Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7105 replies to this topic

#5239
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 adip1962, on 19 noiembrie 2021 - 18:04, said:

Ei...
M-am luat si eu dupa tine. Aseara, de pe laptop, intru pe dedeman, caut magazinul din Ploiesti/Blejoi, gasesc sulfatul, raionul 265. Stoc arhisuficient, galetuse de 1 kg. Azi ca o floare, ma duc direct, ia-l de unde nu-i! Chem o tanti, unde e? Numai "on line"! Intreaba saraca daca e pe stoc, nu e. Intreaba la celalalt magazin din Ploiesti, nici acolo. Intru de pe tel. pe site... doar on line! Le-am umplut frigiderul...
Asa ca stropesc maine cu Champ. Vreau sa stropesc numai pomii altoiti si evident cei plantati acum o luna, restul pruni, ciresi, visini salbatici si peri de un soi necunoscut, sunt invatati sa traiasca fara... sa astepte primavara!
Cica weekend-ul viitor va fi si mai cald. Daca-i asa ma intorc sa dau si insecticidul.
Poate intre timp fierbe si boasca de prune... desi nu cred. Acum 2, 3 si 4 ani, la vremea asta eram cu prima fierbere facuta.
Tare ciudata toamna... cam prea racoroasa.
si eu tot din Ploiesti sunt, maine dau la tara cu funguran si sapt viitoare cum ai zis si tu cu insecticid ca e cald

#5240
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 adip1962, on 19 noiembrie 2021 - 18:04, said:

Ei...
M-am luat si eu dupa tine. Aseara, de pe laptop, intru pe dedeman, caut magazinul din Ploiesti/Blejoi, gasesc sulfatul, raionul 265. Stoc arhisuficient, galetuse de 1 kg. Azi ca o floare, ma duc direct, ia-l de unde nu-i! Chem o tanti, unde e? Numai "on line"! Intreaba saraca daca e pe stoc, nu e. Intreaba la celalalt magazin din Ploiesti, nici acolo. Intru de pe tel. pe site... doar on line! Le-am umplut frigiderul...
Asa ca stropesc maine cu Champ. Vreau sa stropesc numai pomii altoiti si evident cei plantati acum o luna, restul pruni, ciresi, visini salbatici si peri de un soi necunoscut, sunt invatati sa traiasca fara... sa astepte primavara!
Cica weekend-ul viitor va fi si mai cald. Daca-i asa ma intorc sa dau si insecticidul.
Poate intre timp fierbe si boasca de prune... desi nu cred. Acum 2, 3 si 4 ani, la vremea asta eram cu prima fierbere facuta.
Tare ciudata toamna... cam prea racoroasa.
PS: cat champ pui la 10 litri ?

#5241
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Inca nu-s sigur daca folosesc alcupral sau Champ. Le am pe amandoua. Oricum, voi merge pe 3%. Pomii mei sunt prea tineri, cred sanatosi, asa ca nu-i nevoie sa ma bag prea mult in seama.

#5242
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Tipu din filmuletul pe care l-am postat , nu zicea ca afidele nu pot intepa frunza. Zicea ca nu pot digera decat zaharuri simple. Daca frunza e sanatoasa are in compozitie zaharuri cu o structura mai complexa(structura moleculara mai lunga) care nu pot fi digerati de afide.
El imparte insectele in trei categorii: unele care pot digera doar zaharuri simple unele care au sistemu digestiv ceva mai evoluat si pot digera zaharuri cu complexitate medie iar unele gen greieri, lacuste care pot digera orice.

Asa explica el de ce pe vremuri principalii daunatori erau lacustele iar acum sunt afidele. Nu cred ca nu stie ce vorbeste, ei fac consultanta pentru fermieri care cultiva mii de hectare.

Eu am avut pomi care nu au fost invadati de afide anu asta. Am avut in livada un mar pitic si un par mare care nu au avut nimic. Langa ei am avut meri, pruni si peri plini. Au avut parte de aceiasi hrana toti deci explicatia e mai complexa.

#5243
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Afidele sug seva elaborata care are glucide din belsug nu au treaba cu frunza propriuzisa. Compozitia sevei elaborate depinde de specie, soi si faza fiziologica in care planta respectiva se afla. De asta afidele prefera anumite plante si anumite perioade cand ataca o planta si nu o ataca pe alta. Evident o planta este atacata si in functie de numarul de daunatori, concurenta la hranire are si ea un rol important

Edited by AlexD2, 22 November 2021 - 09:03.


#5244
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Continui, peste astea se suprapun diferentele de compozitie ale sevei elaborate ce exista intre frunzele aceleiasi plante in special varsta si abaterile de la functionarea normala cauzate de boli si alti daunatori

#5245
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 adip1962, on 19 noiembrie 2021 - 18:04, said:

Tare ciudata toamna... cam prea racoroasa.

...în schimb acum nu mai sunt frunze, pe când anul trecut și de crăciun tot mai erau frunze-n pomi...
io aș zice că toamna trecută fu ciudată!

 sorin_tps, on 22 noiembrie 2021 - 08:36, said:

Au avut parte de aceiasi hrana toti deci explicatia e mai complexa.

fii sigur!

io am pierdut un cais de 6 ani, halit de carii
caisul nu era izolat ci era-n rând cu alții (caiși și meri)

în condițiile îngrijirii identice, numai pe unul l-au halit...

deci!

#5246
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 gushpi, on 23 noiembrie 2021 - 19:55, said:

...în schimb acum nu mai sunt frunze, pe când anul trecut și de crăciun tot mai erau frunze-n pomi...
io aș zice că toamna trecută fu ciudată!



fii sigur!

io am pierdut un cais de 6 ani, halit de carii
caisul nu era izolat ci era-n rând cu alții (caiși și meri)

în condițiile îngrijirii identice, numai pe unul l-au halit...

deci!
Sunt animale care nu migreaza, adica nu trec de la un pom la altul, unele au si viata lunga si stau toata viata pe acelasi pom. Acolo s-o fi depus zburatoarea respectiva ouale si carii respectivi acolo au ramas si s-au hranit cu ce au gasit. Zburatoarele si ele nu toate circula in carduri, unele dupa imperechere traiesc izolate, se pun pe un pom si asta e.

Edited by AlexD2, 23 November 2021 - 20:09.


#5247
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
Salut, fiind incepator, am stropit cu ce se vede in poza, jumate de punga la 12 l de apa. Am citit pe ea piatra vanata. Pe urma am citit instructiunile ca nu trebuia singura ci in combinatie. Cat rau am facut sau vad la primavara?

Attached Files



#5248
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Acum merge si singura dar trebuia sa bagi toata punga, si ceva in plus ca sa ajungi spre un 3%

#5249
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005
adica tu zici ca am bagat prea putin si eu imi fac grija sa nu fi ars ceva...sau ai zis la misto

#5250
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 pahai, on 03 decembrie 2021 - 13:41, said:

adica tu zici ca am bagat prea putin si eu imi fac grija sa nu fi ars ceva...sau ai zis la misto
Acum e chiar mai bine sa stropesti cu sulfat de cupru singur (fara neutralizare cu var) iar concentratia buna e intradevar 3% asa ca nu-ti face griji

#5251
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Si eu eram tentat sa fac stropirea de iarna cu cuprice ! Chiar daca a fost mai frig am observat ''lucrari serioase'' ale paianjenilor , o gramada de viermi taratori asemanatori cu ramele si m-am hotarat sa dau cu insecticid .
Am folosit la stropirea de ieri Dithane , Nissorum si Midos Energy .
Mare mi-a fost mirarea cand de pe pomii si tufele cu cateva frunze ramase zburau ''norisori'' de ganganii zburatoare de mici dimensiuni care s-au vanzolit in aer pana seara tarziu .

#5252
Mary64

Mary64

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2021
Buna povestea cu roiul de gaze.

#5253
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 pahai, on 03 decembrie 2021 - 13:23, said:

Salut, fiind incepator, am stropit cu ce se vede in poza, jumate de punga la 12 l de apa. Am citit pe ea piatra vanata. Pe urma am citit instructiunile ca nu trebuia singura ci in combinatie. Cat rau am facut sau vad la primavara?

fii liniștit!

#5254
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
Vreau sa cumpar un "vermorel" electric si am gasit unele care au in specificatii 7,5 bari fata  de cele "clasice" de 4-5 bari

e o chestie de marketing sau merita diferenta de pret?

#5255
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 hamangia, on 26 decembrie 2021 - 17:56, said:

Vreau sa cumpar un "vermorel" electric si am gasit unele care au in specificatii 7,5 bari fata  de cele "clasice" de 4-5 bari

e o chestie de marketing sau merita diferenta de pret?
pai da-ne si noua sa vedem

#5256
nanpeter

nanpeter

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.11.2020
Poftiti,
https://www.emag.ro/...2026/pd/DT4BC3M

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate