Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7130 replies to this topic

#5959
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Pana la 5 ani mai scapi cu fainarea, cand se face ditamai pomul trebuie multa atentie. Eu i-am aerisit bine si controlez fainarea din 3 tratamente, polisulfura in repaus, score si topas in vegetatie preventiv in principal. E adevarat ca mai este cate un varf de lastar cu fainare dar sub 5%. Poate daca ar fi toti jonathanii unul langa altul ar fi mai rau

#5960
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Acum cred ca-i saptamana, am plantat un Fuji...
Nu ar trebui sa fie rezistent la rapan? Ma rog inca nu-s chiar convins 100% ca e rapan, ar putea fi si mana, desi nu cred. 90% e rapan... Pe toate frunzele de pe o ramurica au aparut pete inchise la culoare (cafenii, aproape negre).
Cred ca i se ureaza bun venit in paradisul rapanului!
PS. Asta pentru ca am avut ce face sa ma plimb dimineata prin livada. Frunzele-s ude de roua pana la 2 m inaltime. Pe jos nu mai spun... port slapi de plaja!

#5961
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Nu doar ca nu e rezistent, e praf.


#5962
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadip1962, on 29 iunie 2022 - 07:24, said:

ar putea fi si mana
La pomi nu .

View Postadip1962, on 29 iunie 2022 - 07:24, said:

Frunzele-s ude de roua pana la 2 m inaltime. Pe jos nu mai spun... port slapi de plaja!
Igienizarea de dimineata !Posted Image

View Postadip1962, on 23 iunie 2022 - 11:19, said:

Frunzele de ionathan sunt mai inchise la culoare, chiar mai inchise decat starkrimson.
Nu.

#5963
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadip1962, on 19 iunie 2022 - 17:32, said:

Spui ca a venit asa, bolnav?
DA.

View Postadip1962, on 19 iunie 2022 - 17:32, said:

Nu-mi vine sa cred ca Roman a stiut
Ba sa-ti vina.

View Postadip1962, on 19 iunie 2022 - 17:32, said:

dar la atatea mii de pomi este si greu sa vezi.
Adica nu se plimba printre randuri ? Nu stie de unde a luat ramurile ? Cum au facut controalele Unitatea Fitosanitara si ITCSMS ?

La fel ca si in cazurile cu perii. Nici pe aia nu-i vede inainte sa-i stratifice sau sa-i trimita clientilor ?

View Postadip1962, on 19 iunie 2022 - 17:32, said:

Asta este.
Nu esti si nici nu vei fi singurul urs pacalit de VULPE. Ce sa-i faci , doar nu te vei supara din atata lucru pe un "prieten".

#5964
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mircea, stiu ca ai pata pusa pe Roman...
Si eu m-am contrazis cu Padre pe ppv-ul ala, dar nu pot nega posibilitatea sa fi imbolnavit la mine. Slava Domnului, a fost singurul caz din 44 de pruni salbatici si 4 altoiti.
Din acest motiv nu vreau sa mai cumpar de la Roman, ce-i drept mi-am si facut numarul de pomi... Mai caut un par, sper sa-l gasesc la ghiveci, decana comisiei si gata, inchid pravalia. De-o mai fi ceva, trebuie sa fie deosebit, un maslin, poate alti smochini, un kaki hermafrodit sau ceva exotic care sa si creasca/rodeasca la mine.
PS. cf. cu horticultorul.ro exista mana la meri si se mai cheama putregaiul coletului si fructelor. Ciuperca este Phytophthora cactorum. Dar la fuji este sigur rapan.

#5965
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadip1962, on 29 iunie 2022 - 11:28, said:

Mircea, stiu ca ai pata pusa pe Roman...
Nu fara temei. Nu ma impac prea bine cu "descurcaretii".

Edited by mircea11s, 29 June 2022 - 11:37.


#5966
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadip1962, on 29 iunie 2022 - 11:28, said:

dar nu pot nega posibilitatea sa fi imbolnavit la mine.
Pai exact pe asta mizeaza. Oricare produce pomi ,nu doar el. Pe nestiinta, delasare, lipsa dovezilor irefutabile ( distante de izolare, plase antivectori, etc) si chiar pe complicitatea tacuta a institutiilor de control.

Daca in cazul plum pox-ului nu scoate nici dracu din pepiniera pomii virozati, in cazul parului altoit pe franc sau ciresului altoit pe Colt trierea exemplarelor cu nodozitati  se face inca din camp imediat dupa scos fara a mai ajunge in stratificare/la vanzare. In cazul pepinierelor care NE respecta cat de cat.

#5967
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postadip1962, on 29 iunie 2022 - 11:28, said:

... un kaki hermafrodit sau ceva exotic care sa si creasca/rodeasca la mine.
PS. cf. cu horticultorul.ro exista mana la meri si se mai cheama putregaiul coletului si fructelor. Ciuperca este Phytophthora cactorum. Dar la fuji este sigur rapan.

maine baga la Lidl kaki autofertil, 30 Ron

ai ocazia sa il cresti de mic Posted Image

#5968
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am un kaki crescut din samanta adusa de sotie din Japonia, de la o manastire budista situata la 1400 m altitudine. Mi-a spus ca arata si avea un gust complet diferit de ce suntem obisnuiti, noi europenii. Deocamdata e in ghiveci, de 2 ani la tara, are cam 4 ani. Se pare ca nu-i prea place la soare, a trebuit mutat la umbra ca-l ardea. Este in cel mai mare ghiveci pe care-l am, dar nu a mai crescut din primavara trecuta.
Il bag in ma-sa! Cica sunt pe sexe si kaki hermafrodit nu exista.
SI mai degraba am incredere in unul de pe strada decat in lidl...

#5969
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
sunt 2 soiuri, unul cu care suntem obisnuiti, chinezesc, mai paros Posted Image si cu fructe mari, care se gasesc de cumparat

si unul cu fructe mai mai mici dar mai rezistent

exista si un soi autofertil, produs parca de olandezi sau belgieni, a fost o surpriza si pentru ei Posted Image

#5970
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sunt zeci de soiuri de kaki... Poate doar asiaticii le-au indexat, europenii l-au descoperit tarziu...
Ca e kaki sau para Nashi sau cam orice vine din Asia, nimeni nu poate spune de unde este. Toti zic ca sunt ale lor, coreeni, chinezi, japonezi si maine probabil si altii... De ex. soiul Nashi are cel putin 5 alte sub-soiuri distincte, daca nu mai multe. La fel este si la Kaki. Doar ca kaki este specie si in cazul ei pot fi mii de soiuri... (exagerez, dar parca erau atestate >9000 soiuri de pere, >4000 de caisi, >5000 de meri s.a.m.d.).
Din cauza asta trebuie sa fi circumspect. Nu inghiti tot ce ti se da.

#5971
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Voi vorbiți de kiwi sau de kaki? Lăsați bautură ca nu e buna bre 🤣

#5972
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cine Dumnezeu a vorbit de kiwi?

#5973
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Pai voi, cred.
Kaki păros eu nu cunosc.
Kaki dioic nu știu, kiwi însă e și păros și dioic, adică plante de sexe diferite.


#5974
iomar

iomar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2016
Uite, slovacul de unde am mai cumparat pomi are si doua soiuri omologate in Ucraina, ma gandesc ca or fi mai adaptate zonei noastre. https://www.shop.zah...-trees-for-sale

#5975
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006

View Postparintele, on 29 iunie 2022 - 19:24, said:

Pai voi, cred.
Kaki păros eu nu cunosc.
.... kiwi însă e și păros...
Din asta paros 'baga' la Lidl, kiwi nu kaki

#5976
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Padre,
1. Nu am auzit de kaki paros. Sau cu par pe el ori cu par altundeva...
2. Despre kaki-ul pe care-l am mai citit comentarii ale celor care, ca si sotia mea, le-au adus din Japonia... Se pare ca sunt pe sexe.
Fructele sunt mai mari decat ce se cunoaste la noi, cam cat o gutuie mare. Coaja este mai groasa, iar teaca care cuprinde cele 6 seminte este mai lemnoasa. Fructul/pulpa este mult mai gustoasa decat ce este in Europa. Oricum pana nu face flori nu o sa stiu mai nimic despre el.
Uite si impricinatul (are 2 ani) ca sa nu vorbim povesti:
Post edit. Am slefuit niste lemn ieri, pe frunze inca se vede praful...

Attached Files


Edited by adip1962, 29 June 2022 - 20:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate