Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2390 replies to this topic

#2053
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postzuv, on 12 iunie 2017 - 13:29, said:

Care-i aia?
Aia care?

#2054
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostHamdoulillah, on 12 iunie 2017 - 13:24, said:

Venice Marco Polo Airport - Mestre railway station (Fly Bus - express service)
Daca ai citi mai atent,ai vedea ca omul a intrebat de aeroportul din Treviso.

View PostHamdoulillah, on 12 iunie 2017 - 13:30, said:

Aia care?
Ailalta...

#2055
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Da, este vorba despre transfer Aeroport Treviso - Mestre (unde am cazarea).Pot lua orice bus catre Venetia (toate opresc si in Mestre)? Sau care ar fi cea mai utila optiune?

#2056
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostHamdoulillah, on 12 iunie 2017 - 13:24, said:

Piazzale Roma e "in laguna, langa venetia", daca nu stii bine unde vrei sa ajungi trebuie sa iei altceva (tren / tramvai) c-a s-ajungi in cealalta parte.
Piazzale Roma e la fel de  "langa" Venezia cum e si Palatul Dogilor...

#2057
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Da sigur :) ma refeream la diferenta intre Mestre si Piazzale Roma. Altfel intre cele 2 puncte (Piazzale Roma si respectiv Palatul Dogilor) sunt 2 km sau o juma de ora de mers pe jos. Sigur dac-ai si valize iti va lua nitel mai mult.

#2058
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostTheGrudge, on 12 iunie 2017 - 13:50, said:

Da, este vorba despre transfer Aeroport Treviso - Mestre (unde am cazarea).Pot lua orice bus catre Venetia (toate opresc si in Mestre)? Sau care ar fi cea mai utila optiune?
"Orice" cred ca e mult spus...in afara de optiunea ATVO(cand am fost eu,unica,de altfel) se pare ca mai doar una,Barzi.
Alte optiuni.

Edited by zuv, 12 June 2017 - 14:02.


#2059
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

View PostTheGrudge, on 12 iunie 2017 - 13:07, said:

Care este metoda cea mai utila/ieftina de transfer de la aeroport Treviso in Mestre (gara/statie autobuz Mestre)?

Din ce am studiat eu:

Varianta comodă este bus-ul ATVO. Pleacă de la aeroport și merge direct la Mestre. Costă 12€ și face 45 de minute

Varianta ieftină este bus nr. 6 din aeroportul Treviso până în gara Treviso, apoi tren până la Mestre. Costă 4,70€  (1,30 €  bus + 3,40 € trenul ) și durează, legat, cam o oră

Linkuri:

#2060
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Mersi de sfaturi, o sa ma gandesc daca merita diferenta de pret combinatia cu bus+tren.

#2061
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Aș vrea să petrec o zi la plajă, dar nu știu care ar fi varianta mai bună: Lido di Venezia sau Lido di Jesolo?

M-ar ajuta o părere de la cineva care a fost pe una dintre ele sau chiar pe ambele.

Tnx

#2062
Madalina077

Madalina077

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2016

View PostTepesh, on 12 iunie 2017 - 21:16, said:

Aș vrea să petrec o zi la plajă, dar nu știu care ar fi varianta mai bună: Lido di Venezia sau Lido di Jesolo?

M-ar ajuta o părere de la cineva care a fost pe una dintre ele sau chiar pe ambele.

Tnx
Eu am fost acum 2-3 saptamani pe Lido di Venezia si pot sa iti spun ca e o statiune tare simpatica cu o plaja frumoasa cu nisip fin. Cred ca e si mai indicat pe Lido di Venezia pentru ca e mai aproape de Venetia (sunt cateva linii de vaporas care in 10-15 minute te duc acolo) decat cealalta insula. Poate totusi afli ceva opinii si in legatura cu cealalta optiune, dar in caz contrar, iti recomand Lido di Venezia, mie mi-a placut mult.

Edited by Madalina077, 12 June 2017 - 21:28.


#2063
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Vom fi cazați lângă gara din Mestre, așa că și Lido di Venezia, și Lido di Jesolo vor fi cam la aceeași distanță

#2064
Madalina077

Madalina077

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2016

View PostTepesh, on 14 iunie 2017 - 13:03, said:

Vom fi cazați lângă gara din Mestre, așa că și Lido di Venezia, și Lido di Jesolo vor fi cam la aceeași distanță
Da. Pe Lido di Jesolo vad ca poti sa mergi doar pe uscat, mai ales daca veti sta langa gara, probabil veti avea tren pana acolo. Pe Lido di Venezia insa nu se poate ajunge fara folosi vaporasul sau feribotul. Asadar se poate si costurile sa fie diferite.

#2065
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Pe data de 25 iunie 2017, am fost intro excursie de o zi la Venetia.Am constatat ca la destule localuri nu se poate achita consumatia decat cu bani lichizi(asa se poate face evaziune fiscala) si in numeroase localuri personalul de la bucatarie care se ocupa de prepararea mancarii, sunt chinezi, arabi, sau bangladeshieni.Impreuna cu familia mea am facut o consumatie la un local simpatic, situat nu departe de podul Rialto, in directia pietei San Marco, unde la inaintare, adica in fata localului, era un tanar albanez care te invita cu zambetul pe buze, politicos, in local(asa se practica la toate localurile, de regula), iar la bucatarie, doua chinezoaice.Pizza pe care am mancat-o in acel local a fost poate cea mai jalnica pizza pe care am mancat-o in viata mea, atat ca marime dar si continut+gust.Presupun ca se lucreaza cu non europeni deoarece astia lucreaza mult mai ieftin si mai mult timp, fata de europeni si mai ales cei italieni.

#2066
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Cardul ACTV 3 days Transport Ticket + ROLLING VENICE + Wi-Fi 1day include si calatoriile cu bus-ul spre Margera? Ma intereseaza bus 6 si 81F.

Se valideaza o singura data si este valabil 72 h sau cum se procedeaza?

#2067
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Din Venetia pana la Malga Ciapela, exista vreun autobuz, ceva? Sau tren? Nu neaparat directe. Voiam sa ajung pe Marmolada, si am inteles ca trebuie sa ajung intai la malga ciapela.
Mersi

#2068
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008
in malga ciapela e telecabina.

uita-te pe dolomitibus.it

Edited by dariuscha, 30 July 2017 - 11:32.


#2069
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Pai e telecabina, stiu, vreo 3 la numar. Dar voiam sa stiu cu ajung cel mai usor din Venetia in Malga Ciapela, adica ce variante sunt

#2070
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008
nu, e una singura care are 2 opriri intermediare si a 3-a e cea finala.
vezi si tu de dolomitibus.it ca variante de bus ai, eventual combina cu tren pana la belluno sau ce variante mai gasesti.
de ce nu vrei sa inchiriezi o masina?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Brainie

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate