Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7062 replies to this topic

#6013
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu ai/ati inteles...
Benzile lipicioase nu se pun ca sa nu ai afide in pomi. Asta e o prostie. Benzile se pun ca furnicile sau alte insecte taratoare/mergatoare, sa nu urce in pom. Furnicile, daca pot urca, iti vor plimba afidele in tot pomul, nu doar unde au ajuns ele. Convietuirea asta intre afide si furnici e tare pacatoasa. In plus, furnicile alunga gargaritele. Gargarite care mananca afidele...
Problema acestor benzi este ca lasa urme, cred ca ranesc pomul. Inca vad urmele celor puse anul trecut. In plus, ele sunt bune doar cat timp scoarta pomului este neteda (pom tanar). Dar au efect asupra furnicilor.

#6014
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Asa e

#6015
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttal3ntat, on 01 iulie 2022 - 15:14, said:

Ia pune o poza cu aia de 8 cm

deh, m-am lăudat și io! :P

în altă ordine de idei: fraților, dacă vrea 'mnezeu se fac fructe, dacă nu NU, oricât ne dăm noi peste cap!
dacă aveți ochi veți observa că anul ista TOATĂ românia GEME de fructe
îmi vine greu să cred că ABSOLUT toți am știu când, cum și cu ce să stropim!

-nu pomi bolnavi
-nu gângănii prin frunze/fructe/lăstari
-dimensiuni mari la fructe

păi în cireșul pe care vi l-am prezentat, rodul stă efectiv ciorchine de juma de kg (iar mă laud :P )
în anii trecuți, dacă le lăsam să se coacă bine - jumate erau putrede sau cu viermi
anul ista le-am cules când erau negre, iar viermi ioc - la niciun pom...

așa că, fuguța la bisericuță și băgați 2...3 cruci de mulțumire! :P

#6016
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cred ca este vorba de zone. In zona mea, iar nu exista cirese, visine, caise... A fost o primavara tare racoroasa.
Ieri mi-am pus benzile lipicioase, azi le-am inspectat. La tot ce este semintos, benzile sunt normale cu ceva furnici. Dar la tot ce este samantos, cam asa arata... Ce-o fi cu atatea muste? Pe fiecare banda sunt cam 4-5... Intr-o noapte? Ma rog, nu stiu daca-s muste. Pot fi si altceva, habar nu am.

Attached Files



#6017
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Pomi sunt de r... Asa natura 🤣🤣🤣
Glumesc evident, nu toți, doar samantosii🤣🤣🤣

Edited by parintele, 04 July 2022 - 10:23.


#6018
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postadip1962, on 04 iulie 2022 - 10:07, said:

Cred ca este vorba de zone. In zona mea, iar nu exista cirese, visine, caise... A fost o primavara tare racoroasa.
Ieri mi-am pus benzile lipicioase, azi le-am inspectat. La tot ce este semintos, benzile sunt normale cu ceva furnici. Dar la tot ce este samantos, cam asa arata... Ce-o fi cu atatea muste? Pe fiecare banda sunt cam 4-5... Intr-o noapte? Ma rog, nu stiu daca-s muste. Pot fi si altceva, habar nu am.

esti modest Posted Image
la mine sunt lipite una de cealalta, e ca in metrou la ora de varf Posted Image

#6019
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Chiar nu am habar daca sunt muste sau nu. Nu ma pun pe burta sa ma chiorasc sa vad ce-s. Pentru ca am facut burta anul asta... trai bun! :) Oricum Padre are dreptate!
In alta ordine de idei, pentru ca nu am fost atent, a trebuit sa tai cam 1/5 dintr-un par de 40-50 ani atacat de foc bacterian. Vad ca dupa-o stropeala cu champ si taiere la greu nu mai apar pete negre pe frunze. Ma rog, asta a fost doar prima zi fara pete. Maine e alta zi...

#6020
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j3Yfsh1k5eE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#6021
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ce-ai patit? E de la visine?

#6022
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
E de la draci..
E de la tăieri la pomii fructiferi, nu de la stropiri.
E ceea ce se întâmplă în mod natural când forma de coroana e înțeleasă greșit, țineți minte ce va spuneam cu volumul? Ca e coaja unui ou și nu oul întreg?

Fix asta se întâmplă.
Vedeți asta cel mai ușor la migdal, apoi la cires samd. Însa e valabil la toate speciile, chiar dacă e mai puțin evident.

Lumina, lipsa ei.
Acolo unde nu e suficienta lumina, frunză moare, mugurii mor, pomul se de garnisește, vegetația se muta la exterior, acolo unde este lumina. Inauntru, vrei tu sau nu vrei, înțelegi tu sau nu cand tai, pomul face lucrurile asa cum e normal și se golește, ramane o coaja verde.

La ce îți trebuie ditamai gloaba ca să ai o masa activa cât a unui pom de 5 ori mai mic? La ce îți folosește ca ai jumate din masa aia activa la mama dracu unde doar ciorile pot sa recolteze? La ce e buna masa aia activa dacă nu o poți trata în cazul in care apare vreo boala sau daunator?

Dracu știe, sau nici el...











#6023
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
E unul din ciresi, nu stiu soiul.
Sinucigasul pomenit aici (ultima poza): https://forum.softpe...6#entry29085928

Da parinte, ma gandeam si eu ca asta-i un pom care nu poate duce coroana mare, trebuie sa-i limitez ramurile.
E ciresul care a ramas cel mai pitic dintre fratii lui. A si rodit din primii ani, rodeste si abundent.

Edited by til, 07 July 2022 - 12:06.


#6024
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ai înțeles.
Nu trebuie sa ii limitezi nimic.
Acolo unde frunza se ingalbebeste, acolo nu are destulă lumina și acei muguri de la baza acelor frunze vor muri.
Dacă nu mor imediat, se vor usca la anul, fără frunză acei muguri vor fi și dezvoltați, subnutriti, etc.. Se vor usca la anul dacă nu degera în iarna.
Același lucru se întâmplă și cu ramurele scurte, mici, debile.

Deci tot interiorul coroanei e susceptibil, de aia formele de coroana sunt întrgun anume fel. Trebuie înțelese întrgun anume fel, de aia se rareste coroana. De aia se și taie în verde "obligatoriu" unele specii printre care și ciresul...

Fenomenul apare începând cu coacerea fructelor pt simplul motiv ca abia atunci pomul începe sa aibă destulă frunză și creșterile de la extremități sunt destul de mari cât sa înceapă sa producă umbrire, cum ai scăpat de fruct obligatoriu la cires intri la tăiat fix (sau și pentru) a lumina înapoi coroana.

Nu o faci? Simplu, ce e la interior moare, ramai cu lemn chel și rămâne doar coaja care în mare parte e în partea superioara..


Ciresul e o planta mare iubitoare de lumina, dacă lumina e slaba începe sa dea în balbaiala...
Migdalul e și mai și.. După ce ca vrea lumina, ala e și handicapat ca și fratele sau piersic.. Vegeteaza ca boul, ramifica ușor pentru ca dominanta apicala e "zero", lastarii deci după ce ca apar în toate părțile și toate direcțiile dacă au putina vigoare mai și ramifica de nebuni și deci obții în vara un frumos pamatuf de șters praful, des și frumos.
Pana toamna, dacă nu te iei de el sa îl luminezi, tot ce e la interior se usuca. De boli nu mai spun, e și sensibil are și conditii prielnice acolo pt ele.


In cazul tău deci problema e simpla, stai și te uiți. Nu ai ce tăia, decât dacă vrei sa ii faci o coroana corecta și asta înseamnă rarire, ordonare, sa între lumina, lucru destul de greu la astfel de pomi... Oricum trebuie drujba.
Simplu spun pt ca... Asta e ciresul, de capul lui... O gloaba mare care ușor ușor devine o colivie, tu nu prea poți ca e decât sa stai sa te uiți.



#6025
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postparintele, on 07 iulie 2022 - 12:01, said:

Lumina, lipsa ei.
Acolo unde nu e suficienta lumina, frunză moare,

...te-ai aprins degeaba...
io tot privesc poza și văd soare prin tot pomul , pe toate frunzele, ba CHIAR frunzele galbene sunt scăldate-n soare! :(

pomii mei sunt mai plini de frunze și crengi și tot nu am așa ceva
aș zice că acolo e lipsă de apă...

#6026
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Soare are din belsug. Are doi ciresi apropiati (adica lipiti) la Vest si la Nord. In rest, liber.
Da, sigur a suferit de sete. In primavara am aratat ca fructele-i cresteau pe jumatate si dadeam vina pe monilioza. Nu mai stiu daca si aici am fost intrebat, dar tata sigur a intrebat: apa i-ai dat? Deh, locuieste si el tot pe langa Galati.
L-am udat si fructele si-au revenit, nu s-au mai stafidit de verzi. A avut rod bun.

Pana anul trecut a avut si o salcie tanara care-i ameninta Nord-Vestul, dar am taiat-o in iarna, ca prea se intindea.

Cred ca problema lui e lipsa de vigoare, nu si-a dus radacinile foarte adanc in pamant iar soarele ii usuca pamantul la picioare.

Am dat drumul la apa zilele trecute, sper sa-si mai revina. Trebuie si stropit, am vazut ca s-au apucat omizile de treaba.

Edited by til, 07 July 2022 - 14:57.


#6027
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am revenit pe la tara si... Minune! Nu s-a mai intamplat nimic serios in livada! Focul bacterian la peri a disparut in urma stropirii cu cupru, dar la vecini (de unde a venit probabil) doi peri de peste 10 m inaltime sunt afectati serios de tot, peste jumatate din coroana.
Doar un prun Andreea, plantat acum nicio luna, vad ca are frunze cu marginile putin ingalbenite. Este posibil sa aiba vreun deficit de... ceva? Frunzele de acest tip sunt situate cumva mai jos. Paternul nu este similar ppv-ului, pur si simplu doar marginile sunt un pic ingalbenite. Cresteri noi nu exista deocamdata, nici nu ma astept cel putin inca o luna.
In zona, nu este deficit de apa, desi o ploaie, doua nu ar strica. Am sapat ieri la vitele de vie, pamantul este acceptabil la o adancime de lopata.
Fertilizarea (gunoi de grajd) o fac mai mereu la pomii tineri toamna tarziu, cam dupa iesirea din vegetatie.

#6028
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Se pare ca, la peri, focul bacterian a luat o pauza si a fost inlocuit de rapan.
Asa ca rapanul mi-a lovit intr-o masura mai mare sau mai mica cam toti perii (din ce-am vazut, cam singurele exceptii sunt Passe Crassane si Nashi). Pe puietii plantati in toamna/primavara care nu au fructe stiu cu ce sa dau, dar ce ma fac cu no name-ul care mai are una, maxim 2 saptamani si este bun de recoltat (adica nu e copt pe deplin, deci fara a atinge stadiul de para untoasa). Exista vreun fungicid cu perioada de repaus mai scurta, sa zic de o saptamana care sa combata rapanul?
Sau beau aghiazma, zic o rugaciune si recoltez tot intr-o saptamana?

#6029
iomar

iomar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.10.2016

View Postadip1962, on 06 august 2022 - 13:29, said:

Se pare ca, la peri, focul bacterian a luat o pauza si a fost inlocuit de rapan.
Asa ca rapanul mi-a lovit intr-o masura mai mare sau mai mica cam toti perii (din ce-am vazut, cam singurele exceptii sunt Passe Crassane si Nashi). Pe puietii plantati in toamna/primavara care nu au fructe stiu cu ce sa dau, dar ce ma fac cu no name-ul care mai are una, maxim 2 saptamani si este bun de recoltat (adica nu e copt pe deplin, deci fara a atinge stadiul de para untoasa). Exista vreun fungicid cu perioada de repaus mai scurta, sa zic de o saptamana care sa combata rapanul?
Sau beau aghiazma, zic o rugaciune si recoltez tot intr-o saptamana?
Sper sa nu te superi, dar am impresia ca esti prea panicos si prea dependent de stropiri. La ce sa mai stropesti acum? Au rapan? Mai conteaza acum? Oricum, intr-o luna jumate, maxim doua se pregateste pomul de intrarea in repaus vegetativ. Stai linistit, bucura-te de fructele lor, lasa "stropelile"...

#6030
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Sistemu imunitar are si el nevoie de antrenament, si la oameni si la pomi :)
Daca tu omori toate ciupercile, toti virusii, cum sa se antreneze? Ba mai mult substantele antifungice, antibacteriene secretate de pom ajung si in fruct. nu mai ai nevoie nici tu de medicamente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate