Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7062 replies to this topic

#235
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Tu cu ce ai stropit intai? Cu ulei sau cu bordeleza?

#236
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdorel232004, on 22nd March 2010, 15:45, said:

Tu cu ce ai stropit intai? Cu ulei sau cu bordeleza?
Am dat in toamna o zeama dupa ce a cazut frunza si ar fi trebuit sa dau in uscat acum o zeama si dupa asta ulei, dar am inceput cu 2 randuri de ulei. Sper sa nu bubuie vremea sa apuc sa dau si zeama cel putin pe pruni.

#237
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdanutlupu, on 22nd March 2010, 19:22, said:

Am dat in toamna o zeama dupa ce a cazut frunza si ar fi trebuit sa dau in uscat acum o zeama si dupa asta ulei, dar am inceput cu 2 randuri de ulei. Sper sa nu bubuie vremea sa apuc sa dau si zeama cel putin pe pruni.
Danut, ce sa inteleg? Stiai ca trebuie sa dai zeama, dar ai dat ulei? Si de 2 ori? De ce ai facut pe dos?

#238
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdorel232004, on 22nd March 2010, 19:31, said:

Danut, ce sa inteleg? Stiai ca trebuie sa dai zeama, dar ai dat ulei? Si de 2 ori? De ce ai facut pe dos?
Aveam data deja o zeama in toamna si m-am grabit cu uleiul sa-l dau ca m-a disperat paduchele lanos anul trecut, dupa asta a venit iar valul de frig si a nins din nou. Cand am vrut sa dau bordeleza nu am gasit piatra vanata apoi nu gaseam var pasta s-o sting si sambata am zis musai sa dau inca un ulei sa fiu sigur ca e bine dat pt paduchele ala spurcat de San Jose. Daca sambata e OK si nu bubie mugurul inca nu e tarziu pt bordeleza si am s-o fac mai slaba de 1%, cu 4 pompe am rezolvat toti prunii.

#239
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdanutlupu, on 22nd March 2010, 20:12, said:

Aveam data deja o zeama in toamna si m-am grabit cu uleiul sa-l dau ca m-a disperat paduchele lanos anul trecut, dupa asta a venit iar valul de frig si a nins din nou. Cand am vrut sa dau bordeleza nu am gasit piatra vanata apoi nu gaseam var pasta s-o sting si sambata am zis musai sa dau inca un ulei sa fiu sigur ca e bine dat pt paduchele ala spurcat de San Jose. Daca sambata e OK si nu bubie mugurul inca nu e tarziu pt bordeleza si am s-o fac mai slaba de 1%, cu 4 pompe am rezolvat toti prunii.
Mersi! Acum am inteles! Dar paduchele ala, ce pagube face si care sunt simptomele?

#240
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Paduchele lanos acum arata ca un mucegai alb iar zramura are unflaturi  unde e lanosul localizat ( daca ramura e subtire, lanosul o unfla de vreo 2-3 ori pe portiune scurta) Vara se vede ca o lana alba in meri. San Jose-ul acum arata cam ca smirghelul mai fin si este ramura gri ( zici ca e depus ciment pe ramuri)si daca crestezi coaja, aceasta e rosie la interior (chiar si lemnul uneori).
  daca stropesi cu Reldan cand trebuie (sfarsitul lui iulie- inceputul lui august) scapi de ei

#241
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Multumesc lui D-zeu ca nu am asa ceva!


De boala asta a auzit cineva: Nectria Coryli? Asa mi-a zis cineva ca am! Eu am gasit o poza pe net, o atasez, dar sincer nu prea cred ca am asa ceva!

Attached Files


Edited by dorel232004, 22 March 2010 - 22:27.


#242
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008
27 03.2010 este tarziu de dat cu sulfat de cupru au cam inceput mugurasi.
un raspuns rapid va rog.

#243
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu cred ca este inca problema cu sulfatul de cu.

#244
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008

View PostDDuras, on 26th March 2010, 23:35, said:

nu cred ca este inca problema cu sulfatul de cu.
multumesc il dau

#245
danpetrut70

danpetrut70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2010
Am 35 de caisi ,anul acesta mi s-au uscat 4 in conditiile in care au fost stropiti corect si la timp.A mai patit cineva acest lucru?
Caisii au 5 ani.

#246
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
4 din 35, cam mare proportia... E de vazut cat de bine erau prinsi de portaltoi, ca mai apar probleme de incompatibilitate intarziata, pot fi si alte cauze... mie din 50 mi s-au uscat doar 2, la unul a fost clar rejectie de altoi anul trecut - era in anul 5, al doilea a decedat primavara asta, fara cauze aparente, probabil gerurile din iarna.

#247
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdanpetrut70, on 9th April 2010, 17:51, said:

Am 35 de caisi ,anul acesta mi s-au uscat 4 in conditiile in care au fost stropiti corect si la timp.A mai patit cineva acest lucru?
Caisii au 5 ani.
Eu am cam 15 caisi si vreo 5 piersici si in fiecare an mi se usuca 2-3, asa ca de vreo 10 ani plantez in continuu din speciilea astea. Sunt copaci care n tin mai mult de 5-7 ani, cam asta e durata lor de viata, in functie si de soi si de zona. Asaca ca 4 din 35 .......norocosule

#248
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdanutlupu, on 9th April 2010, 20:48, said:

Eu am cam 15 caisi si vreo 5 piersici si in fiecare an mi se usuca 2-3, asa ca de vreo 10 ani plantez in continuu din speciilea astea. Sunt copaci care n tin mai mult de 5-7 ani, cam asta e durata lor de viata, in functie si de soi si de zona. Asaca ca 4 din 35 .......norocosule
Ceva  nu e in regula daca ne laudam cu asa ceva! Ce naiba au? Nu ai putut sa gasesti boala? Sau tratamentul?

#249
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Am pruni in al 3 -lea an de viata , iar restul ( meri, peri, visini, cires, piersic, cais, nectarin) in primul sau in al doilea an de viata.

Am facut stropirile cu bordeleza si cu ulei horticol APLADUS SUPER.
Cand sa fac urmatoarea stropire importanta , dupa ce trec aproape toate florile?  Cu ce recomandati sa dau? Nu pot sa dau diferit pentru fiecare tip de pom pentru ca unii sunt intr-un exemplar si nu pot cumpara substanta doar pentru un pom.

Edited by MirelaLucia, 12 April 2010 - 10:44.


#250
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Din pacate nu prea ai de ales, in perioada infloritului va trebui sa pierzi solutii...
Piersicul trebuie stropit imediat ce se scutura florile cu ceva impotriva basicarii, (Bravo, Dithane, Folpan)+insecticid. Cu ce ramane, poti da si caisii. Problema e ca perioada coincide cu inceputul infloririi prunului, marului, parului asa ca nu le poti stropi si pe astea...
Prunul trebuie stropit la terminarea infloririi cu un insecticid (foarte important)+fungicid. Perioada nu corespunde cu ciresul, ca sa cuplezi tratamentele, asa ca iar pierzi solutia... Si tot asa! E aproape imposibil sa faci o schema pentru a impaca si capra si varza.
O varianta ar fi sa faci mai putina solutie de stropit, la substantele uscate e simplu sa le divizi in 2, 3, 4; la cele lichide (fiole) e aproape imposibil.

#251
liviu-iasi

liviu-iasi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2010
SALUT ! ! ! !  eu am o livada de aprx 120 de pomi (mar, par, prun ) are cam 6 ani, problema de care ma lovesc in fiecare primavara este GANDACUL PAROS al florilor de mar, aceasta ,,ciudatenie,, apare la inflorit si mananca floarea pomilor (indiferent mar, prun, par ).......am incercat cu tot felul de solutii (recomandate de vanzatorii din magazinele cu specifis) si.......nimic , se para ca acest gandac se descurca mai bine ca solutiile recomndate.........Intrebarea mea este ??????    imi poate recomanda cineva  cu ce sa stropesc sa scap de acesti ,,monstruleti,, care in cateva zile pot devora o livada intreaga ??????????

#252
blue66

blue66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2008

View Posteureur, on 12th April 2010, 10:46, said:

Din pacate nu prea ai de ales, in perioada infloritului va trebui sa pierzi solutii...
Piersicul trebuie stropit imediat ce se scutura florile cu ceva impotriva basicarii, (Bravo, Dithane, Folpan)+insecticid. Cu ce ramane, poti da si caisii. Problema e ca perioada coincide cu inceputul infloririi prunului, marului, parului asa ca nu le poti stropi si pe astea...
Prunul trebuie stropit la terminarea infloririi cu un insecticid (foarte important)+fungicid. Perioada nu corespunde cu ciresul, ca sa cuplezi tratamentele, asa ca iar pierzi solutia... Si tot asa! E aproape imposibil sa faci o schema pentru a impaca si capra si varza.
O varianta ar fi sa faci mai putina solutie de stropit, la substantele uscate e simplu sa le divizi in 2, 3, 4; la cele lichide (fiole) e aproape imposibil.


sa inteleg ca odata preparata solutia trebuie utilizata imediat
nu mai poate fi pastrata sa zicem 2-3 zile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate