Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#433
alinasuciu

alinasuciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.06.2006
Salut,
Am vazut ca sunt acum pe Wizz oferte pt Timisoara Venetia foarte foarte ieftine. As dori sa dau o fuga intr-un weekend. Dar sa fie cat de ieftin (pt ca economisim bani pt marele concediu din septembrie  :P ). Puteti sa imi recomandati cazare ieftina in Venetia? Eu am gasit la 50 de euro pe noapte. Am sanse la mai ieftin de atata?
Multumesc
Alina

#434
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
eu zic ca-i un pret bun, mai ales daca e vorba de 50E/2pers/noapte si mai ales daca este in Venetia.

#435
doc_leone

doc_leone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.05.2008

View Postsimona69, on Oct 26 2008, 16:01, said:

Buna tuturor
Aseara m-am intors din Venetia.
Am stat in Mogliano Veneto-un mic orasel la 10km de Venetia, hotel super cu mic dejun bogat -bufet .
Venetia este superba, asa cum aflasem si de la noi.
Am vizitat si Verona.Foarte frumos si acolo.
Am fost si la Murano si Lido.
Cam atat am avut timp.
Va multumesc inca odata tuturor celor care mi-ati dat sfaturi.
Daca aveti vreo intrebare, daca stiu va raspund!..
:D
Buna Simona!
Plec in vara 2009 la Venetia si am cazare la Mogliano Veneto, La Meridiana.
Am vazut ca ai fost acolo. Da-mi si mie te rog informatii despre hotel, modalitatea de a ajunge la Venetia (tren, autobuz, costuri)

#436
phakiru

phakiru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2007
Am sa-ncerc sa construiesc articolul ca un mic ghid turisc, cu detalii ce pot ajuta pe cei ce-si doresc sa ajunga in orasele mentionate in titlul postului...Asta pentru ca si eu la randul meu am citit impresiile si sfaturile altora inainte de a ajunge acolo...
Ca sa-ncep cu inceputul trebuie sa spun ca am ajuns in Italia in perioada Pastelui (la noi)... Pastele catolic trecuse deja..

Ca sa ajungem sa vedem Venetia (asta ne propusesem) am ales sa ne cazam in Padova. Motive: preturi mai mici la cazare, distante usor de parcurs cu mijloacele de transport in comun precum si apropierea de alte orase interesante: Verona, Vicenta.
De la aeroportul Treviso se poate ajunge usor cu autobuzul in Padova (~1h) precum si-n celelalte orase apropiate...

Padova este un oras tineresc, studentesc, cu una dintre cele mai vechi si recunoscute universitati din Italia. Orasul este plin de tineri dar si de romani... Auzi romani la fiecare colt de strada, in tramvai, in tren..etc.
Pe langa Biserica San Antonio, Padova are un imens parc central, Prato della valle, Biserica San Giustina, la fel de impresionanta ca si San Antonio, o gradina botanica,...etc
Dintre toate n-am reusit sa vedem decat Biserica San Antonio, in care am intrat in ziua in care am ajuns. In rest n-am prea stat in Padova...
De cazat ne-am cazat la Hotel Casa del Pelegrino, situat exact langa Biserica San Antonio, de unde se putea ajunge cu tramvaiul la Gara in 10 min (5 statii de tramvai, 1Euro cursa, bilet luat de la automatul din statie, biletul se composteaza in tramvai), sau pe jos in 30-40min.
Hotelul arata foarte bine...

In a doua zi am ajuns in Verona. Cu Regionale (trenul lor personal) se ajunge in aproximativ 1h si costa in jur de 4.5 Euro (biletul se activeaza la automatele galbene din gara, inainte de urcarea in tren). Cursele sunt dese..nu trebuie sa asteptati prea mult, nici la dus nici la intors. De la Gara (Verona Porta Nuova) se ajunge imediat in centrul orasului...se traverseaza un raul..dupa care in 15min ajungi la Arena, centrul istoric al Veronei. Intrarea pe Arena costa 4-6 Euro (nu mai retin exact).

Alte obiective de cautat in Verona sunt: casa si mormantul Julietei. Am ajuns la amandoua. Pe prima ai ocazia s-o vizitezi..si sa ajungi si pe balconul arhicunoscut si fotografiat (6 Euro parca). Noi am preferat sa fotografiem balconul doar din exterior. Pana la balcon se trece printr-un culoar, pe peretii caruia tineri de toate varstele si nationalitatile isi scriau mesaje de dragoste...

Si la mormantul ei se ajunge relativ usor. Vizitarea costa 4.5 Euro (parca), cu tot cu Muzeul amenajat in aceeasi cladire.

(Casa Julietei, Verona)

Ne-am plimbat mult prin zona centrala a Veronei...din pacate ploua marunt in acea zi. Multe magazine, tarabe cu suveniruri..etc. Dupa mine, cei care lucreaza in marketing, comert ar trebui sa faca o vizita in Italia.

Voi reveni intr-un alt post cu amanunte despre Venetia si insulele Murano, Burano..etc

Dupa Padova si Verona a venit si vremea Venetiei. Cum este sa ajungi in Italia pentru a vedea Venetia si sa astepti doua zile pentru asta..;). Dar asa ne planificasem zilele din cauza faptului ca ne luasem de pe internet carduri valabile 72 de ore pentru transport si muzee (Museum Pass si Transport Card de pe Venice Connected). Cardurile se ridica cum ajungi la Santa Lucia (gara din Venetia).
Aceste bilete achizitionate cu cel putin 7 zile inainte de prima validare, ma refer la transport, isi fac toti banii. O plimbare cu vaporetto este 6.5 E, iar un abonament pentru 72 de ore redus este undeva la 22E. Si pentru cine vrea sa vada insulele..deja sunt cel putin 4 drumuri de facut cu vaporetto...

Venetia e incredibila de frumoasa. Nu miroase..asa cum citisem..poate doar un iz de aer sarat..dar deloc derajant..
Din Padova ne-am deplasat in fiecare zi dedicata Venetiei cu trenul, regionale (personal, 2.9 E de persoana), tren ce nu facea mai mult de 30min pana la Santa Lucia. De-acolo te poti descurca prin Venetia cum doresti: folosind Vaporetto, taxiuri (salupe), goldole..sau mers pe jos. Pana la San Marco faci 1-2 ore (sau 3-4 in prima zi..pentru ca vei casca ochii la toare frumusetile de pe-acolo...).
Gondola este destul de scumpa (75-80E), dar daca vrei totusi sa ai parte de experienta numita gondola se poate traversa Grand Canal in diverse puncte cu Traghetto (1min plimbare de pe o parte pe alta a canalului plincipal).

Cu Muzeum Pass (10E pe internet) ai acces la mai multe muzee, printre care Palatul Dogilor, Museul Correr (situat in Piata San Marco), Muzeul Arheologic, Ca' Rezzonico, Museul Mocenigo, Muzeele din insulele Murano, Burano, Casa Carlo Goldoni. In prima zi am intrat la Palatul Dogilor desi citisem pe internet ca luni muzeul este inchis. Atentie la acest aspect daca va planificati in amanunt zilele in Venetia. Unele muzee sunt inchise luni, altele marti, si casa lui Carlo Goldoni miercuri.
Interesante sunt si Galeriile Accademia sau Muzeul Ca’ D’Oro...dar acestea nu sunt prinse in Museum Pass. Intrarea la fiecare obiectiv este peste 5 E, asa ca acest card este foarte avantajos.

Palatul Dogilor este impresionant...de la salile consiliilor, puntea suspinelor, camerele puscariei..etc. In ultima zi am alergat dupa restul muzeelor.. ne-am si ratacit la un moment dat... Muzeul Correr este imens si vazut incet iti ia cateva ore...

Insulele Murano, Burano si Torcello iti cam iau o zi plina... Pe Murano esti invitat sa intri in fabricile de sticla si-n galerii (sunt mai multi vanzatori de sticla decat muncitori), Burano este frumoasa pentru culorile caselor (mult bun gust) si tesaturile specifice insulei, Torcello pentru biserica veche...
Biserica San Marco nu este gratuita deloc..asa cum apare pe internet. Ma rog..intrarea este gratuita dar pentru a vedea diversele obiective din interior sau daca doresti sa urci pe terasa superioara (plus muzeul bazilicii) platesti 4-5E pentru fiecare. Turnul din Piata este si el 8E parca...

Cu mancarea in Venetia si cu-n buget limitat este mai greu...
Pizza e incredibil de buna..sau poate eram noi obositi si infometati de fiecare data. Am dat peste o pizzerie exceptionala aproape de gara Santa Lucia (2E felia), unde am fost serviti de-o romanca..;)
In general preturile sunt destul de mari in Venetia (de ex. 2E o apa mineral la 0.5). Noi ne-am luat din Padova diverse (apa, sandwich-uri..etc, din gara din Padova de la un supermarket, in Murano gasesti un supermarket chiar langa Muzeul Sticlei, sau chiar in Venetia, unde in drum spre piata San Marco gasesti un supermarket Billa parca...).
La un moment dat am cedat si-am mancat si-o pizza la o terasa. Sa nu fiti surprinsi daca platiti 1.5 E pentru hartia (se numeste coperta) pusa sub farfurie..asa e la ei...sau daca bacsisul apare deja pe nota...

PS: Daca-mi mai vin idei o sa completez acest articol...

#437
Emcede

Emcede

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.04.2009
Daca vreti sa vizitati Venetia, va recomand cazarea in Abano Terme (un orasel micut, un fel de statiune) la 19 km de Ventia, 9 de Padova. Aproape de autostrada, linistit.

#438
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
eu va recomand sa stati in venetia, sa inchiriati un apartament/garsoniera... economisiti timp, iar ca bani tot acolo iesiti dupa ce se trage linia... dar, salvati mult timp pretios.

#439
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postphakiru, on May 12 2009, 11:36, said:

La un moment dat am cedat si-am mancat si-o pizza la o terasa. Sa nu fiti surprinsi daca platiti 1.5 E pentru hartia (se numeste coperta) pusa sub farfurie..asa e la ei...sau daca bacsisul apare deja pe nota...
m-ai amuzat cu aceasta explicatie..... sa stii ca sunt si restaurante unde nu ti se pune hartie sub farfurie dar tot platesti coperto 1,5-2 euro.
asta pentru faptul ca "coperto" nu reprezinta acea hartie care ti-o pune sub farfurie... ci reprezinta costul "serviciului". in mod normal la resturantele care au "coperto".... nu mai lasi bacsis.

#440
phakiru

phakiru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2007

View Postbubalus, on May 12 2009, 15:08, said:

m-ai amuzat cu aceasta explicatie..... sa stii ca sunt si restaurante unde nu ti se pune hartie sub farfurie dar tot platesti coperto 1,5-2 euro.
asta pentru faptul ca "coperto" nu reprezinta acea hartie care ti-o pune sub farfurie... ci reprezinta costul "serviciului". in mod normal la resturantele care au "coperto".... nu mai lasi bacsis.

Multumesc pentru explicatie. Chiar n-am stiut pentru ce-am lasat 5E...
Am postat pentru cei care nu merg cu 10.000 de euro la ei..si pentru care orice 5/10E conteaza...

Edited by phakiru, 12 May 2009 - 14:45.


#441
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postphakiru, on May 12 2009, 14:38, said:

Multumesc pentru explicatie. Chiar n-am stiut pentru ce-am lasat 5E...
Am postat pentru cei care nu merg cu 10.000 de euro la ei..si pentru care orice 5/10E conteaza...
e o chestie uzuala...pentru italia si nu numai.
se mai practica si in alte tari europene

#442
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Postbubalus, on May 12 2009, 16:32, said:

e o chestie uzuala...pentru italia si nu numai.
se mai practica si in alte tari europene

Si noi am trait experienta cu coperto si am cam inteles-o dar situatia funny a fost dupa ce ne-am asezat la masa si ne-a adus meniurile  ne intreaba italianul daca nu vrem niste apa inainte de masa ca poate ne este sete. Bineantelec ca ne doream ca doar ne plimbasem multe ore si era vara/cald. La sfarsit pe langa coperto am mai platit si sticla de apa vreo 5-6 euro (nu mai stiu exact). Oricum a fost cel mai scump pranz de pana acum vreo 70 euro :)

#443
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View Postdoc_leone, on May 7 2009, 20:56, said:

Buna Simona!
Plec in vara 2009 la Venetia si am cazare la Mogliano Veneto, La Meridiana.
Am vazut ca ai fost acolo. Da-mi si mie te rog informatii despre hotel, modalitatea de a ajunge la Venetia (tren, autobuz, costuri)

Si noi avem rezervare la La Meridiana! Asteptam impresii, Simona... A, si o intrebare... E ceva tren spre Venetia de acolo? Mergem cu masina, dar in plin sezon s-ar putea sa fie mai avantajos trenul, din cate am aflat.

Edited by biancamch, 12 May 2009 - 21:37.


#444
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 29.07.2008

View Postbiancamch, on May 12 2009, 21:36, said:

Si noi avem rezervare la La Meridiana! Asteptam impresii, Simona... A, si o intrebare... E ceva tren spre Venetia de acolo? Mergem cu masina, dar in plin sezon s-ar putea sa fie mai avantajos trenul, din cate am aflat.

La Venetia trebuie sa uiti de masina!In sezon sau extra sezon poti ajunge cu masina doar pana la Piazzale Roma, unde nu exista parcare free.Doar niste buncare pentru masini unde ,daca gasesti loc , costa cam 24 euro/zi.
Daca neaparat vrei sa faci o plimbare cu masina prin Venetia (prin fata palatului Ducal) poti lua ferryboatul pentru Lido.Lido si Pelestrina sunt singurele insule din laguna veneta unde se poate circula si cu masina.In restul insulelor Venetiei lagunare se poate circula doar pe jos sau cu barca, vaporetto, gondola, etc.

#445
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View Postadb9000, on May 13 2009, 19:00, said:

La Venetia trebuie sa uiti de masina!In sezon sau extra sezon poti ajunge cu masina doar pana la Piazzale Roma, unde nu exista parcare free.Doar niste buncare pentru masini unde ,daca gasesti loc , costa cam 24 euro/zi.
Daca neaparat vrei sa faci o plimbare cu masina prin Venetia (prin fata palatului Ducal) poti lua ferryboatul pentru Lido.Lido si Pelestrina sunt singurele insule din laguna veneta unde se poate circula si cu masina.In restul insulelor Venetiei lagunare se poate circula doar pe jos sau cu barca, vaporetto, gondola, etc.

Iti dai seama ca nu-mi imaginam ca ma plimb cu masina prin Venetia! Doar nu e barca! Dar locul de cazare e intr-un sat-orasel la 14 km de Venetia si de acolo pana la Venetia se pune problema transportului. Mi s-a spus ca e problema cu parcarea, ca e scump, ca e aglomerat etc si ca iti faci batai de cap inutile cu masina pe-acolo, la asta ma refeream.

#446
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbiancamch, on May 14 2009, 14:12, said:

Iti dai seama ca nu-mi imaginam ca ma plimb cu masina prin Venetia! Doar nu e barca! Dar locul de cazare e intr-un sat-orasel la 14 km de Venetia si de acolo pana la Venetia se pune problema transportului. Mi s-a spus ca e problema cu parcarea, ca e scump, ca e aglomerat etc si ca iti faci batai de cap inutile cu masina pe-acolo, la asta ma refeream.
Nu e nici o filozofie majora cu parcarea... Exista o singura parcare in Venezia, cea din Piazzale Roma - scumpa si aglomerata. Ti-as sugera sa parchezi in Mestre pe langa gara si sa mergi cu trenul in Venezia.

#447
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View PostImperator, on May 15 2009, 17:46, said:

Nu e nici o filozofie majora cu parcarea... Exista o singura parcare in Venezia, cea din Piazzale Roma - scumpa si aglomerata. Ti-as sugera sa parchezi in Mestre pe langa gara si sa mergi cu trenul in Venezia.

Deci din Mestre... OK, mersi!

#448
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 31.08.2008
eu am cazare la hotel delfino.. ati stat pe acolo? ceva informatii?

#449
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
O sa-ti placa hotelul, este recent renovat, papa bun dimineata, iar autobus-ul care merge spre Venetia se ia / te lasa chiar in fata hotelului, pluc ca ai un PAM chiar langa hotel cu papa bun si ieftin, cum iesi din hotel, in dreapta. Unde mai pui ca este si ieftin pentru ce ofera.

#450
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

View Postdoc_leone, on May 7 2009, 18:56, said:

Buna Simona!
Plec in vara 2009 la Venetia si am cazare la Mogliano Veneto, La Meridiana.
Am vazut ca ai fost acolo. Da-mi si mie te rog informatii despre hotel, modalitatea de a ajunge la Venetia (tren, autobuz, costuri)

Hotelul e frumos , la 5-10 minute departare de gara ( mers la pas domol).
In Venetia ajungeti foarte usor cu trenul, sunt trenuri foarte dese la 15 minute .Trenul este direct .
Am vazut si autobuze dar nu as putea sa ma pronunt -noi am mers cu trenul.
Micul dejun este foarte bun si destul de diversificat, camerele hotelului sunt mari( noi am avut o camera tripla).Curatenie se facea zilnic).
Eu cred ca este o investitie buna. In 5 zile nu am dat mai mult de 10 euro de persoana pe transport(dus-intors la venetia din hotel).
In Mogliano ,langa hotel aveti un supermarket cu produse eco -foarte bun.Hotelul are parcare , nu cred ca trebuie sa mergeti in Venetia cu masina-este mult mai comod cu trenul.
:D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate