Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#2323
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Mersi mult. Ref la rezervare am citit ca la cele regionale nu tebuie.

thx all,

#2324
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
La cele de mare viteza e bine sa cumperi din timp, pretul creste. La cele regionale pretul e fix. Daca cumperi online, trebuie musai sa mergi cu acel tren (eu asa stiu, e de verificat!). Cand cumperi bilet, el e valabil mai mult timp (30 zile? scrie pe el) si o anumita perioada din momentul validarii, in functie de distanta pana la destinatie (adica se poate face si o “vizita” daca e posibil. Trebuie validat inaintea urcarii. Daca cumva nu e posibil (urci in ultima clipa) , scrii cu pixul data si ora,  pt a fi validat. Am procedat asa in decembrie intr-un autobuz in Roma, unde nu functiona validatorul.

#2325
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 13.09.2022
Salutare, cum e cu mirosurile in Venetia? Multi se plang de acest aspect. E vorba de inceputul lui iunie. Ce alte surprize mai pot aparea pe acolo?

#2326
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e o problema mirosul. Poate pe la câte un colt și dacă ești tu prea sensibil.
Singura problema poate fi aglomerația sau dacă ești fraier și nu te duci cu bagaje cât mai light. Aglomerația se poate evita, turiștii au 2-3 trasee unde se bulucesc.

#2327
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 13.09.2022
E vorba de mirosul lagunei/canalelor, de apa "imputita" Posted Image Este sau nu este?

Edited by danigoleman, 26 April 2023 - 19:02.


#2328
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 danigoleman, on 26 aprilie 2023 - 19:02, said:

E vorba de mirosul lagunei/canalelor, de apa "imputita" Posted Image Este sau nu este?
Face parte din farmecul orasului. Cui nu-i place, nu merge acolo. Si, din ce-mi aduc aminte, nu e foarte pregnant.

 slai, on 26 aprilie 2023 - 18:49, said:

Poate pe la câte un colt și dacă ești tu prea sensibil.
Cred ca vorbiti despre arome diferite...Posted Image

Edited by zuv, 26 April 2023 - 19:09.


#2329
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Confirm ce spune @dariuscha si similar e sistemul si in Franta. Noi luam bilete de cu seara de la automat si pentru dus si pentru intors si a doua zi incercam sa prindem cel mai devreme tren pe care reuseam, fara sa mai pierdem timp cu biletele. La intors aveam mai multe variante si alegeam in functie de cheful de a o lungi sau nu la destinatie. Doar ca trebuie sa fii atent sa nu te urci intr-un intercity (unde biletele astea de tren regional nu sunt valabile).

La Venezia important e sa nu tragi trollere uriase dupa tine pe poduri care mai toate au trepte, cum am vazut unii turisti, cred ca in special americani. Ori te cazezi in Venezia cu bagaj usor/rucsac, ori te cazezi in Mestre si vii in Venezia zilnic doar cu un bagaj “de zi”/ghiozdan pentru una-alta.

Edited by mdt, 26 April 2023 - 19:52.


#2330
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 danigoleman, on 26 aprilie 2023 - 18:42, said:

Salutare, cum e cu mirosurile in Venetia? Multi se plang de acest aspect. E vorba de inceputul lui iunie. Ce alte surprize mai pot aparea pe acolo?


Mirosul din Venezia e ca gunoiul din Napoli sau luptele de strada din Paris, adica povesti inventate de persoane prea sensibile sau obisnuite sa critice orice sau pe oricine pe unde trec.
Daca mergi in Venezia sa cauti miros, il vei gasim dar e pacat sa iti pierzi timpul si sa-ti strici starea de spirit cu niste chestii de genul asta.

 mdt, on 26 aprilie 2023 - 19:48, said:

Confirm ce spune @dariuscha si similar e sistemul si in Franta. Noi luam bilete de cu seara de la automat si pentru dus si pentru intors si a doua zi incercam sa prindem cel mai devreme tren pe care reuseam, fara sa mai pierdem timp cu biletele. La intors aveam mai multe variante si alegeam in functie de cheful de a o lungi sau nu la destinatie. Doar ca trebuie sa fii atent sa nu te urci intr-un intercity (unde biletele astea de tren regional nu sunt valabile).

Adica cumperi bilet pt Regio, pe el scrie ca e pentru trenul de ora 10, de exemplu, asta insemnand ca e validat pt trenul ala, si nu mai trebuie sa il validezi pe peron.
Dar poti sa mergi cu trenul de ora 9 daca il validezi pe peron inainte de a urca in trenul respectiv, el devenind astfel valid pentru acel tren si nu pt cel de ora 10 notat pe bilet.

Am inteles bine?  Nu stiam asta, dar nici n-am citit vreodata conditiile de calatorie :)

#2331
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Daca iei bilete fizice, asa sunt, de-asta trebuie validate. Nici nu stiu daca apare vreo ora pe ele (exceptand validarea). Tocmai am fost in Italia si am circulat cu trenul dar uite ca nu m-am uitat prea atent ce scria pe bilete.

Daca le iei online nu stiu cum e pt ca nu am luat decal la Freccia Rossa la care clar sunt cu tren fix si cu loc. (Si pretul creste in timp).

Edited by mdt, 27 April 2023 - 12:58.


#2332
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Daca il cumperi fizic (nu online!) pe el scrie ruta, nu e pt o ora anume. Se activeaza in momentul validarii pe peron. De la cumparare biletul e valabil o perioada mare de timp (nu mai retin exact cate zile), il poti valida oricand in acea perioada, evident pt ruta respectiva.

#2333
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
De mentionat ca validarea inseamna ca se imprima data si ora calatoriei pe bilet. (Poate e cineva care nu stie)

#2334
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Pt online la regional stiam ca sunt pt trenul respectiv. S-ar putea sa existe insa o toleranta, ele fiind valabile 4 ore. Vorbim de distante relativ scurte. Valabilitatea lor creste in functie de distanta.

#2335
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 dariuscha, on 27 aprilie 2023 - 13:01, said:

Pt online la regional stiam ca sunt pt trenul respectiv.
Tot 4 ore sunt valabile.

#2336
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Salutare.
De la aeroportul din Treviso ce mijloace de transport ieftine se pot gasi pana in Venetia ?
Nu ma intereseaza taxi pt ca e scump. E vorba de 2 familii de cate 4 pers si nu e convenabil deloc.
As prefera shuttle bus, tren sau autobuz / autocar si sa fie cat mai direct, fara coborari undeva si urcat in alt mijloc de transport in alta parte. Se poate sau am pretentii absurde ?
Sosirea si plecarea vor fi in timpul zilei, deci nu vor fi ore din alea turbate din mijlocul noptii cand nu gasesti nimic pt transport.
Daca mai aveti si alte ponturi despre orice, sunt binevenite.
Multumesc.

#2337
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
Exista autocare direct.
Cel mai ieftin e insa cu bus local pana la gara Treviso si apoi tren.

https://www.atvo.it/...23_11.06.23.pdf
https://www.atvo.it/...1.06.231051.pdf

#2338
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Ceva preturi sau costuri de persoana ?
Un link sau un site de unde pot afla mai multe detalii, se poate, te rog ?

#2339
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Am editat mesajul anterior.Gara nu e la 100m, am confundat cu alt aeroport.
Busul pentru doua persoane costa  24 Euro pana la Mestre-eu am acolo am fost cazat.
Trenul e  3,7 euro de persoana daca cumperi acum.Pana  la Venetia.

https://www.thetrain...wE&gclsrc=aw.ds

Edited by rinaldoparaipan, 22 May 2023 - 17:22.


#2340
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Multumesc @rinaldoparaipan. Eu trebuie sa ajung de la aeroport fix in Venetia insulara, de aceea am intrebat de ceva direct.
Am gasit ceva la Terravision, ar fi 10 eur de pers, deci 40 eur pt 4 persoane, de la aeroport pana in Venetia. O fi reala si valabila informatia ?
Alte variante mai ieftine ar fi ? Dar fara sa ma plimb prin 2-3 orase. Ma intereseaza ceva cat mai direct, cum am zis. Hai sa zic ca pot incerca sa schimb inca un mijloc de transport, daca asa ies mai ieftin. Ceva precum un autobuz pana la nu stiu ce zona de unde sa pot lua tren sau alt autobuz direct. Si asta sa fie simtitor mai putin de 40 de eur pt 4 persoane,ca altfel nu merita.

https://www.terravis...ce-city-center/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate