Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Rasarit de Soare

- - - - -
  • Please log in to reply
1819 replies to this topic

#1
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007
Am vazut ieri la TV ca s-a lansat acest proiect.

Ei sunt laudati ca au preturi mici, dar si suprafete mici : EVZ

Site oficial : www.rasarit-de-soare.ro

Zona e cam dubioasa, da' cine stie, in viitor ...

Ramane de vazut cat succes o sa aiba acest proiect.

#2
bebelina1

bebelina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 18.05.2007
de ce zici ca e dubioasa zona? ai fost vreodat ala auchan ? nu mi se pare nimic dubios acolo...

#3
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

 bebelina1, on Feb 1 2008, 22:08, said:

de ce zici ca e dubioasa zona? ai fost vreodat ala auchan ? nu mi se pare nimic dubios acolo...

incearca 100m mai in spate :)

#4
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007
E uluitor ce pot sa scoata unii pentru reclama :

2 minute de auchan
5 minute de magazinul titan
7 minute de parcul titan
8 minute de parcul cuza
10 minute de stadionul lia manoliu

statia titan - 5 minute
statia grigorescu - 5 minute
costin georgian - 7 minute
muncii - 10 minute

Asa ar putea spune fara probleme ca si unirii este la 15 minute, iar bucurestiul poate fi traversat fara probleme in 25.

In plus, verificati harta ca sa va dati seama ca auchan are iesire directa la str.bratarii. Nu mai incap inca 7 blocuri acolo. Iar in spate - numai tiganie si noroaie.

#5
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
In acest complex cea mai ieftina garsoniera costa 49000Euro (tva inclus) si 8400(tva inclus) un loc de parcare suprateran=>57400euro
DAR:
-garsoniera e la parter
-are 30 mp utili + un balconas de 3,6 mp
-7 blocuri de 11 nivele, 1000 locuinte din care aprox. jumate sunt garsoniere
-daca urci la etajul 1 mai dai 4000E
In concluzie 1600E / mp util nu este asa ieftin cum se incearca sa se promoveze

#6
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007

 VVVV, on Feb 1 2008, 22:26, said:

...
In plus, verificati harta ca sa va dati seama ca auchan are iesire directa la str.bratarii. Nu mai incap inca 7 blocuri acolo. Iar in spate - numai tiganie si noroaie.

Da, asta cam asa e, si cu toate astea zona aia e in plin avant imobiliar, cred ca din cauza terenului care e ieftin. E deja al 3-lea proiect din zona. Mai sunt Citadella Titan si Evocasa Armonia (asta e chiar pe Liviu Rebreanu).

Rasaritu' are avantaju ca are preturile cele mai mici dintre astea 3. Dar nu si cele mai mici suprafete! Mai e si cel mai aproape de Auchan. Asa ca in loc sa iesi din  casa pentru cumparaturi de la magazinu' din colt, te duci la cumparaturi la hypermaketu' de dupa gard  :P . Asta iti cam economiseste din timp. Si cred ca o sa fie si Mall-ul ala aproape. Din nou nu e un lucru rau pentru zona.

Dar dupa cum bine subliniai e cam jale cu tiganii si noroaiele din spate. Cred ca daca nu stipuleaza astia in contract ca o sa faca ziduri electrificate si de cel putin 2 metri inaltime nu o sa ma bag la asa ceva.

Ramane de vazut si cat o sa coste locul de parcare. E tentant din prisma pretului si a cartii de vizita a dezvoltatorului.

Daca as avea bani mi-as lua fara sa ezit la Quadra Place, dar din pacate la ce preturi se stipuleaze acum acolo, nu prea am sanse. Trist e ca si proiectul ala era destinat familiilor tinere si acum a ajuns sa fie considerat de lux.

#7
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
developerii sunt cei care au construit quadra place. bune referinte :)

suprafete mici, multe garsoniere=> bloc de nefamilisti.

#8
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Rasarit de soare:
+.este primul ansamblu unde poti sa-ti vinzi locuinta veche si sa-ti iei una noua fara efort financiar (asta acum)
(un loc de parcare in subteran e 11KE, si afara 7KE dar fara TVA)
-.daca le dai toti banii acum si intri in posesie peste 2 ani aprox. ei dau bonus 5%, dar daca ii pun la banca iau 16% =>sunt prea zgarciti
Sa speram ca pe aceasta plaja de preturi o sa apara si oferte mai bune, nu se poate sa dai pe un apartament ceausist peste 100KE

#9
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Pentru cei pasionati de quadra place:
- de pasti se lanseaza quadra place 2, exact langa primul
- o sa aiba de lucru la greu pitestenii de la Conarg
:naughty:

#10
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007

 val18, on Feb 2 2008, 13:49, said:

Pentru cei pasionati de quadra place:
- de pasti se lanseaza quadra place 2, exact langa primul
.....

Asa am auzit si eu, insa la ce preturi sunt acum la Quadra Place, cel mai probabil ca la Quadra Place 2 nu o sa fie prea departe, adica cel mai probabil in jur de 150k pentru un 2 camere.

Dar deh, acolo e zona mult mai buna cel putin din punct de vedere al vecinilor.

Am fost azi pe la Auchan si am vazut imprejurimile. Erau cateva blocuri pe langa, de nefamilisti sau asa pareau, care aratau exact ca alea din Ferentari. Am vazut si un bloc plin de antene de satelit. Asta in partea de nord a complexului Rasarit de Soare. Nu am fost sa ma uit pana in spate ca nu era asfaltat si era plin de noroaie.

#11
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007

 val18, on Feb 2 2008, 12:02, said:

-.daca le dai toti banii acum si intri in posesie peste 2 ani aprox. ei dau bonus 5%, dar daca ii pun la banca iau 16% =>sunt prea zgarciti

Un offtopic financiar

Eu zic ca un calcul mai real ar fi altfel:
- pretul e probabil in EUR (mai ales acum)...dobanda la EUR e cam 4% la depozite (pe doi ani 8.16%...minus 16% impozit 6.85%)
- 5% e reducere la tot pretul desi platesti 75% in plus (pentru ca 25% oricum ar trebui sa platesti ca sa cumperi un apartament fara reducere)...rezulta o reducere de 6.66%...comparativ diferenta nu este mare, 0.19%. Daca faci greseala si lichidezi depozitul in cash mai ai un comision de ridicare numerar de 0.5%, ceea ce inclina balanta invers.
La randamentele descrise mai sus, depozitul nu castiga prin randamentul mai bun ci prin riscul mai scazut.

#12
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Revin si spun ca la etajul 1 e cam 1760/mpu ieftineala de la Conarg
Am atasat si preturile reale de astazi
B)

Attached Files

  • Attached File  rs.txt   1.46K   534 downloads


#13
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

 val18, on Feb 3 2008, 00:00, said:

Revin si spun ca la etajul 1 e cam 1760/mpu ieftineala de la Conarg
Am atasat si preturile reale de astazi
B)

Imi explci si mie cum ai ajuns tu la 1760 ? :huh: ;  


Multumesc,
Madalin

P.S. TOTUL (adica suprafata totala construita se imparte) la valoare.

Edited by MadalinIlie, 03 February 2008 - 15:06.


#14
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
P.S. TOTUL (adica suprafata totala construita se imparte) la valoare.
[/quote]

e vorba de o valoare aproximativa care include TVA pt o garsoniera la etajul 1 si e mpu (metru patrat util)
53550E /30mpu=1785 E/mpu cu tva inclus
Daca imi dai voie sa speculez si eu anumite aspecte iesite din sabloane :D

Edited by val18, 03 February 2008 - 16:29.


#15
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

 val18, on Feb 3 2008, 16:28, said:

P.S. TOTUL (adica suprafata totala construita se imparte) la valoare.


e vorba de o valoare aproximativa care include TVA pt o garsoniera la etajul 1 si e mpu (metru patrat util)
53550E /30mpu=1785 E/mpu cu tva inclus
Daca imi dai voie sa speculez si eu anumite aspecte iesite din sabloane :D

Niciodata , dar niciodata nu se calculeaza mp util ... Cred ca ar fi trebuit sa invatati aceste lucruri pana acum.
O sa pot sa vb despre acest proiect cand o sa m toate detaliile ca sa pot face un studiu.

Multumesc,
Madalin

#16
VVVV

VVVV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.03.2007

 MadalinIlie, on Feb 3 2008, 21:32, said:

Niciodata , dar niciodata nu se calculeaza mp util ... Cred ca ar fi trebuit sa invatati aceste lucruri pana acum.

Calculatia pe metru patrat construit este un artificiu de marketing care face ce face orice reclama : iti da impresia ca iei mai mult si mult mai ieftin decat in realitate. Pentru cumparator conteaza metrul patrat util. Nimeni nu locuieste in pereti sau in casa scarii. Cu ce ma incanta pe mine ca la Edenia am 12mp din casa scarii, fata de 10 la Prisaca Dornei, daca, la aceeasi suprafata construita rezultata, cea utila este cu 9mp mai mica ? Din punct de vedere al pretului la apartamente, pretul pe mpu este cel mai potrivit pentru a face o comparatie. De aceea este evitat de orice dezvoltator.

#17
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
ma bucur ca exista locatii la pret mai rezonabil, este o sansa pentru tineri. altfel zona este mai de periferie, sper insa sa se mai spele.
blocuri de confort III sunt si la Vitan Mall, tigani la fel, insa zona s-a civilizat de cand s-a construit Mall Vitan si bloculetele noi de pe Zizin.
si sa nu uitam, suntem in sectorul III, locul unde s-a investit cel mai mult in Bucuresti in ultimul cincinal, la nivel de primarie.

#18
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

 VVVV, on Feb 4 2008, 08:32, said:

Calculatia pe metru patrat construit este un artificiu de marketing care face ce face orice reclama : iti da impresia ca iei mai mult si mult mai ieftin decat in realitate. Pentru cumparator conteaza metrul patrat util. Nimeni nu locuieste in pereti sau in casa scarii. Cu ce ma incanta pe mine ca la Edenia am 12mp din casa scarii, fata de 10 la Prisaca Dornei, daca, la aceeasi suprafata construita rezultata, cea utila este cu 9mp mai mica ? Din punct de vedere al pretului la apartamente, pretul pe mpu este cel mai potrivit pentru a face o comparatie. De aceea este evitat de orice dezvoltator.

   Salut VVVV,

  Bineinteles ca ptr asta conteaza numai mp util in final; dar trebuie avut in vedere atat suprafata construita + dependintele. Conteaza foarte mult. Eu nu mai explic acum - poate a explicat cineva in trecut.
Chiar si ca strategie de marketing rasaritul cred ca iese mai bine decat la oricare alt proiect.

Multumesc,
Madalin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate