Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Problema la creare Table<table> in html

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
Salut,

Ca sa se inteleaga mai bine despre ce este vorba am atasat si o imagine (un print screen)

m-am pus sa fac un footer care sa se potriveasca la orice rezolutie a unui monitor si am intampinat o problema.

aici este codul:

Quote

<br><br>

<table align="center"  border="0"  width="100%" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td style="background-image:url(/images/footer.jpg)" height="56">

<table  align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>

        <td>

<div align="center">
        
<span style=" color:#000000">. Best Solutions </span> &nbsp; Remember to visit our <a  class="bottom" href="forum/" title="Forum">forum</a>

       </div>

</td>

</tr>
</table>

</td>
</tr>
</table>

Problema este ca nu-mi afiseaza imaginea (footer.jpg) in browser, desi in dreamweaver mi-o afiseaza.

Tot ce afiseaza este textul.

Daca stii raspunsul la problema, te rog sa ma ajuti.

P.S am nevoie de ajutorul la problema urgent!
I'm desperate :death:


Salutari,
Claudiu

Attached Files


Edited by ClaudiuCC, 01 February 2008 - 11:51.


#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
de ce 2 tabele imbricate + 1 div in primul rand? ai nevoie doar de div-ul ala in care e textul. In al doilea rand: background:(/imagini/test.gif) este corect asa: background:url(imagini/test.gif).

codul tau de mai sus se reduce cam la asta:

<div style="text-align:center; background:url(images/footer.jpg); height:56px;"><span style=" color:#000000">. Best Solutions </span>   Remember to visit our <a class="bottom" href="forum/" title="Forum">forum</a></div>

div-ul are proprietatea de a se extinde default 100% din container. Asadar daca elementul parinte al div-ului are 100px, div-ul se va extinde la 100 px.

cel mai probabil nu vei mai avea probleme. Ca sa fie totul ok, poate ar fi bine sa adaugi pe div o clasa in care sa treci definitiile css pt div.

Edited by xnoise, 01 February 2008 - 14:16.


#3
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
am pus in code "tags" sa se poata copia cum trebuie textul

	<br><br>

<table align="center"  border="0"  width="100%" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td style="background-image:url(/images/footer.jpg)" height="56">

<table  align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
	<tr>		
		
		<td>
			
		<div align="center">
		
<span style=" color:#000000">. Best Solutions </span> &nbsp; Remember to visit our <a  class="bottom" href="forum/" title="Forum">forum</a>

	   </div>

		</td>
		
	</tr>
</table>

Edited by ClaudiuCC, 01 February 2008 - 14:28.


#4
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
Mersi xnoise pentru raspunsul eficient.  :cheers:

Sunt la inceput cu lucrurile astea si tot nu vad unde este greseala  :death:

#5
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
am gasit problema.

Tot ce trebuia schimbat in cod este o liniuta de la images care arata calea

codul original

<td style="background-image:url(/images/footer.jpg)" height="56">


codul bun (rezolvarea problemei)
<td style="background-image:url(images/footer.jpg)" height="56">


#6
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
exact ce am spus si eu in postul de raspuns.

Explicatia e urmatoarea: daca pui / in fata imaginii, o sa te intoarca in directorul root. care cel mai probabil nu are ca director subordonat imagini, ci altceva. In cazul asta imaginea nu mai este gasita unde se specifica si nu este afisata. Corect este (in cazul tau) imagini/test.gif . De obicei eu folosesc url-uri complete pt imagini (http://localhost/imagini/test.gif) tocmai pt a nu aparea probleme din astea (si din cauza catorva probleme legate de mod rewrite).

Acum cateva cuvinte despre HTML: un cod html bun nu este numai corect, ci si scurt. In general, pe langa corectitudinea codului, trebuie sa mai iei in considerare si corectitudinea din punct de vedere semantic a codului (de ex: sa folosesti table unde ai un tabel, div unde ai o diviziune logica - aka. un bloc anonim, fara proprietati si insemnatate speciala, strong cand vrei sa scoti in evidenta ceva, etc etc etc) dar si din punct de vedere al eficacitatii. Codul tau este incorect atat din punct de vedere al eficacitatii (ti-am dat o solutie mult mai simpla decat a ta si mult mai scurta) dar si din punct de vedere al semanticii (tu nu ai un tabel acolo, ai un bloc de text anonim, pe care il consideri footer). Deci prin urmare ai acolo un div cu ceva, nu conteaza ce, in el.

Edited by xnoise, 01 February 2008 - 16:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate