Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#2125
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
vorbind despre pretul cazarilor in venetia, ideea e ca cele bune sunt scumpe, iar cele ieftine (pe care mi le permit) sunt proaste. si cand, la o statie de tren (sau cateva de autobuz) ai la aceeasi bani conditii muuult mai bune, alegi varianta asta. insa, vorba lui nniki, va veni cu siguranta si momentul.... .iar pretul cazarii nu-i o pb doar aici, sunt destule destinatii in care te lovesti de ea, iar tendinta e in crestere.
nniki, noi nu mancam dimineata (cel putin nu la prima ora) , asa ca micul dejun italian ni se potriveste, daca ne-ar da si macar cate 2 cafele, am fi si mai fericiti. Posted Image  masa de prinz (in orice forma ar fi ea) eu zic ca e un bun motiv de odihna si de a savura mai pe-ndelete din atmosfera locului. noi am inceput sa incetinim ritmul, sa ne bucuram si de cate o scurta leneveala.  seara da, desfat deplin!
ovidiu, intelesesem ideea de a nu plati inca o noapte de cazare. ideea e ca sunt f putine destinatii catre care ai mai multe curse/zi si poti jongla asa incat sa te avantajeze. oricum, din  pct meu de vedere, sunt de preferat cursele de seara celor de dimineata. in prima zi te trezesti odihnit pt vizita, iar pe ultima o ai aproape intreaga.

#2126
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postcatalin11catalin, on 14 ianuarie 2018 - 12:40, said:

Ovidiu, aterizez vineri la 21 si plec luni la 21.

La mine e greu cu luatul de zile libere ca altfel as fi stat mai mult...
Scuze, am scris prostii.
As ateriza sambata la 21 si as pleca luni la 21.
As avea duminica toata ziua plus luni jumatate de zi.

E prea putin?

#2127
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Tu decizi dacã e sau nu puțin. Personal consider puțin timp pentru un city break standalone bazat doar pe destinația asta. Un city break înseamnã ( cel puțin pentru mine) cel puțin 2 zile full. Tu ai 2 nopți dar e aiurea cu aterizarea pe seara, ajungi la 20:30 la hotel sa zice deci te culci direct teoretic.
Dacã pentru tine costurile totale renteazã pentru timpul pe care îl ai la dispoziție go for it. Eu am fost in Venetia in toamna într-una din zilele in care nu aveam plãnuit ceva când am fost in Bologna. Am plecat de dimineața și M am întors seara. Au fost câteva ore dar am vãzut ce înseamnã Venetia și momentan nu pot spune ca mai simt nevoia sa revin, momentan zic.
Adevarul e ca am și doar 26 de ani și nu pot zice ca ma omor dupã interioare și muzee, poate mai târziu, momentan vizitez ce e mai “important” și in rest ma pierd pe strãduțe.

#2128
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnniki, on 15 ianuarie 2018 - 00:29, said:

Off topic: bag seama ca ne asemanam
Mai adaugati unul...

View Postnniki, on 15 ianuarie 2018 - 00:29, said:

Totdeauna fara miros de canal.
Eu am fost la sfarsit de iunie/inceput de iulie.Nu m-a deranjat absolut deloc vreun miros.Insa,e clar,e chestie de gusturi.Cum spunea si OvidiuNS,imi place mirosul de baltă/lac/pește.

View Postcatalin11catalin, on 12 ianuarie 2018 - 07:26, said:

2 zile intregi sunt suficiente pentru vizitat venetia?
Dupa mine,nu.Desi,dintr-un post ulterior al tau,vad ca,de fapt,sunt doua zile jumatate.Tot n-ar fi de ajuns,insa e mai OK.Si,cum au mai spus si altii,depinde si ce-ti propui sa faci/vizitezi.

#2129
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postzuv, on 15 ianuarie 2018 - 14:15, said:

Dupa mine,nu.Desi,dintr-un post ulterior al tau,vad ca,de fapt,sunt doua zile jumatate.Tot n-ar fi de ajuns,insa e mai OK.Si,cum au mai spus si altii,depinde si ce-ti propui sa faci/vizitezi.
Are 1 zi jumate defapt, aterizeaza sambata la 21 si decoleaza luni la 21.

#2130
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostTz3posu, on 15 ianuarie 2018 - 14:40, said:

Are 1 zi jumate defapt, aterizeaza sambata la 21 si decoleaza luni la 21.
Aa,corect,acum am vazut si eu.Cam (prea) putin timp...

#2131
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postzuv, on 15 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Aa,corect,acum am vazut si eu.Cam (prea) putin timp...

View Postcatalin11catalin, on 14 ianuarie 2018 - 12:40, said:

Ovidiu, aterizez vineri la 21 si plec luni la 21.
La mine e greu cu luatul de zile libere ca altfel as fi stat mai mult...

Vineri, nu sambata!

#2132
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postgiuliani, on 15 ianuarie 2018 - 15:35, said:

Vineri, nu sambata!
Intre timp,s-a schimbat modificarea... :)
Vezi postul #2126!

#2133
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postzuv, on 15 ianuarie 2018 - 16:09, said:

Intre timp,s-a schimbat modificarea... Posted Image
Vezi postul #2126!


mda Posted Image) am uitat ca aici nu exista posibilitatea de a edita un post Posted Image la un interval mai mare de timp de postarea initiala

Edited by giuliani, 15 January 2018 - 16:29.


#2134
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View PostOvidiuNS, on 13 ianuarie 2018 - 20:54, said:


Daniel, mergi cu maşina, nu ? Bănuiesc că d-aia ai luat cazare ĂŽn Mestre, ca să ai parcare la hotel.


Sănătate şi toate cele bune !

nop cu wizz, dar sincer mi-as fi dorit sa fac un drum cu masina pana acolo :) ,  iar cazarea am aleso acolo ptr pret si amplasare, tinand cont ca ne vom deplasa si o zi la Verona,.

  :

#2135
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Un pic off-topic dar.....
Am citit pe un forum ca sunt locuri unde este nevoie de adaptor pentru priza in Italia.
Am fost la Milano, Roma si nu am avut nevoie de asa ceva (nici macar nu aveam la mine adaptor).
Am vazut ca are 3 pini in line.
V-ati lovit de asa ceva pana acum ??

Multzam

#2136
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
O singura data, cred ca in Bologna, dar nu sunt sigur, nu mi-a intrat adaptorul de priza romaneasca / priza uk(incarcatorul telefonului era din UK). Dar cred ca era vina acelui adaptor ca avea pinii mai grosi, toate celelalte incarcatoare folosite au intrat fara probleme. Cu toate astea am gasit in camera o priza in care a incaput.

#2137
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postjudas, on 05 februarie 2018 - 11:01, said:

... Am citit pe un forum ca sunt locuri unde este nevoie de adaptor pentru priza in Italia.
Am fost la Milano, Roma si nu am avut nevoie de asa ceva (nici macar nu aveam la mine adaptor).
Am vazut ca are 3 pini in line ...

Pentru ştecherele româneşti nu e nicio problemă, nici măcar pentru cele "şuco". Alea ar avea pinii mai groşi, şi avem la fierul de călcat, dar nu ţin minte să fi avut vreodată vreo problemă. Iar asta pentru că la noi sunt numai 2 pini la ştechere. Numai în SUA am folosit adaptor, unde cei doi pini nu sunt rotunzi.
În Veneţia nu am stat, ci numai în Mestre, la hotel Trieste, dar sunt absolut convins că nici în Venezia nu-s probleme de genul ăsta, cum nu au fost nicăieri în alte sejururi în Italia.

Evident că există şi alte standarde la prize pe lumea asta, dar cei ce întâmpină probleme cu ştecherele nu sunt din România, stai liniştit.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 06 February 2018 - 19:36.


#2138
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 06 februarie 2018 - 19:33, said:

Numai în SUA am folosit adaptor, unde cei doi pini nu sunt rotunzi.
În Veneţia nu am stat, ci numai în Mestre, la hotel Trieste, dar sunt absolut convins că nici în Venezia nu-s probleme de genul ăsta, cum nu au fost nicăieri în alte sejururi în Italia.
In Europa,in UK si Malta am intalnit prize ce necesita adaptor.In Italia nu,nicaieri.

#2139
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Si cu toate astea sunt de fapt diferite: https://en.wikipedia...s#Italy_(Type_L)

Mie mi s-a intamplat ca intr-o camera de hotel sa nu pot sa folosesc toate prizele, a trebuit sa scot lampi din priza pana am gasit una care sa functioneze cat de cat. Plus ca ai mai mare sansa cu chestii din astea de incarcat (fara impamantare) decat chestii gen un mic aparat electric de voiaj cu impamantare.

#2140
ralukutzzzaaa

ralukutzzzaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2009
Buna seara tuturor! Tocmai am revenit dintr-un scurt sejur in Venetia, care intr-adevar este incantatoare, chiar si in aceasta perioada. Dupa atatea sfaturi utile preluate an de an de pe forum, am hotarat sa contribui si eu cu cateva mentiuni.

In primul rand, desi in perioada 3-6 februarie cat am fost noi acolo era destul de frig, iar cand am ajuns chiar ploua destul de tare, cu o haina mai groasa, caciula, fular, manusi si umbrela (pe care noi le-am folosit doar o zi), nu veti avea nicio problema, iar experienta Carnavalului merita din plin. mai mult, desi prognoza era inspaimantatoare chiar si cu o zi inainte de plecare, incepand cu dupa amiaza primei zile a fost foarte placut, soare, si ne-am putut plimba in voie oriunde am dorit.

Cu privire la transport, acesta a reprezentat cea mai mare cheltuiala - 40 de euro bilet bus atvo dus/intors de la aeroport treviso pana in venetia statia Piazalle roma pt 2 pers + 56 de euro rolling venice + card venetia unica tot pt 2 persoane, dar care ne a oferit transport timp de 72 de ore pe orice mijloc de transport pe insula si cateva reduceri la obiective, cu o reducere semnificativa de costuri per total, din punctul meu de vedere.

cazare am avut la hotel rigel in lido di venezia, rezervare prin booking pt 3 nopti aprox 230 de euro/camera dubla cu mic dejun. Noua ne/a placut tare mult, atat interiorul, cat si amplasarea. am observat ca pe forum se recomanda cazarea in mestre, insa mi se pare mult mai placuta o sedere in lido di venezia, statiunea e foarte pitoreasca, iar cu vaporetto distanta e de aprox 15 min pana in san marco, chiar e nesimnificativa distanta, iar preturile sunt mult mai mici fata de venetia.

pt masa intr/adevar pastele recomandate aici pe forum au fost cele mai bune pe care le-am mancat. cu precizarea ca acum se numesc dal moro's fresh pasta to go, au firma luminoasa la intrare si apar si la cautarile pe google maps. Alfredo insusi ne/a servit si ne aratat ca atunci cand scoate bonul apare scris alfredo dal moro's, insa ne a spus ca nu mai doreste sa isi foloeseasca numele pt promovare, nu am inteles exact de ce. exact cum era scris si pe forum, chiar daca nu pare decat o bodeguta, merita din plin, iar preturile sunt foarte mici, 5-7 euro/portie.

suvenirurile sunt intr-adevar considerabil mai ieftine in canneregio.

in legatura cu programul, cum nu suntem cei mai mari pasionati de pictura/sculptura, 4 zile au fost suficiente, iar daca as fi stiut tot ce stiu acum, as fi facut si excursia pana in verona, din cate am vazut eu de la venetia santa lucia cu trenul ar fi cam 1 ora si jumatate de parcurs, cu bilet de tren de 18 euro/pers/dus-intors.
sunt si eu de parere cum au spus mai multi pe forum ca frumusetea Venetiei este in special pe strazile ei, in plimbari lungi printre canale si poduri, motiv pentru care asta a fost activitatea noastra principala. am vizitat in prima zi palatul dogilor, biserica san marco, campanille si opera fenice si in principal partea de centru, in a doua zi insulele murano, burano si torcello, in a 3a zi partea de nord cu canneregio in special, cu plimbare pe grand canale cu vaporetto 1, care ofera o priveliste minunata, iar in a 4a zi muzeul de istorie naturala, care nu m-a impresionat prin exponate (Antipa mi se pare mult mai complex). cum spuneam, daca as fi stiut ca distantele se parcurg atat de usor la pas, as fi mutat plimbarile din ziua a 3a in cea dea 4a, iar in ziua 3 as fi introdus verona.

ie destul de greu sa descriu atmosfera si starea de bine pe care ti-o ofera excursia in Venetia, dar pt noi ramane unul dintre cele mai frumoase city break uri pe care le/am facut pana acum.

#2141
ralukutzzzaaa

ralukutzzzaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2009
scuze pt greseli...am scris in mare graba..."cea de-a 4a"..."e destul greu"...

Edited by ralukutzzzaaa, 10 February 2018 - 22:13.


#2142
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Postralukutzzzaaa, on 10 februarie 2018 - 21:01, said:

in a doua zi insulele murano, burano si torcello,
Ai luat o excursie pentru insule sau ai fost pe cont propriu ??
Multzam

Edited by judas, 12 February 2018 - 07:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate