Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#5977
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
mea culpa
eu vorbeam de kiwi
edit: la Lidl aduc kiwi, ma gandesc sa cumpar 2-3 sa incerc sa ii pun in livada

Edited by hamangia, 29 June 2022 - 20:22.


#5978
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Bagi oamenii in belea... Sincer, nu as planta kiwi nici sa-i iau pe gratis. Nu-mi plac.

#5979
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postparintele, on 29 iunie 2022 - 19:24, said:


Kaki dioic nu știu,

Io stiu. Am si avut, i-am taiat in toamna pt. ca fructul si dupa ce dadea gerul pe el, tot prea astringent mi se parea, n-avea sens sa-i tin pentru distractia de-a rontai un fruct direct din pom in timp ce din cer se cernea zapada.  Dyospiros virginiana e dioic.

#5980
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Eu, oare, ce kaki am? Are frunze pufoase.
Plantat acum doi ani, acum e o nuia de un metru si ceva.

#5981
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postvalidoe, on 29 iunie 2022 - 19:35, said:


Din asta paros 'baga' la Lidl, kiwi nu kaki

Exact, despre asta s-a vorbit, lidl șamd.
Kaki e un pom, kiwi e o viță.

#5982
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
...ori am nimerit io tratamentele, ori gângăniile fură mai rare anu' ista, cert este că-s depășit de situație: nu mai am borcane, nu mai am zahăr, nu mai am rude care să vrea să adune... :(
cireșe, caise, piersici, zmeură, vișine...
de azi bag la butoaie de borhot!

#5983
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postclaudia313, on 29 iunie 2022 - 21:32, said:



Io stiu. Am si avut, i-am taiat in toamna pt. ca fructul si dupa ce dadea gerul pe el, tot prea astringent mi se parea, n-avea sens sa-i tin pentru distractia de-a rontai un fruct direct din pom in timp ce din cer se cernea zapada.  Dyospiros virginiana e dioic.

Da, încurcate treburile vad... Habar n-aveam ca e dioic.


#5984
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asta este valabil la kaki-ul american. Eu am japonez pur-sange. Poate am noroc, ma rog, sotia...

#5985
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postparintele, on 29 iunie 2022 - 09:09, said:

Nu doar ca nu e rezistent, e praf.
Da. Am avut treaba 2 zile cu alte chestii am uitat sa stropesc fuji. Azi m-am invrednicit... jumatate din frunze compromise! Se vedeau de la 20 m diferentele de culoare! Acum stau si ma gandesc, daca plecam pa-pa in concediu? Incepe sa nu-mi mai placa de fuji... Doar prunul Andreea n-are niciun stres... zici ca acolo s-a nascut.
Deocamdata, la o saptamana de la eliminarea/arderea celui bolnav, lipsa ppv in curte. Poate scap...

Edited by adip1962, 30 June 2022 - 10:36.


#5986
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postgushpi, on 29 iunie 2022 - 22:10, said:

...ori am nimerit io tratamentele, ori gângăniile fură mai rare anu' ista, cert este că-s depășit de situație: nu mai am borcane, nu mai am zahăr, nu mai am rude care să vrea să adune... Posted Image
cireșe, caise, piersici, zmeură, vișine...
de azi bag la butoaie de borhot!

s-au copt deja caisele si piersicile?!

#5987
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Primele caise s-au copt si la mine, deja am adunat 5 galeti de borhot. Langa Ploiesti.
Gushpi e pe langa Galati.

#5988
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
in zona voastra sunt probleme cu afidele? Efectiv sunt peste tot, pe pomi si legume nu am, dar in schimb s-au mutat pe loboda, știr si pur si simplu le termina ( nu ca m-as supara). Pana de curand am avut in toata gradina inclusiv pe pomi afide inaripate. pana anul asta nu am mai vazut asa ceva

#5989
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Am observat si eu ca anul asta sunt disperate. La mine mai acapareaza cate o caprita, pe stir n-am vazut.

#5990
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Da si la mine in zona fac ravagii. Imi amintesc ca vazusem in august anul trecut un "stol" zburau de la un pom la altul. Cred ca erau cateva mii, pacat ca nu am facut legatura ca urmeaza sa-si faca de cap anul curent. Nu stiu de ce dar perii sunt cei mai atacati.

#5991
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostPowerup, on 30 iunie 2022 - 22:20, said:

Da si la mine in zona fac ravagii. Imi amintesc ca vazusem in august anul trecut un "stol" zburau de la un pom la altul. Cred ca erau cateva mii, pacat ca nu am facut legatura ca urmeaza sa-si faca de cap anul curent. Nu stiu de ce dar perii sunt cei mai atacati.
eu am avut pe toti in afara de pruni unde au venit acum cateva mai timide de la vecini, dar le-am potolit. Pe meri am avut de alea galbene care nu au murit din prima nici cu vertimec+faster, pe peri am avut unele asta mai verzi, si pe pruni cele de la vecini, clasicele alea verzi:))) parca ar fi curcubeu. Pe buruieni sunt negre. Scapi de ele vine omida paroasa, apoi San jose si tot asa pana in iarna

#5992
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Posthamangia, on 30 iunie 2022 - 17:20, said:

s-au copt deja caisele si piersicile?!

...aproape mi s-au rupt copacii! am pus proptele la greu
un motiv pt care, zic io, am avut producție bună - este că, în ciuda secetei extreme din zonă, am băgat apă la greu, ceea ce în combinație cu căldura excesivă a dus la coacerea intensă.

ce-i drept mai am un piersic și un cais care abia au dat în pârg..., deh, soiuri și soiuri.

în altă ordine de idei:
-calibrul caiselor mele este unul gigant, cam 5...8 cm, cu stropirile următoare: 1.înainte de intrare-n vegetație, 2.la apariția bobocilor de floare, 3.după căderea petalelor, 4.când fructele aveau cam 2 cm (insecticide + fungicide)
-ieri am văzut niște caserole cu caise BIO la kauf..., erau verzi (și-un pic gălbui), cu calibrul cam 3...4cm - O BĂTAIE DE BATJOCURĂ!!!

dar prost nu-i cel ce cere, ci cel ce „pune botu' ” la așa ceva! :(
(scuzați limbajul :P )

#5993
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
La mine nu sunt asa mari, a fost seceta si nu am udat deloc. In poze e caisul Carmela. Dupa cules ii fac ceva taieri pt ca l-am cam neglijat. Are si ceva monilioza....
Urmeaza in curand Goldrich....

Attached Files



#5994
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
io aștept răcoarea din sfârșit de septembrie pt toaletarea lor...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate