) in imediata vecinatate. Cu unele exceptii cumperi cam tot ce-ti trebuie fara efort de deplasare. Vis-a-vis ai Norauto, deci daca ai probleme cu masina, oamenii-s ok sau macar erau ok acum 3 ani, nu m-am simtit niciodata tepuit. Problemele apar mai ales pe intuneric: asteapta-te sa gasesti caini si nu neaparat unii fuzzy si prietenosi si te mai poti astepta sa auzi manele, urlete si scandal si sa mirosi mici de la vecinii de pe str. Bratarii. Sunt genul "ala" de cetateni. Zeci de case si multe apartamente care nu prea au treburi in comun cu blocurile noi. Nu o data am vazut in sensul giratoriu carute sau direct cai. Ceva ciudat, totusi, pentru o capitala in UE chiar si-n 2012. Ajungi in schimb repede, atat cu masina (5 min), cat si cu bicicleta (15 min), pana-n parcul IOR, care e mai misto decat i s-a dus reputatia, fiind printre putinele modernizate. RDS nu este intr-un camp din Berceni, ci e plasat relativ ok, foarte aproape de orice-ti trebuie.

Peisaj: Daca apartamentul are vedere in laterala dreapta sau in spate, dupa cum zice americanul, you're outta luck, caci privelistea va insemna un camp trist si/sau casele cetatenilor mentionati mai sus. Nimic relaxant, nimic placut - dimpotriva. Pe stanga avem privelistea parcarii Auchan, iar inainte vedem maiestuosul cartier Titan.

Parcare: Daca nu va cumparati loc de parcare, mai ales subteran, nu e de bine. Alternativele sunt 3: 1. Urcati bordura (nu joasa) din campul de pe laterala dreapta a blocului. Deseori nu gaseam loc decat in capatul strazii Bratarii. Problema cu varianta asta e ca ai masina in imediata apropiere a vecinilor binevoitori. 2. Lasati masina in parcarea Norauto sau Auchan, pe riscul vostru. Nu stiu daca nu cumva intre timp au pus bariere cu tichete, pe vremea aia asa era vorba. 3. Parcati intre blocurile vechi dinainte de RDS. In 99% din zile a fost ok. In alt 1% am gasit parbrizul spulberat. O fi fost un betiv sau un rauvoitor cu loc de parcare (neplatit, dar "asumat") - nu am aflat niciodata, dar am si evitat s-o mai ales acolo post-factum.

Trafic: Ca peste tot, dimineata si intre 5 si 7pm e aglomerat, dar nu suficient incat sa te apuce atacul cerebral. Ce o sa te irite cert e ca in weekend, cand totusi incerci sa te detensionezi, vei gasi in continuare harmalaie cauzata de traficul intens generat de hipermarket.

Edited by Bowser, 04 August 2015 - 10:06.


#1811
unlocatar

unlocatar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2015

View PostValentin19832, on 01 august 2015 - 16:44, said:

salutare.....am vazut aici cativa locatari din RDS care vroiau sa sesizeze autoritatile (Primaria si ISC) cu privire la constructia blocului de 6 etaje de vis a vis. Ati demarat ceva?
Intreb, fara rautate,  pt ca ma interesa un apartament in acel bloc si nu as vrea sa dau bani in vant. Dezvolatatorul zice ca are toate autorizatiile si returneaza si avansul (comic nu?)

alte pareri despre zona, trafic,etc sunt de asemenea binevenite. multumesc

Da, locatarii au sesizat autoritatile in privinta acestei constructii si din cate am inteles s-au primit mai multe raspunsuri de la autoritati, dar contradictorii. Unele spun ca totul este in regula, altele dimpotriva. Eu am vazut cel putin o adresa (de la ISC) in care se spunea ca autorizatia de construire a fost emisa cu nerespectarea  prevederilor legale. Am reusit chiar sa fac o poza cu mobilul, pe care o atasez, dar este de calitate foarte slaba (scuze).

In rest nu stiu ce se va intampla. Din punctul meu de vedere (dar nu este un punct avizat juridic), aceasta constructie nu corespunde cu PUD-ul (planul urbanistic de detaliu) emis de Primaria sector 3 pentru Liviu Rebreanu 60-70 (il gasesti la o cautare pe google pentru aceasta adresa. de altfel este cel postat pe site-ul primariei, pentru care a fost emisa si o hotarare ulterior si cred ca era valabil la data emiterii autorizatiei).

Attached Files



#1812
Valentin19832

Valentin19832

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.02.2013

View PostBowser, on 04 august 2015 - 10:02, said:

Salut. Am locuit acolo 2 ani, 2011 si 2012. Blocurile exista de prin 2009, cred.

Incinta: E misto sa ai Auchan atat de aproape. Arunci un tricou pe tine si in 5 minute esti deja cu cosul in brate. Intre timp centrul comercial Iris (nu mai stiu cum se numeste acum) s-a mai modernizat, incat ai si cinematograf (Cine Grand) in imediata vecinatate. Cu unele exceptii cumperi cam tot ce-ti trebuie fara efort de deplasare. Vis-a-vis ai Norauto, deci daca ai probleme cu masina, oamenii-s ok sau macar erau ok acum 3 ani, nu m-am simtit niciodata tepuit. Problemele apar mai ales pe intuneric: asteapta-te sa gasesti caini si nu neaparat unii fuzzy si prietenosi si te mai poti astepta sa auzi manele, urlete si scandal si sa mirosi mici de la vecinii de pe str. Bratarii. Sunt genul "ala" de cetateni. Zeci de case si multe apartamente care nu prea au treburi in comun cu blocurile noi. Nu o data am vazut in sensul giratoriu carute sau direct cai. Ceva ciudat, totusi, pentru o capitala in UE chiar si-n 2012. Ajungi in schimb repede, atat cu masina (5 min), cat si cu bicicleta (15 min), pana-n parcul IOR, care e mai misto decat i s-a dus reputatia, fiind printre putinele modernizate. RDS nu este intr-un camp din Berceni, ci e plasat relativ ok, foarte aproape de orice-ti trebuie.

Peisaj: Daca apartamentul are vedere in laterala dreapta sau in spate, dupa cum zice americanul, you're outta luck, caci privelistea va insemna un camp trist si/sau casele cetatenilor mentionati mai sus. Nimic relaxant, nimic placut - dimpotriva. Pe stanga avem privelistea parcarii Auchan, iar inainte vedem maiestuosul cartier Titan.

Parcare: Daca nu va cumparati loc de parcare, mai ales subteran, nu e de bine. Alternativele sunt 3: 1. Urcati bordura (nu joasa) din campul de pe laterala dreapta a blocului. Deseori nu gaseam loc decat in capatul strazii Bratarii. Problema cu varianta asta e ca ai masina in imediata apropiere a vecinilor binevoitori. 2. Lasati masina in parcarea Norauto sau Auchan, pe riscul vostru. Nu stiu daca nu cumva intre timp au pus bariere cu tichete, pe vremea aia asa era vorba. 3. Parcati intre blocurile vechi dinainte de RDS. In 99% din zile a fost ok. In alt 1% am gasit parbrizul spulberat. O fi fost un betiv sau un rauvoitor cu loc de parcare (neplatit, dar "asumat") - nu am aflat niciodata, dar am si evitat s-o mai ales acolo post-factum.

Trafic: Ca peste tot, dimineata si intre 5 si 7pm e aglomerat, dar nu suficient incat sa te apuce atacul cerebral. Ce o sa te irite cert e ca in weekend, cand totusi incerci sa te detensionezi, vei gasi in continuare harmalaie cauzata de traficul intens generat de hipermarket.

View Postunlocatar, on 04 august 2015 - 17:19, said:

Da, locatarii au sesizat autoritatile in privinta acestei constructii si din cate am inteles s-au primit mai multe raspunsuri de la autoritati, dar contradictorii. Unele spun ca totul este in regula, altele dimpotriva. Eu am vazut cel putin o adresa (de la ISC) in care se spunea ca autorizatia de construire a fost emisa cu nerespectarea  prevederilor legale. Am reusit chiar sa fac o poza cu mobilul, pe care o atasez, dar este de calitate foarte slaba (scuze).

In rest nu stiu ce se va intampla. Din punctul meu de vedere (dar nu este un punct avizat juridic), aceasta constructie nu corespunde cu PUD-ul (planul urbanistic de detaliu) emis de Primaria sector 3 pentru Liviu Rebreanu 60-70 (il gasesti la o cautare pe google pentru aceasta adresa. de altfel este cel postat pe site-ul primariei, pentru care a fost emisa si o hotarare ulterior si cred ca era valabil la data emiterii autorizatiei).

Multumesc amândurora pt raspunsuri. Zona ma incanta ce-i drept (si inca mult), pentru ca ai aproape toate cele necesare pe o raza relativ mica. Momentan stau pe chinisau, dar sincer, mi se pare mai ok rebreanu-1 decembrie.

Blocul ce se construieste pe Rebreanu la nr. 60-64:  ma incanta (pana ieri cand a postat @unlocatar) comparativ cu alte locatii gen EDENiA, Evocasa Optima unde am inteles/vazut ca intretinerea te cam costa (avand central de bloc, paza etc). Acum mi se pare mare riscul de a ramane cu banii dati, prin urmare o sa caut altceva prin zona.

Update pt cei interesati -  Pe Rebreanu 60-64 constrieste acelasi dezvolatator care a facut SARA1,2,3,4 (pe Fetesti)

zi buna tuturor

#1813
unlocatar

unlocatar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2015

View PostValentin19832, on 05 august 2015 - 11:54, said:


Multumesc amândurora pt raspunsuri. Zona ma incanta ce-i drept (si inca mult), pentru ca ai aproape toate cele necesare pe o raza relativ mica. Momentan stau pe chinisau, dar sincer, mi se pare mai ok rebreanu-1 decembrie.

Blocul ce se construieste pe Rebreanu la nr. 60-64:  ma incanta (pana ieri cand a postat @unlocatar) comparativ cu alte locatii gen EDENiA, Evocasa Optima unde am inteles/vazut ca intretinerea te cam costa (avand central de bloc, paza etc). Acum mi se pare mare riscul de a ramane cu banii dati, prin urmare o sa caut altceva prin zona.

Update pt cei interesati -  Pe Rebreanu 60-64 constrieste acelasi dezvolatator care a facut SARA1,2,3,4 (pe Fetesti)

zi buna tuturor

View Postbarbat, on 16 februarie 2015 - 14:02, said:

Nu zice nimeni sa nu construiasca, aiurea mi se pare marimea constructiei ( 6 etaje).

For the record: eu personal nu sunt total impotriva acestei constructii, pentru ca imi doresc dezvoltarea zonei. Sunt impotriva marimii ei (6 etaje), asa cum considera si @barbat. Consider ca inaltimea de 6 etaje si apropierea foarte mare de granita complexului Rasarit de Soare, care e in forma de H (deci in forma de U privit dinspre str. Liviu Rebreanu, fosta Bratarii), practic ar fi ca un "capac" la acel U. Iar locatarii din acel U practic ar mai ramane doar cu vederea unui patrulater inchis, iar pentru a mai vedea cerul ar trebui sa ridici capul foarte sus. Altfel zis, ar fi total neplacut.
Eu personal nu am apartament pe partea dinspre Liviu Rebreanu (fosta Bratarii), deci nu sunt afectat direct. Eu am apartament pe partea dinspre Auchan. Si acolo, cealalta partea a formei de H a RDS (adica un U privit dinspre Auchan) este deja 'inchis' de Auchan. Dar complexul comercial este de inaltime mica (~2 etaje), asa ca nu se creeaza acel zid sau "capac". Plus ca este ceva mai departe (probabil apropierea cea mai mare este la vreo 15-20 m de granita Rasarit de Soare).

PUD-ul aprobat in 2013 prevede o constructie de P+3E, ceea ce mi se parea mai normal din acest punct de vedere (desi in continuare consider ca apropierea mare de granita RDS, de numai 3m, este nefavorabila).
Din punctul meu de vedere, inclusiv pentru viitorii potentiali locatari ai imobilului care se construieste, care vor avea apartamentele pe partea spre Rasarit de Soare, va fi foarte neplacut sa aiba privelistea spre acel "U", iar cerul sa fie undeva dincolo de etajul 11 al complexului RDS... Dar vor cumpara probabil in cunostinta de cauza pe acea parte (la preturi probabil mai mici), spre deosebire de cei care au cumparat in RDS pe acea parte si nu se asteptau sa apara un bloc atat de inalt, atat de aproape.

Dar dincolo de parerile personale, ceea ce sper sa prevaleze este respectarea legii si reglementarilor in vigoare (inclusiv normele europene actuale de urbanism si constructii).

#1814
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View PostValentin19832, on 05 august 2015 - 11:54, said:

Multumesc amândurora pt raspunsuri. Zona ma incanta ce-i drept (si inca mult), pentru ca ai aproape toate cele necesare pe o raza relativ mica. Momentan stau pe chinisau, dar sincer, mi se pare mai ok rebreanu-1 decembrie.

Blocul ce se construieste pe Rebreanu la nr. 60-64:  ma incanta (pana ieri cand a postat @unlocatar) comparativ cu alte locatii gen EDENiA, Evocasa Optima unde am inteles/vazut ca intretinerea te cam costa (avand central de bloc, paza etc). Acum mi se pare mare riscul de a ramane cu banii dati, prin urmare o sa caut altceva prin zona.

Update pt cei interesati -  Pe Rebreanu 60-64 constrieste acelasi dezvolatator care a facut SARA1,2,3,4 (pe Fetesti)

zi buna tuturor

Si Sara 5 blocat si retras de pe piata din motive de legalitate pe str. Parfumului colt cu Vulturului Posted Image. Un google...

Edited by Joakin, 05 August 2015 - 17:02.


#1815
Valentin19832

Valentin19832

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.02.2013
Mda....adevărat cu sara 5. Noroc cu sofpedistii ca mai afli câte ceva. Pt mine treaba a devenit suspecta de tot.             .@locatar se pare ca INFO tale despre PUZ sunt actuale si ai perfecta dreptate cu privire la poziționare. Azi am sunat la agenția care se ocupa de promovare si am întrebat despre documentația imobilului, la final primind un răspuns de genul "noile planuri nu pot fi trimise pe mail".  Dar cum au putut obține autorizația de construire, dacă proiectul nu respecta PUZul?    Oricum succes cu demersul vostru.....eu mai caut prin zona

#1816
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca tot vrei in zona, mai bine iti iei un teren si iti faci casa acolo, sunt foarte ieftine si in plus o faci cum vrei tu..

#1817
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.08.2015

Quote

"Mulţumim lui Dumnezeu că suntem în viaţă. Placa de ipsos căzută de pe tavan în Complex Răsărit de Soare!", a scris pe Facebook Diana Maria Covaci, tânăra care tocmai s-a mutat în locuinţa din complexul rezidenţial.
Femeia menţionează că s-a împrumutat la bancă pentru 30 de ani pentru a-şi cumpăra apartamentul din complexul rezidenţial "Răsărit de soare" din Sectorul 3.
http://www.romaniatv...deo_299574.html (România TV, 21 iunie 2016)

#1818
vigita

vigita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2007
Salut,

Am cumparat si eu de curand un apt aici. Care mai e treaba cu firma de administrare ? S-a trecut administrarea complexului in grija asociatiei de proprietari cum era  vorba ?

Exista vreun grup de facebook activ ? Cum trebuie sa procedez sa ma inscriu in asociatia de proprietari ?


Multumesc anticipat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate