Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#5293
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postspecial_murinio, on 22 ianuarie 2022 - 22:10, said:

Depinde și ce produse cauți în magazinele online . Preturile sunt mult mai mici decât la magazinele fizice.  Eu fac cumpărături de pe magazin acvilanis, fermierulistet , agronor. Au gama variata de produse mult mai variata decât ce găsești în magazine fizice , acestea fiind de fapt depozite
L-am vizitat site-urile. la primele doua din pacate majoritatea produselor au tinta cumparatorii cu terenuri mari, cantitatile in care sunt ambalate fiind enorme pentru uz normal. Agronor se pare ca se preteaza cel mai bine pe nevoile mele. Sunt preturi foarte bune, pentru cantitati de cateva sute de grame.
Multumesc mult.

Edited by adip1962, 23 January 2022 - 10:21.


#5294
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Cred ca Agronor era de fapt ultimul magazin de la care am luat. Am confundat cu Pomfruct de la care am luat mai de mult. Noroc cu colegul ca nici eu nu cred ca mai nimeream Agronorul asta. Au preturi bune si am luat cam tot ce vroiam eu inclusiv produse mai ieftine cu aceleasi substante active ca si celebrele Vertimec, Karate Zeon etc. Am gasit inclusiv Syllit pe care eu il folosesc cu succes de vreo 2 ani la piersic si nu am mai vazut nici urma de basicare.

#5295
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postadip1962, on 22 ianuarie 2022 - 23:00, said:

ai vazut cat costa o punguta de caise pseudo-uscate in mega?
Spre deosebire de legume care gasesc si acum, fructele... mai usor - daca vrei acum o caisa, o piersica, chiar nu ai de unde o cumpara. De asta zic. Trebuie analizat si pentru ce anume ai cumpara acest deshidrator si care ar fi plus-valoarea pe care ti-ar aduce-o atunci cand pe piata nu se gaseste. Si evident daca sunt si bune uscate.
...
cand deshidratezi un fruct intreg, cred ca treaba este mai complicata. si nu toate fructele se preteaza pentru deshidratare
eu am deshidratat smochine, ca nu mai stiam ce sa fac cu ele.
nu stiu cum sunt deshidratate smochinele, prunele si curmalele pe care le cumparam de la magazin, dar nu cred ca folosesc jucarile pe care le gasim pe net.

#5296
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postgabiroa, on 23 ianuarie 2022 - 16:39, said:

Cred ca Agronor era de fapt ultimul magazin de la care am luat...........
Le-am plasat comanda pentru anul asta. Sa vad cand ajung...

#5297
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012
am glissando lângă mine...

#5298
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadip1962, on 23 ianuarie 2022 - 19:48, said:

Le-am plasat comanda pentru anul asta. Sa vad cand ajung...
Si eu tot de la Agronor am cumparat in vara, la sfarsitul sezonului si n-am avut probleme. Nu sunt prea comunicativi, eu mi-am facut cont la ei ca sa pot urmari comanda.

#5299
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ei, cu mine au vorbit!
M-a sunat un nene azi, tare haios, daca pot sa mai astept o saptamana... E prea frig in Maramures! Normal ca da...

#5300
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postadip1962, on 25 ianuarie 2022 - 13:01, said:

Ei, cu mine au vorbit!
M-a sunat un nene azi, tare haios, daca pot sa mai astept o saptamana... E prea frig in Maramures! Normal ca da...
Da , cam frig, anul asta cred ca le ingheata smochinii la prietenii din Satu Mare.

#5301
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
La mine nu a scazut sub -7. Se mai anunta ger noaptea asta dar nu mai jos de -8. Si pe urma se incalzeste oarecum deci pe moment am scapat.

#5302
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Substante am luat de la fitomag. nu am avut probleme.

nu mi-e clar daca 'magazinele' astea online chiar si vand sau is doar niste site-uri intermediare si toti trimit comenzile catre un singur distribuitor. cred ca 'drop shipping' se numeste modelu. adica eu vad ca alibaba vinde cizme de guma cu 4$. i-mi fac un site in care vand cu 5$. cand vine o comanda o redirectionez catre alibaba cu 4.5$.

La Timisoara a fost -13C. una din cele mai lungi perioade de frig din ultimii 20 de ani. si inca nu e gata. La fix vine scumpirea gazului.

#5303
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postsorin_tps, on 26 ianuarie 2022 - 07:03, said:

Substante am luat de la fitomag. nu am avut probleme.

nu mi-e clar daca 'magazinele' astea online chiar si vand sau is doar niste site-uri intermediare si toti trimit comenzile catre un singur distribuitor. cred ca 'drop shipping' se numeste modelu. adica eu vad ca alibaba vinde cizme de guma cu 4$. i-mi fac un site in care vand cu 5$. cand vine o comanda o redirectionez catre alibaba cu 4.5$.

La Timisoara a fost -13C. una din cele mai lungi perioade de frig din ultimii 20 de ani. si inca nu e gata. La fix vine scumpirea gazului.
Cred ca magazinele on line au si propriile lor depozite , dar unii apeleaza si la furnizori care cred ca sunt apropiati, deoarece, din ce am observat eu,se misca foarte repede cu expedierea comenzilor. De fapt pe multe site-uri chiar scrie unde este disponibil produsul respectiv: in magazinul fizic (unii au si asa ceva) in depozitul propriu sau in stocul furnizorului. Probabil sunt multi care cumpara marfuri de la alibaba, dar in cantitati mari si isi fac un stoc din aceste produse, nu redirectioneaza comanda catre ei.

#5304
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
salut, maine se anunta 8 grade si soare, merge dat cu ulei? sau este prea din timp

#5305
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012
..te grăbești...
io aș zice întâi să cureți/tunzi pomii, apoi să „uleiezi”
de ce să arunci chimicala degeaba? :o

#5306
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
A dat un pic de soare si deja a inceput sangele sa o ia razna? Mai e pana-n primavara.
Adevarul este ca vazand prognoza si eu ma gandeam la un cupru peste vreo 2 saptamani... Dar ce mai e sigur in zilele noastre?

#5307
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Eu tot nu înțeleg ce e asa de complicat de înțeles...

Sunt doua feluri de stropiri de iarna, unele "obligatorii" cu impact maxim asupra bolilor sau dăunătorilor vizați, și altele redundante, care pot fi sau nu relevante în funcție de condițiile din livada, de exigenta fiecăruia șamd...

Prima categorie se refera la doua momente cheie, ca 3ficaticate ele fiind în ordine
1. Umflarea mugurilor, inceperea vegetației. Atunci încep și bolile și dăunătorii sa iasă de la iernat și sunt mai expuse/i iar eficienta este maxima.

2. Scuturarea frunzelor, toamna, când în oglinda atât dăunătorii cât și bolile se pregătesc de iernat... Pt unele specii(cum e cazul piersic ului la care specialiștii se jura ca momentul 3ste extrem de important) sau dacă amesteci substanțele și cu alte elemente(gen o uree sa zicem, care ajunsa pe frunze, inclusiv cele de pe sol, favorizează descompunerea. ) acest moment este unul cu impact mare asupra evoluției ulterioare a lucrurilor.

De la igienizare și pana la grăbirea descompunerii frunzelor, efectul bun pe unele boli sau dăunători, pana la ajutarea pomilor sa lepede frunza, momentul este dacă nu la fel de eficient oricum unul cu o contribuție, relevanta la controlarea problemelor din livada.


A doua categorie, aceea independenta de moment...
Stropirile de siguranță, de acoperire, de igienizare SUPLIMENTARA.

Ce înseamnă asta?
Înseamnă că stropești ca da speli efectiv pomii, sa dai jegul jos de pe ei... Rapanul, cum se spune și la tara când face omul baie calumea...
Arzi spori, insecte în toate stadiile, dezinfectezi, altfel spus scazi încărcătura dăunătorilor și patogenilor, mai omori din ei, ii in toxici chiar dacă nu ii omori, speri sa ii omoare apoi gerul dsca tu doar i-ai debili AT... Speri ca în primăvara sa ai doar 5 dăunători care vor. Reproduce, sau doar 5 oua din care e eclozeaza dăunători...
De acoperire/siguranță pt ca nu stii la primăvară dacă mai ai timp sa.tratezi, sau dacă nu cumva când ai tu timp după ce ai stropit nu vine o Sfânta ploaie care iti spala tot și nu apuci sa faci nimic...
Nu stii dacă poți prinde momentul exact, ca poate ai și cais sau piersic, dar și mar... Poate csnd poți stropi e oricum târziu pt cais și prea devreme pt. meri...

Poate nu vei putea folosi aceleași substanțe în aceleași concentratii...
Ca zici tu ca dai stropeala dar una e sa dai 300g cupru chior sau 2l de sulfocalcica  fără emoții, și sa arzi la propriu și mama bolilor și dăunătorilor, alta e sa dai Primăvara când deja vezi verde o spalatura de camp de frica sa nu arzi mugurii aproape sparți...
Cu insecticid ul la fel, atât ulei cât și otravă...
Una poți da iarna și altfel te încumet sa bagi nasoale cu remanenta mare când aproape ai pomii inflorit sau deja unii au floare, caiși samd...
Asta dacă ai creier și îți pasa de fraierele de albine care muncesc ca să mănânci tu fructe....


De aia stropești, dacă ai stratul de jeg sau de dăunători de un deget, foarte probabil ca nu îl iei dintr-o clătire și în niciun caz una cu o porcarie de săpun lichid de 2 lei și apa rece... Parca e altceva când dai 2 sapuneli cu dero de 2 feluri, de vase și soda de rufe...

Si repet, nu va luați după aia cu livada jm3chera care dau doar o stropeala primăvara.... Aia jmecheri dau 3-4, 2-3 doar toamna și baga și uree și alte chestii nu ce dați voi, Spalatura de camp.
Aia mai săraci și cu idei proprii dau una primăvara dar și aia.... Aia știu meserie, știu ce au în livada, aia aplica complet, Corect și fix la momentul optim.
Nu au servici decât livada, nu ii doare tractorul ca. Pe voi spatele, nu durează mai 2 zile sa stropească, aia au utilaje și în 2 ore au rezolvat cazul...
La aia un tratament în plus sau în minus contează, costa enorm....

La voi e. O plimbare cu pompa în spate, nițel sport și o suma modica sa faceți un tratament redundant....


Deci, oare ce sens au discuțiile. Astea.... Dau azi?. Mai aștept o saptamana? Doua? O fi soare peste 9 zile?

Fix degeaba va agitați pt ca ori stropiți la întrarea în vegetație care va fi oeste o luna jumate, minim 4-5 săptămâni dar nu prea cred ca mai devreme de 10 martie aici în sud...

Ori faceți tratament din grupa a doua, adică ala redundant, de "ușurare", de acoperire, de siguranță, în caz ca se întâmplă ceva și nu poți stropi fix la momentul oportun...
Iar acest al doilea gen de tratament e irelevant ca e azi sau peste 7 sau 14 zile... Poate fi oricând... Cu atât mai mult cu cât acum e. O. Perioada și cu căldură și uscata, apai acum e momentul... Substanțele alea rămân active și se reactivează la umezeala deci vor acționa o perioada bunicica...





#5308
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Off topic:
Eu ma uitam pe geam de la serviciu ce placut ninge afara...unii colegi au si sters-o la partie!
Nu stiu cat de cald e in sud dar eu am avut -20 la tara zilele trecute.
Nici nu-mi vine inca sa ma bag la curatat...poate doar cei mai mari sa mai fac o reintinerire in coroana unde tai in lemn de 10 ani.
Dar nici sa inghet la maini..trebuie sa fie si placuta munca aceasta.

Stima.

#5309
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Aici au fost câteva grade, în ultimele 2 zile chiar spre 10 asa... Soare aproape toată ziua... Vânt puțin sau deloc...
O primăvara de toata frumusețea ar fi dacă seara nu ar cădea frigul imediat ce soarele se duce si dsca nu ar fi atât de frig seara.


#5310
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am 4 grade in casa de la tara. Imi ia cam 2 zile sa incalzesc peretii sa pot dormi acolo. Iar naveta nu o fac.
Asa ca pana nu se incalzeste ca lumea, nici gand de taieri/stropiri.
Off topic.
As vrea si eu la ski, dar imi e o sila de Valea Prahovei... scump, prost, aglomerat. Cam ca peste tot in tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate