Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#2017
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009
Multumesc pentru sfat! Vreau sa cumpar totul online, sa scap de stres( si de surprize neplacute). Cred ca voi lua Baltour pentru Bologna Firenze si apoi trenul pentru Firenze Venetia- mai scurtez din timp.
Am gasit o cazare pe un site foarte cunoscut, scrie Free Cancelation available si cand am vrut sa fac booking-ul, mi-au cerut datele de pe card, iar la sfarsit a aparut mesajul: "Pay now"Posted Image ! Am timp 13 zile sa ma razgandesc...atunci de ce vor toti banii acum? Vi s-a mai intamplat asa ceva?Posted Image

#2018
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Posttrandafir1970, on 23 februarie 2017 - 01:00, said:

Am gasit o cazare pe un site foarte cunoscut, scrie Free Cancelation available si cand am vrut sa fac booking-ul, mi-au cerut datele de pe card, iar la sfarsit a aparut mesajul: "Pay now"Posted Image ! Am timp 13 zile sa ma razgandesc...atunci de ce vor toti banii acum? Vi s-a mai intamplat asa ceva?Posted Image
Probabil ca doar ti-au preautorizat cardul fara sa-ti traga banii, ai timp sa te razgandesti 13 zile fara vreo plata apoi iti vor lua bani de acolo in functie de conditiile care probabil ca sunt scrise acolo (presupun ca le-ai citit).

#2019
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
ca sa nu platesti in momentul rezervarii, pe langa anulare gratuita trebuie sa fie specificat ca ''nu se solicita plata in avans''. altfel, in conditiile rezervarii scrie clar cat si cand ti se retine. inteleg ca tie ti-au luat banii si daca te razgandesti in termen de 13 zile ti-i returneaza. de ce asa? probabil pt a fi cat mai siguri de seriozitatea celor care rezerva.

#2020
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009
Gata! Platit hotelul, precum si biletele de tren.
Am cercetat preturile dar si timpul, diferenta nu era semnifictiva, durata insa se reduce la jumate cu trenul. Vacanta, vacanta dar nici sa mi-o petrec in autobuz Posted Image .
Pentru cine este interesat, Trenitalia are o oferta de ziua femeii, pe 8 martie:

http://www.trenitali...Women's-Day

2 bilete la pret de unul. Vedeti conditiile, cand trebuie cumparat biletul. Eu nu am avut curajul sa risc...daca nu mai gaseam...am platit pentru Bologna-Firenze 14,90euro/pers si 30 euro/pers pentru Firenze-Venetia.
O saptamana de asteptat pana la prima mea vacanta in Italia!Posted Image

#2021
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Salut,

In aprilie o sa merg in excursie in Roma (cu avionul, 6 nopti, unde am gasit cazare ok si vrem sa vizitam mai multe obiective turistice) ... Si vreau sa vad si Venetia, Florenta si Milano (macar Venetia).

M-am uitat dupa trenuri si vad ca preturile sunt ca la avion Bucuresti-Roma si invers.

Apoi am gasit ceva legat de InterRail Pass ( http://www.interrail...ntry-pass/italy ) unde scrie ca pot calatori cu trenul spre Venetia, Florenta si Milano.

A mai mers cineva cu asta ? Daca voi cumpara acel pass, pot calatori cu trenul fara probleme ?

Multumesc

Edited by Sonic3R, 02 March 2017 - 16:42.


#2022
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View PostSonic3R, on 02 martie 2017 - 16:42, said:



Daca voi cumpara acel pass, pot calatori cu trenul fara probleme ?

Multumesc

si da si nu. poti pe regionale. insa pt trenurile de mare viteza iti trebuie obligatoriu rezervare si se plateste suplimentar o taxa.mai exact:

''EuroCity (domestic journeys) and Le Frecce /Frecciarossa / Frecciargento / Frecciabianca (formerly known as Eurostar Italia)
Reservation compulsory, can be made locally or online at www.trenitalia.com.
Fees - 2nd and 1st class: €10

InterCity; InterCityNotte, Expresso (only seats)
Reservation compulsory for night trains.
Fees - 2nd and 1st class: €3

EuroCity (via Brennero)
Reservation compulsory. This train is operated by DB-ÖBB.
Fees - 2nd class €7 / 1st class €11 ''

uita-te si pe varianta premium unde nu platesti suplimentar rezervarile (ele sunt totusi obligatorii , insa gratuite cu acest tip de interrail)  si vezi care dintre ele te avantajeaza, in functie de nr de calatorii pe care ai de gand sa le faci.

#2023
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008
Salutare!
Am nevoie de ceva informații despre transportul public în Veneția.
Concret, cardul Veneția include și transportul spre Murano și Burano? Dacă nu, cât costă transportul spre respectivele insule?

#2024
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
Da, include

#2025
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008
Mulțumesc de răspuns!
Altfel, fără card, cât e biletul spre Burano și Murano? (încerc să-mi dau seama dacă merită să iau cardul cu pricina).

#2026
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
7,5 euro fiecare drum. Biletul e valabil 90 de mine, deci... Întrucât o să te și plimbi... Dar poți lua doar abonament de transport. 20 euro o zi, 30 2 zile, 40 3 zile și tot asa

#2027
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009

View Postedikup, on 23 mai 2017 - 21:18, said:

7,5 euro fiecare drum. Biletul e valabil 90 de mine, deci... Întrucât o să te și plimbi... Dar poți lua doar abonament de transport. 20 euro o zi, 30 2 zile, 40 3 zile și tot asa


Cardurile sunt valabile pe ore. Eu am avut pentru 72 ore, am mers unde am vrut-Murano, Burano, poti schimba unde vrei tu. Dar, dupa 72 ore nu mai e valid. Si eu am crezut ca tot 3 zile e valabil, tocmai ma intorsesem de pe Burano am coborat la Piata San Marco si am vrut sa il iau mai tarziu spre Academiei. Mi s-a explicat , incercuind ora, ca expirase de o jumate de ora!
Este necesar sa ai cardul pentru vaporetto, il gasesti din aeroport pana in fata garii Piazzale Roma. Altfel, poti ajunge pe insule si cu compania Alilaguna, dar nu se justifica sa platesti in plus 20 euro numai pentru excursia optionala...depinde si cat stai si ce vrei sa faci...
Revin curand cu detalii si poze!!!

#2028
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
daca ai sub 29 de ani, ia rolling venice.
trandafir1970, inseamna ca erai deja in cea de-a 4-a zi cand ti-a expirat, nu in a 3-a.

#2029
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttrandafir1970, on 23 mai 2017 - 21:31, said:

... poti ajunge pe insule si cu compania Alilaguna, dar nu se justifica sa platesti in plus 20 euro numai pentru excursia optionala ...

Eu cred că se justifică pe deplin. Bine, asta numai dacă excursia are inclus ce era în 2010, când am fost noi. Atunci în cei 20 de euro erau incluse toate drumurile cu vaporetto, vizită la un atelier de sticlărie pe Murano (cu prezentare şi show în care se confecţionează pe loc diverse bibelouri - cca. o oră), vizită pe Burano (timp liber cca. o oră), vizită pe Torcello (timp liber cca. o oră) şi ghid vorbitor de italiană şi engleză. Şi când spun toate drumurile cu vaporetto înseamnă plecare de la un ponton de lângă staţia San Marco - Valaresso, apoi se ocoleşte pe la est de Santa Elena şi se ajunge pe Murano la un ponton privat al atelierului respectiv. După show şi vizitarea magazinului se merge pe Burano, apoi pe Torcello şi la final se trece pe lângă insula Mazzorbo şi se ocoleşte tot pe la est de Santa Elena înapoi la pontonul de la care s-a plecat în excursie. Total timp - cca. 5 ore jumate'. Toate drumurile astea cu vaporetto înseamnă tot atâtea ocazii de a face poze şi filma, ca să nu mai vorbim de faptul că sunt acoperite 4 drumuri cu vaporetto şi că se ajunge pe Murano în partea unde vaporetto nu opreşte. Noi am avut bonus posibilitatea de a face câteva poze pe Lido, întrucât ghida acolo a coborât (probabil acolo locuia), vasul făcînd o deviere suplimentară.

În rest, cum zice şi Dariuscha, 72 de ore înseamnă de 3 ori 24 de ore, deci clar erai deja în a patra zi.

Oricum, bine ai revenit ! Abia aştept relatările şi pozele tale !


Sănătate şi tcb !

#2030
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 25 mai 2017 - 21:14, said:

vizită pe Burano (timp liber cca. o oră),
Cam putin,dupa parerea mea, o ora pentru Burano.Nu ca ar fi mari obiective de bifat,insa insula e un spectacol in sine.Atat de colorata,atat de linistita,mult mai putin aglomerata!Eu am petrecut o dupa-amiaza acolo(am prins si asfintitul)si a fost minunat!

#2031
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Ai dreptate, pentru noi a fost ca o luare de contact. Dar Muzeul Dantelei era închis atunci, iar biserica San Martino era și ea închisă în acea oră cât ne-am flendurit noi pe-acolo. Așa că am făcut ceva poze și filmulețe și mi s-a părut că a fost arhisuficient. Ba am prins-o lucrînd și pe celebra bătrânică
Attached File  Venezia1 108.jpg   164.15K   32 downloads.

O mai trăi oare ? Sunt aproape 7 ani de-atunci ...


Sănătate și tcb !

#2032
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut,
Urmeaza sa plec miercuri(4 nopti) la Venetia si am cateva intrebari:
1. Avionul aterizeaza pe Trieste. Hotelul l-am rezervat in Marghera. Ce metode de transport imi recomandati pentru :
- aeroport Trieste - > Marghera(aici am hotelul).
- Venetia- > aeroport Trieste (in ultima zi vom pleca direct din insula catre aeroport, avem doar rucsacii in spate)
- Venetia - > Marghera

2. Pentru transportul intre insule, merita sa iau acel card de transport valabil 72 ore sau sa cumpar un Venice Pass(am vazut ca sunt mai multe tipuri) care include transport+muzee?

Multumesc!

#2033
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Pardon, in loc de TREVISO am scris Trieste. Nu stiu la ce ma gandeam...

#2034
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlex2010, on 03 iunie 2017 - 17:11, said:

Urmeaza sa plec miercuri(4 nopti) la Venetia si am cateva intrebari:
1. Avionul aterizeaza pe Trieste. Hotelul l-am rezervat in Marghera. Ce metode de transport imi recomandati pentru :
- aeroport Trieste - > Marghera(aici am hotelul).
- Venetia- > aeroport Trieste (in ultima zi vom pleca direct din insula catre aeroport, avem doar rucsacii in spate)
http://www.trevisoai...port/train.html
http://www.atvo.it/i...so-airport.html

View Postlex2010, on 03 iunie 2017 - 17:11, said:

- Venetia - > Marghera
http://actv.avmspa.it/node/741

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate